Pola svijeta uživa u najzdravijoj i najstarijoj grickalici za koju je kriv Kolumbo, a ko bi drugi bio.
Foto. Ilustracija/Pexels.com
Čim pomislimo na kokice, prva asocijacija su nam film, bioskop, kauč... - uživanje i zabava.
Drugi naziv za kokice su pucke, a taj naziv je povezan sa čuvenim pucketanjem koje se čuje dok se se one prže. Ljubitelji kokica svakog 19. januara proslavljaju Međunarodni dan kokica, a evo to činimo i mi. Kokice su jedna od omiljenih grickalica širom svijeta, a malo je poznato da ona nije samo ukusna, već i dobra za zdravlje iz više razloga.
Kokice su dostupne i jeftine, lako se pripremaju i brzo se kokaju, njihova istorija je zanimljiva, vezuje se za Južnu Ameriku i zaslužuje film uz koji možete da grickate - kokice.
Arheolozi su na osnovu istraživanja zaključili da su kokice nekada davno jeli samo pripadnici viših društvenih slojeva, a i kod nas su nekad mogli da ih priušte samo imućni ljudi, a danas nose epitet zdrave grickalice koju možete kupiti svugdje.
Nutricionisti ih hvale
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
I nutricionisti se slažu oko toga da su kokice odlična užina - to je jedina namirnica koja sadrži cijelo, neobrađeno zrno. Izuzetno su zdrave jer sadrže veliku količinu antioksidanata i vlakana.
Porcija kokica od 30 grama može zadovoljiti čak 70 odsto dnevne ljudske potrebe za žitaricama - čak 78 odsto kokica su ugljeni hidrati, a od njih su najviše količine najkvalitetniji izvor energije za naš organizam. Od vitamina sadrže vitamine B grupe, od minerala imaju kalijuma, fosfora i magnezijuma, u tragovima ima gvožđa, kalcijuma, natrijuma i cinka.
Nemaju aditive, što podrazumeva starinski način pripreme bez dodavanja bilo kakvih preliva, putera, ulja. Svi dodaci, čak i so, umanjuju zdravo dejstvo kokica.
Saveznik u mršavljenju
Zbog velike količine vlakana i relativno niske količine kalorija kokice mogu biti dobar saveznik za one koji žele da izgube višak kilograma. Daju osjećaj sitosti i odlažu sljedeći obrok.
Spremljene na ulju ili maslacu, dobijaju puno kalorija i masnoća i prestaju da budu zdrava, a postaju brza hrana. Primera radi 100 grama posoljenih kokica ima 382 kalorije. Samo jedna kašika ulja povećava broj kalorija na 517, a maslac na čak 536 kalorija. Posebno treba izbjegavati kokice sa čokoladnim ili karamel prelivom, ali i začinima poput rendanog parmezana.
Zašto kokice puckaju
Prave se isključivo od kukuruza kokičara, koji ima ekstremno tvrdo zrno pa je jedina vrsta kukuruza koja tako puca. Svako jezgro sadrži malu količinu vlage, a dok se kukuruz grije, na temperaturi od 175 stepeni, voda se pretvara u paru. Kukuruz kokičar se od ostalih žitarica razlikuje po tome što mu opna nije vodopropusna, pa zbog nastalog pritiska dolazi do pucanja, a zrno se izvrće napolje i nastaje kokica.
Opet taj Kolumbo
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Kokice su omiljena poslastica već hiljadama godina, 1948. godine u pećinama u Novom Meksiku pronađena su zrna kukuruza kokičara stara 5.000 godina.
Indijanska plemena su na kokice stavljala suvo začinsko bilje ili čak čili. Indijanci su takođe od kokica pravili pivo i supu, ali ih i koristili za izradu nakita i ukrašavanje perjanica. Navodno je upravo Kristofer Kolumbo kokice otkrio Evropljanima tokom 15. vijeka.
Recept za zdrave kokice
Najzdravije su kokice spremljen na starinski način - uzme se šerpa, najbolje emajlirana, zagrije se i sipaju u nju zrna kukuruza tako da pokriju dno. Pokrije se poklopcem, povremeno protrese šerpa i odškrinuti poklopac kako bi para izašla i kokice ostale hrskave. Kada pucketanje utihne, kokice se odmah prebace u činiju da bi ostale hrskave.
Recept za zdravije kokice
Mogu se pripremiti i na zagrejanom ulju. Sipa se kašika ulja u šerpu (da prekrije dno). Umjesto suncokretovog može se koristiti i palmino i posoliti prije dodavanja zrna kukuruza, tako će kokice biti ravnomjerno posoljene. Ulje se zagrije, zatim se ubaci nekoliko zrna kukuruza kokičara i šerpa poklopi. Kada ove „probne“ kokice puknu, izruče se, a u šerpu doda kukuruza da prekrije dno posude. Šerpa se na 30 sekundi skloni sa vatre, pa vrati na ringlu, da bi se sva zrna otvorila u isto vrijeme. Tokom pečenja šerpu bi trebalo tresti i povremeno podići poklopac. Gotove kokice treba odmah prebaciti u činiju.
KOMENTARI (0)