Ponedjeljak, 22.01.2024 | 21:08
IZVOR: cdm.me/rtcg.me

Đeljošaj: Preventivno ćemo suzbijati INFLACIJU, stanje nije alarmantno

Vlada Crne Gore će u dogovoru sa privredom donijeti preventivne mjere u cilju suzbijanja inflacije, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj u emisiji “Naglas”, na TVCG. Tržišna inspekcija, kako navodi, svakodnevno prati marže u prodavnicima.




Foto: gov.me/B. Ćupić

“U onom trenutku kada vidimo nelogičnosti i pokušaj povećanja marži Vlada će reagovati i staviti limit na marže. Mi planiramo da preduhitrimo neke stravi da na određeni broj proizvoda već počnemo sa ograničavamo marže”, kazao je Đeljošaj i dodao da se mjere ne mogu donositi bez detaljne analize.

Ministar kaže da država prati kretanja cijena na tržištu preko podataka Monstata i preko tržišne ispekcije. Sve je to, kako dodaje, potrebno za analizu cijena.

“Na osnovu svih tih podataka mislim da ćemo moći pravovremeno da reagujemo. Trenutno nemamo toliko pomjeranja na tržištu da je alarmantna reakcija”, kazao je Đeljošaj.

Kako  je kazao, danas je  održan sastanak u PKCG na temu toga kako da se zadrži standard građana, a privreda je ta koja, kako dodaje, puni budžet.

“Mislim da nijesu samo naše trgovine glavni pokretači inflacije”, kazao je Đeljošaj i dodao da spoljni faktori i korišćenje eura utiču na inflaciju.

“Mislim da na našu inflaciju dosta utiče i politička stabilnost”, kazao je Đeljošaj.

Podsjeća da je potrošačka korpa oko 850 eura, a kako dodaje, potrebno je da više proizvodimo i više stvaramo.

“Osnovna poruka Vlade je da treba više da radimo, da proizvodimo da se solidarišemo i da neće biti zaduženja za plate. Mislim da trenutno sa onim što je na tržištu nema potrebe da se reaguje mislim da će do kraja mjeseca ili sljedećeg biti neke reakcije – biće”, kazao je Đeljošaj.

Za sve te mjere, kako ističe, potrebne su analize i mjere jer sve to utiče na privredu, zapošljavanje i budžet države.

“Inflaciju na ovoliki uvoz mi ne možemo da kontrolišemo. Imali li toga da se dogovaraju trgovine, mislim da ne možemo reći da je tu fokus problema”, kazao je Đeljošaj i dodao da je nemoguće ograničiti cijene.

Potpredsjednica Skupštine i članica Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Zdenka Popović kaže da je akcija “Stop inflaciji” je imala kratkoročne efekte. Problem je, kako kaže, veliki uvoz preko čega se i uvozi inflacija.

Ona je navela da veliki broj stranaca u Crnoj Gori troši veliki novac na hranu, ali i stanove i druge zakupe.

“Kada imate toliku potražnju – cijene rastu”, kazala je Popović i dodala da su porasle cijene stanova i najma.

“Jedina prednost ove inflacije je što smo imali nevjerovatan rast BDP-a”, saopštila je Popović.

Podsjeća da smo ipak imali pad direktnih stranih investicija za 50 odsto, što povezuje sa političkom nestabilnošću i ukidanjem ekonomskog državljanstva.

U odnosu na 2019. godinu standard građana porastao

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica navodi da je 2019. minimalna potrošačka korpa bila 640 eura, a sada je oko 840 eura i to je rast od 32 odsto.

U tom period, kako ističe, prosječna neto plata je, sa 513 eura porasla na 805 eura. Iz toga proizilazi, kako ističe, da je rast neto zarada 56% što je više u odnosu na rast potrošačke korpe.

“Sve cijene sirovina, nafte u odnosu na 2019. su u rastu od oko 40%. Nijesu trgovački lanci podigli enormno cijene već su samo pratili neke tokove i zauzeli pozicije koje su imali prije”, kazao je Mikavica i dodao da je to realnost.

“Parametri pokazuju da nam je u odnosu na 2019. godinu standard građana porastao”, kazao je Mikavica.

Ekonomski analitičar Predrag Drecun kaže da je problem u Crnoj Gori dublji i da mi moramo da mijenjamo ekonomski model.

“Imai smo milijardu i 300 hiljada eura od turizma, ali ja tvrdim da 150 miliona ne ostane u Crnoj Gori, sve ostalo je uvoz”, kaže Drecun.

Navodi i da država mora da bude jaka i da napravi analizu marži u trgovačkim lancima.

“Konstrukcija ovakve ekonomije uvijek će nas voditi u potrebu zaduživanja”, kazao je Drecun.

Smatra i ova Vlada ima dosta ekonomke pameti, ali kako kaže, svi koji podržavaju Vladu moraju da budu složniji i da imaju jedan cilj – bolji životni standard građana.

“Prvi cilj bi bio da stopa zaposlenosti bude što manja, a to je moguće privlačenjem stranih investitora“, zaključio je Drecun.

“Mi se moramo okrenuti našim resursima našoj poljoprivredi, turizmu i raditi na tome da se poveća stopa zaposlenosti”, saopštila je Popović.

Ako bi se pokrenule investicije u saobraćaju, Popović očekuje i veću zaposlenost i dodaje da je u ekonomiji sve to jedan krug.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Usvojen novi Zakon o PDV-u

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:00

Skupština Crne Gore usvojila je danas novi Zakon o porezu na dodatu vrijednost (PDV), čiji je cilj cijelovitije uređenje svih osnovnih instituta sistema PDV-a, u skladu sa evropskim standardima.

Vuković: Nužno donošenje novog zakona o PDV

Četvrtak, 09.07.2026 | 16:32

Održana je još jedna sjednica Skupštine.

Gorčević: Sprovedene obaveze u okviru Reformske agende donose Crnoj Gori još 97 miliona eura

Četvrtak, 09.07.2026 | 15:21

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević i državna sekretarka u Ministarstvu finansija Milica Adžić predstavile su danas četvrti polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za Instrument EU za reforme i rast 2024-2027. godine, prenosi Pobjeda.

Tolić očekuje nove rekorde, upozorio da aerodromi bez ulaganja u infrastrukturu neće moći da prate rast broja putnika

Četvrtak, 09.07.2026 | 12:46

Roko Tolić, izvršni direktor Aerodroma Crne Gore, očekuje da bi ova turistička sezona mogla donijeti nove rekordne rezultate, ali upozorava da bez ozbiljnih ulaganja u infrastrukturu aerodromi neće moći da prate rast broja putnika.

Raspisan tender za izgradnju stambene zgrade za zdravstvene radnike u Podgorici

Četvrtak, 09.07.2026 | 13:34

Stambena zadruga zdravstvenih radnika Crne Gore “Zdravstvo” raspisala je javni oglas za prikupljanje ponuda za izbor izvođača radova na izgradnji stambenog objekta u Podgorici po sistemu “ključ u ruke”. Planirani rok za završetak radova je najviše 30 mjeseci, a ponude se mogu dostaviti do 29. jula.  

AUTOPUT - Treća trasa imaće 49 kilometara, deset tunela i 25 mostova

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:32

Nakon što je ozvaničen početak pripremnih radova za drugu dionicu autoputa od Mateševa do Andrijevice, iz kompanije Monteput su saopštili da su dobili saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine i za dionicu od Andrijevice do Boljara čija je vrijednost procijenjena na 880 miliona eura.

Budva: Tri državljanke Bugarske protjerane iz Crne Gore, policija pozvala građane i turiste na oprez od krađa

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:30

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva, u saradnji sa inspektorima za strance Sektora granične policije, otkazali su boravak trima državljankama Bugarske koje su, prema podacima do kojih je policija došla provjerama i putem međunarodne policijske saradnje, u matičnoj državi registrovane kao izvršioci više krivičnih djela krađa. Iz Uprave policije apelovali su na građane i turiste da na plažama i drugim javnim mjestima ne ostavljaju vrijedne stvari bez nadzora.  

Ankara: Milena Spajić govorila na okruglom stolu o zaštiti djece u digitalnom okruženju

Četvrtak, 09.07.2026 | 11:52

Supruga predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića, Milena Spajić, na poziv prve dame Turske Emine Erdogan učestvovala je u okviru damskog programa Samita NATO-a u Ankari na okruglom stolu na temu „Zaštita djece u digitalnom okruženju“, gdje je sa učesnicima razmijenila iskustva i dobre prakse u oblasti zaštite djece od izazova koje donosi savremeno digitalno okruženje.

Podgorica: Od 1. januara kubik vode jeftiniji šest centi

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:38

Podgoričani će od 1. januara naredne godine, ukoliko odbornici daju zeleno svjetlo, plaćati jeftiniju vodu. Predloženo je da cijena kubika bude smanjena sa 46 na 40 centi, dok će fiksni dio računa biti niži za šest centi i iznosiće 70 centi, piše Dan.

Mujović: Nemam potrebu da se bilo kome lažno osmjehujem

Četvrtak, 09.07.2026 | 10:32

Radim svoj posao i ne želim da budem kolaborator onih koji po meni ne žele dobro Glavnom gradu, kazao je Saša Mujović, gradonačelnik Podgorice, odgovarajući na pitanje „Dana“ kako ocjenjuje sadašnju političku situaciju u Glavnom gradu.

Prvo češko finale u grend slem istoriji: Noskova i Muhova u borbi za pehar na Vimbldonu

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:45

Prvi put u istoriji igraće se češko finale grend slema - Linda Noskova je savladala Martu Kostjuk 6:4, 6:4 i u meču za titulu na Vimbldonu se pridružila sunarodnici Karolini Muhovoj, koja je ranije na Centralnom terenu nadvisila Koko Gof.

Objavljene nominacije za 78. Emi nagrade: Medicinska drama apsolutni favorit

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:37

Trka za najprestižnija televizijska priznanja zvanično je počela. Medicinska drama "The Pitt" platforme HBO Max predvodi ovogodišnje nominacije za 78. dodjelu Emi nagrada sa ukupno 25 nominacija u dramskim kategorijama.

Knežević: Potrebno da srpski jezik vaskrsne kako bi zaustavili ovo što se pokušava ustavnim promjenama

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:51

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević rekao je na današnjoj sjednici Skupštine da su, dok je opozicija bila na ulici, Milo Đukanović i Ranko Krivokapić krivotvorili rezultate popisa iz 2003. godine.

Perić: Na sjednici krajem jula više od 20 odluka i izvještaja, za dio tačaka planirana javna rasprava

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:45

Više od dvadeset odluka i izvještaja trebalo bi da bude razmatrano na sjednici Skupštine Glavnog grada, koja će biti održana krajem jula.

Oboren pješak na Zabjelu

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:40

U saobraćajnoj nezgodi koja se večeras oko 18.33 sata dogodila kod stovarišta Đurović u podgoričkom naselju Zabjelo oboren je pješak, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Usvojen novi Zakon o PDV-u

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:00

Skupština Crne Gore usvojila je danas novi Zakon o porezu na dodatu vrijednost (PDV), čiji je cilj cijelovitije uređenje svih osnovnih instituta sistema PDV-a, u skladu sa evropskim standardima.

Treći toplotni udar za mjesec i po: Francuska uvela crveni alarm

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:15

Devet departmana Francuske biće stavljeno u petak pod najviši, crveni nivo upozorenja zbog toplotnog talasa, saopštila je danas Meteorološka služba Francuske Meteo-Frans.

Ormuski moreuz ponovo na ivici blokade

Četvrtak, 09.07.2026 | 18:53

Pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz danas (9. jula) je gotovo potpuno obustavljen, nakon što su Sjedinjene Američke Države drugi dan zaredom izvele napade na Iran, prenio je Blumberg.

Poslanici će naredng četvrtka odlučivati o nedostajućim sudijama Ustavnog suda

Četvrtak, 09.07.2026 | 18:46

Na današnjoj sjednici Skuštine se ipak neće odlučivati o nedostajućim sudijama Ustavnog suda.

Điđi Hadid zpromijenila imidž i izazvala buru komentara na društvenim mrežama

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:37

Izazvala lavinu negativnih komentara.