Petak, 12.01.2024 | 15:54
IZVOR: kolektiv.me

Đeljošaj: Zakon o elektronskim komunikacijama NEMA ZA CILJ da se ugrozi nezavisnost rada Agencije

Predlog zakona o elektronskim komunikacijama koji su predložili poslanici, a Skupština Crne Gore donijela u decembru 2023. godine, uz pozitivno mišljenje Vlade Crne Gore, nema za cilj da se ugrozi nezavisnost rada Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, niti želju Vlade da se miješa u njen rad, saopštio je Nik Đelošaj potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore

Prema njegovim riječima, Agencija jeste i mora ostati samostalna u vršenju poslova koji su joj utvrđeni Zakonom.

Njegov komentar prenosimo integralno:

"Stoga, a u cilju objektivne informisanosti javnosti želim da ukažem na tri činjenice:

Agencija kao regulator ima značajan broj nadležnosti utvrđenim Zakonom, a naročito Savjet Agencije koji zastupa prava osnivača Agencije. Krajem decembra 2023. godine istekao je mandat članova Savjeta, a kako prethodni saziv Skupštine nije pokrenuo zakonsku proceduru za izbor novih članova, nakon tog perioda članovi Savjeta nijesu mogli obavljati funkciju, niti im je funkcija mogla biti produžena i samim tim ugrožen je konktinuitet rada Agencije kao regulatora.

Predloženom zakonskim rješenjem, vrši se uskladjivanje sa Zakonom o državnoj upravi (Službeni list CG br. 78/18 70/21 i 52/22), koji je donesen 2018. godine, a koji je pripreman u saradnji sa Evropskom komisijom i kojim je u članu 87 definisano da odredbe posebnih zakona kojima su osnovane: Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Agencija za ljekove i medicinska sredstva, Agencija za mirno rješavanje radnih sporova, Agencija za nadzor osiguranja, Agencija za zaštitu konkurencije, Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore, Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore i Fond rada uskladiće se sa ovim zakonom u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Trenutno je u izradi novi zakon o elektronskim komunikacijama koji je planiran, u skladu sa Programom rada Vlade, za utvrdjivanje u III kvartalu 2024.godine i koji će u potpunosti biti usaglašen sa pravnom tekovinom EU i najboljom evropskom praksom, uključujući i pitanje izbora članova Savjeta.

Shodno svemu navedenom Vlada je dala pozitivno mišljenje na predloženi zakon samo i isključivo iz razloga obezbjedjivanja kontinuiteta rada Agencije kao i usaglašavanja sa trenutno važećim pravnim sistemom Crne Gore".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

AUTOPUT - Treća trasa imaće 49 kilometara, deset tunela i 25 mostova

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:32

Nakon što je ozvaničen početak pripremnih radova za drugu dionicu autoputa od Mateševa do Andrijevice, iz kompanije Monteput su saopštili da su dobili saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine i za dionicu od Andrijevice do Boljara čija je vrijednost procijenjena na 880 miliona eura.

Budva: Tri državljanke Bugarske protjerane iz Crne Gore, policija pozvala građane i turiste na oprez od krađa

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:30

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva, u saradnji sa inspektorima za strance Sektora granične policije, otkazali su boravak trima državljankama Bugarske koje su, prema podacima do kojih je policija došla provjerama i putem međunarodne policijske saradnje, u matičnoj državi registrovane kao izvršioci više krivičnih djela krađa. Iz Uprave policije apelovali su na građane i turiste da na plažama i drugim javnim mjestima ne ostavljaju vrijedne stvari bez nadzora.  

Ankara: Milena Spajić govorila na okruglom stolu o zaštiti djece u digitalnom okruženju

Četvrtak, 09.07.2026 | 11:52

Supruga predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića, Milena Spajić, na poziv prve dame Turske Emine Erdogan učestvovala je u okviru damskog programa Samita NATO-a u Ankari na okruglom stolu na temu „Zaštita djece u digitalnom okruženju“, gdje je sa učesnicima razmijenila iskustva i dobre prakse u oblasti zaštite djece od izazova koje donosi savremeno digitalno okruženje.

Podgorica: Od 1. januara kubik vode jeftiniji šest centi

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:38

Podgoričani će od 1. januara naredne godine, ukoliko odbornici daju zeleno svjetlo, plaćati jeftiniju vodu. Predloženo je da cijena kubika bude smanjena sa 46 na 40 centi, dok će fiksni dio računa biti niži za šest centi i iznosiće 70 centi, piše Dan.

Mujović: Nemam potrebu da se bilo kome lažno osmjehujem

Četvrtak, 09.07.2026 | 10:32

Radim svoj posao i ne želim da budem kolaborator onih koji po meni ne žele dobro Glavnom gradu, kazao je Saša Mujović, gradonačelnik Podgorice, odgovarajući na pitanje „Dana“ kako ocjenjuje sadašnju političku situaciju u Glavnom gradu.

Prvo češko finale u grend slem istoriji: Noskova i Muhova u borbi za pehar na Vimbldonu

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:45

Prvi put u istoriji igraće se češko finale grend slema - Linda Noskova je savladala Martu Kostjuk 6:4, 6:4 i u meču za titulu na Vimbldonu se pridružila sunarodnici Karolini Muhovoj, koja je ranije na Centralnom terenu nadvisila Koko Gof.

Objavljene nominacije za 78. Emi nagrade: Medicinska drama apsolutni favorit

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:37

Trka za najprestižnija televizijska priznanja zvanično je počela. Medicinska drama "The Pitt" platforme HBO Max predvodi ovogodišnje nominacije za 78. dodjelu Emi nagrada sa ukupno 25 nominacija u dramskim kategorijama.

Knežević: Potrebno da srpski jezik vaskrsne kako bi zaustavili ovo što se pokušava ustavnim promjenama

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:51

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević rekao je na današnjoj sjednici Skupštine da su, dok je opozicija bila na ulici, Milo Đukanović i Ranko Krivokapić krivotvorili rezultate popisa iz 2003. godine.

Perić: Na sjednici krajem jula više od 20 odluka i izvještaja, za dio tačaka planirana javna rasprava

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:45

Više od dvadeset odluka i izvještaja trebalo bi da bude razmatrano na sjednici Skupštine Glavnog grada, koja će biti održana krajem jula.

Oboren pješak na Zabjelu

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:40

U saobraćajnoj nezgodi koja se večeras oko 18.33 sata dogodila kod stovarišta Đurović u podgoričkom naselju Zabjelo oboren je pješak, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Milatović domaćin svečanog prijema na Cetinju povodom Dana državnosti

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:31

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je večeras na Cetinju domaćin svečanog prijema povodom 13. jula, Dana državnosti Crne Gore.

Usvojen novi Zakon o PDV-u

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:00

Skupština Crne Gore usvojila je danas novi Zakon o porezu na dodatu vrijednost (PDV), čiji je cilj cijelovitije uređenje svih osnovnih instituta sistema PDV-a, u skladu sa evropskim standardima.

Treći toplotni udar za mjesec i po: Francuska uvela crveni alarm

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:15

Devet departmana Francuske biće stavljeno u petak pod najviši, crveni nivo upozorenja zbog toplotnog talasa, saopštila je danas Meteorološka služba Francuske Meteo-Frans.

Ormuski moreuz ponovo na ivici blokade

Četvrtak, 09.07.2026 | 18:53

Pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz danas (9. jula) je gotovo potpuno obustavljen, nakon što su Sjedinjene Američke Države drugi dan zaredom izvele napade na Iran, prenio je Blumberg.

Poslanici će naredng četvrtka odlučivati o nedostajućim sudijama Ustavnog suda

Četvrtak, 09.07.2026 | 18:46

Na današnjoj sjednici Skuštine se ipak neće odlučivati o nedostajućim sudijama Ustavnog suda.