Srijeda, 11.06.2025 | 19:39
IZVOR: MediaBiro

U OŠ „Ivo Visin” na Prčanju predstavljen EDUKATIVNI KARAKTER trke The Ocean Race Europe

U susret velikoj međunarodnoj jedriličarskoj trci The Ocean Race Europe 2025 koja će svoj cilj imati u Boki Kotorskoj, u Osnovnoj školi „Ivo Visin“ na Prčanju danas je upriličen poseban događaj sa ciljem promocije edukativnog dijela ove značajne regate.




Foto: MediaBiro 

Konkretno, danas je ozvaničena crnogorska verzija edukativnih materijala na sajtu trke Ocean Race, te početak njihove primjene u crnogorskim osnovnim i srednjim školama.

Ideju o održavanju dijela trke The Ocean Race Europe u Crnoj Gori Pomorskom fakultetu Kotor Univerziteta Crne Gore još prije nekoliko godina predočio je kap. Vladimir Šparović, a zahvaljujući podršci Vlade Crne Gore i Ministarstva pomorstva, došlo je i do relizacije te ideje.

Državni sekretar Ministarstva pomorstva, Pavle Tripković, podsjetio je da je plan Vlade Crne Gore posvećen ovom događaju počeo da se sprovodi još od ljeta prošle godine kada je potpisan ugovor sa organizacijom The Ocean Race.

„The Ocean Race Europe će šest dana provesti u Crnoj Gori, završna etapa će se održati blizu Mamule, dok će prateći sadržaji biti održani na šetalištu Pine u Tivtu. Riječ je o jednom događaju koji je pandan Formuli 1 u automobilizmu. Očekujemo oko 100.000 posjetilaca koji su uobičajena publika za ovu manifestaciju, te očekujemo produžetak ljetnje sezone i još više posjetilaca u turističkoj sezoni zbog same organizacije ovako važnog događaja. Cilj nam je da predstavimo Boku u najljepšem svjetlu, onako kako su je Bog i priroda dali. Boka će sigurno ostaviti utisak na sve one koji lično dođu da isprate događaj ili isprate događaj putem televizijskih prenosa koji će se vršiti na najvećem mogućem nivou preko svjetske Warner Bros produkcije i velikih televizijskih kuća,“ ispričao je Tripković.

Foto: MediaBiro 

Na značaj manifestacije The Ocean Race Europe za Boku Kotorsku na današnjem događaju je ukazao i predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić.

„Kotor je centar pomorstva i obrazovanja ove regije koja ima preko milenijum i po pomorske tradicije; ljudi odavde ne žive pored mora, već sa morem. Svijest o značaju ovakvih programa je vjerovatno u Boki Kotorskoj najizraženija. Grad Kotor i Boka Kotorska će biti dio jednog prestižnog kluba, te se još jednom prepoznati u cijelom svijetu. Siguran sam da će Pomorski fakultet i nadležna ministarstva biti dobri domaćini i da ćemo ovu organizaciju iznijeti na pravi način, tako da sljedeća posjeta Ocean Race Crnoj Gori ne bude inicirana iz Crne Gore, nego iz organizacionog odbora Ocean Race-a," poručio je Jokić.

Foto: MediaBiro 

Osim sportskog karaktera, trka sa sobom donosi i edukativnu komponentu, te su u organizaciju ovog segmenta događaja uključeni Pomorski fakultet iz Kotora, Institut za biologiju mora i Arhitektonski fakultet koji pruža podršku u izgradnji paviljona Univerziteta Crne Gore u okviru Ocean Live parka na šetalištu Pine u Tivtu.

Kako je jedan od ciljeva The Ocean Race Europe podizanje svijesti o značaju zaštite mora i okeana, prodekanica za razvoj i komunikaciju Pomorskog fakulteta Kotor i potpredsjednica Organizacionog odbora The Ocean Race Europe za finale u Boki  Zorica Đurović ističe da su im u tom dijelu ciljna grupa školska populacija i djeca.

„Stoga nam je bilo posebno važno da sve edukativne programe koji su na raspolaganju u okviru zvaničnog sajta The Ocean Race učinimo dostupnim i našoj školskoj populaciji. U pitanju su materijali koji su izuzetno kvalitetni i važni, te nam je drago što smo sve te materijale uspjeli da prevedemo, pripremimo i prilagodimo za naše osnovne i srednje škole. Do sada su ovi materijali bili dostupni na 11 svjetskih jezika, a konačno se na zvaničnom sajtu trke pojavila i naša, 12. zastava. Već radimo na prilagođavanju materijala za sve ostale jezike koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori, tako ćemo već na jesen imati i verzije na srpskom jeziku – na ćiriličnom pismu i ekavici, bošnjačkom, hrvatskom i albanskom jeziku, čime ćemo pokriti našu ukupnu školsku populaciju, a materijale će moći da koriste i naše kolege iz cijelog regiona,“ ispričala je Đurović.

Đurović je posebnu zahvalnost uputila Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija na podršci koju su pružili projektu. Ispred resornog ministarstva prisutnima u OŠ „Ivo Visin“ obratio se Dragan Mijušković, v.d. generalnog direktora Direktorata za obrazovanje i vaspitanje pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih zajednica.

Foto: MediaBiro 

„Razmatrali smo zahtjeve koje je Pomorski fakultet uputio Zavodu za školstvo i Ministarstvu prosvjete, nauka i inovacija, te smo procijenili da će The Ocean Race zaista imati edukativni karakter za sve naše učenike. Planirali smo da u edukaciju o zaštiti okeana, mora i životne sredine uključimo ne samo južni region, nego i centralnu i sjevernu regiju radi što bolje edukacije naših učenika,“ ispričao je Mijušković. 

Dekanica Pomorskog fakulteta prof. dr Tatijana Dlabač istakla je zadovoljstvo zbog učešća u ovom projektu.

„Kroz niz projekata se bavimo zaštitom žive sredine i radimo na onome što nam zaista treba, a to je podizanje svijesti na svim nivoima – od vrtića do univerziteta. Mislim da nam je najznačajnija podrška djece, jer oni će za deceniju, dvije biti donosioci odluka. Kako se mi pokažemo, tako će oni imati što da ostave dalje,“ kazala je Dlabač.

Zadovoljstvo što edukativne aktivnosti u okviru The Ocean Race Europe kreću upravo iz Osnovne škole „Ivo Visin“ izrazila je direktorica škole Petra Ćetković.

„Nije tek tako da je ova škola izabrana da bude domaćin ovakve manifestacije. Ova škola nosi ime Iva Visina koji je oplovio svijet, a današnji učenici se bave drugom sferom koja je jako bitna za njihovu budućnost. Od tema vezanih za biodiverzitet, zaštitu životne sredine, klimatske promjene, kompostiranje, pa do zaštite i čišćenja podmorja, mi smo to sve već primjenjivali, samo što smo to sada sve implementirali kroz radionice u okviru The Ocean Race Europe,“ navela je Ćetković.

Foto: MediaBiro 

Učenici OŠ „Ivo Visin“ su danas, kao i prethodnom periodu, uz podršku svojih učiteljica učili iz The Ocean Race Learning materijala i saznali mnogo novih informacija o podvodnom svijetu i značaju očuvanja životne sredine.

„Pošto smo nosioci Zelene zastavice, rado smo se prihvatili ovog projekta. Sav program smo mi prvo naučile na engleskom jeziku da bismo ga prezetovale i naučile djecu. Ovo nije novina za nas jer se mi već godinama unazad bavimo ekologijom i čišćenjem morskog dna, podmorja. Ove vrijednosti smo približili djeci na jedan vrlo zanimljiv način kao što to i Ocean Race radi,“ ispričala je učiteljica OŠ „Ivo Visin“, Jelena Kitić.

Današnji događaj svojim prisustvom je posebnim učinio predstavnik organizacionog tima Ocean Race Europe, Johnny Donnelly.

„Edukativni program je samo jedna od inicijativa koje imamo kako bismo proširili glas o svjetskim okeanima. Već preko 225.000 djece je uključeno u ovaj program u preko 83 zemlje širom svijeta. To je nešto na što smo baš ponosni,“ ispričao je Donelly.

Podsjećamo, u okviru The Ocean Race Europe po prvi put flota posebno dizajniranih IMOCA jedrilica uploviće u Jadransko more propagirajući ne samo sport već i održivost i očuvanje mora i okeana.

Trka startuje u Kilu (Njemačka) 10. avgusta. Završnice etapa su u Portsmutu (Velika Britanija), Kartagini (Španija) i Đenovi (Italija), dok se veliki finiš očekuje na ulazu u Bokokotorski zaliv sredinom septembra.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Indija: SUMNJA se da nema preživjelih u padu aviona: Pilot nakon poletanja UPUTIO POZIV za pomoć

Četvrtak, 12.06.2025 | 14:25

Avion kompanije Er Indija, u kojem su bila 242 putnika i člana posade, koji je letio za London srušio se nekoliko minuta nakon polijetanja iz zapadnog indijskog grada Ahmedabada.

Predsjednica Vrhovnog suda donijela STRATEŠKI DOKUMENT za rješavanje starih predmeta

Četvrtak, 12.06.2025 | 14:16

Uskladu sa Planom rada Vrhovnog suda Crne Gore za 2025. godinu i mjerama iz Strategije reforme pravosuđa 2024–2027, predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić, donijela je strateški dokument pod nazivom Jedinstveni program rješavanja starih predmeta za period 2025–2027. godine. Ovaj program predstavlja ključnu sistemsku mjeru za poboljšanje efikasnosti i ažurnosti rada sudova, a donosi se kao odgovor na višedecenijski problem koji opterećuje sudski sistem, problem neriješenih starih predmeta, poznatih kao „crveni omoti“,  saopšteno je iz Vrhovnog suda.

USVOJENA odluka o slanju crnogorskih vojnika u sastav misije vojne pomoći EU za podršku Ukrajini

Četvrtak, 12.06.2025 | 13:21

Skupština je danas usvojila odluku o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u sastav misije vojne pomoći Evropske unije za podršku Ukrajini. Za tu odluku glasalo je 49 poslanika, a tri su bila uzdržana.

Odbor će SASLUŠATI Radunovića i Kordić

Četvrtak, 12.06.2025 | 12:45

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović i ministarka turizma Simonida Kordić biće saslušani odlučeno je na današnjoj sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović i ministarka turizma Simonida Kordić biće saslušani odlučeno je na današnjoj sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.

SRUŠIO se putnički avion u Indiji sa više od 240 PUTNIKA (VIDEO)

Četvrtak, 12.06.2025 | 12:37

 Putnički avion se srušio na aerodromu u zapadnoindijskom gradu Ahmedabadu, objavili su indijski mediji u četvrtak, prenosi CNN.

Dua Lipa potvrdila: Da, vjereni smo, to je stvarno poseban osjećaj

Četvrtak, 12.06.2025 | 21:52

Dua Lipa napokon je potvrdila vjeridbu s glumcem Callumom Turnerom nakon mjeseci šuškanja i nagađanja. U intervjuu za britanski Vogue muzičarka koja u avgustu puni 30 godina, prvi put je javno progovorila o velikoj životnoj prekretnici.

Imate problem da zaspite? Ove jednostavne VEČERNJE NAVIKE vam mogu pomoći

Četvrtak, 12.06.2025 | 21:49

Većina ljudi u nekom trenutku ima problem sa nesanicom, a ovih dana, kada su krenule vrućine, taj problem postaje još učestaliji… No, bitno je da postoje jednostavne, ali vrlo efikasne navike koje vam mogu pomoći – otkrijte ih u nastavku.

Gradi se ostrvo kojim će vladati VJEŠTAČKA INTELIGENCIJA - Istorijske LIČNOSTI biće sastavni dIo vlade

Četvrtak, 12.06.2025 | 21:10

Ostrvo Sensej je više od projekta, to je društveni eksperiment koji će testirati granice vještačke inteligencije.

DPS: Mandić iznio brutalnu količinu neistina, manipulacija i ogoljenog licemjerja

Četvrtak, 12.06.2025 | 20:58

Demokratska partija socijalista (DPS) reagovala je na sinoćni intervju predsjednika Skupštine Andrije Mandića na Javnom servisu, ističući da je iznio veliku količinu neistina, manipulacija i ogoljenog licemjerja.

Mandić: Veze naroda Crne Gore i Rusije UTEMELJENE na zajedničkoj prošlosti

Četvrtak, 12.06.2025 | 20:50

Narode Crne Gore i Rusije povezuju veze koje su utemeljene na zajedničkoj prošlosti i duhovnoj bliskosti, kazao je predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić.

Krapović: Nisam IZNENAĐEN što su poslanici NSD-a glasali za ODLUKU o slanju vojnika u misiju EU, ovo je POTVRDA zrelosti

Četvrtak, 12.06.2025 | 20:38

"Ova misija ne uključuje svaku članicu EU, međutim Crna Gora jeste, ja bih rekao da će to biti značajan podstrek za naše evropske integracije. Praktično nije bilo glasa protiv", rekao je Krapović.

Otkriven neviđeni dio Sunca - Nauka napravila ISTORIJSKI korak (VIDEO)

Četvrtak, 12.06.2025 | 20:20

Evropska svemirska agencija (ESA) u saradnji sa američkom svemirskom agencijom Nasom razvila je robotsku letelicu Solarni orbiter, i prvi put u istoriji – dobijeni su snimci Sunčevih polova.

Nije sve u teretani: Evo zašto neki ljudi TEŠKO izgrade mišiće iako REDOVNO VJEŽBAJU

Četvrtak, 12.06.2025 | 20:00

Nije svačiji put do mišićavog tijela jednako lak.

Nezaobilazno PRAVILO za putnike na KRUZERIMA - Evo šta morate znati PRIJE ukrcavanja

Četvrtak, 12.06.2025 | 19:06

Postoje specifična pravila o tome što možete nositi na različitim djelovima broda tokom krstarenja.

Hlor u bazenu nije bezopasan - Oftalmolozi upozoravaju na moguće OŠTEĆENJE VIDA

Četvrtak, 12.06.2025 | 18:49

 Bazeni su odličan način za osvježenje tokom toplih dana, ali upotreba hlora u njima može imati neželjene posljedice, naročito po zdravlje očiju.