Petak, 26.01.2024 | 09:12
IZVOR: rts.rs/ABC News

Gradonačelnik Njujorka proglasio društvene mreže „OTROVNIM za životnu sredinu i javno zdravlje“

Erik Adams, gradonačelnik Njujorka, okarakterisao je društvene medije kao „opasnost po javno zdravlje“ i „otrov za životnu sredinu“, rekavši da mladi ljudi moraju biti zaštićeni od „štete“ sa mreža.




Foto: Ilustracija, Pixabay

„Komesar za zdravstvo i mentalnu higijenu grada Njujorka zvanično je obilježio društvene medije kao opasnost po javno zdravlje u Njujorku“, objavio je Adams tokom svog obraćanja javnosti. „Mi smo prvi veliki američki grad koji je preduzeo ovaj korak", rekao je gradonačelnik.

Gradski savjetnik kaže da je mentalno zdravlje mladih Njujorčana „sve gore i gore više od jedne decenije“.

Gradska statistika kaže da, prema podacima iz 2021. radnim danima 77 odsto srednjoškolaca u Njujorku provodi tri ili više sati dnevno pred ekranima, ne uključujući vrijeme koje im za to treba zbog domaćih zadataka.

Adams tvrdi da TikTok, Jutjub i Fejsbuk „podstiču krizu mentalnog zdravlja dizajnirajući svoje platforme tako da imaju zarazne i opasne funkcije“.

„Mi smo prvi veliki američki grad koji je preduzeo ovakav korak i upozorio na opasnost od ovakvih društvenih medija. Mi tretiramo društvene medije kao opasnost po javno zdravlje i moramo da osiguramo da tehnološke kompanije preuzmu odgovornost za svoje proizvode”, dodao je gradonačelnik Njujorka.

U maju 2023. godine, hirurg Vivek Marti iz gradskog Savjeta izdao je savjetodavno upozorenje da bi prekomjerna upotreba društvenih medija mogla biti „duboki rizik“ za mentalno zdravlje mladih.

Savjet je prepoznao da društveni mediji imaju i pozitivne i negativne efekte na mlade ljude. Prema "Pew Research" 59 odsto adolescenata je izjavilo da im društveni mediji pomažu da se osjećaju prihvaćenije.

Ali iz Savjeta je rečeno da nema dovoljno „istraživanja i jasnih podataka“ da bi se utvrdilo da li su društveni mediji „bezbjedni“ za adolescente

„Uputio sam svoj savjet o društvenim medijima i mentalnom zdravlju mladih jer je najčešće pitanje koje mi roditelji postavljaju o tome – da li su društveni mediji bezbjedni za njihovu djecu. Iako neka djeca imaju koristi od društvenih medija, nema dovoljno dokaza da se zaključi da su društveni mediji dovoljno bezbjedni. Umjesto toga, postoji više dokaza da su mnoga djeca oštećena upotrebom društvenih medija“, rekao je Marti prošle godine za ABC News.

„Naša djeca su postala anonimni učesnici u višedecenijskom eksperimentu. I dok ima još toga što moramo da naučimo o punom uticaju korišćenja društvenih medija na njihovo zdravlje i dobrobit, sada znamo dovoljno da preduzmemo mjere i zaštitimo našu djecu”, istakao je Marti.

Mentalno zdravlje kao „složeno pitanje"

U odgovoru izdatom u vrijeme davanja savjeta od Martija, predstavnik kompanije „Meta”, naveo je mentalno zdravlje kao „složeno pitanje“ i ukazao na druge faktore koji utiču na to zdravlje, kao što su ograničen pristup zdravstvenoj zaštiti, pandemija koronavirusa i akademski pritisak.

Predstavnici „Jutjuba“ rekli su za ABC News u to vrijeme da su primijenili niz zaštitnih mjera za mlade korisnike, uključujući dodavanje „funkcija digitalnog blagostanja“, uklanjanje sadržaja koji „ugrožava emocionalno blagostanje maloljetnika ili promoviše samoubistvo i samopovrjeđivanje“ i „istražujući načine za dalju saradnju sa istraživačima."

Portparol „TikTok-a" rekao je za ABC News da su njegove kompanije dodale korisnička pomagala za poboljšanje mentalnog zdravlja mladih, kao što su podsjetnici za spavanje i starosna ograničenja. Kompanija je takođe saopštila da je izgradila interfejs za programiranje aplikacija koji uključuje javne podatke o sadržaju i nalozima na platformi, koji je dostupan američkim istraživačima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila supruge policajca u Podgorici

Petak, 26.06.2026 | 11:49

Podgorička policija uhapsila je sugrađanina S.K. (26) zbog sumnje da je upotrebom zapaljive tečnosti izazvao požar na automobilu u vlasništvu supruge policijskog službenika M.B.

Evropska unija ukida naplatu ručnog prtljaga na letovima

Petak, 26.06.2026 | 10:55

Ova promjena cilja na praksu niskobudžetskih avioprevoznika poput Rajanera, Izi Džeta i Viz Era, koji su naplatu prtljaga pretvorili u značajan izvor prihoda.

Perić i Mujović: Dogovor o daljem funkcionisanju postignut, politička nesaglasja ostaju

Petak, 26.06.2026 | 13:15

Nakon sastanka na kojem su razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine GG Srđan Perić kazali su da su postigli dogovor da sva dalja komunikacija bude javna i transparentna na dobrobit građana.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

Aerodromi Crne Gore očekuju PROFIT od 15,67 miliona

Petak, 26.06.2026 | 10:33

Državno preduzeće Aerodromi Crne Gore (ACG) planira da ove godine ostvari ukupne prihode u iznosu od 65,93 miliona eura, rashode od 32,2 miliona, za podsticajnu šemu kojom stimuliše avio-prevoznike da više lete za Crnu Goru izdvoji 18,06 miliona, te ostvari profit prije oporezivanja u iznosu od 15,67 miliona eura.

Kordić: Jačom regionalnom saradnjom Jadran može postati cjelogodišnja turistička destinacija

Subota, 27.06.2026 | 09:38

Crna Gora vidi regionalnu saradnju kao jedan od ključnih uslova za dalji razvoj turizma i jačanje međunarodne prepoznatljivosti Jadrana, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić na Adriatic Sea Forumu u Veneciji. Ona je istakla da zajedničko povezivanje turističkih ponuda može doprinijeti boljem pozicioniranju regiona na svjetskom tržištu.

Brajović: Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu

Subota, 27.06.2026 | 09:23

Budućnost je osnovana prije 101. godinu, a prvi put u istoriji na čelu kluba našla se - dama. Za predsjednicu ,,plavih“ izabrana je Vesna Brajović, šefica kabineta gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.

Dembele postigao drugi najbrži het-trik na Mundijalima

Subota, 27.06.2026 | 09:22

Usman Dembele obilježio je utakmicu trećeg kola grupe I između Francuske i Norveške.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Utrošeno 100.000 eura: Obustavljen program subvencija za klima-uređaje u Bijelom Polju

Subota, 27.06.2026 | 08:44

Ova podrška građanima pokrivala je do 50 odsto troškova nabavke, odnosno maksimalno 500 eura po uređaju, uz mogućnost kupovine dva klima-uređaja

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.