Ako Ranku Krivokapiću nije problem da bude u Vladi u kojoj su Srbi, zašto bi njima bio problem da jednom ministru bude on savjetnik, kazao je lider SNP-a Vladimir Joković, komentarišući postavljanje Krivokapića za savjetnika potpredsjednika Vlade Ervina Ibrahimovića.
Foto: Vlada Crne Gore/S.Matić, arhiva
Joković navodi da je imenovanje Krivokapića demokratija na koju, kako ističe, mnogi nisu navikli.
"Premijer je rekao da ga on ne bi uzeo, ali uzeo ga je Ibrahimović i to je tako, a to je demokratija", kazao je Joković u emisiji "Referat" na Gradskoj TV.
Ističe da Crna Gora do sada nije imala mnogo demokratskih vlada.
"U Crnoj Gori do sada nije bilo ovako heterogenih vlada, a u kojoj su Albanci, Bošnjaci, Crnogorci, Srbi. Nije bilo demokratskih vlada i sada kada se pojavi neki ton iz Vlade, ljudima je čudno, jer nisu navikli na demokratiju. Normalno je da nismo svi saglasni u svim odlukama. Važno je da ekonomija i državni strateški pravac, odnosno ulazak u EU, ide putem koji treba da ide. Manje je važno da li neko ima pojedine nesuglasice sa Vladom ili neki problem. Možda ni ja nekad nisam zadovoljan sa nekom odlukom, nekad nisu drugi, ali to je minimum kompromisa koji je potreban da bi Crnu Goru vodili naprijed. Mislim da je ova Vlada stabilna i da će sigurno trajati do 2027. godine i da će ovo biti Vlada koja će pripremiti i zatvoriti pregovarački proces sa EU. Sigurno da bi oko toga trebalo da se ujedinimo", kazao je lider SNP-a.
Joković je uvjeren da će ova parlamentarna većina uvesti Crnu Goru u EU.
"Iskreno vjerujem da će biti zatvorena sva poglavlja do kraja 2026. i da će 2027. godina biti godina prijema Crne Gore, a gdje će se odrediti datum kada ćemo biti primljeni i mislim da će to biti 1. januar 2028. godine", istakao je Joković.
On vjeruje da će ova Vlada završiti taj posao i da će njen najveći dio nastaviti da vrši vlast.
Joković je na čelu Socijalističke narodne partije, podsjetivši da je to jedina partija koja se nalazila u prethodne tri vlade.
"Mi imamo najširi koalicioni potencijal u Crnoj Gori, a to su vrijednosti. Naša vrijednost je i nova generacija mladih ljudi. Dali smo mnogo političkoj sceni. Uvjeren sam da je pred SNP-om, koji je dobio dugotrajnnu borbu sa DPS-om, velika budućnost i perspektiva", kazao je Joković.
Ističe da je SNP jedna od rijetkih partija koja je promijenila više lidera, a da će neke vjerovatno imati prvog i posljednjeg predsjednika.
"Čudno je da kongres jedne partije izaziva toliko pažnje. Bio sam dva puta predsjednik SNP-a. Drugi mandat mi ističe krajem jula ove godine i vidjećemo šta će biti. Glavni odbor odlučuje o svemu tome. Možda je malo izazvalo polemiku da li mogu da se kandidujem i za treći mandat. Ovo je donešena odluka 2021. godine, kada sam već jednom bio predsjednik i to je moj predlog. Statutarna komisija je donijela odluku, a niko nije bio protiv te odluke, da ja mogu da se kandidujem, jer ne može retroaktivno da važi neka odluka. Nijedan niži pravni akt ne može retroaktivno da važi. To znači da ja mogu da se kandidujem, odnosno u SNP-u nema samokandidovanja, jer prvo mora neko da me predloži", istakao je Joković.
Navodi da nije rekao niti da hoće niti da neće da se kandiduje, ali da vidi ogromno interesovanje većine članova SNP-a da i dalje bude na čelu SNP-a.
"Gospodin Šćekić je najavio kandidaturu, a to mogu da urade i ostali. Možda se desi da samo on bude kandidat. Sve je otvoreno. Ni sa jednim čovjekom u SNP-u nikad nisam imao problem i to me posebno raduje. Sa svima imam korektne odnose, pa i sa Šćekićem. Za osam godina partiju sam koštao nula eura i nikad nisam koristio privilegije", kazao je Joković.
Ističe da osjeća odgovornost i za dobre i za loše rezultate partije, te da žali za boljim rezultatom na izborima u Podgorici.
On je komentarisao i ulazak SNP-a u prethodne Vlade, navodeći da je zadovoljan odlukom da budu dio tih vlada.
"Ništa drugo da nije uradio SNP, nego što je potpisao Temeljni ugovor sa SPC, što je bio jedini uslov SNP-a, je dovoljno. Piše se knjiga o Temeljnom ugovoru i daću sva moja saznanja o njegovom potpisivanju. Naš uslov svih uslova bio je da se potpiše Temeljni ugovor, jer smo željeli da se efekat litija pretoči u djelo. Ovo je nešto što je zabetoniralo položaj SPC u Crnoj Gori. Sama činjenica da je Đukanović, tadašnji predsjednik Crne Gore i DPS-a, tada kazao da je to najveća veleizdaja u istoriji Crne Gore govori mnogo. Postoji li većeg djela da je neko uradio za svoju političku opciju koji je protiv Đukanovića, kad on izjavi tako nešto. Zamislite ironiju da partija koju podržava DPS, je potpisala Temeljni ugovor i ponosim se zbog toga", kazao je Joković.
Poručuje da je zahvalan Abazoviću na potpisivanju Temeljnog ugovora, navodeći da je to od 1945. godine najvažniji događaj za srpski narod i SPC, istakavši da mu nije poznato zbog čega Krivokapić to nije učinio, iako je SPC bila spremna da to uradi.
Komentarišući inicijativu da srpski jezik postane službeni u Crnoj Gori, Joković navodi da je „sreće i državničke mudrosti i svijesti, to pitanje se nikad ne bi postavljalo, jer bi ono bilo u Ustavu riješeno“.
"Mi, Srbi u Crnoj Gori, od toga nećemo nikad odustati. To je velika nepravda. Smatram i vjerujem da će svi zajedno, koji žele mir i slogu, glasati za takav predlog", istakao je Joković, prenosi Gradski portal.
KOMENTARI (0)