Subota, 27.01.2024 | 19:14
IZVOR: 24sedam.rs

Kako da OČISTITE slušalice, a da im NE UPROPASTITE ZVUK? Ovo je PRAVI NAČIN

Bilo da ih koristite za muziku ili telefoniranje, bitno je da znate kako da ih pravilno održavate.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Slušalice su neizbježan dio savremenog života, a njihovo pravilno održavanje ključno je za dugotrajnu upotrebu i pravilnu higijenu. Često se ne shvata koliko su one izložene bakterijama, prašini i drugim nečistoćama koje mogu uticati na kožu. Redovnim čišćenjem ne samo da produžavate vijek trajanja vaših slušalica, već i brinete o svom zdravlju.

Ovaj vodič detaljno objašnjava kako pravilno očistiti različite vrste slušalica, od klasičnih do modernih TWS Bluetooth modela. 

Šta vam je sve potrebno

Čista mikrofiber krpa

Asepsol ili 70-procentni alkohol

Sapun

Destilovana voda

Štapići za uši

Stara četkica za zube

Redovno čišćenje: Slušalice bi trebalo čistiti najmanje jednom nedeljno, posebno ako ih koristite svakodnevno, a silikonske čepiće za uši možete svakog drugog dana da prebrišete sa malo alkohola. To uključuje brisanje spoljašnjih djelova mikrofiber krpom i dezinfekciju.

Dezinfekcija jastučića i uložaka: Ukoliko imate slušalice koje se nose na glavi, za dezinfekciju jastučića za uši, koristite blagi rastvor sapuna i vode ili alkohola. Ako se jastučići skidaju, potopite ih u rastvor, a zatim ih temeljno isperite i osušite prije vraćanja na slušalice.

Održavanje slušalica koje se stavljaju u uho: Proučite u uputstvu kako se skidaju gumice, a nakon toga mekom četkicom za zube, nježno i pažljivo očetkajte prljavštinu koja se nakupila na mrežici kroz koju izlazi zvuk. Slušalice držite s mrežicom nadolje da prljavština prilikom četkanja ne bi upala u same slušalice i upropsastila ih. Štapićem za uši  očistite krupnije nečistoće sa silikonskih uložaka, pa potopite gumice u sapunicu i ostavite da u njoj odstoje nekoliko minuta. Pustite da se sve dobro osuši prije ponovnog uključivanja!

Čišćenje kabla: Kablove očistite blagim sapunskim rastvorom, pazeći da ne oštetite unutrašnje žice.

Oprez sa vlagom: Izbjegavajte prekomjernu upotrebu vode ili drugih tečnosti koje bi mogle prodrijeti u unutrašnjost slušalica.

Čišćenje TWS bluetooth slušalica: Nakon što ste očistili slušalice koje se stavljaju u uši kao što je gore navedeno, posebnu pažnju posvetite ktijicu u kojoj se čuvaju, i to suvom mikrofiber krpom. 

Provjera uputstva proizvođača: Uvijek se uputstvom koje ste dobili uz slušalice provjerite preporuke proizvođača za čišćenje, jer neke slušalice mogu biti osjetljive na određene čistače.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

PMF optužuje MPNI za nezakonito miješanje: Studentima uskraćena specijalistička diploma uprkos zakonu

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:15

Na sjednici Vijeća Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore profesori i studenti su reagovali zbog, kako tvrde, direktnog miješanja Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u ingerencije fakulteta i uskraćivanja prava studentima na specijalističku diplomu koju garantuje novi Zakon o visokom obrazovanju, kazali su CdM-u sa PMF-a.

Tramp objavio da odlaže vojne napade na Iran!

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:49

Američki predsjednik Donald Tramp kaže da su održani razgovori o “potpunom i sveobuhvatnom rešavanju neprijateljstava“ sa Iranom.

Ovo su nove cijene goriva, lož ulje skuplje 30 centi

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 14:34

Vlada Crne Gore je, na predlog Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore, na sjednici održanoj 20. marta 2026. godine donijela Odluku o privremenom umanjenju akciza na promet bezolovnog benzina i gasnih ulja, sa ciljem zaštite građana od naglih poremećaja na tržištu i očuvanja stabilnosti cijena energenata.

Radoš Zečević kandidat za ministra saobraćaja

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 13:59

Direktor podgoričkih Puteva i funkcioner Nove srpske demokratije Radoš Zečević kandidat je za ministra saobraćaja.

Ulaganje u budućnost zdravstvenog sistema - Crna Gora dobija 61 novog mladog ljekara

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 14:50

U zdravstvenim ustanovama širom Crne Gore trenutno se stručno usavršava 61 doktor medicine, koji nakon završenog medicinskog fakulteta svoje akademsko znanje dodatno nadograđuju kroz praktičan rad i neposredno iskustvo u zdravstvenom sistemu, učestvujući u programu stručnog osposobljavanja, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Maloljetnik uhapšen u Budvi, opljačkao kladionicu u Kotoru, sumnja se i za niz krađa širom primorja

Utorak, 24.03.2026 | 12:02

U Budvi je uhapšen šesnaestogodišnjak iz Podgorice zbog sumnje da je sinoć iz sportske kladionice u Kotoru ukrao 3.500 eura, a policija ga tereti i za više krađa na teritoriji Herceg Novog, Budve i Cetinja, saopšteno je iz Uprave policije.

Spajić danas sa predstavnicima vladajuće većine: Rekonstrukcija Vlade u fokusu

Utorak, 24.03.2026 | 11:55

U Podgorici će danas biti održan sastanak predstavnika partija koje čine vladajuću većinu sa premijerom Milojkom Spajićem.

Mandić: Žrtva vojnika i oficira Vojske Jugoslavije nikad neće biti zaboravljena

Utorak, 24.03.2026 | 11:49

Žrtva svih vojnika i oficira Vojske Jugoslavije nije i nikad neće biti zaboravljena, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

Ministarstvo zdravlja: Zajedničkim djelovanjem moguće je okončati tuberkulozu

Utorak, 24.03.2026 | 11:36

Iz Ministarstva zdravlja povodom 24. marta – Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze su podsjetili na značaj kontinuirane borbe protiv ove zarazne bolesti, kao i na važnost podizanja svijesti javnosti o njenim zdravstvenim, društvenim i ekonomskim posljedicama.

Podgoričaninu oduzeto vozilo, procesuiran zbog opasne i nepropisne vožnje

Utorak, 24.03.2026 | 11:32

Podgorička policija identifikovali su i sankcionisali sugrađanina i operativno interesantno lice S.S. (27), zbog opasne i nepropisne vožnje ulicama Glavnog grada te ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, koja je dokumentovana video-zapisima objavljenim na društvenim mrežama, saopštila je Uprava policije.

Uhapšeni Ulcinjanin i državljanin Rusije: Auto-putem vozili 180 kilometara na sat

Utorak, 24.03.2026 | 10:46

Uprava policije objavila je na mreži X da je mobilna jedinica saobraćajne policije na auto-putu kontrolisala i uhapsila dvije osobe zbog prekoračenja maksimalne dozvoljene brzine.

MPNI: Stipendije Slovačke Republike za naše studente i doktorande

Utorak, 24.03.2026 | 10:34

U okviru Nacionalnog stipendijskog programa Slovačke objavljen je novi poziv za podnošenje zahtjeva za stipendije za studijske, istraživačke, umjetničke i predavačke boravke u akademskoj 2026/2027. godini, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

U Podgorici uhapšene četiri osobe zbog krađa, među njima i strani državljani

Utorak, 24.03.2026 | 10:28

Podgorička policija rasvijetlila je četiri krivična djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta i uhapsila četiri osobe, među kojima su i državljani Kosova i Rusije, osumnjičene za krađe i tešku krađu u pokušaju.

“Medenica” ponovo optužuje policiju: Da čujete kako funkcioniše lažni veting, lisice su zamijenili činovima

Utorak, 24.03.2026 | 10:22

Navodni Miloš Medenica na novom snimku je iznio teške optužbe na račun vrha Uprave policije, tvrdeći da su, umjesto sankcija za pokušaj podjele zaplijenjenog novca, službenici nagrađeni funkcijama.

Krivolovci zapalili čamac i vanbrodski motor prilikom bjekstva, ugrožena bezbjednost nadzornika

Utorak, 24.03.2026 | 10:16

Zaposleni Službe zaštite NP Skadarsko jezero tokom obavljanja redovnih kontrola sinoć (23.3.2026.) su na terenu u rejonu Žabljaka Crnojevića zatekli dva lica u nelegalnom izlovu ribeputem struje. Nakon upozorenja da zaustave plovilo isti su zapalili vanbrodski motor i napustili čamac.