Evropski sud za ljudska prava (vijeće od sedam sudija) odlučio je 29. aprila 2025. godine da djelimično usvoji zahtjeve podnosilaca i izda privremenu mjeru u vezi potencijalnog korišćenja zvučnog oružja u Beogradu 15. marta.
Foto: Instagram screenshot/@kreni.promeni
Predmet se odnosi, kako je navedeno, na navodnu upotrebu zvučnog oružja za kontrolu okupljenih građana od strane vlasti na demonstracijama i zabrinutost da bi se isto moglo koristiti na budućim demonstracijama, piše N1.
Podnosioci zahtjeva su tražili da Sud izda privremenu mjeru kojom bi se srpske vlasti obavezale da (i) spriječe upotrebu zvučnog oružja u takvim okolnostima; (ii) spriječe krivično gonjenje onih koji učestvuju u javnoj raspravi o upotrebi zvučnog oružja 15. marta 2025. godine; i (iii) da sprovede efikasnu istragu o navodima da je zvučno oružje korišćeno, navedeno je.
Sud je ukazao Vladi da bi trebalo spriječiti bilo kakvu upotrebu zvučnih uređaja za kontrolu okupljenih građana, saopšteno je.
Sud (vijeće od sedam sudija) odlučio je 29. aprila 2025. godine da izda privremenu mjeru. U vezi sa zahtjevom podnosilaca da Sud ukaže da bi država trebalo da spriječi upotrebu zvučnog oružja ili sličnih uređaja na budućim protestima od strane države i/ili nedržavnih aktera, Sud je ukazao Vladi da, do daljeg, bilo koja upotreba zvučnih uređaja za kontrolu okupljenih građana (osim u komunikacione svrhe) mora da bude spriječena ubuduće, navodi se u saopštenju.
Sud je naveo da upotreba takvih oružja za kontrolu okupljenih građana nezakonita u Srbiji i, posebno, da potencijalno može izazvati ozbiljne zdravstvene posledice kod velikog broja ljudi.
Sud je podvukao da odluka ne znači da je zauzeo bilo kakav stav o tome da li su takva oružja upotrebljena 15. marta 2025. godine, i da ne prejudicira ishod predstavke koju bi podnosioci zahtjeva mogli da podnesu. Podnosioci zahtjeva imaju mjesec dana da podnesu predstavku u skladu sa članom 34 Konvencije (pravo na pojedinačnu predstavku), navodi se.
KOMENTARI (0)