Skupštinski odbor za bezbjednost i odbranu usvojio je većinom glasova predlog odluke da se parlamentu predloži da donese odluku o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore (VCG) u sastav NATO aktivnosti pružanja bezbjednosne pomoći i obuke za Ukrajinu (NATO Security Assistance and Training for Ukraine - NSATU).
Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore
Protiv je bio poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Vladislav Bojović, a uzdržana je bila predstavnica Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović.
Sjednici odbora prisustvovali su ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba VCG brigadni general Miodrag Vuksanović.
Krapović je kazao da je dovoljno da se za ovu misiju angažuju dva vojnika, dodavši da bi usvajanje ovog predloga potvrdio status Crne Gore kao kredibilne i pouzdane članice NATO-a.
On je rekao da je važno to što se crnogorski vojnici neće naći van teritorija NATO-a, te da će biti u Njemačkoj.
"Kad se radi o političkom, i u smislu javnosti veoma osjetljivim stvarima, apelujem na medije da izvještavaju tačno i precizno o odlukama koje se donose", kazao je Krapović.
On je odboru predložio da upute parlamentu predlog o upućivanju dva vojnika u ovu misiju.
Bojović je rekao da je DNP "izričito protiv" i da neće podržati slanje vojnika u Ukrajinu u bilo kom formatu.
"To je suprotno slobodarskoj tradiciji i istoriji Crne Gore. Uz to, ovo dodatno narušava naše odnose sa Rusijom, koja je bila istorijski saveznik Crne Gore u najtežim vremenima.... Dosad nijedan Crnogorac nije bio poslat da ratuje protiv Rusije, ukoliko se ovakva odluka donese, mislim da će to biti istorijska sramota za Crnu Goru", rekao je on.
Krapović je odgovorio da misli da je bio "savršeno precizan" o srži misije.
"Ne postoji nikakvog govora o slanju vojnika u Ukrajinu", rekao je.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Janović je rekao da se s pravom postavlja pitanje - koliko je vladajuća većina pouzdan partner strateškim ciljevima Crne Gore.
"Gdje se na ovakvim tačkama pokušava pravdati svom biračkom tijelu... Nikad i nije rečeno da će naši vojnici da učestvuju u bilo kakvim ratnim dejstivma, zbog toga ne shvatam pravdanje ministra odbrane po tom pitanju", istakao je.
Janovićev partijski kolega Oskar Huter konstatovao je da je važno podsjetiti da je DPS 2017. uveo Crnu Goru u NATO.
"Drago nam je što su oni koji su bili protiv, 90 odsto sadašnje parlamentarne većine, danas na nekim drugim pozicijama. Da li je fotelja promijenila gledište, vjerovatno jeste. Dobro je da je tako, makar i fotelje mijenjale sud o onome što je dobro za Crnu Goru", rekao je.
Pitao je šta će konkretno crnogorski vojnici raditi u misiji.
"Dobio sam objašnjenje štabni elementi, komanda, 700 ljudi, i naši će podržati i neće učestvovati ni u obuci. Što će ti naši ljudi tamo da čine? Idu li tamo da salutiraju? Razumijem da će, kao i ostali koji su u toj misiji, imati svoje zadatke i dati doprinos, da ne šaljemo te ljude ukoliko tamo neće ništa da čine. Ukoliko će da pomognu da se spriječi agresija Rusije prema Ukrajini, pozdravljam. Ako tamo idu na izlet - to nije pošteno zbog tih ljudi. Stidimo li se mi što oni idu tamo? Ja se ne stidim. Želim da Crna Gora pruži pomoć Ukrajini koja ovoliko trpi agresiju", rekao je Huter.
Krapović je odgovorio da za funkcionisanje ove misije mora da postoji neko štabno osoblje koje će davati administrativnu, logističku ili drugu podršku.
"Imamo nekoliko misija Sjevernoatlanskog saveza. Naprimjer: pojačano prisustvo kada se radi o Letoniji ili Bugarskoj. To je misija koja uključuje i patroliranje i razne druge vrste stvari, specijalnosti itd. Od toga ne bježimo niti to ko skriva. Ovaj Odbor u kojem vi bitišete i radite mora raditi, imati neku vrstu podrške administrativne i logičke da bi vi mogli da obavljate svoju funkciju... Isto tako da bi ta misija funkcionisala mora da postoji neko štabno osoblje koje će davati tu vrstu administrativne, logističke ili druge podrške. To su pozicije za koje mi apliciramo i koje su ostale nepokrivene. To je činjenica, ja to ne mogu izvrnuti u borbenu misiju i reći 'jeste oni idu da ratuju' to jednostavno nije tako", rekao je on.
Skupština Crne Gore usvojila je 12. juna Odluku o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u sastav misije vojne pomoći Evropske unije za podršku Ukrajini.
"Za" je tada glasalo 49 poslanika, dok je troje bilo uzdržano.
Uzdržani su bili predstavnici Demokratske narodne partije (tri od četiri), dok su "za" bili poslanici Pokreta Evropa sad (18 od 20), Nove srpske demokratije (šest od devet), Demokrata (svih sedam), Bošnjačke stranke (pet od šest), Socijalističke narodne partije (jedan od dva), poslanica Saveza građana "CIVIS" Maja Vučelić, Albanskog foruma (jedan od dva), Demokratske partije socijalista (pet od 17), Socijaldemokrata (sva tri), kao i parlamentarac Hrvatske građanske inicijative Adriajn Vukanović i nezavisna poslanica Radinka Ćinćur.
KOMENTARI (0)