Izlaganje dnevnom svjetlu moglo bi pomoći našem tijelu da se bolje odbrani od infekcija, poručuju naučnici.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Iako se čini kao sitnica, sve je više dokaza da sunčeva svjetlost direktno utiče na naš imunološki sistem.
Ako ste ikad imali problema sa spavanjem nakon noćne smjene, kasnog izlaska ili dužeg putovanja, vjerovatno ste iskusili ono što stručnjaci nazivaju društveni jet lag – nesklad između našeg unutrašnjeg sata i svakodnevnih obaveza. Neredovno spavanje i premalo boravka na dnevnom svijetlu postaju sve češći problem, a istraživanja ih povezuju sa slabijom sposobnošću našeg tijela da se nosi s infekcijama.
Poznato je i da smjenski rad negativno utiče na sposobnost tijela da se bori protiv infekcija. Sve to dodatno potvrđuje važnost održavanja stabilnog biološkog ritma, a redovno izlaganje prirodnom svijetlu pritom igra ključnu ulogu.
Kako naš imunitet zna kad je dan?
Odgovor na to pitanje pokušalo je dati istraživanje objavljeno u časopisu Science Immunology, čiji bi rezultati u budućnosti mogli pomoći u razvoju novih terapija za upalne bolesti.
Naš unutrašnji sat, poznat kao cirkadijalni ritam, kontrolisan je grupom gena koji regulišu razne funkcije u tijelu. Gotovo sve ćelije u organizmu imaju takav “ugrađeni” mehanizam, no naučnicii još uvijek ne razumiju u potpunosti kako se on ponaša unutar pojedinih tipova ćelija – poput onih koje su odgovorne za odbranu od bolesti.
U ovom istraživanju korištene su zebrice, male slatkovodne ribe koje se često koriste u znanosti jer imaju prozirna tijela i imunološki sistem sličan ljudskome. Istraživači su se fokusirali na neutrofile – vrstu bijelih krvnih zrnaca koje prve reaguju na infekciju i glavni su “borci” protiv bakterija u našem tijelu.
Danju smo otporniji?
Naučnici su otkrili da su zebrice tokom dana imale jači imunološki odgovor na bakterije. Pretpostavlja se da je to evolucijska prednost – s obzirom na to da smo i mi, poput njih, najaktivniji danju, tada smo i najizloženiji mogućim uzročnicima bolesti.
U fokusima je promatrano kako neutrofili uništavaju bakterije u različito doba dana. Pokazalo se da su u tome znatno djelotvorniji danju nego noću.
Zatim su naučnici genetski “ugasili” unutrašnji sat u tim ćelijama, uklonivši ključne djelove koji im pomažu prepoznavati vrijeme. Kad su ostali bez tog mehanizma, neutrofili više nisu mogli razlikovati dan od noći i postali su znatno manje djelotvorni u borbi protiv bakterija.
Ovo otkriće pokazuje da te važne imunološke ćelije imaju svoj unutrašnji sat koji im govori kad je dan, što im pomaže u odbrani našeg tijela.
Šta to znači za nas?
Sljedeći korak je otkriti kako tačno neutrofili “vide” svjetlost i vrijedi li isto i za ljudske stanice. Takođe želimo znati odnosi li se ovo pojačano djelovanje samo na određene bakterije, ili je riječ o opštem mehanizmu koji pomaže i kod virusnih infekcija.
Naučnici vjeruju da bi u budućnosti bilo moguće razviti ljekove koji ciljano djeluju na “biološki sat” tih ćelija, čime bismo mogli bolje kontrolisati upale i imunološki odgovor.
Za sada, zaključak je jednostavan: boravak na dnevnom svjetlu jača naš imunitet. Već i kratka šetnja na suncu može biti snažan saveznik u zaštiti našeg zdravlja.
KOMENTARI (0)