Otvaranje štanda Bugarske na 19. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja simbolizuje dugogodišnje kulturne veze između Crne Gore i Bugarske i predstavlja priliku da se crnogorskoj publici predstavi bogata, raznovrsna i univerzalno relevantna književnost, čime se podstiče međusobno razumijevanje i kulturna saradnja.
Foto: Ministarstvo kulture i medija
To je saopštila generalna direktorica Direktorata za kulturno umjetničko stvaralaštvo u Ministarstvu kulture i medija, dr Jelena Jovanović-Nikolić, prilikom otvaranja štanda.
„Ovo je prilika da se upoznamo sa bogatom i raznovrsnom bugarskom književnošću, koja kroz vijekove odražava duhovne, kulturne i istorijske tokove ove zemlje. Ova čast simbolizuje dugogodišnje kulturne veze između Crne Gore i Bugarske, te pruža priliku da se crnogorskoj publici predstavi bogata i kvalitetna bugarska književnost i izdavaštvo", kazala je Jovanović-Nikolić.
Prema njenim riječima, sa bogatom tradicijom i savremenim izrazima, bugarska književnost, odražava duboku povezanost sa istorijom, identitetom i duhovnošću naroda.
„Od srednjovjekovnih rukopisa do savremenih romana, bugarska književnost istražuje teme koje su univerzalne i bliske svim čitaocima. Njena univerzalnost čini je pristupačnom i relevantnom čitaocima širom svijeta, pa tako i u Crnoj Gori", navela je Jovanović-Nikolić.
Istakla je da Bugarska posvećuje posebnu pažnju promociji svoje književnosti kroz podršku prevodilaštvu i međunarodnoj saradnji.
„Institucije poput Nacionalnog fonda za kulturu i Fondacije Elizabeth Kostova aktivno rade na prevođenju i promociji bugarskih autora u inostranstvu, čime se jača prisustvo bugarske književnosti na globalnoj sceni. Upravo ova univerzalnost omogućava da bugarska književnost pronađe put do čitalaca širom svijeta, uključujući i Crnu Goru. Prevođenje bugarskih djela na crnogorski jezik doprinosi međusobnom razumijevanju i obogaćuje kulturni pejzaž naše zemlje", navela je Jovanović-Nikolić.
Kazala je da bugarska književnost ima duboke korijene, počevši od srednjovekovnih rukopisa i narodnih epova, preko renesansnih djela koja su oblikovala nacionalni identitet, pa sve do savremenih romana koji istražuju složene teme savremenog društva.
„Jedan od najistaknutijih savremenih bugarskih pisaca je Georgi Gospodinov, čija djela, poput romana "Fizika tuge", istražuju teme sjećanja, identiteta i kolektivne melanholije. Takođe, bugarska književnost obuhvata bogatu tradiciju simbolizma, realizma i modernizma, sa autorima poput Ivana Vazova, P. K. Javorova i Penča Slavejkova", rekla je Jovanović-Nikolić.
Ukazala je da danas bugarska književnost nastavlja da se razvija i prilagođava savremenim tokovima, istražujući teme migracije, identiteta i društvenih promjena.
„Autori poput Zaharija Karabašlieva i Virginije Zaharieva donose nove perspektive i glasove koji obogaćuju evropsku književnu scenu", dodala je Jovanović-Nikolić.
KOMENTARI (0)