Aktuelni predsjednik SAD Donald Tramp najavio je da će potpisati izvršnu naredbu kojom se planira ponovno uvođenje kontroverzne politike iz njegovog prvog mandata, usmjerene na smanjenje troškova ljekova.
Foto: Youtube screenshot/Forbes Breaking News
Prethodno pravilo, nazvano „Najpovlašćenija nacija“, finalizovano je krajem 2020. godine, ali su ga blokirali savezni sudovi, a tadašnji predsjednik Džo Bajden ga je ukinuo 2021. godine.
U objavi na društvenim mrežama u nedjelju uveče, Tramp je rekao da planira da potpiše izvršnu naredbu u ponedjeljak ujutru, za koju tvrdi da će drastično smanjiti cijene ljekova.
"Moj sljedeći post će biti jedan od najvažnijih i najuticajnijih koje sam ikada objavio. Uživajte! - on je prvi napisao". A onda je objasnio o čemu se radi.
"Godinama se svijet pita zašto su cijene ljekova na recept i farmaceutskih proizvoda u Sjedinjenim Američkim Državama toliko više nego u bilo kojoj drugoj zemlji, ponekad pet do deset puta skuplje za isti lijek, proizveden u istoj laboratoriji ili postrojenju, od strane ISTE kompanije? Uvijek je bilo teško objasniti i veoma neprijatno jer, zapravo, nije postojao pravi ili opravdan odgovor. Godinama su farmaceutske kompanije tvrdile da je to zbog troškova istraživanja i razvoja, a svi ovi troškovi su, bez ikakvog razloga, pali isključivo na leđa „naivnih“ u Americi. Donacije za kampanju mogu učiniti čuda, ali ne sa mnom i ne sa Republikanskom strankom. Uradićemo pravu stvar, nešto za šta se demokrate bore godinama."
Stoga, sa zadovoljstvom objavljujem da ću sjutra ujutru, u 9 časova, u Bijeloj kući potpisati jednu od najvažnijih izvršnih naredbi u istoriji naše zemlje. Cijene ljekova na recept i farmaceutskih proizvoda biće snižene, gotovo odmah, za 30 odsto do 80 odsto. Cijene će porasti širom svijeta da bi se izjednačile i, po prvi put poslije mnogo godina, donijele pravdu Americi! Uvešću politiku najpovlašćenije nacije prema kojoj će Sjedinjene Američke Države plaćati istu cijenu kao i zemlja koja plaća najnižu cijenu bilo gdje u svijetu. Naša zemlja će konačno biti tretirana pravedno, a troškovi zdravstvene zaštite za naše građane biće smanjeni za iznose koji se ranije nisu smatrali mogućim. Pored toga, Sjedinjene Države će uštedjeti trilione dolara.
"Hvala vam na pažnji. Hajde da ponovo učinimo Ameriku velikom"! - napisao je.
Ova direktiva dolazi u trenutku kada Trampova administracija razmatra i uvođenje carina na uvoz farmaceutskih proizvoda, koji su bili izuzeti od takvih poreza tokom njegovog prvog mandata. Tarife bi mogle pogoršati nestašicu određenih ljekova, posebno generičkih ljekova, i na kraju povećati cijene.
Ako je nova izvršna naredba slična pravilu iz 2020. godine, i Mediker i njegovi korisnici bi mogli da vide uštede. Ali to bi takođe moglo da ograniči pristup pacijenata ljekovima, kažu stručnjaci. Mnogo toga zavisi od toga kako će politika biti strukturirana.
Najmanje jedan analitičar zdravstvene politike izrazio je sumnju u Trampovu tvrdnju da će njegov najnoviji napor značajno smanjiti troškove ljekova.
"Tramp ima dugu istoriju u svom prvom mandatu izgovaranja velikih riječi o cijenama ljekova, dok bi njegove politike zapravo učinile manje - napisao je Kris Mikins, analitičar u kompaniji Rejmond Džejms, u poruci klijentima u nedelju uveče."
"Što su grandioznije Trampove predložene izvršne mjere, to je manja vjerovatnoća da će biti sprovedene jer će uspješni sudski sporovi biti mnogo vjerovatniji."- dodao je.
Iako je snižavanje cijena ljekova bila glavna tema njegovog prvog mandata, Tramp se ovog mandata nije toliko bavio tim pitanjem.
Inicijativa će vjerovatno naići na snažno protivljenje farmaceutske industrije, koja je uspješno zaustavila prvu verziju.
"Ova šema određivanja cijena u inostranstvu je loša za američke pacijente. Uvoz cijena u inostranstvu će smanjiti milijarde dolara od Medikera bez garancije da će pomoći pacijentima ili poboljšati njihov pristup ljekovima - rekao je Stiven Ubl, izvršni direktor PhRMA, glavne trgovinske grupe u industriji."
Trampova administracija je 2018. godine pokrenula ideju o vezivanju nadoknada ljekova iz programa Medicare za cijene u drugim zemljama i finalizovala pravilo neposredno nakon izbora 2020. godine. Sedmogodišnji model bi omogućio SAD da se oslone na popuste koje su dogovorile druge zemlje, koje obično plaćaju znatno manje za ljekove, dijelom zato što njihove vlade često određuju cijene.
Prema inicijativi iz 2020. godine, Mediker bi plaćao najnižu dostupnu cijenu među tim zemljama za 50 ljekova iz dela B koji se primjenjuju u ljekarskim ordinacijama. Administracija je procijenila da bi se time uštedjelo oko 86 milijardi dolara.
U to vrijeme, Medikeru je bilo zabranjeno pregovaranje o cijenama ljekova, ali to se promijenilo usvajanjem Zakona o smanjenju inflacije iz 2022. godine.
KOMENTARI (0)