Petak, 26.01.2024 | 20:21
IZVOR: vijesti.me

Mujović: Korektno ćemo POSTUPITI prema kompaniji Tara Resources i odlučiti kako zakon nalaže

Tara Resources imaće predstavnika u međuresornoj komisiji koja će ispitati koncesioni Ugovor o otvaranju Rudnika Brskovo kaže, resorni ministar Saša Mujović.




Foto: Vlada Crne Gore 

Iz te kompanije juče su saopštili da nema pravnog osnova da se raskine ugovor koji su sa Vladom potpisali 2010. godine, jer tvrde da su dostavili potrebnu tehničku dokumentaciju.

''Odgovor Vlade Crne Gore prema kompaniji Tara Resources će biti fer, iako i dalje tvrdim da je ponašanje te kompanije krajnje nefer. Zaista veliki majstori prezentacija, saopštenja, a neko ko ne poštuje ne povinuje se jasnoj proceduri kako se do nekih dozvola dolazi. Ne prihvatam prezentacije, ne prihvatam poziv na sastanke gdje će me oni nešto uvjeriti i razuvjeriti, ja samo tražim da se dostavi dokumentacija koju zahtijeva zakonodavstvo naše zemlje'', kaže Mujović.

Mujović, koji je više puta ponovio da ugovor treba raskinuti, kaže da prvo treba da javnosti dostave verifikovanu studiju izvodljivosti i datum pod kojim je ona zavedena.

''Elaborat o uticaju na životnu sredinu koji su dostavili ili nijesu, da li su dobili odgovor od Agencije za zaštitu životne sredine, ako jesu koji i konačno da dostave tu famoznu studiju ekonomske opravdanosti rudnika, ako je imaju, odnosno, ako su je priložili, a ja tvrdim da nijesu, neka pokažu datum pod kojim je to zavedeno. Bićemo maksimalno korektni i maksimalno otvoreni, pružiti šansu, ispitati ali i odlučiti bogami onako kako to zakon nalaže", navodi ministar.

U narednom periodu treba da se odluči i hoće li se ponovo pokrenuti proizvodnja u Rudniku uglja Berane. Na današnjem sastanku ministra sa vlasnikom rudnika koji je u stečaju, predstavnicima Elektroprivrede i opštine Berane, zaključeno je da tome treba da prethodi detaljna analiza.

"Detaljna ekonomska analiza da li je taj projekat održiv, isplativ i održiv na duže staze, jer želimo da se odgovorno ponašamo. Proces pokretanja proizvodnje možemo otpočeti, međutim, ne bi bilo u redu da ostavimo probleme onima koji će doći poslije nas, da ljudi koji bi našli zaposlenje imaju neki mir i stabilnost", kaže Mujović.

Predsjednik Opštine Berane Vuko Todorović kaže da bi zaposlenje 120 radnika značilo puno za tu opštinu.

"U ovom momentu moramo biti oprezni, a siguran sam da postoji dobra volja. Ekonomska analiza biće sveobuhvatna i pokazaće da li postoje mogućnosti za ponovno pokretanje proizvodnje u našem rudniku", navodi Todorović.

Vlasnik Rudnika Branko Zečević istakao je da postoje značajne zalihe uglja i da uz određene modele saradnje sa Elektroprivredom i Rudnikom uglja u Pljevljima, eksploatacija i proizvodnja može da počne za četiri do šest mjeseci od donošenja konačne odluke.

Predsjednik Odbora EPCG Milutin Đukanović saglasio se da je to realno, ali da prvo treba da se analiziraju modeli saradnje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Jokić: NEĆEMO POKLONITI Oklahomi naredni meč

Srijeda, 14.05.2025 | 16:39

Nikola Jokić je posle poraza Denvera od Oklahome izjavio da Tanderima neće pokloniti idući meč u Denveru i da Majkl Porter Džunior, koji ne igra dobro u posljednje vrijeme, treba da nastavi da šutira.

Koliko KAFE je PREVIŠE?

Srijeda, 14.05.2025 | 16:29

Kafa je mnogima omiljeni napitak bez kojeg ne mogu zamisliti jutro, ali da li ste se ikad zapitali – kada je to previše kafe?

Kordić: SEZONA će biti onakva kako svaki resor i institucija budu RADILI SVOJ DIO POSAO

Srijeda, 14.05.2025 | 16:06

Sezona će biti onakva kako svaki resor i svaka institucija budu radili svoj dio posla, kazala je ministarka turizma Simonida Kordić.

Joković: Pojavu bruceloze NIJESMO KRILI

Srijeda, 14.05.2025 | 15:36

Niko nije krio kada se pojavila bruceloza na farmi ovaca blizu Podgorice, kada je zaraženo 31 grlo niti smo krili kada se pojavila kju groznica ili bilo koja druga životinjska bolest, rekao je odgovarajući na piitanja poslanika u Skupštini ministar poljoprivrede i šumarstva Vladimir Joković.

Pavličić: Vrhovni sud NE MOŽE rješavati predmete iz prošlih decenija

Srijeda, 14.05.2025 | 15:20

Glavni prioritet crnogorskog sudstva je približavanje Evropskoj uniji i smanjenje zaostatka predmeta, kako bi se zadovoljila pravda građana, zaključeno je na sastanku predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Valentine Pavličić sa vođom projekta EUROL, Brankom Hrvatinom.

Stiže sezona Blizanaca - Tri horoskopska znaka očekuju VELIKE PROMJENE

Srijeda, 14.05.2025 | 14:54

Sezona Blizanaca počinje oko 21. maja i traje do 21. juna, kada Sunce ulazi u znak Blizanaca. Ovaj astrološki period donosi odlične mogućnosti za Blizance, Vodolije i Vage

Pet moćnih namirnica od kojih KOSA BRŽE RASTE - Zaboravite na SKUPE tretmane

Srijeda, 14.05.2025 | 14:34

Otkrij pet moćnih namirnica koje podstiču rast kose i poboljšavaju njeno zdravlje. Zaboravi na skupe tretmane, rješenje je u vašoj ishrani!

Najčešće greške u pripremi SUPE - Pet stvari koje kvare UKUS

Srijeda, 14.05.2025 | 14:14

Supa je osnova domaće kuhinje i često prvo jelo koje naučimo da kuvamo. Ipak, koliko god recept bio jednostavan, mnogi i dalje nesvJesno koriste sastojke koji joj zapravo kvare ukus.

Škole od septembra BEZ zaštitara, roditelji TRAŽE policajca u zajednici

Srijeda, 14.05.2025 | 13:49

Škole u Crnoj Gori od septembra ostaju bez usluge zaštitara. Tim povodom, Savjet roditelja je, na inicijativu Mreže savjeta roditelja, u školama širom Crne Gore pokrenuo peticiju s ciljem vraćanja institucije policajca u zajednici.  

UMRO 2018, a želja iz TESTAMENTA vrijedna 3,6 milijardi sada POTRESA NBA

Srijeda, 14.05.2025 | 13:45

Po želji Pola Alena biće prodati Portland Trejlblejzersi.