Mještani pivskog sela Gornja Brezna ponovo su poručili kompaniji Alcasar Energy, koja planira gradnju vjetroelektrane "Bijela" u šavničkoj opštini, da preko njihovih imanja neće prići trafostanici koja se nalazi u ovom selu, te da stoje pri svemu što su rekli tokom javne rasprave u Plužinama prije dva dana.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Oni su reagovali na jučerašnje saopštenje kompanije Alcazar Energy koja je navela da „prepoznaje zabrinutost lokalne zajednice" i da je spremna da razmotri alternativna rješenja koja bi smanjila uticaj na pejzaž i životnu sredinu.
"Nećemo dozvoliti izgradnju elektroenergetske infrastrukture na svojim imanjima. Korektivne mjere, koje pominje Alcasar Energy, mogu biti samo u potpunom zaobilazenju kompletnog našeg sela Brezna kada je u pitanju izgradnja dalekovoda i trafostanica. Hocemo investicije u poljoprivredu i turizam a ne u mreže i trafostanice!", naveli su mještani,
Dodaju da, dok se Crna Gora pozicionira kao zemlja budućnosti u sektoru obnovljivih izvora energije, selo Gornja Brezna postaje simbol otpora kada razvoj dolazi bez saglasnosti onih koji tu žive.
"Koliko je investitor dobronamjeran i zabrinut za naše selo, naše živote, i našu budućnost, ali i koliko su kredibilna kompanija koja poštuje svjetske standarde, najbolje govori samo par ćinjenica:
- Bez našeg znanja i saglasnosti, poslali su geometre na naša imanja da odmjere koliko će naše zemlje uzeti za svoje dalekovode
- U Elaboratu o zaštiti životne sredine naveli su da su sa svim vlasnicima privatnih imanja preko kojih prelazi dalekovod već postigli dogovore i zaključili ugovore što apsolutno ne odgovara istini. Ne samo da sa nama nisu zaključili ugovore, već nas nisu ni obavijestili o svojim namjerama
- Da ih nismo, pukim slučajem, uhvatili u "desantu" na naša imanja, kao i da nismo, pukim slučajem, saznali za javnu raspravu, ko zna dokle bi sve ovo otišlo. Očigledno je da se sve radi "tajno i organizovano" kako bi što manje ljudi imalo informacije koje su od životnog značaja za njih i njihove porodice i pružilo otpor.
"Način na koji se, kako navode, "realizuje investicija" navodi ih na "ozbiljne sumnje" da se iza "kredibilnog" inostranog investitora kriju domaći energetski tajkuni koji su već mnogo toga u Crnoj Gori uništili, ponajviše rijeke, i zgrnuli milione na račun subvencija koje im je obezbijedila država, a "koje smo platili svi mi preko računa za struju".
Ističu da povjerenja između investitora, ko god to bio, i lokalnih zajednica ne može biti jer država, odnosno oni koji je vode, staju na stranu krupnog kapitala i ličnih interesa, umjesto da štiti elementarna ljudska i građanska prava svojih građana, kao i prava koje im garantuje Ustav.
"Ne iznenađuje nas ponašanje inostranih "kredibilnih investitora" kada znamo da domaće energetske kompanije, čiji smo mi građani vlasnici, otimaju našu zemlju, ugrožavaju naša imanja, i uništavaju budućnost naše djece. Mještani Gornjih Brezana već su prošli, a i dalje prolaze horor kada je u pitanju CGES koji se proteklih godina prema privatnim imanjima, nacionalnim parkovima, prirodi i kompletnom živom svijetu, odnosi kao prema svojoj prćiji. Ali o tome ćemo tek obavijestiti javnost!", navode mještani Gornjih Brezana.
Kako dodaju, ovaj slučaj ponovo otvara važno pitanje: da li su razvojni projekti zaista održivi ako zanemaruju one koji su im najbliži?
"Gornja Brezna pokazuje da pravi dijalog mora da počne od poštovanja – i da je održivost bez pravednosti prazna riječ!", zaključuju u saopštenju uz koje su medijima proslijedili primjedbe na Elaborat o zaštiti životne sredine, uz potpise svih mještana prisutnih na javnoj rspravi, njih oko 20.
KOMENTARI (0)