Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović kazao je za Gradsku TV da neće biti povećanja cijene struje, te da u resornom ministarstvu preduzimaju sve mjere kako bi se osigurala stabilnost snabdijevanja električnom energijom. On je saopštio i da su već počeli pregovori sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima u oblasti energetike.
Foto: Vlada Crne Gore/Bojan Gnjidić
Šahmanović je kazao, da uprkos izazovima, u Vladi ne planiraju povećanje cijena struje od prvog jula, te da u resornom ministarstvu preduzimaju sve mjere kako bi se osigurala stabilnost snabdijevanja.
“Cijene struje u Crnoj Gori ostaće nepromijenjene iako izlazak termoelektrane iz sistema, predstavlja veliki izazov. Cijena struje definitivno neće rasti, daćemo sve od sebe. Izazovna je godina za energetiku, ali ova ekološka rekontrukcija kao i izmještanje korita rijeke Ćehotine je nešto što smo morali da uradimo ove godine. Ako mene pitate to se moralo desiti i mnogo prije“, kazao je Šahmanović.
Ministar podsjeća da građani Crne Gore trenutno, i pored izazova u prošloj godini, plaćaju najnižu cijenu struje u Evropi.
“Tu negativnu razliku ćemo uspjeti da nadomjestimo kroz nove projekte. Vjetroelektrana Grozd je fantastičan projekat, bice puštena u pogon već sljedeće godine. Projekat Solara će ove godine proizvesti 80 gWh eletrične energije-poređenja radi Možura će proizvesti oko 120“, pojasnio je ministar.
Šahmanović ističe da je rekonstrukcija termoelektrane u Pljevljima bila nužna i strateški važna investicija.
“Ekološkom rekonstrukcijom ovog postrojenja mi ćemo i produžiti rok ovog postrojenja i na najbolji način zaštiti zdravlje građana. Kada pitate je li isplativo-isplativost nije uvijek nužno odlučujući faktor, u ovom slučaju to je zaštita zdravlja građana“, istakao je Šahmanović.
On je kazao i da su započeli pregovori o arapskim investicijama u energetski sektor Crne Gore.
“Investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata pokazao je interesovanje za ulaganje u energetiku. Mi smo započeli pregovore. Sada je to u ranoj fazi. U planu je i potpisivanje sporazuma u oblasti energetike“, najavio je Šahmanović.
On je pojasnio da će biti formirane zajedničke komisije koje će činiti predstavnici EPCG i državnog preduzeća koje sa svoje strane delegirati Emirati.
“Te da na pravi način definišu koji bi to bili prioritetni projekti iz domena obnovljivih izvora energije, iz domena pravljenja skladišnih kapaciteta i unapređenja infrastrukture. Prerano je govoriti o konkretnim projektima ali recimo da će to najvjerovatnije biti projekti iz oblasti solarnih i vjetroelektrana, a razmotrićemo i mogućnosti kada je riječ o hidrolektranama“, kazao je Šahmanović.
Ministar je kazao da datum potpisivanja sporazuma nije utvrđen, ali da očekuje da se to desi u drugom dijelu godine.
“Još smo u ranoj fazi. Gledaćemo da se ispoštuju procedure i dobiju sve saglasnosti od relevantnih institucija. Do realizacije će, vjerujem, trebati malo vremena“, kazao je Šahmanović.
Ministar je pojasnio da se sporazum u formatu G2G (džitudži) nije stran u Evropskoj uniji. te da je dozvoljen do kraja 2026. godine. Dodaje da se dopis koji je stigao od komesarke Marte Kos, interpretirao na razne načine.
“Ključan je sporazum koji slijedi kao finalni korak. Imamo dakle -Okvirni sporazum pa G2G sporazum i na kraju finalni sporazum za koji će vjerujem biti potrebna saglasnost Evropske komisije prije nego se kandiduje na razmatranje kroz skupštinsku proceduru. Tako da ja nemam brigu da mi radimo nešto kako ne treba, jer sve radimo u saglasnosti sa partnerima“, kazao je Šahmanović.
On je istakao da će G2G sporazum vjerovatno sadržati klauzulu kojom će se skratiti neke procedure po pitanju javnih koncesija ali je i pojasnio zbog čega to ne bi trebalo biti problematizovano.
“Elektroprivreda je već pokrenula investicioni ciklus koji obuhvata veliki broj projekata u iznosu od preko pola milijarde. Radi se o državnim projektima koji su planirani da se grade na državnoj zemlji. Elektroprivreda kao preduzeće u većinskom državnom vlasništvu spada u kategoriju subjekata kojima se može dodijeliti koncesija bez javnog poziva. Tako da tu G2G sporazum ne mijenja previše stvari, pored toga što ubrzava proceduru u pronalaženju investitora“, kazao je Šahmanović.
Sporazum G2G će, kako dodaje, biti potpisan između dva ministarstva.
“Ministarstva energetike Crne Gore i ministarstva energetike Ujedinjenih Arapskih Emirata. Onda je odgovornost na ministarstvima da delegiraju svoje kompanije. U našem slučaju to je EPCG, a ko će biti iz Emirata je njihovo da odluče. Ali to ne mijenja previše u kontekstu davanja koncesija. Potpisivanjem G2G sporazuma sa Emiratima mi ćemo EPCG obezbijedili strateškog partnera, koji je spreman da uloži u projekte. Svi projekti će biti subjekat revizije Agencije za zaštitu životne sredine i Agencije za zaštitu konkurencije. Mi samo malo ubrzavamo proceduru“, kazao je Šahmanović.
KOMENTARI (0)