Ponedjeljak, 26.05.2025 | 15:35
IZVOR: kolektiv.me

Mugoša: Nelikvidnost privrednih subjekata NAJOZBILJNIJI IZAZOV

Nelikvidnost privrednih subjekata jedan je od najozbiljnijih izazova naše ekonomije, napisao je na X mreži Boris Mugoša poslanik SD-a i predstavnik Evropskog saveza. On je istakao da je u odnosu na kraj 2020. godine preko 2000 je više blokiranih firmi i preduzetnika, a iznos blokiranog duga je povećan za 660 miliona eura.




Foto: Evropski savez

“Već duže vrijeme predlažem konkretne mjere u cilju poboljšanja likvidnosti privrednih subjekata. Osim povoljne kreditne podrške, potrebno je u kontinuitetu raditi na smanjenju (para)fiskalitefa; zatim preći na model plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) po naplaćenoj, a ne izdatoj fakturi; primijeniti institut multilateralne kompenzacije odnosno prebijanja obaveza i potraživanja između više privrednih subjekata; bolje i dosljednije primjenjivati antimonopolske politike; kontrolisati rokove izmirenja novčanih obaveza u cilju eliminisanja prakse “besplatnog kreditiranja” pojedinih privrednih aktera od dobavljača i podrške privrednim subjektima koji su pred gašenjem usljed problema naplate potraživanja nastalih metodom prisiljavanja na nerazumno duge rokove plaćanja”, kazao je Mugoša.

Smatara da je Ccrnogorskoj ekonomiji je nasušno potrebna ozbiljna strategija razvoja koja će za period od narednih desetak godina jasno definisati neophodne strukturne reforme koje će doprinijeti njenoj diversifikaciji, unapređenju njene likvidnosti, konkurentnosti i produktivnosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mugoša pita premijera: Koje MJERE je Vlada preduzela u prethodnih šest mjeseci u cilju suzbijanja rasta cijena

Utorak, 28.10.2025 | 11:10

Predsjednik Kluba poslanika SD-a i predstavnik Evropskog saveza Boris Mugoša će na premijerskom satu premijera Milojka Spajića, između ostalog, pitati koje mjere je Vlada preduzela u prethodnih šest mjeseci u cilju suzbijanja rasta cijena.

Konatar pita Spajića: Šta ste uradili da bi SPRIJEČILI RAST CIJENA u Crnoj Gori?

Utorak, 28.10.2025 | 10:45

Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar u poslaničkom pitanju povodom sjednice premijerskog sata koja će se održati u četvrtak pitao je Milojka Spajića šta je kao premijer uradio da bi spriječio rast cijena proizvoda i usluga u Crnoj Gori.

Glavni grad za dvije i po godine VRATIO 11,9 MILIONA

Utorak, 28.10.2025 | 08:18

Od 1. januara 2023. godine do 27. oktobra ove godine Glavni grad je vratio 11.997.217 eura po osnovu kredita i garancija izdatih privrednim društima, a preostalo je da izmire još 16.977.407 eura.

U Crnoj Gori 31.814 preduzeća u vlasništvu STRANIH državljana, njihov prihod u 2024. iznosio skoro 199 MILIONA EURA

Utorak, 28.10.2025 | 08:16

U Crnoj Gori trenutno posluje 31.814 preduzeća u vlasništvu stranih državljana sa prihodom u 2024. od skoro 199 miliona eura, podaci su Poreske uprave.

JP Morsko dobro: Kotor na listi PRIORITETA kapitalnih ulaganja u 2026. godini

Ponedjeljak, 27.10.2025 | 15:27

Kotor je zauzeo visoko mjesto na listi prioriteta Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore u pripremi kapitalnog budžeta za 2026. godinu, saopšteno je iz tog preduzeća.

Zimska NJEGA USANA: Efikasni savjeti protiv isušivanja i pucanja

Srijeda, 29.10.2025 | 17:46

Za početak, pijte dovoljno vode

DOMAĆE ferero kuglice: BOLJE od originala, a prave se za tren oka

Srijeda, 29.10.2025 | 17:35

Ako volite spoj hrskavih napolitanki, aromatičnog lješnjaka i bogatog čokoladnog ukusa, ove domaće ferero kuglice biće vaše novo omiljeno slatko zadovoljstvo.

Milatović zatražio PODRŠKU INTERPOL-a u borbi protiv kriminala i provjeri porijekla imovine

Srijeda, 29.10.2025 | 16:51

Predsjednik Crne Gore  Jakov Milatović sastao se danas u Parizu sa Generalnim sekretarom INTERPOL-a Valdesijem Urkizom.

Satler: Želimo da Nikšić bude ŠAMPION u borbi za zaštitu životne sredine

Srijeda, 29.10.2025 | 16:45

Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler kazao je kako žele da Nikšić "bude šampion" u borbi za zaštitu životne sredine.

„Nepodnošljiv svrab mi se raširio po CIJELOM TIJELU“: Pjevačica otkrila šta joj se dogodilo pred porođaj sa bliznakinjama

Srijeda, 29.10.2025 | 16:21

Milena Vučić je prije nekoliko meseci na svet donijela dvije ćerke, a sada je otvoreno govorila o tome kako joj je prošla blizanačka trudnoća.

Ibrahimović: Bezbjednosnim i pravosudnim institucijama Crne Gore i Turske omogućiti BOLJU koordinaciju i komunikaciju

Srijeda, 29.10.2025 | 16:11

Povodom obilježavanja 102. godišnjice od proglašenja Republike Turske, potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović uputio je čestitke zvaničnicima Republike Turske i turskom narodu uz želje za dalji napredak, mir i prosperitet, saopšteno je iz MVP.

Ove vrste voća UBLAŽAVAJU upalne procese u organizmu: Uvrstite ih u ishranu

Srijeda, 29.10.2025 | 15:43

Ljudsko tijelo svakodnevno je izloženo djelovanju oksidativnog stresa - procesa u kojem se stvara višak slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije i ubrzati starenje organizma.

Šaranović: Jačanjem prevencije i međunarodne saradnje Crna Gora čuva ZDRAVLJE građana i BEZBJEDNOST

Srijeda, 29.10.2025 | 15:21

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se u Podgorici sa predstavnicima Komisije za politiku droga Istočne i Centralne Evrope i Centralne Azije (ECECACD), u okviru regionalne posjete posvećene unapređenju saradnje i razmjeni iskustava u oblasti borbe protiv zloupotrebe i krijumčarenja droga.

Zemljotres jačine 3,7 Rihtera u blizini Nikšića

Srijeda, 29.10.2025 | 14:45

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju je dana 29. oktobra 2025. godine, u 14 časova i 19 minuta registrovao zemljotres manje jačine sa epicentrom na 4 km zapadno od Čarođa (Crna Gora). 

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 29.10.2025 | 13:58

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.