Petak, 30.05.2025 | 21:02
IZVOR: rtcg.me/cdm.me

Armenko: Alabar zainteresovan za Buljaricu; Adžović: Očekujem da Sporazum sa UAE bude PONOVO IZGLASAN

Investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Mohamed Alabar kazao je da je zainteresovan da uloži u Buljaricu i da je spreman napravi najljepšu uvalu na svijetu, a mi da se izjasnimo da li ga želimo kao investitora ili ne, saopštio je u emisiji “Okvir” Ilija Armenko iz Udruženja zakupaca plaža. Armenko je naveo da im je Alabar saopštio da je što se tiče Ulcinja, prevaren. Predstavnik Inicijative “Vratimo Sveti Stefan državi”, Blažo Kažanegra, poručio je da čekaju odgovor lokalne zajednice. Ministarka javnih radova Majda Adžović istakla je da na sjednici Skupštine 3. juna očekuje ponovno izglasavanje Sporazuma sa UAE, prenosi RTCG.




Adžović; Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković, arhiva

Ministarka javnih radova Majda Adžović kazala je na početku emisije da na jučerašnjoj sjednici Skupštine Crne Gore nije odgođeno izglasavanje u odnosu na Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), već za sve tačke dnevnog reda Skupštine.

“Negdje logikom koliko tačaka, toliko mogućnosti i razloga za odgađanje. Tako da, apsolutno u tom dijelu negdje, obzirom da se parlament već jednom izjasnio u odnosu na Zakon o potvrđivanju sporazuma o saradnji među Vlade Crne Gore i Emirata, u oblasti turizma i razvoja nekretnina, mislim da su poslanici već potvrdili svoju privrženost ovome. Naravno, onaj dio poslanika koji je glasao. Tako da ja očekujem da i 3. juna, za kada je odložena sjednica Skupštine Crne Gore, da ćemo imati isti ishod”, kazala je Adžović u emisiji Okvir.

Komentarišući izjavu funkcionerke Demokrata Dragane Kažanegre Stanišić da će partija čiji je član sačekati 3. jun da bi donijela konačne stavove kad je riječ o ponovnom izglasavanju ovog Zakona, Adžović je kazala da će špekulacija uvijek biti i da trenutno svjedočimo baš aktivnoj kampanji, konkretno kada je sporazum sa Emiratima u pitanju.

“Njih će uvijek biti u etru i to ne sporim, ali isto tako mislim da svjedočimo jednoj baš aktivnoj kampanji, konkretno kada je sporazum sa Emiratima u pitanju. Isto tako, prolongiranje samog glasanja stvara novi prostor za još priča u javnosti, koje, opet kažem, ne sporim da mogu i treba da se dešavaju, ali s druge strane smatram da što se tiče zakulisnih radnji, ne bih rekla jednostavno da ih ima. Imamo neko mimoilaženje poslanika u tom dijelu, u suprotnom, da imamo nešto konkretno, poslanici bi se izjasnili juče i imali bismo razrješenu stvar. Ovako je samo glasanje jednostavno odgođeno”, navela je Adžović i dodala da očekuje da će pomenuti Zakon ponovo biti potvrđen 3. juna u Parlamentu.

Ilija Armenko iz Udruženja zakupaca plaža naveo je u pomenutoj emisiji da mu je investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Mohamed Alabar, kazao tokom razgovora u jednom podgoričkom hotelu da je zainteresovan da uloži u Buljaricu.

“Rekao nam je bio da će da napravi najljepšu uvalu na svijetu i da se izjasnimo da li želimo njega kao investitora ili ne, pošto je na motiku i krampu izbačen iz Ulcinja. Čovjek je rekao da je u Ulcinju prevaren. Rekao nam je da advokati tu nisu dobro objasnili, on je htio u Ulcinju da napravi dio plaže da uzme i da napravi najljepši plažni bar na svijetu. Međutim, Ulcinjani to nisu dozvolili, a kad se ispostavilo, taj lokalitet koji je htio da uzme, to je 18 djelova bilo. I on kad je vidio da će mještani živjeti od toga, odustao je. I rekao je, mene ne interesuje Ulcinj više, da li mogu ja da razgovaram sa Buljaricom. Mi smo rekli, gospodine Alabare, dobro ste došli da sjednemo da razgovaramo. Pa ako se dogovorimo – dogovorimo, ako se ne dogovorimo, ne dogovorimo. Rekli smo da javni interes ne dolazi u obzir, niti eksproprijacija, dolazi u obzir samo poštena pogodba sa vlasnicima zemlje, sa državom, sa crkvom”, naveo je Armenko.

On je pozvao premijera Milojka Spajića, predsjednika države Jakova Milatovića i ministarku javnih radova Majdu Adžović i predsjednika budvanske opštine Nikolu Jovanovića da sjednu da se dogovore. Poručuje da pomenuti Sporazum nije sveto pismo, te da se može korigovati.

“Ako je nešto sporno, ja garantujem da će gospodin Spajić to da uradi. I pazite, velika je ljubomora i neinformisanost građana. Znači, to je osnovni problem kod nas. Zato treba da sjednemo. Ulcinjani ne žele, a mi u Buljaricu hoćemo”, dodao je on i naglasio da su svi mještani, Buljarice, Reževića i Petrovca za investicije.

“Dakle svi su za investicije. I da se s nama razgovara koje su to investicije i šta mi hoćemo. Šta hoće gospodin Alabar, šta hoćemo mi, šta hoće država… Dogovor kuću gradi. Mi ako se dogovorimo, to je to. To je javni interes. Nije javni interes da neko hoće da mi uzme kuću, da neko hoće da mi uzme zemlju za pet eura. To nije javni interes. Javni interes je da mi sjednemo svi i da se dogovorimo”, zaključio je Armenko.

Predstavnik Inicijative vratimo Sveti Stefan državi Blažo Kažanegra poručio je da čekaju da vide šta će lokalna zajednica da kaže.

“Ako lokalna zajednica kaže da su oni za investiciju i za pregovore s Alabarom, mi se nećemo miješati u to. Onda mi nastupamo u tom slučaju da, da kažem, lobiramo, odnosno da idemo ka tome da ta investicija bude prvo u mediteranskom stilu, da se ne uzurpira čitava plaža, nego dio plaže Buljarice, da se sačuvaju sve kulturne i prirodne vrijednosti, uključujući i Austrijski potok, da se to sve konzervira, da se pravi neka investicija tipa ne invazivno da se ide u sam prostor, nego da se ide kultivisano. I da bude u mediteranskom stilu. Neću da kažem kao Porto Montenegro, ali blaže od toga, da bude ultra luksuzno”, objašnjava Kažanegra.

Na pitanje novinara da li je pobornik razvoja crnogroskog turizma i investicija na način da one pored rizorta i hotela sadrže i sadržaje kao što su kondo hoteli i prodaja stanova, Kažanegra kaže da jeste, ali poput Regent hotela u Porto Montenegru. “On je kondo hotel, ultra luksuzan, a ne stambene zgrade našminkane koje su predstavljene kao kondo hoteli, a što su nam, ustvari uništili obalu. I da se poštuje prostor, to je bitno. I da bude u mediteranskom stilu, ne da bude u Dubai stilu”, izričit je Kažanegra.

U emisiju se video pozivom uključila i Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa države Crne Gore Bojana Ćirović koja je kazala da je tačno da Vlada Crne Gore nije tražila mišljenje zaštitnika vezano za Nacrt sporazuma, objašnjavajuć da nije postojala ni obaveza Vlade da traži to mišljenje jer zakon predviđa mogućnost, a ne obavezu.

“A što se tiče stavova Zaštitnika, njih isključivo iskazujem kroz mišljenje državnim organima koja im dajem na njihov zahtjev. Isključivo kao Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa mogu da izražavam stavove vezane za pravne poslove države Crne Gore kroz mišljenja koja mi se traže a ja sam već izjavila da država Crna Gora ima ustanovljene procedure i za davanje zakupa i za prodaju državne imovine. Sve ostale procedure i svako suprotno postupanje podliježe krivičnoj i svakoj drugoj odgovornosti. Vlada zna zakon i vlada je u tom smislu i djelovala i pretpostavljam da je imala na umu sve ove procedure kada je zaključivala taj sporazum”, navela je Ćirović.

Osvrnula se i na situaciju kompanije Adriatic Properties koja je pokrenula arbitražu još 2021. godine protiv države Crne Gore, odnosno vlade Crne Gore u Londonu. Posljednja informacija do koje je došao Portal Javnog servisa jeste da se završne riječi u toj arbitraži očekuju u drugoj polovini jula .

Na pitanje voditelja kako stojimo u tom slučaju, Ćirović kaže da je u pitanju arbitražni postupak koji je sam po svojoj prirodi povjerljiv postupak i istakla da ne može istaći više detalja.

“Svi znamo način na koji je do sad druga ugovorna strana postupala i kako u stvari vidi svoju poziciju, a jasno nam je da ta pozicija njihova ne bi i ne može da bude takva kako oni iskazuju. Ali što se tiče mog postupanja, upoznata sam samo kroz dio vezan za priznanje stranih odluka, odnosno dijelimičnih arbitražnih odluka do sad donesenih, koje su isključivo odnose na troškove postupka, jer do sad nije meritorno odlučivano po pitanju te arbitraže. Nadam se uspjehu u sporu, jer svi argumenti su na strani države po tom pitanju”, zaključila je Ćirović.

Potpredsjednik Opštine Kolašin Vasilije Ivanović kazao je da je posjeta Kolašinu od strane Alabara uslijedila iznanada.

“Neposredno nakon što smo se upoznali ja i predsjednik Opštine sa gospodinom Alabarom, dva dana nakon toga uslijedila je posjeta Kolašinu, zaista iznenada”, kazao je Ivanović.

Poručio je da su Alabaru pokazali sve potencijale, i predstavili mu vizije koje se tiču Bjelasice i Sinjajevine.

“Jako je bitno da svi znaju da mi nismo ništa novo ponudili, ponudli smo sve ono što je planskim dokumentima moguće graditi, a sva ta planska dokumenta su prošla javne rasprave”, istakao je on.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

MF: Budžetski prihodi premašili plan, deficit 141,9 miliona eura manji od očekivanog

Petak, 31.07.2026 | 14:59

Iz Ministarstva finansija saopštilču su da rezultati izvršenja budžeta za prvih šest mjeseci 2026. godine potvrđuju da Crna Gora nastavlja da ostvaruje snažne fiskalne rezultate. Uz budžetske prihode koji su premašili plan i nastavak rasta u odnosu na prošlu godinu, posebno je značajno što je u prvoj polovini godine ostvaren suficit tekuće potrošnje, što znači da su tekući prihodi u potpunosti pokrili tekuće obaveze države. Istovremeno, budžetski deficit iznosio je 1,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno čak 141,9 miliona eura manje od planiranog, što dodatno potvrđuje stabilnost javnih finansija i odgovorno upravljanje državnim finansijama.

Zavod za zapošljavanje: Stopa nezaposlenosti pala na rekordno niskih 7,62 odsto

Petak, 31.07.2026 | 13:41

Prva polovina 2026. godine obilježena je najboljim rezultatima na tržištu rada u novijoj istoriji Crne Gore, pokazuje Izvještaj o radu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore za prvih šest mjeseci 2026. godine, koji je danas usvojio Upravni odbor kojim je predsjedavao Aleksandar Šipčić.

Prosječna neto zarada u junu iznosila 1.036 eura

Petak, 31.07.2026 | 11:41

Prosječna neto zarada u Crnoj Gori u junu ove godine iznosila je 1.036 eura, što je za 0,3 odsto više u odnosu na maj, dok je u poređenju sa istim mjesecom prošle godine zabilježen rast od 2,6 odsto, saopštila je Uprava za statistiku MONSTAT. Ipak, zbog rasta potrošačkih cijena, realne zarade su u odnosu na prethodni mjesec zabilježile pad od 0,1 odsto.

Rekordni rezultati crnogorskog turizma: U junu više od 390.000 turista i 2,1 milion noćenja

Petak, 31.07.2026 | 11:03

Crna Gora nastavlja da bilježi rekordne rezultate u turizmu, pokazuju preliminarni podaci Monstata za jun 2026. godine. Tokom prošlog mjeseca u zemlji je boravilo 390.274 turista, koji su ostvarili 2.114.181 noćenje, što predstavlja najbolje junske rezultate do sada.

Poreska uprava od početka sezone sprovela više od 2.000 kontrola

Petak, 31.07.2026 | 10:20

Poreska uprava Crne Gore sprovela je od početka ljetnje turističke sezone 2.096 inspekcijskih kontrola širom države, tokom kojih su utvrđene brojne nepravilnosti u poslovanju poreskih obveznika.

UP: Nikšić - U dva trgovinska objekta pronađene cigarete vrijednosti oko 1.840 eura

Subota, 01.08.2026 | 12:31

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, zajedno sa službenicima Uprave carina, sproveli aktivnost kontrole trgovinskih radnji, od kojih su u dva trgovinska objekta pronašli 636 paklica cigareta, vrijednosti oko 1.840 eura, namijenjenih nedozvoljenoj trgovini. Protiv dva vlasnika podnijete su krivične prijave, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Dukaj: Usvojen Zakon o lokalnim službenicima i namještenicima – profesionalizam ispred politike

Subota, 01.08.2026 | 09:21

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o lokalnim službenicima i namještenicima, čime je po prvi put u Crnoj Gori, uspostavljen jedinstven, cjelovit i moderan službenički sistem na lokalnom nivou. Ovim zakonom, koji je pripremilo Ministarstvo javne uprave, uspješno se zaokružuje sveobuhvatna reforma sistema lokalne samouprave u našoj državi i stvara pravni okvir po najvišim evropskim standardima.

Herceg Novi: Za dva dječija igrališta i teretanu na otvorenom 120.000 eura

Petak, 31.07.2026 | 15:15

Opština Herceg Novi raspisala je tender vrijedan 120.000 eura za realizaciju tri projekta namijenjena najmlađima i ljubiteljima rekreacije.

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 31.07.2026 | 15:30

U subotu nas očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz slab lokalni razvoj oblačnosti u planinskim predjelima.

Megan Foks je konačno priznala: "Volim ga i to nikad nisam skrivala"

Petak, 31.07.2026 | 15:23

Nakon godina ćutanja, Megan Foks je konačno priznala - glasine o romansi sa kolegom Šajom Labafom bile su istinite.

Perić o tome zašto nije glasao za smjenu Savjeta NB „Radosav Ljumović“: Odgovornost uvijek individualna

Petak, 31.07.2026 | 15:07

Predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić sinoć nije glasao za inicijativu kojom se tražila smjena kompletnog sastava Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.

MF: Budžetski prihodi premašili plan, deficit 141,9 miliona eura manji od očekivanog

Petak, 31.07.2026 | 14:59

Iz Ministarstva finansija saopštilču su da rezultati izvršenja budžeta za prvih šest mjeseci 2026. godine potvrđuju da Crna Gora nastavlja da ostvaruje snažne fiskalne rezultate. Uz budžetske prihode koji su premašili plan i nastavak rasta u odnosu na prošlu godinu, posebno je značajno što je u prvoj polovini godine ostvaren suficit tekuće potrošnje, što znači da su tekući prihodi u potpunosti pokrili tekuće obaveze države. Istovremeno, budžetski deficit iznosio je 1,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno čak 141,9 miliona eura manje od planiranog, što dodatno potvrđuje stabilnost javnih finansija i odgovorno upravljanje državnim finansijama.

Didiju ponovo skraćena zatvorska kazna: Evo kad će tačno biti pušten na slobodu!

Petak, 31.07.2026 | 14:52

Prvobitno - bilo je predviđeno da bude oslobođen u junu 2028. godine.

MPNI sa 2,9 miliona eura podstiče razvoj istraživanja i inovacije

Petak, 31.07.2026 | 14:41

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je saopštilo da je objavilo Konkurs za sticanje statusa korisnika podsticajnih mjera za razvoj istraživanja i inovacija u 2026. godini, ukupne vrijednosti 2,9 miliona eura.

Krivična protiv dvije firme i četiri fizička lica: Osumnjičeni da su utajom poreza oštetili budžet za više od 63.800 eura

Petak, 31.07.2026 | 14:38

Policija je podnijela krivične prijave protiv dva privredna društva i četiri fizička zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i utaja poreza i doprinosa putem pomaganja.