Četvrtak, 25.01.2024 | 10:44
IZVOR: Kolektiv.me

Vujović: Dokazana opravdanost finansijske pomoći komercijalnim medijima da proizvode teme od javnog značaja

Dokazana je opravdanost finansijske pomoći komercijalnim medijima da proizvode teme od javnog značaja, ali je potrebno unaprijediti procedure raspodjele sredstava i vidljivost projekata, poručila je ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović.




Foto: Ministarstvo kulture i medija/Gardasevic Photography

Ona je, na konferenciji, na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja Agencije za elektronske medije, o učincima Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, kazala da je kroz taj Fond do sada podijeljeno skoro 1.7 miliona eura, ali da javnost nije dovoljno upoznata sa postojanjem Fonda.

"Istraživanje o učincima Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrstnosti medija, medijima korisnicima Fonda, kao i ostalim medijima, a posebno donosiocima odluka, poslužiće kao polazna osnova za unapređenje politika koje prate raspisivanje konkursa i izbor tema za neku buduću konkursnu liniju, kako bi ovaj alat doživio zakonom zamišljenju ulogu", poručila je Vujović.

Podsjetila je da je kroz Fond, do sada, podijeljeno skoro 1.7 miliona eura.

"Međutim, opšta javnost nije dovoljno upoznata sa postojanjem Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti elektronskih medija. Ovo može ukazivati na nedovoljnu efikasnost napora medija koji su korisnici sredstava Fonda da to predstave svojoj publici, pokazalo je istraživanje, koje se odnosi na sredstva koja je raspodijelila AEM", rekla je Vujović.

Pojasnila je da novac iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrstnosti medija, AEM dodjeljuje za televizije i radio stanice, a Ministarstvo kulture i medija za štampane medije i portale.

Dodala je da podaci govore da mediji sa lokalnom pokrivenošću imaju veći stepen informisanosti među svojom publikom o emisijama koja se finansiraju od sredstava Fonda u odnosu na emitere sa nacionalnom pokrivenošću.

"To potvrđuje opravdanost jednog od ciljeva Fonda, a to je da kroz njega pokrećemo teme od lokalnog značaja koje imaju svoju publiku", ocijenila je Vujović i dodala da ovaj rezultat dodatno obavezuje na ulaganje u bolji položaj, a samim tim i bolje funkcionisanje lokalnih javnih emitera.

Izmjenama postojećih zakona povećaće se, kako je istakla, izdvajanja za Fond sa 0,09 odsto na 0,20 odsto tekućeg budžeta, što će rezultirati cifrom od preko dva miliona eura za godišnji fond.

"Fond obezbeđuje finansijsku podršku za projekte informisanja, što je od suštinskog značaja za proizvodnju i distribuciju informacija od javnog interesa, i pruža podrušku medijskim projektima uključujući aktuelne ekonomske, društvene, kulturne i obrazovne teme", objasila je Vujović.

Dodala je da transparentne procedure raspodjele sredstava garantuju pravičnost i transparentnost u dodjeli resursa, što osigurava da se sredstva dodijele na najefikasniji način.

"Saznaćemo do koje mjere je Fond opravdao svoje postojanje i da teme od značaja dolaze do publike. Snimljeno je 532 sata programa na te teme. Postavljeno je pitanje da li to mogu biti emisije koje i inače jesu na stalnom repertoaru ili su u pitanju sasvim novi sadržaji", dodala je Vujović.

Smatra da su rezultati istraživanja AEM-a odličan putokaz za dalje planove i politike i da joj je žao što i u Ministarstvu kulture i medija nisu uradili istraživanje, jer bi bilo dobro vidjeti rezultate.

Vujović je zaključila da realizacijom svakog podržanog projekta kroz Fond, medijski prostor Crne Gore postaje bogatiji i raznovrsniji.

Konferenciju je pored ministarke Vujović otvorila i Sunčica Bakić, direktorica Agencije za elektonske medije, a rezultete istraživanja je prezentovala Milica Krivokapić, predstavnica AEM-a.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Dončić se konačno oglasio o raskidu sa vjerenicom: „Sve što radim je za sreću mojih ćerki..."

Srijeda, 11.03.2026 | 08:34

Luka Dončić, jedan od najboljih košarkaša današnjice, konačno se oglasio povodom raskida sa vjerenicom i dugogodišnjom djevojkom Anamarijom Goltes.

Analitičari: Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste krizu i povećaju cijene

Srijeda, 11.03.2026 | 08:28

Trgovački lanci ne bi smjeli da iskoriste novonastalu krizu i uvećaju cijene proizvoda. To je ocijenio Marko Subotić iz Unije Slobodnih sindikata.

U Vašingtonu osvanuo kip Trampa i Epsteina inspirisan legendarnom scenom iz Titanika

Srijeda, 11.03.2026 | 09:42

Anonimni umjetnici koji su već ranije u Vašingtonu postavljali satirične statue i instalacije usmjerene prema predsjedniku SAD-a Donaldu Trampu predstavili su svoj novi rad, prenosi Index.hr.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Budućnost ispala iz Evrokupa, Kluž osvojio "Moraču"

Srijeda, 11.03.2026 | 21:16

Gost u Morači slavio rezultatom 100:82, i to u meču u kojem je velikim dijelom imao dvocifrenu prednost i više raspoloženih igrača.

Podgorica: Jedna osoba pokušala samoubistvo na Sastavcima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:12

Jedna osoba pokušala je večeras u Podgorici da izvrši samoubistvo.

Dodijeljene nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 21:09

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, uručila je na svečanosti u Vili Gorica nagrade najuspješnijim naučnicima za 2025. godinu.  

Bratić: Moje hapšenje režirano, tog dana sutkinja Suzana Mugoša dobila smjenu

Srijeda, 11.03.2026 | 20:55

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić kazala je u emisiji Kontroverza na RTV Podgorica da je njeno hapšenje režirano, kao i da je još 2022. godine, riječi načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predraga Šukovića shvatila kao prijetnju.

Spajić: Na pragu smo istorijskog dogovora-potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a

Srijeda, 11.03.2026 | 20:43

Na pragu smo istorijskog dogovora – potpisivanja međuvladinog sporazuma između Crne Gore i SAD-a koji će biti zlatni standard za sve međudržavne sporazume u cilju ekonomskog rasta i jačanja saradnje sa strateškim partnerima, saopštio je premijer Milojko Spajić.

"Crvene" napravile veliki korak ka glavnoj rundi: Ukrajina pala u Rigi

Srijeda, 11.03.2026 | 20:36

Košarkašice Crne Gore napravile su izuzetno važan korak ka plasmanu u glavnu rundu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, pošto su u Rigi savladale Ukrajinu rezultatom 79:61 u četvrtom kolu kvalifikacija.  

Ivanović: Ako namjerno izmišljate - prestanite, Vuković: I jedna i druga informacija su lako provjerljive

Srijeda, 11.03.2026 | 20:22

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović reagovao je na izjavu poslanika DPS-a Ivana Vukovića.

Pejović: Nekontrolisano ponašanje poslanika DPS-a sve izraženije kako smo bliži Evropskoj uniji

Srijeda, 11.03.2026 | 19:48

Danima je crnogorska javnost imala priliku da čuje insistiranje poslaničkog kluba DPS-a na striktnom i bezuslovnom poštovanju Poslovnika Skupštine Crne Gore. Tome smo i danas više sati svjedočili u plenumu, saopštio je član Predsjedništva PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović.

Radović u četvrtfinalu, Bakić eliminisan

Srijeda, 11.03.2026 | 19:43

Crnogorski parastonoteniser Filip Radović plasirao se u četvrtfinale, dok je Luka Bakić, uprkos dobroj igri, u grupi završio nastup na turniru u poljskom Vladislavovu,