Demokratska partija socijalista (DPS) trebalo bi danas da preda Skupštini inicijativu za razrješenje njenog šefa Andrije Mandića (Nova srpska demokratija - NSD) kog, pored ostalog, smatraju odgovornim za potencijalnu zloupotrebu službenog vozila parlamenta u noći kad je Danilo Mandić, bratanić i neformalni tjelohranitelj prvog čovjeka zakonodavnog doma, navodno ranio dvoje ljudi u Podgorici.
Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković, arhiva
To je “Vijestima” potvrdio izvor iz DPS-a, rekavši da su inicijativu uputili sinoć na potpis kolegama iz ostatka opozicije.
On je, međutim, kazao da slučaj moguće zloupotrebe službenog automobila Skupštine, odnosno eventualnog ustupanja njenih resursa bezbjednosno interesantnim licima (BIL), nije jedini razlog zbog kog zahtijevaju smjenu Mandića. Navodi da se od konstituisanja aktuelnog saziva parlamenta, integritet te institucije “smišljeno urušava”, i da je Mandić najodgovorniji i za to, ali i za “ukidanje njene kontrolne uloge”, “sprovođenje nacionalističke i antievropske politike”, te “remećenje mukotrpno građene politike odnosa sa susjedima”.
Živković: Iniciraćemo smjenu Mandića, ozbiljna sprega državnih organa da zataškaju cijeli slučajž
"Za nepune dvije godine mandata, nagomilale su se desetine razloga da se još jednom formalno problematizuje odgovornost predsjednika Skupštine", poručio je sagovornik, podsjećajući da su među tim razlozima, uz navedene, i nedavni odlazak Mandića u posjetu predsjedniku Republike Srpske (RS) Miloradu Dodiku nakon presude Suda BiH da nije izvršavao odluke visokog predstavnika UN-a, te “držanje u fioci” urgencije Višeg državnog tužilaštva Podgorica za ukidanje imuniteta poslaniku NSD-a i prvom čovjeku Nikšića Marku Kovačeviću.
Iz podgoričkog osnovnog tužilaštva rekli su u utorak “Vijestima” da prikupljaju od nadležnih državnih organa podatke o tome da li je zloupotrijebljeno službeno vozilo zakonodavnog doma u noći kad je Danilo Mandić navodno ranio dvije osobe u glavnom gradu, nakon čega bi trebalo da počnu saslušanja tim povodom. To tužilaštvo je krajem aprila po službenoj dužnosti formiralo predmet zbog potencijalne zloupotrebe tog službenog automobila.
Više državno tužilaštvo Podgorica sumnjiči Danila Mandića da je 19. aprila ranio u glavnom gradu D.P. i A.T.. Uprava policije tvrdi da je Mandić službenim vozilom Skupštine, džipom “range rover”, prepriječio put D.P. i A.T., i ka njima ispalio “više hitaca od kojih su oštećeni zadobili povrede u predjelu nogu”... Sudija podgoričkog Višeg suda Mandiću je 21. aprila odredio jednomjesečni pritvor.
Iako je pravni zastupnik Danila Mandića tvrdio da njegovog klijenta za pokušaj ubistva terete isključivo izjave dvojice oštećenih, oni su na saslušanju u Višem tužilaštvu negirali da je on pucao na njih i nisu se pridružili krivičnom gonjenju. Perović je 23. aprila na saslušanju svjedočio da Mandić nije pucao na njega, a takođe je tvrdio da je u policiji trpio prijetnje i ucjene da optuži bratanića šefa parlamenta za ranjavanje. Policija je zbog toga protiv njega podnijela krivičnu prijavu.
Prema Poslovniku Skupštine, predlog za razrješenje njenog predsjednika mora potpisati najmanje deset poslanika. S obzirom na to da DPS ima 17, znači da im ne fali potpisa da bi inicirali predlog. Ako se on nađe na dnevnom redu i ako se o njemu bude glasalo, za smjenu Mandića potrebna je podrška većine od ukupnog broja poslanika, najmanje 41.
Međutim, iz većine vladajućih partija poručili su da prvi čovjek zakonodavnog doma ne bi trebalo da podnese ostavku zbog slučaja potencijalne zloupotrebe državne imovine, što znači da neće ni glasati za njegovu smjenu.
DPS i Socijaldemokrate (SD), i ako bi za inicijativu dobili podršku vladajuće Bošnjačke stranke (BS) koja je već jednom glasala za smjenu Mandića, ne bi imali dovoljnu podršku da ga “sruše”. BS ima šest poslanika, Građanski pokret (GP) URA četiri, a po jednog Demokratska unija Albanaca i Hrvatska građanska inicijativa, što je s DPS-om i SD-om ukupno 32. Ukoliko bi im se eventualno pridružile dvije nezavisne poslanice Jevrosima Pejović i Radinka Ćinćur, te poslanik Force Ilir Čapuni koji je nedavno kazao “Vijestima” da će glasati za razrješenje Mandića, to ponovo ne bi bilo ni blizu većine potrebne za smjenu - imali bi 35 glasova za.
DPS, SD i GP URA podnijeli su 24. aprila skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu inicijativu za kontrolno saslušanje vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića. U inicijativi navode da način na koji su nadležni reagovali u slučaju Danila Mandića budi zabrinutost i sumnju u zakonitost i nepristrasnost njihovog postupanja.
Skupština i Andrija Mandić i dalje ne odgovaraju na pitanja “Vijesti” koja se tiču vozila kojim je 19. aprila navodno upravljao Danilo Mandić, a koje se vodi na tu instituciju. Predsjednik zakonodavnog doma je 30. aprila saopštio da se nije oglašavao kako niko ne bi imao povoda da kaže da vrši pritisak na nadležne, poručivši da je ovo “neka nova Crna Gora”, i da “u njoj niko ne može biti izuzet od primjene zakonske kazne, pod uslovom da je istinski kriv”.
Andrija Mandić je početkom marta prošle godine “preživio” glasanje o smjeni, koje je takođe bio inicirao DPS.
Ta stranka je tada tvrdila da Mandić nije dostojan funkcije, između ostalog zato što “nijednom nije priložio dokaze da je u legalnom posjedu crnogorskog državljanstva”.
KOMENTARI (0)