Petak, 26.01.2024 | 09:12
IZVOR: rts.rs/ABC News

Gradonačelnik Njujorka proglasio društvene mreže „OTROVNIM za životnu sredinu i javno zdravlje“

Erik Adams, gradonačelnik Njujorka, okarakterisao je društvene medije kao „opasnost po javno zdravlje“ i „otrov za životnu sredinu“, rekavši da mladi ljudi moraju biti zaštićeni od „štete“ sa mreža.




Foto: Ilustracija, Pixabay

„Komesar za zdravstvo i mentalnu higijenu grada Njujorka zvanično je obilježio društvene medije kao opasnost po javno zdravlje u Njujorku“, objavio je Adams tokom svog obraćanja javnosti. „Mi smo prvi veliki američki grad koji je preduzeo ovaj korak", rekao je gradonačelnik.

Gradski savjetnik kaže da je mentalno zdravlje mladih Njujorčana „sve gore i gore više od jedne decenije“.

Gradska statistika kaže da, prema podacima iz 2021. radnim danima 77 odsto srednjoškolaca u Njujorku provodi tri ili više sati dnevno pred ekranima, ne uključujući vrijeme koje im za to treba zbog domaćih zadataka.

Adams tvrdi da TikTok, Jutjub i Fejsbuk „podstiču krizu mentalnog zdravlja dizajnirajući svoje platforme tako da imaju zarazne i opasne funkcije“.

„Mi smo prvi veliki američki grad koji je preduzeo ovakav korak i upozorio na opasnost od ovakvih društvenih medija. Mi tretiramo društvene medije kao opasnost po javno zdravlje i moramo da osiguramo da tehnološke kompanije preuzmu odgovornost za svoje proizvode”, dodao je gradonačelnik Njujorka.

U maju 2023. godine, hirurg Vivek Marti iz gradskog Savjeta izdao je savjetodavno upozorenje da bi prekomjerna upotreba društvenih medija mogla biti „duboki rizik“ za mentalno zdravlje mladih.

Savjet je prepoznao da društveni mediji imaju i pozitivne i negativne efekte na mlade ljude. Prema "Pew Research" 59 odsto adolescenata je izjavilo da im društveni mediji pomažu da se osjećaju prihvaćenije.

Ali iz Savjeta je rečeno da nema dovoljno „istraživanja i jasnih podataka“ da bi se utvrdilo da li su društveni mediji „bezbjedni“ za adolescente

„Uputio sam svoj savjet o društvenim medijima i mentalnom zdravlju mladih jer je najčešće pitanje koje mi roditelji postavljaju o tome – da li su društveni mediji bezbjedni za njihovu djecu. Iako neka djeca imaju koristi od društvenih medija, nema dovoljno dokaza da se zaključi da su društveni mediji dovoljno bezbjedni. Umjesto toga, postoji više dokaza da su mnoga djeca oštećena upotrebom društvenih medija“, rekao je Marti prošle godine za ABC News.

„Naša djeca su postala anonimni učesnici u višedecenijskom eksperimentu. I dok ima još toga što moramo da naučimo o punom uticaju korišćenja društvenih medija na njihovo zdravlje i dobrobit, sada znamo dovoljno da preduzmemo mjere i zaštitimo našu djecu”, istakao je Marti.

Mentalno zdravlje kao „složeno pitanje"

U odgovoru izdatom u vrijeme davanja savjeta od Martija, predstavnik kompanije „Meta”, naveo je mentalno zdravlje kao „složeno pitanje“ i ukazao na druge faktore koji utiču na to zdravlje, kao što su ograničen pristup zdravstvenoj zaštiti, pandemija koronavirusa i akademski pritisak.

Predstavnici „Jutjuba“ rekli su za ABC News u to vrijeme da su primijenili niz zaštitnih mjera za mlade korisnike, uključujući dodavanje „funkcija digitalnog blagostanja“, uklanjanje sadržaja koji „ugrožava emocionalno blagostanje maloljetnika ili promoviše samoubistvo i samopovrjeđivanje“ i „istražujući načine za dalju saradnju sa istraživačima."

Portparol „TikTok-a" rekao je za ABC News da su njegove kompanije dodale korisnička pomagala za poboljšanje mentalnog zdravlja mladih, kao što su podsjetnici za spavanje i starosna ograničenja. Kompanija je takođe saopštila da je izgradila interfejs za programiranje aplikacija koji uključuje javne podatke o sadržaju i nalozima na platformi, koji je dostupan američkim istraživačima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Budućnost energetike posmatrati kroz partnerstvo čovjeka i vještačke inteligencije

Subota, 13.06.2026 | 18:44

Budućnost energetike treba posmatrati kroz partnerstvo čovjeka i vještačke inteligencije, pri čemu tehnologija služi kao alat za podršku stručnjacima, a ne njihova zamjena, jer će njena uspješna primjena i dalje zahtijevati eksperte koji poznaju i razumiju tu oblast.  

Preokret: Naš fokus je funkcionalnost grada

Subota, 13.06.2026 | 18:08

Iz Preokreta su saopštili da je njihov fokus na modelu za očuvanje funkcionalnosti Podgorice i sprečavanje uvođenja prinudne uprave, a Pokretu Evropa sad (PES) na funkciji gradonačelnika.  

Odbojkašice ubjedljivom pobjedom otvorile turnir u Rumuniji

Subota, 13.06.2026 | 19:10

Nakon sigurne partije protiv Gruzije u Baru, crnogorske odbojkašice savladale su Albaniju na otvaranju drugog turnira Evropske lige, čiji je domaćin Blaž. Bilo je 3:0 (25:14, 25:11, 25:18) za selekciju Jova Cakovića, koja je obavila posao za nešto više od sat.     

EU mehanizam za CO2 i povezivanje tržišta mijenjaju trgovinu strujom i usmjeravaju region ka bržoj energetskoj tranziciji

Subota, 13.06.2026 | 17:32

Mehanizam Evropske unije za prilagođavanje cijena ugljenika na granici (CBAM) već poskupljuje izvoz električne energije i mijenja trgovinske tokove u regionu, ali još ne dovodi do stvarnog smanjenja zagađenja, a glavni efekti dekarbonizacije očekuju se tek kroz evropski sistem trgovine emisijama (EU ETS) i punu integraciju tržišta električne energije.

Perić i opozicija tvrde da sprječavaju uvođenje prinudne uprave, vlast da je na sceni formiranje nove koalicije

Subota, 13.06.2026 | 17:24

Podrška Srđanu Periću od DPS-a i DNP-a da njegova kandidatura bude u proceduri za izbor predsjednika Skupštine opštine. To je i saopštio na konferenciji za medije uz napomenu da postoje naznake da će ta podrška biti i šira.     

EPCG: Energetska tržišta ulaze u period visoke volatilnosti i viših cijena

Subota, 13.06.2026 | 16:55

Energetska tržišta ulaze u period visoke volatilnosti i viših cijena, zato će akumulacija električne energije biti jedan od najvažnijih faktora budućeg razvoja elektroenergetike, a fleksibilnost  ključna za uspješnu integraciju obnovljivih izvora u sistem bez kojih nema održive energetske tranzicije.  

Udes na izlazu iz Podgorice, povrijeđen motociklista

Subota, 13.06.2026 | 16:41

U udesu koji se danas oko 14.45 dogodio kod restorana Internacional, na izlazu iz Podgorice, povrijeđen je motociklista. U udesu je učestovovao i putnički automobil.

Ljudska greška: Pronađena tri mrtva medvjeda za nekoliko dana

Subota, 13.06.2026 | 18:45

Nadležni organi u Grčkoj i grčke ekološke organizacije potvrdili su da su tokom posljednjih nekoliko dana tri medvjeda pronađena mrtva na sjeverozapadu te zemlje, a prema prikupljenim dokazima, smrt životinja posljedica je nezakonitih ljudskih aktivnosti.  

Algoritam određuje kojom brzinom ćete voziti: Kalifornija pokrenula prvi pametni auto-put

Subota, 13.06.2026 | 19:23

Kalifornija je pokrenula prvi projekat „pametnog autoputa“, koji bi trebalo da smanji gužve bez proširenja saobraćajnica.

Dehidracija kod djece: Znakovi koje roditelji ne bi smjeli ignorisati

Subota, 13.06.2026 | 17:56

Dehidracija kod djece jedan je od češćih zdravstvenih problema koji se često prekasno primijeti. Budući da dječiji organizam brže gubi tekućinu, važno je da roditelji prepoznaju simptome na vrijeme i spriječe komplikacije.