Datum održavanja lokalnih izbora u jednom danu biće poznat kada se o njemu dogovore lideri političkih partija.
Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore
To je na današnjoj sjednici Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu kazao jedan od kopredsjedavajućih Vasilije Čarapić.
Na zasjedanju je na dnevnom redu upoznavanje sa Nacrtom zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, ali i upoznavanje sa Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru odbornika i poslanika.
Na početku izlaganja, kopredsjedavajući Nikola Rakočević iz Demokratske partije socijalista (DPS) je kazao da će se, u sklopu tekućih pitanja, raspravljati i o zahtjevu Odbora za rodnu ravnopravnost o izmjeni kvota za žene na izbornim listama.
On je istakao da izborna reforma ima pet stubova - postizanje konsenzusa oko izbora u jednom danu, profesionalizacija organa za sprovođenje izbora, otvorene liste, direktan izbor predsjednika opština i dva gradonačelnika i dinansiranje političkih subjekata i kampanja.
Rakočević je saopštio da su, u skladu sa dogovorom, pokušali da realizuju tri stuba - profesionalizaciju Državne izborne komisije (DIK), izbore u jednom danu i izmjene zakona o finansiranju.
Drugi kopredsjedavajući, Vasilije Čarapić (Pokret Evropa sad - PES) je dodao da izmjene zakona o kojma su postigli dogovor propisuju odgovarajuće novčane sankcije za kršenja zakona, prije svega za funkcionersku kampanju.
On je istakao da se, lokalnim izborima u jednom danu, obezbjeđuje stabilnost lokalne samouprave, te da se na svim lokalnim izborima u prethodnoj i ovoj godini pričalo o "sudbini Vlade", a ne lokalnim temama.
"Što se tiče konkretnog dana, to je političko pitanje. Potrudili smo se da liderima partija damo dovoljno prostora da se dogovore oko datuma", saopštio je.
Čarapić je objasnio da Državna izborna komisija postaje Centralna izborna komisija, te da će predstavnike u njoj imati Udruženje sudija, nevladine organizacije, Univerzitet Crne Gore, te po jedan predstavnik iz redova valsti i opozicije.
Kako je dodao, predsjednici opštinskih izbornih komisija će, nakon toga, takođe biti profesionalci, a osim njega, imaće po jednog člana iz najjače vladajuće i najjače opozicione stranke.
Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević je saopštio da bi mogućnost uplata od privatnih i pravnih lica trebala biti smanjena, s obzirom da se podižu uplaćivanja i državnog budžeta.
"Mislim da je ipak 10.000 za fizičko lice i 20.000 za pravno lice previše... I u kampanji za predsjednika bih za fizičko lice smanjio sa 5.000 na 2.000", kazao je.
On je dodao da se, kad je u pitanju plaćeno reklamiranje, mora osvrnuti na "onlajn blogove, šouove i slično", jer se mora ići u "korak sa vremenom".
Zirojević je istakao da oni ne podržavaju da lokalni izbori budu u istom danu kao i parlamentarni, jer bi se na taj način kampanja svela na aktere sa državnog nivoa.
"Čudno mi je oko predstavnika Udruženja sudija u izbornoj komisiji. Nisam siguran da li postoji neka vrsta konflikta interesa i da li sudsku granu vlasti dolazimo u nezgodan položaj. I mislim da je troje ljudi u opštinskim izbornim komisijama malo", rekao je poslanik SD-a.
KOMENTARI (0)