Trinaestojulska nagrada predstavlja najviše državno priznanje kojim Crna Gora afirmiše istaknute pojedince i kolektive čiji rad ima dugoročan značaj za društveni, kulturni, naučni i ukupni razvoj naše države, saopštila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela jakšić Stojanović.
Foto: Vlada Crne Gore/Bojan Gnjidić
Navodi i da se njena vrijednost temelji na zakonitosti, nepristrasnosti i ravnopravnom vrednovanju svih oblasti koje doprinose opštem napretku crnogorskog društva, .
"U tom svijetlu, ovogodišnja dodjela otvara važno pitanje - da li su sve oblasti koje Zakon jasno prepoznaje bile jednako valorizovane? Činjenica da su sva tri ovogodišnja laureata iz oblasti kulture i umjetnosti prirodno upućuje na potrebu da preispitamo da li su dostignuća iz drugih oblasti, posebno iz nauke i inovacija, imala jednaku šansu da budu prepoznata i vrednovana. Posebno se, sa pozicije odgovornosti za sektor nauke i inovacija, nameće pitanje da li su izuzetna naučna dostignuća bila adekvatno prepoznata u procesu odlučivanja. Smatram svojom dužnošću da ukažem na činjenicu da su dr Snežana Dragićević i dr Snežana Vuksanović bile nominovane za Trinaestojulsku nagradu upravo zbog otkrića od međunarodnog značaja – novog roda (Petrolamium Dragićević, Vuksanović & Surina) i nove vrste za nauku (Petrolamium crnojevicii Dragićević, Vuksanović & Surina) u flori Crne Gore", kazala je Jakšić - Stojanović.
Riječ je o, dodaje ona, otkriću koje predstavlja rijetkost ne samo na nacionalnom, već i na evropskom nivou, čime Crna Gora nakon više od dva vijeka dobija novu biljnu vrstu i rod - naučnu senzaciju i potencijalni simbol prirodne baštine XXI vijeka.
"Vjerujem da ovakvi rezultati, koji potvrđuju naučnu izvrsnost i predani istraživački rad, zaslužuju da budu ravnopravno razmatrani prilikom dodjele najviših državnih priznanja. Ne ulazeći u autonomiju žirija, ali posebno sa pozicije odgovornosti koju imam kao ministarka prosvjete, nauke i inovacija, moja je obaveza da ukažem na značaj dosljednog poštovanja zakona i principa pravične zastupljenosti svih oblasti, kako bi Trinaestojulska nagrada i dalje bila simbol društvene odgovornosti, izvrsnosti i napretka Crne Gore. Naša zajednička odgovornost je da podstičemo stvaraoce u svim oblastima da nastave da grade Crnu Goru kao društvo znanja, kulture i naučne relevantnosti na međunarodnoj sceni", zaključuje Jakšić Stojanović.
KOMENTARI (0)