Vil Kerijer, izumitelj klima uređaja, nije imao nameru da hladi domove i kancelarije zbog vrućine, nego da zaštiti papir od vlage u štamparijama.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
U štampariji "Seket i Vilnhels" u Bruklinu, u Njujorku, vlaga je bila pravi neprijatelj. Zbog visoke vlažnosti, papir bi se širio i skupljao, mastilo se razmazivalo, a precizno štampanje u više boja postalo je nemoguće.
Prije oko jednog vijeka, Kerier, mladi inženjer, dobio je zadatak da riješi ovaj problem. Njegovo rešenje? Sistem koji je kontrolisao temperaturu i, što je još važnije, vlažnost vazduha.
Hlađenje prostorije bio je samo nusprodukt tog procesa kontrole vlage. Suština je bila u tome da se stvori stabilno okruženje gdje će papir zadržati svoju dimenzionalnu stabilnost.
Dakle, prvi moderni klima uređaj napravljen je da bi mašine za štampanje radile efikasnije, a papir ostao papir.
Tek godinama kasnije, shvatilo se da isti princip može da se primijeni i na udobnost ljudi.
Bioskopi su bili među prvim javnim prostorima koji su masovno uveli klimatizaciju, nudeći posjetiocima osvježenje tokom vrelih ljetnjih mjeseci, što je značajno povećalo prodaju karata.
Odatle se tehnologija polako, ali sigurno, probila do domova i kancelarija širom svijeta.
Tako da, sljedeći put kada uživate u hladnom vazduhu svog klima uređaja, sjetite se da za tu prijatnost prije svega možete zahvaliti, listovima papira i viziji jednog inženjera koji je želio da riješi problem zamućenog mastila.
KOMENTARI (0)