Utorak, 21.11.2023 | 16:58
IZVOR: Kolektiv.me

Harmonija formi-dubinski pogled na umjetnost Liberta-Boba Slovinića

Razgovarao Božidar Proročić, književnik i publicista.




Foto: Božidar Proročić

Cetinje, 13. novembar 2023. Godine

U čarobnom svijetu Liberta-Boba Slovinića, granice umjetnosti postaju fluidne, stvarajući jedinstveno tkivo u kojem se slikarstvo, likovna kritika, proza i enterijer ne susreću samo kao zasebne cjeline, već kao povezane niti jednog bogatog kreativnog lanca. U ovom izuzetnom povezivanju slikarstva, likovne kritike, proze i enterijera, Slovinić ne samo da stvara umjetnost, već i ispisuje priču koja nas vodi kroz različite dimenzije estetskog iskustva. Njegovo stvaralaštvo postaje tkivo koje povezuje različite aspekte umjetnosti, čineći da se svjetlost stvaralačkog plamena preliva iz jedne forme u drugu, ostavljajući nas da otkrivamo ljepotu na svakom koraku.

Foto: Božidar Proročić

 • Kako je vaša umjetnička karijera započela i koji su bili ključni trenuci u njenom razvoju?

Slovinić: Bilo je to davnih pedesetih godina proteklog stoljeća, u vrijeme mog gimnazijskog doba. U Titogradu, u suterenu stambene zgrade u ulici Slobode u kojoj sam stanovao, formirao sam prvi svoj mali atelje od oko dvadesetak kvadrata. Svaki slobodni trenutak, provodio sam u tom zatamnjenom i zagušljivom prostoru. Svjetlost je upadala kroz visoke i male prozore, iz gornjeg rakursa, kao na Karavađovim slikama. Predmeti postavljeni u prostoru za crtanje i slikanje, bili su jako osvijetljeni, sa intenzivnim zasjenčenjima. Počeo sam tada da slikam mrtve prirode, cvijeće, voće, povrće, izmaštane vedute starih primorskih gradova, prizore sa poetizovanom tematikom. U to vrijeme, prvi put sam radove u ulju, izlagao sam na jednoj grupnoj izložbi u Umjetničkom paviljonu. Boje sam izrađivao sam, miješao sam i ribao pigment sa lanenim uljem i terpentinom na staklenoj ploči. Platna od lana ili sargije, španovao sam na blind ramove i preparirao preparaturom koju sam spravljao od cinkvajza, bir krede i razblaženog tutkala. Sam sam izrađivao uske i široke špahtle, a oduvijek su mi prilikom slikanja uljanom tehnikom, odgovarale tvrde i šire flah četke. Meke, pune flah i okrugle četke, koristio sam prilikom rada na akvarelu i radovima u gvašu. Sačuvao sam ih još sa Akademije, te vrhunske „Tenijeve“ četke, kada se redovno peru i održavaju, bile su gotovo neuništive.

• Na koji način ste se odlučili za pisanje likovnih kritika, eseja i osvrta, i kako književnost doprinosi vašem ukupnom umjetničkom izrazu?

Slovinić: Prvi likovno-kritičarski rad je moja završna maturska tema iz šezdesetih godina: „Savremeni Crnogorski slikari Milo Milunović i Petar Lubarda.“ Prilično sam se namučio oko tog rada, jer sam kritički pisao o aktuelnim umjetnicima, o kojima tada nije postojalo mnogo literature. Bio je to veliki izazov, mnogo sam volio i poštovao ta dva naša slikarska barda. Tadašnji profesor likovnog vaspitanja, mladi suplent, slikar Cvetko Lainović, ocijenio je rad uspješnim, tako sam položio ispit zrelosti. Kasnije, od devedesetih, u svom zrelom umjetničkom dobu, pisao sam redovno likovnu kritiku za „Art–Vijesti“ i „Likovni život“, narednih dvadesetak godina. Otvarao sam brojnim umjetnicima izložbe, likovne salone, pisao uvodne tekstove za mnoge kataloge, pravio preglede sa umjetničkih kolonija. Još kao student Akademije za primijenjenu umijetnost, počeo sam da se bavim putopisnom literaturom. Tu aktivnost sam redovno praktikovao kada god bih bio na dužim studijskim putovanjima. Permanentno bavljenje pisanom riječju, značajno je upotpunilo i zaokružilo moj umijetnički rad. Sa istim intenzitetom i strašću pristupao sam kako crtežu i slici, tako i likovnoj kritici ili putopisu. Gradio sam sukcesivno vlastiti stil i karakterističan rukopis, kako likovni tako i spisateljski. Svakako, veliku zahvalnost za „pisanu riječ“ i za literarnu posvećenost, dugujem svojem ocu Antu, diplomiranom profesoru našeg, talijanskog jezika i književnosti, te dugogodišnjem novinaru.

Foto: Božidar Proročić

• Koje su veze između tri romana u trilogiji “Herbarijum 1899“ čiji ste vi autor?

Slovinić: Duži period, prikupljao sam dokumentaciju o porodičnom porijeklu, o precima i vlastitim korijenima. Kako sam ulazio u zrele životne i umjetničke tokove, interesovanje se multipliciralo. Moj otac, profesor i novinar, bio je smirena i nenametljiva ličnost. Prilično rano, dok je bio urednik „Glasa Boke“ u Kotoru, postao je svojevrsni pionir novinarske riječi i novinarskog zanata. Kada su ga pozvali u list „Pobjeda“ na Cetinje, pored ostalog, nastavio je da obrazuje novinarski kadar. Zabrinula me je činjenica da je društveno skoro zaboravljen njegov obiman obrazovno-novinarski angažman. To me je pokrenulo da počnem da pripremam jednu iscrpnu brošuru o njegovom životu i radu. U međuvremenu, otkrio sam „Herbarijum“ iz davne 1899 godine, koji je u Boki Kotorskoj, kao učenik, sačinio moj stric Juraj, kasnije obrazovani sveštenik. Posebnost te izuzetne biološke zbirke, uputilo me je da otpočnem da radim na Porodičnoj trilogiji „Herbarijum“. Tako se rodio prvi tom, roman „Don ĐURO“. Odlučio sam se da njime obuhvatim prađeda Ivana, koji je svojom bracerom na jedra, prije dva stoljeća, doplovio iz Postire sa otoka Brača na naše primorje, u antičku Butou. Prađed Ivan se vjenčao se sa plemićkom ćeri Julijom Rozom i osnovao je porodicu u Budvi, a u tom braku je među ostalima rođen i moj đede Niko. On sklapa brak sa Toninom Medin (mojom babom) i rađaju 8-cu sinova. Njihov najstariji sin je sveštenik don Juraj, od milja zvani don Đuro, a najmlađi sin je moj otac pikolo-Ante, u redakciji zvan šjor Ante. Tako je nastala obimna porodična saga. Trilogiju čine tri romana: „Herbarijum – Don ĐURO“, „Herbarijum - Šjor ANTE“, a na radnom stolu je treći roman „Herbarijum - Pitore LIBERTO“. Moždanik sva tri romana je upravo taj čudesni „Herbarijum iz 1899,“ koji posjeduje raritetne: istorijske, estetske i umjetničke kvalitete.

• Na koji način događanja u prvom tomu romana “Herbarijum – Don ĐURO“ se odražavaju na život kasnijih generacija u porodici?

Slovinić: Najstariji sin moga đeda Nika i babe Antice - Tonine Medin je moj stric don Juraj. Svojevremeno je završio Bogoslovnu univerzu u Zadru. Kao učeno svešteno lice, svojim velikim znanjem, duhovnošću i toplinom, oplemenio je ukupnu familiju. Dio njegove braće, ostao je u Budvi da pomažu ocu barba Niku, oko velikog plodnog imanja, uzgoju maslina, agruma i obimnom ulovu ribe. Vrlo imućna, građanska familija poslala je najmlađeg sina Anta, na Mudroslovnu universu u Zagreb. Tako je moj otac Ante, završio srpsko-hrvatski, italijanski jezik i književnost i postao profesor na Pomorskom tehnikumu u Kotoru. Velika plemenitost, učenost i duhovnost kojom je zračio, moj stric don Juraj, prelivala se na cjelokupnu familiju, a moj otac, najmlađi sin pikolo Ante, bio je i ostao veliki miljenik, prije svega njegove mati Tonine, i brata sveštenika, od milja zvanog Don Đuro. Upravo sam zbog njegovog ogromnog humanizma i čovjekoljublja, svoj prvi tom Trilogije „Herbarijum 1899“, naslovljen je „Don ĐURO.“

Foto: Božidar Proročić

• Definišite nam ključne elemente školskog herbarijuma iz 1899. godine koji igra značajnu ulogu u sva tri romana trilogije?

Slovinić: Tu specifičnu „biološku zbirku“, sakupljao je i formirao dvanestogodišnji učenik, krajem devetnaestog stoljeća, na području Boke Kotorske. U to doba, mislim da je rijetko ko u nas, sakupljao biljke i formirao herbarijum. Moj upokojeni stric don Đuro, radio je to sa velikom ljubavlju, preciznošću i stručnošću, upisujući na svakom arku, ispod sasušene i fiksirane biljke, tačan latinski naziv uzorka, sa prevodom na naš jezik. Taj učenički herbarijum, po svim karakteristikama, istinski sugeriše da ga je sačinio neko učeniji, znanstveniji i mnogo stariji. Kada se detaljnije opserviraju svi arkovi te arhaične zbirke, bjelodano je da oni isijavaju zavidne vizuelno-likovne kvalitete. Osim toga, sam naziv „herbarijum“, zvučao je melodično i odzvanjao je u mojoj nutrini, proizvodeći znatne energetske potencijale. To me je inspirisalo da se upustim u formiranje porodične trilogije i da krenem u romaneskne vrtloge. Ubrzo sam shvatio da pisanje kratkih formi, zahtjeva određenu posebnost. Dugo romaneskno štivo, zahtijeva veliku koncentraciju, planski pristup i permanentnu dosljednost. Herbarijum, kao neraskidiva nit, slično kao Arijadnin konac povezuje sva tri toma u asamblažnu cjelinu. On je neka vrsta zlatnog moždanika romaneskne trilogije.

• Na koji način se umjetnički proces i život istaknutog crnogorskog kulturnog stvaraoca, Pitore LIBERTO, odražavaju u trećem tomu trilogije “Herbarijum – Pitore LIBERTO “?

Slovinić: Na završnom, trećem tomu porodične trilogije, radim duže vrijeme sasvim smireno i sa značajnim iskustvima iz prethodna dva romaneskna djela. Generalno govoreći to bi trebao da bude roman o jednom likovnom stvaraocu. Naravski je štivo građeno na mnogim životnim i autobiografskim karakteristikama, ali primarna namjera je da se odaljim od konkretnosti i pojedinačnosti te da se uputim ka opštosti jednog likovnog umijetnika. U konačnici da to bude roman o umjetniku-slikaru. Na toj suptilnoj razdijelnici pomeđu konkretnog i univerzalnog, javljaće se i određena nadnaravna događanja, snohvatice i izmaštani pasaži, koji svakako treba da nadgrade i obogate sadržajnost, te da čitaoce upute u sfere asocijativnog i onostranog.

• Kao istaknuti kulturni stvaralac Crne Gore, kako vidite ulogu umjetnosti u društvu i njeno mjesto u očuvanju kulturnog nasleđa? 

Slovinić: Posmatrano iz moje perspektive, zasigurno kao vodeću i ključnu u društvenom životu. Smatram da bilo koje društvo, ili bilo koji pojedinac, bez umjetničke sadržajnosti, bez vizionarsko-kreativne nadgradnje, nemaju šanse da prežive i opstanu na ovoj užarenoj kugli, koja se brzo obrće i ne dozvoljava ljudima da žive u miru. Treba znati da je život bez umijetnosti, isprazan i šupalj hod kroz neuhvatljiva nebeska sazviježđa. Nažalost, već duže vremena prisustvujemo urušavanju svega što je ljudsko i humano. Nekako opstajemo i preživljavamo u opakim i sumornim vremenima, u kojima se umijetnost neumitno gubi, blijedi i izmiče razumu svijeta. Pred surovim naletima profita, komandovanja vladanja i uništavanja, gube se sve barijere razuma, humanosti i normalnosti. Umijetnost je definitivno gurnuta u pubel, na smetlište istorije! Na sceni je gotovo svuda samo teška simulacija i kulture i umjetnosti, a sa njima i svih ostalih ljudskih vrijednosti. U atmosferi lebde, obmana, prevara, gestikulacija, mimikrije i izvitoperenosti svake vrste. A horizontima gromko odzvanjaju pokliči moćnika svijeta: demokratija, pravda, istina, narod, ustav, zakoni, zapad, Evropa. A kulturno nasleđe!?! Što to bi? Artikl za trgovinu, poklone, darivanje, korupciju. Osvijestimo se, vode nas u ponor, guraju nas niz liticu, skončaćemo u bezdanu, dignimo glave, probudimo se, uskoro će biti kasno!

Foto: Božidar Proročić

• Kako biste opisali svoj pristup likovnom stvaralaštvu i šta smatrate svojim najznačajnijim postignućem u slikarstvu?

Slovinić: Isključivo poštujem i uvažavam ono stvaralaštvo, koje izvire iz ličnosti samog umjetnika, iz njegovog ljudskog i moralnog habitusa. Tim duboko iskrenim principom, karakterišem i vlastito likovno stvaralaštvo. Ono je neminovno istisnuto iz moga života, iz moje nutrine, iz moje duše, kao što uljana boja biva istisnuta iz olovne tube. Samo ono što je doživljeno i preživljeno, može biti iskreno i autentično. Kod mene se to dešavalo ciklično tokom dugih šezdeset ljeta umijetničkog trajanja. Rađalo se preko dvadeset raznovrsnih ciklusa, mentalnih, tematskih, likovnih. U vrlo širokom rasponu od objektivističkih preko asocijativnih, poluapstraktnih do nadnaravnih. Nikada se nisam postavio, niti bio umjetnik-ogledalo. Okruženje, ličnosti, okolina, događanja, prolazila su mojim raciom, filtrili se kroz moju animu i u konačnici se realizovali preko moje razigrane ruke. Bez obzira da li je ispred mene bio bijeli papir ili platno, da li sam crtao, ili slikao akvarelom ili uljem, likovni supstrati su izvirali, duboko iz moga bića. Dugim nizom godina, dugim likovno-kreativnim postupkom, mislim da sam izgradio vlastiti likovni rukopis, tako da svoja djela ne bih morao više ni da potpisujem.

• Na koji nači je retrospektivna izložba i monografija povodom 60 godina stvaralačkog rada u Narodnom muzeju na Cetinju, koja je priređena je 2017. godine uticala na vaš pogled na sopstveno stvaralaštvo?

Slovinić: Logično je da u našoj stvarnosti, svaki umijetnik koji stvara šest decenija, pa čak i manje, priredi retrospektivnu izložbu svog stvaralaštva, te da mu odgovarajuće društvene institucije u zemlji u kojoj on djeluje, objave monografiju dostojnu njegove umjetnosti. Bitno je da javnost ukupno i na jednom mjestu, sagleda i ocijeni stvaralački put i višegodišnje umjetničke rezultate pojedinačno. Konačno i sam umjetnik je u prilici da po prvi put sagleda vlastita djela u širokom pregledu na jednom mjestu. To je svakako jedno veliko otrežnjenje i buđenje za svakog iskrenog stvaraoca. Lično nisam zastao i uspavao se, nastavio sam da živim, radim i stvaram. Jer za mene je umjetničko stvaranje, najoptimalniji način života i daljeg ljudskog opstajanja.

• Čime se vaša kreativnost izražavala kroz rad na projektima unutrašnjeg uređenja prostora i dizajnu i kako te oblasti doprinose vašem umjetničkom izrazu?

Slovinić: Na Akademiji primijenjenih umjetnosti, specijalizovao sam se za dizajniranje unutrašnjih arhitektonskih prostora, ili jednostavnije rečeno za dizajniranje enterijera raznovrsnih objekata. Čim sam diplomirao, vratio sam se svojoj Crnoj Gori i de facto postao pionir te značajne i specifične oblasti u arhitekturi kod nas. To je nešto poput specijaliste-interniste u izgradnji objekata. Mnogo ozbiljna i zahtijevna oblast, jer ne grade se objekti da bi im se svijet samo divio, već da bi ljudi u objektima, lijepo živjeli, udobno radili, stručno se liječili i bezbrižno uživali. Trideset godina intenzivno sam stvarao, kako u našoj zemlji tako i u inostranstvu. U toj zahtijevnoj oblasti, dosegao sam zavidan nivo, kako po kvalitetu, tako i na estetskom nivou. Pri kraju mog službeno-radnog angažmana, bio sam profesor na Arhitektonskom fakultetu. Obrazovao sam mlade osobe, buduće inženjere arhitekture na polju enterijera, likovnih elemenata, umjetnosti i slobodo-ručnog crtanja. Za svo to vrijeme, istovremeno sam se intenzivno bavio slikarstvom, likovnom kritikom i publicistikom.

Foto: Božidar Proročić

• Šta mislite o međusobnom odnosu slikarstva, likovne kritike, enterijera i dizajna u vašem opusu, i kako se ove različite dimenzije umjetnosti međusobno prožimaju?

Slovinić: Da bi se jedan umijetnik, slikar, istovremeno bavio i likovnom kritikom, potrebna je velika širina te osobe. Mora prije svega biti zadovoljan samim sobom, svojim životom, vlastitom umjetnošću i stvaralaštvom. Ne smije biti zavidan, ljubomoran, zlonamjeran i pristrasan. Tek tada može objektivno sagledati stvaralaštvo kolega, analizirati ga i o njemu iznositi relevantno stručno mišljenje. Upravo vlastito slikarsko znanje i umijeće, izuzetno mi pomažu u razjašnjavanju tuđih radova. Jer zapravo ne postoje tajanstvene i nepoznate oblasti u slikarstvu ili vajarstvu, koje mi gotovo nisu poznate. Bitna je široka obrazovanost ličnosti, poznavanje stručnog vokabulara i našeg jezika. Logično je da se likovne i primijenjene umjetnosti prožimaju, one se prepliću i simbiozno dopunjuju. Potrebna je velika kulturna širina i nikada i bilo kakvo jednoumlje.

• U kojoj mjeri vaše stvaralaštvo odražava na neki način i kulturni kontekst Crne Gore, ali istovremeno ima univerzalnu dimenziju koja komunicira sa širom publikom?

Slovinić: Rođen sam u Budvi (1943), punih osamdeset godina teglim na leđima. Od toga, šezdeset ljeta sam stalni stanovnik Podgorice, ali povremeno živim i stvaram i u Budvi. Nekako mi se odavno čini da me sa velikom mukom prihvata rodno mjesto kao svog umjetnika. Na vrlo sličan način, kao da se ponaša i grad čiji sam stalni stanovnik. Široko sam obrazovana i vaspitavana ličnost, osjećam se vrlo udobno i lagodno kao žitelj Evrope, toplog i prisnog Mediterana. Moje stvaralaštvo i umjetnost, prevashodno su vezani za more, sunce i obilje svjetlosti. Za stjenovite obale, pješčane plaže, školjiće i školjeve. Za čovjeka i ljudsko stvorenje koje bitiše na ovom petrificiranom prostoru. Cijelog stvaralačkog puta, težio sam univerzalnim sadržajima, opšte razumljivim sižeima, prihvatanjem moje umjetnosti na najširim arealitetima. Težio sam da umjetnošću ne poručujem ništa svijetu i posmatraču, već da ga likovnim elementima i duhovnošću djela, uvedem u stanje opuštenosti, smirenosti i razuma.

• Na koji način biste opisali odnos države Crne Gore prema istaknutim umjetnicima, s obzirom na svoje višedecenijsko iskustvo i doprinos umjetničkoj sceni ne samo u Crnoj Gori nego i u Evropi?

Slovinić: Bila bi to duga priča kada bih trebao da je ispričam do kraja, sa žalosnim završetkom. Pokušao bih da ostanem priseban i u granicama akademske pristojnosti. Krenuo bih iz svoje pozadine. Moj plemeniti otac, u redakciji zvan šjor Ante (1900-1970), diplomirani profesor jezika i književnosti, višegodišnji novinar, preselio se u vječnost bez ikakve buke i pompe. Želim da napomenem, otpočeo je davne (1930) da se bavi novinarstvom u Kotoru, kao urednik „Glasa Boke“. Od tih vremena krenuo je da obrazuje novinarski kadar. Nastavio je slično u listu „Pobjeda“, dvadeset godina kao glavni i odgovorni urednik. Može se ustvrditi da je bio pionir modernog novinarstva u Crnoj Gori. Nešto kasnije, bio je prvi šef Protokola Narodne Skupštine Crne Gore. I ništa, otišao je tiho u zaborav! Ako izneseno, bez ikakvog odjeka, ova država može zaboraviti, a zašto ne bi zaboravila i moj mukotrpni pionirski angažman na polju unutrašnjeg oblikovanja prostora u našoj državi. Crna Gora je veliki rasadnik i bogati bastion brojnih izuzetnih umijetnika, od davnina pa do danas. Vjerujem i istinski se nadam da će se to nastaviti i u dalekoj budućnosti. Tačno je da država Istaknutim umjetnicima obezbijeđuje pristojnu i za života redovnu mjesečnu novčanu nadoknadu. Ali su mnoge grane umjetnosti prepuštene same sebi i njenim sudionicima. Na samom kraju, mogu sa sigurnošću da ustvrdim da sam kao višestruki umjetnik, pisac i publicista više doprinio svojoj državi Crnoj Gori, nego što je ona to meni uzvratila. Ali je i tako zaboravnu bezrezervno volim.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U susret 18. Sajmu knjiga, Vujović: Neka nas uvijek osvjetljava književni plamen u Crnoj Gori

Četvrtak, 09.05.2024 | 08:29

Program pod nazivom Uvod u Sajam knjiga održan je sinoć u Biblioteci Gimnazije ,,Slobodan Škerović”, te je poslužio kao odlična najava za sve što će uslijediti tokom 18. izdanja Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji će se održati u sajamskom prostoru tržnog centra Big Fashion od 10. do 17. maja.

Sala DODEST - Na LiTeritoriji trećeg dana čitanje kratkih priča

Srijeda, 08.05.2024 | 10:17

Treće večeri LiTeritorije (četvrtak, 9. maj) u programu čitanja učestvovaće svi gosti ovogodišnjeg festivala. Kratke priče čitaće: Srđan Srdić, Alena Begić, Srđan Gavrilović, Tijana Rakočević, Nikola Nikolić, Marina Gudelj i Željko Janković. Program će se održavati u sali DODEST sa početkom u 20 sati.

Dobitnica Gonkurove nagrade gost Sajma knjiga u Podgorici

Ponedjeljak, 06.05.2024 | 15:02

Dobitnica Gonkurove nagrade i jedna od najpoznatijih spisateljica Francuske Majlis Besri (Maylis Besserie) biće specijalni gost Sajma knjiga u Podgorici, navodi se u saopštenju organizatora podgoričkog Sajma knjiga.

FOTO: Svečano otvorena manifestacija "Dani DRAGANA RADULOVIĆA“

Petak, 26.04.2024 | 13:29

Dvodnevna regionalna manifestacija književnosti za djecu i mlade "Dani Dragana Radulovića", u organizaciji Sekretarijata za kulturu Glavnog grada Podgorica, svečano je otvorena u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra “Budo Tomović”.

Vujović: Knjige su kamen temeljac svake kulture

Utorak, 23.04.2024 | 16:50

Knjige su najsigurnija uporišta i oslonac u učenju, one su inspiracija čovjeku i kamen temeljac svake kulture i zbog toga je važno podsticanje na čitanje svih, a naročito mladih, poručila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović povodom 23. aprila Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Knežević: Uslovi u pritvoru nehumani, tražim dolazak diplomatskog osoblja iz Ambasade UK, posjetu Mitropolita Joanikija

Srijeda, 08.05.2024 | 13:11

Predsjednik Atlas grupe i Univerziteta Mediteran dr Duško Knežević, koga je Velika Britanija izručila Crnoj Gori 30. aprila i nakon saslušanja u Višem sudu u Podgorici određen mu jednomjesečni pritvor, obratio se pismom Vladimiru Šćepanoviću, načelniku Istražnog zatvora u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.

Srpski mediji: Na autu osumnjičenih za ubistvo NIJE NAĐEN DNK Danke Ilić?

Srijeda, 08.05.2024 | 17:01

Kako tvrdi Nova.rs pozivajući se na izvore u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru nakon pristiglih novih vještačenja na automobilu kojeg su navodno vozili Dejan Dragojević i Srđan Janković nisu pronađeni tragovi DNK-a nestale dvogodišnje Danke Ilić.

Radunović: Ako treba davaćemo krv Katniću; Huter: Suditi ljudima, ali živim

Srijeda, 08.05.2024 | 12:51

Na dnevnom redu Skupštine Crne Gore je više tačaka, ali se rasprava otvorila oko pitanja Rezolucije o Srebrenici i o štrajku glađa bivšeg GST Milivoja Katnića.

Burno u Skupštini: Nikolić Čarapiću: Obratite pažnju kako nam se obraćate da ne bismo razgovarali drugačije; Čarapić: Sram Vas bilo

Srijeda, 08.05.2024 | 13:10

U Skupštini Crne Gore danas je bilo burno. Došlo je do žučne polemike između šefova poslaničkih klubova DPS-a i PES-a Andrije Nikolića i Vasilija Čarapića zbog amandmana na Rezoluciju o Srebrenici. Stejt department je danas saopštio da oni nisu posrednici u tim amandmanima, pa je Nikolić pozvao Čarapića da saopšti “zašto je PES slagao javnost”. Čarapić tvrdi da PES nije prevario građane. Prije toga je i poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč pozvala danas Pokret Evropu sad i Jelenu Nedović (PES) da se izvini građanima zbog, kako je kazala, dezinformacije koju su iznijeli za vezano za amandmane o Rezoluciji o Srebrenici. Nedović je na to kazala: “Sačekajmo par dana pa ćemo da vidimo šta se dešava”.

"Treba mi ovaj nivo entuzijazma kad ništa NE IDE“: Snimak sa Knezovog nastupa postao HIT na internetu (VIDEO)

Srijeda, 08.05.2024 | 17:25

Pjevač Nenad Knežević Knez ne eksponira se previše u javnosti, ali vrijedno radi i nastupa.

Živković: Moramo zajedno čuvati tekovine 9. maja da bi bili dostojni junačke prošlosti i evropske budućnosti

Četvrtak, 09.05.2024 | 12:18

Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope predstavljaju vrijednosti na kojima je sazdana savremena Crna Gora. Svjesni smo da jedino njegujući ideju antifašizma i evropskog jedinstva možemo postići željeni napredak za sve svoje građane, saopštio je predsjednik DPS-a Danijel Živković.

Ovo je NAJBOGATIJI KLUB na svijetu - Vrijedi čak 6.200.000.000 DOLARA

Četvrtak, 09.05.2024 | 12:12

Mančester junajted je u nečemu prvi na svijetu, najvrijedniji je fudbalski klub i u ovom trenutku se vrijednost procjenjuje na čak 6.200.000.000 dolara.

UP: Uhapšena dva vozača u Nikšiću, upravljali vozilom pod dejstvom marihuane i kokaina

Četvrtak, 09.05.2024 | 11:40

Policija je juče u Nikšiću uhapsila dva vozača – B.Đ. (22) i A.V. (29) za koje je utvrđeno da su upravljali vozilom pod dejstvom marihuane i kokaina, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Položen vijenac na spomenik Partizanu borcu; Rakčević: Slavimo hrabrost i odlučnost borbe koja je počela u CG

Četvrtak, 09.05.2024 | 11:31

Povodom obilježavanja 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, zamjenik gradonačelnice Luka Rakčević i potpredsjednik Skupštine Glavnog grada Branko Vuković, položili su danas vijenac na Spomenik Partizanu borcu na brdu Gorica, saopšteno je iz Glavnog grada.

Vujović: Herojstvo i žrtve naših predaka ne smiju biti zaboravljeni

Četvrtak, 09.05.2024 | 10:51

Evropska unija je naše stremljenje, jedini put i krajnje odredište. I pored brojnih izazova danas, više nego ikad, odlučno koračamo ka tom cilju, posvećeni suštinskim rezultatima, progresivnim idejama i vrijednostima, ponosni na naše građansko opredjeljenje i antifašističko nasljeđe. Uskoro će se otvoriti vrata za prvu sljedeću članicu evropske porodice - za Crnu Goru. Na nama je da učinimo da se to što prije dogodi, saopštila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović povodom 9.maja - Dana Evrope i Dana pobjede nad fašizmom.

Eraković: Svi koji su glasali za ovaj eksperiment nad zdravljem građana Crne Gore neka se spreme

Četvrtak, 09.05.2024 | 10:31

Upozoravali smo na vrijeme na pogubnu politiku ukidanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, saopštio je potpredsjednik DPS-a Jevto Eraković.

Anćeloti: Bajern se žalio na suđenje? Ok, onda ćemo se i mi žaliti

Četvrtak, 09.05.2024 | 10:01

Karlo Anćeloti će pokušati da dođe i do pete titule Lige šampiona, prethodno dvije osvojio je na klupi Reala (2014, 2022), a prije toga i sa Milanom (2003, 2007).

Ostali su vam ostaci hrane od Vaskrsa? Pripremite od toga PICU

Četvrtak, 09.05.2024 | 09:48

Vaskrs je došao i prošao, ali ostala vam je tona hrane! Već posle nekoliko dana pripremljene đakonije više nisu svježe, nasiječen sir i suhomesnato počinje da se suši i mijenja teksturu, dok se povrće sparušalo. A ukućani su već presiti svega i ne mogu više da jedu jedno te isto.

Milović - Smanjenje penzionih doprinosa TEKTONSKI potres ekonomije Crne Gore

Četvrtak, 09.05.2024 | 09:37

Smanjenje penzionih doprinosa tektonski potres ekonomije Crne Gore, saopštio je poslanik DPS-a Nikola Milović.

Husić - Izmješta se sidrište iz Dobrote, sigurnost plovidbe na prvom mjestu

Četvrtak, 09.05.2024 | 09:15

Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama inicirala je izmještanje sidrišta preko puta Fakulteta za pomorstvo u Kotoru, jer, kako se navodi u saopštenju, predstavlja smetnju za sigurnu plovidbu u tom dijelu Bokokotorskog zaliva.