U automobilima, naročito onima sa motorima na unutrašnje sagorijevanje koji imaju oko 2.000 djelova (dok električni imaju oko 500), razni neprijatni zvuci u kabini mogu nastati iz mnogo razloga.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Neprijatni zvuci u automobilu nastaju iz više razloga.
To mogu biti sitnice kao što su kovanice zaturene u policama, olabavljene opruge u sjedištima, ali i posledice sudara za koje vlasnik možda ni ne zna.
Tvrda plastika na instrument tabli često izaziva škripanje, naročito kod jeftinijih automobila, piše Hak Revija.
Zvukovi mogu dolaziti i iz krova, čija unutrašnja oplata često sadrži karton za zvučnu izolaciju. Zato je prvi korak kada primjetite čudne zvuke – isprazniti kabinu, prtljažnik i motorni prostor.
Životinje koje se zimi zavlače pod haubu takođe mogu napraviti probleme grickanjem kablova i crijeva.
Da biste otkrili izvor zvuka, preporučuje se vožnja po neravnim putevima pri različitim brzinama, uz oslobađanje papučice gasa.
Dobro je da imate saputnika na zadnjem sjedištu da osluškuje zvuke, posebno ako provjeravate polovan automobil jer zvuk vetra ili neobični šumovi mogu ukazivati na prethodne havarije.
Toplotni izolatori koji su izgubili elastičnost, ventilatori grijanja u kabini ili elementi koji su se odvojili unutar vrata takođe mogu izazvati buku. Popravke ovih problema često su skupe i komplikovane.
Važno je pažljivo pritisnuti sve plastične i gumene djelove u kabini kako biste locirali problematičan dio.
Nekada je zaista reč o nečemu trivijalnom, kao što je minđuša suvozača ili miris za auto koji opterećuje ventilaciju.
Vibracije izazvane snažnim audio sistemima takođe mogu oštetiti djelove unutrašnjosti.
U težim slučajevima potrebno je potpuno isprazniti kabinu i postepeno vraćati djelove kako bi se tačno otkrilo šta izaziva zvukove.
Ozbiljan kvar
Ako i dalje čujete buku, to može ukazivati na ozbiljnije kvarove: istrošene kočione pločice, ležajeve točkova, probleme sa vešanjem, auspuhom ili mijenjačem.
Vrlo je važno obratiti pažnju kada se tačno javlja zvuk – pri pokretanju, skretanju, kočenju ili pri većim brzinama.
Ne paničite ako čujete pucketanje nakon gašenja motora – to je normalan zvuk hlađenja. Ipak, svaki neuobičajen šum treba ozbiljno shvatiti kako biste na vrijeme spriječili ozbiljnije kvarove.
KOMENTARI (0)