Ponedjeljak, 30.06.2025 | 12:15
IZVOR: PR Centar

Dukaj: Odgovorna, otvorena i efikasna javna uprava temelj evropske Crne Gore

Crna Gora na putu ka Evropskoj uniji odlučno gradi javnu upravu koja je odgovorna, otvorena i efikasna, upravu koja služi građanima, osnažuje povjerenje, podržava privredu i postaje oslonac demokratskog i održivog razvoja, a to postiže, između ostalog, ulaganjem u javne službenike, humani kapital javne uprave.




Foto: PR Centar

To je zajednička poruka sa svečanosti povodom Međunarodnog dana javne uprave, održane pod motom “Odgovorno, otvoreno, efikasno”, na kojoj su dodjeljene nagrade najboljim državnim službenicima/cama.

Ministar javne uprave, mr  Marash Dukaj,  je rekao da danas, nakon zatvaranja još jednog važnog poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU, govorimo o cilju tog resora, „efikasnoj i depolitizovanoj administraciji koja prati savremene trendove i služi građanima i privredi“.

Ministar je čestitao dobitnicima nagrada za izuzetna postignuća i naglasio da današnji slogan „Odgovorno, otvoreno, efikasno“ nije slučajnost.

„Ovaj slogan je poziv na pošten i častan odnos prema javnoj upravi, kao uslovu ugodnijeg, lakšeg i pravednijeg života svih nas. Nastavljamo zajedno“, rekao je Dukaj.

On je poručio da se u javnoj upravi već bilježe konkretni rezultati, a da je međusobno povjerenje sa partnerima najveći uspjeh.

„Povjerenje daje smisao i održivost svim naporima koje ulažemo na putu unapređenja javne uprave“, rekao je Dukaj, dodajući da partnerski odnos „uklanja barijere međusobnih razlika i čini lakšim naš put ka zajedničkom cilju“.

Govoreći o ostvarenim reformskim koracima, Dukaj je istakao: „Djelovali smo sistemski tako što smo ključne zakone iz djelokruga rada Ministarstva koncipirali u skladu s evropskim standardima, u cilju depolitizacije, optimizacije i racionalizacije javne uprave“.

Završeni su zakoni o državnim službenicima, o slobodnom pristupu informacijama, i po prvi put u Crnoj Gori, Zakon o Vladi.

„Otvorili smo vrata digitalne transformacije i postavili dobre temelje za modernizaciju javne uprave. Uspostavili smo novi Portal e-uprave, nove elektronske servise, EDMs, CA, GSB, i sproveli druge važne aktivnosti ka potpunoj digitalizaciji javne uprave. Uspostavili smo i Portal otvorenih podataka“, naveo je Dukaj.

Istakao je da su u MJU pripremili sve pretpostavke za formiranje Agencije za sajber bezbjednost.

„Zakonom o informacionoj bezbjednosti, koji smo kao jedina država regiona uskladili sa NIS 2 Direktivom, jasno smo propisali zadatke zaštite kritične infrastrukture, privrede i građana u digitalnom prostoru“, naveo je Dukaj.

Ministar je podsjetio da su, zajedno sa EU i NATO partnerima, formirani Tim za odgovor na kibernetičke incidente, Vladin centar za kibernetičku bezbjednost, kao i Regionalni centar za sajber bezbjednost (WB3C).

„Time smo našoj zemlji dali ono što joj je najpotrebnije, priliku da postane centar razmjene znanja i dobrih praksi iz cijelog svijeta“, istakao je Dukaj.

Ministarstvo javne uprave je, kako je rekao, završilo sve obaveze iz Vladine Reformske agende.

Pripremljen je novi Zakon o lokalnoj samoupravi, kao i Koncept zakona o lokalnim izborima, čime je, kako je rekao, Ministarstvo dalo konkretan doprinos reformi izbornog zakonodavstva.

Ministar je podsjetio je da je u  Estoniji, jednom od svjetskih digitalnih pionira, Crna Gora proglašena ‘Partnerom godine 2025’ u oblasti sajber bezbjednosti, i da je Ministarstvo javne uprave  jedina institucija u Crnoj Gori koja je dobila status efektivnog korisnika modela CAF.

Dukaj je  zaključio: „Naši zajednički rezultati su dokaz da samo u punom međusobnom povjerenju možemo dostići evropske standarde i uspješno savladati posljednju etapu na dugom putu u EU – ne kao političkom cilju, već prvenstveno kao vrijednosnom i civilizacijskom okviru u kojem su građanin i društvo, odnosno javni interes, na prvom mjestu“.

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Korpivica rekao je da je profesionalna i dobro uređena javna uprava, zasnovana na zakonitosti, transparentnosti i odgovornosti, osnov demokratskog sistema i preduslov vladavine prava.

Koprivica je istakao da reformski procesi u javnoj upravi u Crnoj Gori počivaju na evropskim standardima i implementaciji Strategije reforme javne uprave, sa fokusom na jačanje integriteta i transparentnosti, digitalizaciju, unapređenje e-usluga i pojednostavljenje procedura.

„Ministarstvo javne uprave preduzima značajne reforme u skladu sa preporukama Venecijanske komisije i GRECO-a. U tom smislu od velikog je značaja moderan Zakona o SPI i Zakon o Vladi, koji treba da donesen novi  kompleks antikorupcijskih normi i mehanizama“, kazao je Koprivica.

Naglasio je da su eliminacija  birokratskih barijera, smanjenje troškova poslovanja i povećanje predvidivosti investicionog okruženja  ključne komponente reforme s ekonomskog aspekta. 

Foto: PR Centar

Koprivica je poručio da Crna Gora ostaje odlučna u sprovođenju reformi koje ubrzavaju njen put ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.

Direktorica Regionalne škole javne uprave (ReSPA), Maja Handjiska-Trendafilova, istakla je da odgovorne, otvorene i efikasne institucije nijesu samo preduslov za pristupanje EU, navodeći da su one pokretači održivog i inkluzivnog rasta – „dostojanstvenog i prosperitetnog kvaliteta života koji naši građani zaslužuju!“. 

„Hitna potreba za ubrzanim djelovanjem – naročito u javnoj upravi i pružanju usluga – zavisi od otpornosti institucija, inovacija i kontinuirane saradnje“, smatra Handjiska-Trendafilova.

Ukazala je da se doprinos ReSPA-e ogleda kroz Regionalni centar za upravljanje kvalitetom, koji je u proteklih pet godina radio na jačanju kapaciteta, razmjeni znanja i promociji praktičnih alata za upravljanje kvalitetom.

„Među njima se posebno ističe CAF – Zajednički okvir za procjenu – moćan evropski alat za samoocjenu i kontinuirano unapređenje procesa rada i usluga. To je konkretan alat koji institucijama pomaže da samostalno procijene svoje stanje, reflektuju i neprestano unapređuju rad kroz inkluzivni i strukturirani angažman – stremeći izvrsnosti i transparentnosti“, navela je Handjiska-Trendafilova.

Pojasnila je da CAF oznaka, koju ponosno nosi i ReSPA, ne znači da su savršeni. 

„Ona odražava ciljanu i posvećenu težnju ka izvrsnosti i napretku.  Trenutno radimo sa Ministarstvom na uvođenju sistema upravljanja kvalitetom u još više crnogorskih institucija i radujemo se što ćemo u budućnosti imati još njih u porodici institucija koje prate standarde upravljanja kvalitetom“, istakla je Handjiska-Trendafilova.

Ona je istakla da je Ministarstvo javne uprave prva institucija u Crnoj Gori kojoj je dodjeljen sertifikat Efikasnog korisnika CAF-a, pozivajući ministra Dukaja da primi to priznanje kao potvrdu posvećenost kvalitetu, transparentnosti i usmjerenosti na modernizaciju usluga. 

Za direktora Uprave za ljudske resurse Agrona Camaja ovogodišnji moto “Odgovorno! Otvoreno! Efikasno!” nije samo slogan. 

„To su vrijednosti, prije nego principi! Vrijednosti koje moraju da prožmu svaki segment našeg djelovanja i kao takve one nisu apstraktne – one se pretaču u konkretne reforme koje sprovodimo: modernizaciju procedura, digitalizaciju usluga, unapređenje kontrole kvaliteta, i, prije svega, u ulaganje u ljude – u vas, u nas, u humani kapital javne uprave“, rekao je Camaj.  

Prema njegovim riječim, odgovornost nije puka fraza, već svijest da svaka radnja ima uticaj na nečiji život, pravo, nadu ili plan. 

„Upravo zato, javna uprava mora biti prožeta osjećajem dužnosti i moralne obaveze. Ne prema proceduri – već prema čovjeku!“, poručio je Camaj. 

Kazao je da promjene traže vrijeme, istrajnost, ponekad čak i hrabrost. 

„Zato je važno da nikada ne zaboravimo: reforma nije cilj sama po sebi – već sredstvo da služimo državi i kolektivnom, a ne partikularnom dobru“, istakao je Camaj. 

Smatra da uz znanje zaposlenih iz javne uprave i uz podršku međunarodnih partnera, svi mogu raditi bolje i efikasnije. 

Pojedinačna priznanja su primili Milojka Stanjević iz Uprave za nekretnine, Radojica Poleksić iz Uprave za saobraćaj, Tamara Kuč iz Uprave za vode, Rikardo Junčaj iz Ministarstva javne uprave, Nebojša Mugoša iz Ministarstva ekonomskog razvoja, Melita Rastoder Ljajić iz Ministarstva evropskih poslova, Dragan Perović iz Uprave carina, Ivan Stanišić iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Milica Golubović iz Ministarstva zdravlja.

Timsku nagradu dobili su Aco Vulević, Balša Budimić, Dragan Radanović, Predrag Đokvučić i Ivan Nikolić iz Službe zaštite i spašavanja Opštine Bar. 

Nagrađen je tim iz Ministarstva finansija Velibor Damjanović, Žana Jovanović, Aleksandar Cvijović, Ivana Ćupić, Zorana Bulatović, Olja Maksimović, Vjekoslav Femić, Jelena Vujović Šoć, Nikola Damjanović, Marina Radulović, Goran Garović.

Takođe timsku nagradu dobili su Olivera Mišković Vidojević, Aleksandar Daković, Sunčica Radović Irena Barac, Ivana Petković, Miljan Erić iz Opštine Tivat.

Ružici Mišković, Mirjani Begović, Tamari Popović iz Ministarstva javne uprave, Meliti Rastoder Ljajić iz Ministarstva evropskih poslova, Marineli Lazarević iz Ministarstva ekonomskog razvoja i Đorđiju Drinčiću iz Ministarstva kulture i medija, pripala je timska zahvalnica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP: Desingerica kažnjen sa 200 eura, u klubu u Sutomoru u kom je nastupao 11 maloljetnika konzumiralo alkohol

Subota, 18.07.2026 | 12:19

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Bar su, u saradnji sa inspektorima za strance, sankcionisali tri lica iz Republike Srbije, među kojima je estradni umjetnik Dragomir Despić Desingerica, zbog kršenja Zakona o strancima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Zbog visokih temperatura mijenja se raspored odvoza otpada: Čistoća apeluje na građane da prilagode vrijeme odlaganja

Petak, 17.07.2026 | 15:12

Povećane dnevne temperature uslovile su izmjene u organizaciji rada ekipa Čistoće. Od ponedjeljka, 20. jula, odvoz komunalnog otpada i čišćenje javnih površina obavljaće se prema novom rasporedu, a iz preduzeća apeluju na građane da otpad odlažu u jutarnjim ili večernjim časovima kako bi zaštitili radnike koji posao obavljaju na otvorenom.

MUP: Svi posjetioci planinskih područja da odgovorno planiraju boravak u prirodi

Petak, 17.07.2026 | 14:03

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) apelovali su na sve posjetioce planinskih područja da odgovorno planiraju boravak u prirodi.

Pavličić o bjekstvu Miloša Medenice: Čitav sistem morao je da bude jedinstven

Petak, 17.07.2026 | 12:43

Bjekstvo Miloša Medenice ima negativan efekat po sudstvo, ali i državu, ističe predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić.

Završena akcija spašavanja na Durmitoru, evakuisani državljani Izraela

Petak, 17.07.2026 | 13:23

Akcija spašavanja na području Durmitora uspješno je završena, saopštili su iz Gorske službe spašavanja (GSS) Crne Gore.

Spajić: Air Montenegro za manje od dvije godine udvostručio broj letjelica

Petak, 17.07.2026 | 20:53

Nabavkom četvrtog aviona Air Montenegro je za manje od dvije godine udvostručio broj letjelica i pokazao da strateško ulaganje u nacionalnog avio-prevoznika donosi rezultate, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Kupovna moć u regionu: Crna Gora NAJBRŽE RASTE ove decenije

Petak, 17.07.2026 | 21:34

Crna Gora je u posljednjih šest godina ostvarila najveći rast kupovne moći među državama regiona, pokazuju podaci i analiza portala inflacija.me. Prema toj procjeni, kupovna moć građana porasla je sa 919 eura u 2020. godini na 1.633 eura u 2026., što predstavlja rast od čak 77,7 odsto.

Od 20. do 26. jula, TRI HOROSKOPSKA ZNAKA dobijaju šansu koja mijenja tok života

Subota, 18.07.2026 | 08:24

Nedjelja od 20. do 26. jula donosi snažan astrološki preokret koji će pojedinim horoskopskim znacima otvoriti vrata uspjeha, novih prilika i velikih životnih promjena.

Đoković - Uvijek ima nešto da se dokaže, da mogu biti bolji nego što sam bio juče

Subota, 18.07.2026 | 08:29

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković govorio je u televizijskom intervjuu za "CBS Mornings" o cijeni vrhunskog sporta, odrastanju, porodici i planovima za predstojeći Ju-Es open, otkrivši da uprkos svemu i dalje ima potrebu da se svakog dana dokazuje - prije svega sebi - da može biti bolji.

POGLEDAJTE: Uprava za saobraćaj objavila video završene dionice Zaborje–Jasenovo Polje

Subota, 18.07.2026 | 09:01

Uprava za saobraćaj objavila je na svom YouTube kanalu video završenih radova na rekonstrukciji dionice Zaborje–Jasenovo Polje, na magistralnom putu Nikšić - Plužine.

FOTO: Selfi o kojem se priča - ŠAMPIONI na jednom mjestu

Subota, 18.07.2026 | 09:51

U Njujorku koji će u nedjelju biti domaćin velikog finala Svjetskog prvenstva između Španije i Argentine održan je događaj pod imenom “Fanatics fest””, koji je okupio veliki broj zvijezda i legendi sporta.

POGLEDAJTE: Uprava za saobraćaj objavila video završene dionice Zaborje–Jasenovo Polje

Subota, 18.07.2026 | 09:01

Uprava za saobraćaj objavila je na svom YouTube kanalu video završenih radova na rekonstrukciji dionice Zaborje–Jasenovo Polje, na magistralnom putu Nikšić - Plužine.

Đoković - Uvijek ima nešto da se dokaže, da mogu biti bolji nego što sam bio juče

Subota, 18.07.2026 | 08:29

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković govorio je u televizijskom intervjuu za "CBS Mornings" o cijeni vrhunskog sporta, odrastanju, porodici i planovima za predstojeći Ju-Es open, otkrivši da uprkos svemu i dalje ima potrebu da se svakog dana dokazuje - prije svega sebi - da može biti bolji.

Od 20. do 26. jula, TRI HOROSKOPSKA ZNAKA dobijaju šansu koja mijenja tok života

Subota, 18.07.2026 | 08:24

Nedjelja od 20. do 26. jula donosi snažan astrološki preokret koji će pojedinim horoskopskim znacima otvoriti vrata uspjeha, novih prilika i velikih životnih promjena.

Kupovna moć u regionu: Crna Gora NAJBRŽE RASTE ove decenije

Petak, 17.07.2026 | 21:34

Crna Gora je u posljednjih šest godina ostvarila najveći rast kupovne moći među državama regiona, pokazuju podaci i analiza portala inflacija.me. Prema toj procjeni, kupovna moć građana porasla je sa 919 eura u 2020. godini na 1.633 eura u 2026., što predstavlja rast od čak 77,7 odsto.

Spajić: Air Montenegro za manje od dvije godine udvostručio broj letjelica

Petak, 17.07.2026 | 20:53

Nabavkom četvrtog aviona Air Montenegro je za manje od dvije godine udvostručio broj letjelica i pokazao da strateško ulaganje u nacionalnog avio-prevoznika donosi rezultate, saopštio je premijer Milojko Spajić.

FOTO/VIDEO: Četvrti avion - Embraer E195 stigao u Podgoricu

Petak, 17.07.2026 | 19:49

Novi vazduhoplov tipa Embraer E195 registarskih oznaka 4O-AOI, sletio je u Podgoricu.

Air Montenegro dobija četvrti avion: Embraer E195 uskoro stiže u Podgoricu

Petak, 17.07.2026 | 17:39

Uskoro će iz Sarbrikena za Podgoricu poletjeti novi vazduhoplov tipa Embraer E195 sa 118 mjesta za putnike, koji je kompanija Air Montenegro uzela u dugoročni zakup, saopštio je predsjednik Odbora direktora Air Montenegra Tihomir Dragaš.

Andrić: Najoštrije osuđujem govor mržnje i uvrede prema Marti Kos

Petak, 17.07.2026 | 17:36

U ime Pokreta Evropa sad! najoštrije osuđujem govor mržnje, uvrede i neprimjereno izrugivanje kojima je evropska komesarka Marta Kos prethodnih dana bila izložena od dijela crnogorske opozicije i njima bliskih pojedinaca, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelenka Andrić.

Nova avio-linija: Iberia povezala Madrid i Tivat

Petak, 17.07.2026 | 17:20

Španska nacionalna avio-kompanija Iberia uspostavlja u subotu, 19. jula, direktnu avio-liniju između Madrida i Tivta, čime Crna Gora dobija još jednu važnu vazdušnu konekciju sa Zapadnom Evropom.