Petak, 04.07.2025 | 14:25
IZVOR: kolektiv.me

Đuretić - Na Lovćenu 100 odsto više turista nego lani

Bez obzira na otkazivanje organizovanih posjeta iz Izraela, koje su bile najavljene za NP Biogradska gora i NP Skadarsko jezero, Nacionalni parkovi Crne Gore bilježe rast posjeta i prihoda. Ukupan rast prihoda u prvih šest mjeseci 2025. godine iznosi oko 34 odsto na nivou svih parkova, dok je NP Lovćen samo u junu zabilježio rast posjeta veći od 100 odsto.




Foto: Nacionalni parkovi Crne Gore

“Ostvareni prihodi i dobra posjeta u nacionalnim parkovima rezultat su pojačanih aktivnosti na terenu i unapređenja kontrole naplate, posebno imajući u vidu statistiku i trend posjeta koji je na nivou države zabilježen u ovom periodu”, kazala je direktorica JPNPCG Marinela Đuretić.

Iako su intenzivne aktivnosti i kontrole na terenu uticale na pozitivne rezultata kada su prihodi u pitanju, ipak preduzeće se suočava sa ozbiljnim izazovima u funkcionisanju sistema zbog mogućih zloupotreba prava na bolovanje i sve učestalijih disciplinskih prekršaja.

“Od polovine septembra prošle godine do danas, pokrenuto je ukupno 49 disciplinskih postupaka zbog povrede radnih obaveza. U 27 slučajeva utvrđena je odgovornost zaposlenih, dok su tri postupka rezultirala oslobađanjem od odgovornosti. Inicijativa je odbijena u 5 slučajeva, dok je trenutno u toku još 14 postupaka. Najveći broj postupaka odnosi se na zaposlene u NP Skadarsko jezero – ukupno 20. Takođe, trenutno je 41 zaposleni na bolovanju, a posebno je upitno to što je od 39 zaposlenih u NP Lovćen njih 19 na bolovanju, što ozbiljno ugrožava svakodnevno funkcionisanje i operativne aktivnosti na terenu”, istakla je ona.

Đuretić je dodala da veliki broj bolovanja u istom vremenskom periodu navodi na sumnju u opravdanost istih.

“Veliki broj bolovanja je sve izraženiji problem, posebno u kontekstu pokušaja izbjegavanja disciplinske odgovornosti. Ovo nas navodi na sumnju da je u pitanju ozbiljna opstrukcija rada koja direktno utiče na napore koje ulažemo u unapređenje sistema i kontrole na terenu koju kroz svoje svakodnevne aktivnosti vrši Služba za kontrolu i monitoring”, poručila je ona. 

Finansijski izazovi koji dodatno opterećuju preduzeće su i presude u sporovima kojim je oko 250 zaposlenih tražilo svoja prava pred pravosudnim organima zbog višegodišnjeg neisplaćivanja zarada u skladu sa zakonom.   

“Upravo iz ovog razloga, naplata prihoda je od ključne važnosti kako bi mogli da servisiramo sve tekuće i zaostale obaveze. U vezi sa ovim pitanjem JPNPCG već se obratilo Ministarstvu finansija i predsjedniku Vlade Crne Gore kako bi se pronašao modalitet za prevazilaženje moguće finansijske krize”, objašnjava Đuretić.

Nacionalne parkove Crne Gore od početka godine posjetilo je više od 314 hiljada turista i svi parkovi bilježe porast broja posjeta. Posebno veliko interesovanje od početka godine vlada i za godišnje ulaznice koje je do sada izabralo skoro 10 hiljada ljubitelja prirode.

 

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Đeljošaj: IFC ODBIO da odgovori na moja pitanja, Tenderske komisija će u utorak ODLUČIVATI o izvještajima prema nadležnom ministarstvu

Petak, 04.07.2025 | 18:40

Tenderska komisija je danas nastavila započetu sjednicu na kojoj je analiziran izvještaj IFC-a za finansijske ponude, saopštio je predsjednik komisjije, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

ODLUKA Tenderske komsije za aerodorme: IIAC prvorangirani, a CAAP drugorangirani

Petak, 04.07.2025 | 16:59

Tenderska komisija za sprovođenje postupka dodjele koncesije za crnogorske aerodrome završila je evaluaciju pristiglih ponuda i sačinila rang-listu ponuđača.

Milutin Đukanović na Međunarodnom biznis forumu u Sarajevu: Vještačka inteligencija – saveznik energetske tranzicije

Četvrtak, 03.07.2025 | 15:02

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore, Milutin Đukanović, govorio je na panelu „Vještačka inteligencija u biznisu“, koji je održan u okviru Međunarodnog biznis foruma u Sarajevu, ističući potencijal naprednih tehnologija u transformaciji elektroenergetskog sektora i ostvarenju ciljeva održivog razvoja.

Milutin Đukanović dobitnik nagrade “Evropski najmenadžer”

Petak, 04.07.2025 | 10:04

Predsjedniku Odbora direktora EPCG Milutinu Đukanoviću, uručena je prestižna nagrada “Zlatna plaketa – Evropski najmenadžer & najkompanija - SUPER ŠAMPIONI BIZNISA”, jedno od najvažnijih priznanja na regionalnom i evropskom nivou za menadžerske i organizacione uspjehe.

BLOKADE širom Srbije: Neprohodan i put Užice-Zlatibor koji vodi prema Crnoj Gori

Petak, 04.07.2025 | 20:32

Danas je u Srbiji u toku pokušaj "totalne blokade" Beograda, Novog Sada, Niša i drugih gradova u Srbiji na poziv studenata u blokadi.

Koliko je KOŠTALO VJENČANJE Džefa Bezosa i Loren Sančez: Dali su mnogo manje nego što se pretpostavljalo!

Petak, 04.07.2025 | 20:22

Uspjeli su i da "uštede"

Podgorica: Od 15. jula počinje LJETNJI RED VOŽNJE, manje autobusa jer drastično opada broj putnika

Petak, 04.07.2025 | 19:53

Sa ljetom, odmorima i praznim školskim klupama, stižu i promjene u gradskom saobraćaju. Od 15. jula, u Podgorici počinje ljetni red vožnje, a to znači manje autobusa na ulicama. I dok iz preduzeća „Putevi“ poručuju da je riječ o privremenoj mjeri zbog godišnjih odmora vozača, iz opozicije stižu kritike – traže da se odluka poništi, prenosi Gradska RTV.

SAVRŠEN SPOJ: Salata sa pečenim patlidžanom, sirom i toplim domaćim hljebom

Petak, 04.07.2025 | 19:35

Ljeto je vrijeme kad se apetit mijenja – teška jela zamenjujemo laganim, a šporet rado izbjegavamo.

Kunčer uoči trke u Imoli: Nadam se još jednom SJAJNOM REZULTATU

Petak, 04.07.2025 | 19:19

Nakon više od mjesec pauze naš automobilista Filip Kunčer nastavlja takmičenje u "Reno Klio" kupu.

Sjećate li se ovog filmskog klasika? Sada dobija NOVU DIMENZIJU

Petak, 04.07.2025 | 19:12

Studio Paramount Pictures objavio je prvi službeni trailer za novu verziju adaptacije distopijskog romana “The Running Man”, kojeg je Stefan  King napisao još 1982. godine.

Kako IZREZATI LUBENICU da ne bude gnjecava? Isprobajte ovu jednostavnu METODU

Petak, 04.07.2025 | 18:52

Gnjecava lubenica je sve samo ne osvježavajuća i može brzo uništiti piknik ili ručak.

Đeljošaj: IFC ODBIO da odgovori na moja pitanja, Tenderske komisija će u utorak ODLUČIVATI o izvještajima prema nadležnom ministarstvu

Petak, 04.07.2025 | 18:40

Tenderska komisija je danas nastavila započetu sjednicu na kojoj je analiziran izvještaj IFC-a za finansijske ponude, saopštio je predsjednik komisjije, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Satler planira novu seriju RAZGOVORA sa predstavnicima vlasti i opozicije

Petak, 04.07.2025 | 18:33

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler u narednom će periodu obaviti seriju razgovora sa crnogorskim političkim faktorima.

Jedna te ista melodija NE IZLAZI vam iz glave? Ovim TRIKOVIMA možete je izbaciti

Petak, 04.07.2025 | 18:11

Zarazne melodije koje nam ne daju mira — što su “earworm” pjesme i kako ih se možemo riješiti?