Njemački automobilski gigant BMW suočava se s jednim od većih opoziva u svojoj istoriji električnih vozila. Preko 70.000 električnih automobila mora hitno da se povuče iz saobraćaja zbog problema koji može ostaviti vozače bez pogona usred vožnje.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Problem pogađa četiri najpopularnija BMW električna modela – i4, i5, i7 i iX – proizvedena između 2022. i 2024. godine. Greška se nalazi u softveru pogonskog sistema koji može pogrešno da očita stanje električne izolacije i zbog toga automatski isključi visokonaponski sistem.
Konkretno, softver može pogrešno da detektuje stanje tzv. dvostruke izolacije, što pokreće sigurnosno isključivanje pogona na otprilike 15 do 20 sekundi nakon što se pojavi upozorenje. Iako upravljanje i kočenje u tom trenutku i dalje funkcionišu, vozilo gubi pogonsku snagu i nastavlja da se kreće samo po inerciji – što može biti izuzetno opasno na autoputu ili u gustom saobraćaju.
Prema podacima koje je objavio Index.hr, BMW je istragu o ovom problemu pokrenuo još 2021. godine. U početku se sumnjalo da su uzrok nečistoće koje utiču na rad električnih motora, ali zbog vrlo malog broja prijavljenih slučajeva problem tada nije mogao precizno da se utvrdi.
Višegodišnja istraga konačno otkrila uzrok kvara
Nakon višegodišnjeg testiranja proizvođač je otkrio da softver ne razlikuje dovoljno precizno stvarno stanje dvostruke izolacije - koje zahtijeva isključivanje sistema iz bezbjednosnih razloga - od manje ozbiljnih odstupanja. Takvo isključivanje služi za sprečavanje električnog udara ili pregrijavanja, što je kritično za bezbjednost vozila.
Do sada je BMW primio 43 prijave koje se odnose na ovaj problem, većinom pri brzinama većim od 32 km/h. Ohrabruje činjenica da nijedna prijava nije uključivala nesreću ni povredu, što govori da vozači uspijevaju bezbjedno da zaustave vozilo kada se problem javi.
BMW kaže da će problem riješiti ažuriranjem softvera pogonskog sistema - bežično ili u ovlašćenim servisima. Vlasnici će o opozivu biti zvanično obaviješteni 5. avgusta, kada će dobiti detaljne instrukcije o tome kako da riješe problem.
Ovaj incident ponovo postavlja pitanje pouzdanosti softverskih sistema u električnim vozilima i pokazuje koliko je važna preciznost u programiranju kritičnih komponenti.
Izvor: telegraf.rs
KOMENTARI (0)