Petak, 02.02.2024 | 13:49
IZVOR: vijesti.me

Sada i zvanično - Prosinečki je novi SELEKTOR fudbalske reprezentacije Crne Gore

Jedini fudbaler u istoriji koji je na svjetskim prvenstvima bio strijelac za dvije različite reprezentacije pokušaće mundijalski san da oživi i u Crnoj Gori.




Foto: YouTube screenshot/Al Jazeera Balkans, arhiva

Nakon sjednice Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Crne Gore sve je i zvanično - Robert Prosinečki je novi selektor Crne Gore.

Legendarni fudbaler, nekadašnji šampion Evrope sa Crvenom zvezdom, trećeplasirani na Mundijalu sa Hrvatskom i bivši igrač Reala i Barselone, biće sedmi selektor "sokola" od obnove nezavisnosti.

Time je okončana skoro dvomjesečna potraga za novim predvodnikom "sokola", nakon što je 8. decembra prošle godine u saopštenju za javnost Miodrag Radulović obavijestio da odlazi po isteku ugovora - 31. decembra.

U međuvremenu, i nije bilo nekog imena koje je figuriralo za glavnog kandidata, koje je bilo najbliže klupi - domaći "kadrovi", Miodrag Božović Grof i Željko Petrović, koji su tada bili slobodni, brzo su našli klubove (Nefči, odnosno Zrinjski), slično je bilo i sa Nebojšom Jovovićem i Božidarom Bandovićem, a od trenera iz regiona spominjali su se, ali samo spominjali, Mehmed Baždarević, Miroslav Đukić... "Izvjesna promocija" Slaviše Jokanovića bila je velika dezinformacija.

Prosinečki će tako biti drugi selektor koji koji dolazi iz Hrvatske, nakon Zlatka Cica Kranjčara. Osim njih "sokole" su predvodili Zoran Filipović, Branko Brnović, Ljubiša Tumbaković, Faruk Hadžibegić i Miodrag Radulović.

Hrvatski stručnjak će na klupi "sokola" debitovati 21. marta u prijateljskom meču protiv Bjelorusije u Antaliji, dok ga četiri dana kasnije očekuje test meč i sa Sjevernom Makedonijom.

Priliku da se što bolje upozna sa ekipom Prosinečki će imati i na ljeto kada će Crna Gora odigrati još dva prijateljska meča - 5. juna protiv Belgije u gostima, dok će se novi selektor navijačima u Podgorici predstaviti četiri dana kasnije na meču sa Gruzijom pod Goricom.

Nakon toga na jesen ga očekuju i prvi takmičarski mečevi u Ligi nacija, a od marta 2025. i kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi.

Čovjek koji je na mundijalima tresao mreže u dresu Jugoslavije (1990) i Hrvatske (1998) već ima dosta iskustva na mjestu selektora pošto je predvodio Azerbejdžan (2014-2017) i Bosnu i Hercegovinu (2018-2019).

Trenersku karijeru počeo je kao asistent Slavena Bilića u stručnom štabu Hrvatske, a vodio je Crvenu zvezdu, Kajzerispor, Denizlispor, Olimpiju iz Ljubljane i kratko hrvatski Rudeš.

Prosinečki je bio fenomenalan vezni fudbaler, sjajan dribler, asistent, strijelac, majstor slobodnih udaraca i nepogrešiv izvođač penala.

Kao trener nije bio ni blizu te slave, ali imao je dosta zapaženih rezultata, prije svega u Azerbejdžanu i Bosni i Hercegovini, a ono što ga kao fudbalskog stručnjaka krasi jesu otvoren i napadački fudbal.

Veliki Žuti će sada imati novu veliku priliku - da uspije ono što njegovi prethodnici na klupi Crne Gore nisu i da sa "sokolima" odleti na veliko takmičenje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vučinić: Moramo da živimo za pobjedu, Adžiću je bolje da igra za mladu

Nedjelja, 22.03.2026 | 21:25

Prvi put u ovoj godini na okupu je seniorska fudbalska reprezentacija, koja je počela pripreme za prijateljske utakmice sa Andorom i Slovenijom. Selektor Mirko Vučinić za predstojeće mečeve računa na 29 igrača. Naknadno su pozvana dvojica iz domaćeg šampionata - vezista Sutjeske Marko Šimun i napadač Mornara Balša Sekulić.

O'Rajli se dva puta poklonio i srušio Arsenalove snove o četiri pehara u sezoni

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:47

Finale koje je Arsenal otvorio kao da igra za spas sezone, završeno je u ritmu koji je Mančester siti pretvorio u svoju zonu komfora, kontrola, strpljenje i udarac u pravom trenutku, a u centru te priče bio je Nik O’Rajli, junak večeri koji je sa dva gola u drugom poluvremenu riješio pitanje pobjednika i donio Sitiju trijumf od 2:0 i pehar Liga kupa.

Totenhem dotakao dno, rekord star 91 godinu izjednačen!

Nedjelja, 22.03.2026 | 19:16

Slobodan pad bez kočnice i sada već istorijski minus. Totenhem Igora Tudora doživio je težak poraz od Notingem Foresta (3:0) u direktnom okršaju za opstanak i time ušao u anale, ali na pogrešan način.

Ekipa Hitne medicinske pomoći porodila ženu u selu kod Bijelog Polja, rođen zdravi dječak

Nedjelja, 22.03.2026 | 17:37

Ekipa Hitne medicinske pomoći uspješno je obavila porođaj u selu Đapanov grob kod Bijelog Polja, saopštili su iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.

Nemile scene na utakmici Čelik – Zabjelo: Dječak pogođen u glavu

Nedjelja, 22.03.2026 | 17:30

Tužne i nemile scene tokom derbija Srednje regije između Čelika i Zabjela.

Milatović u Belgiji na audijenciji kod kralja Filipa

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 13:22

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boraviće danas u posjeti Belgiji, gdje će imati audijenciju kod Kralja Filipa.

Božović: Građani Žabljaka sada dobijaju garantovanu popunjenost sudijskih mjesta i sistemsku efikasnost

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 13:13

Transformacija Osnovnog suda na Žabljaku u Odjeljenje Osnovnog suda u Pljevljima je prvi konkretan korak u optimizaciji sudske mreže koju Vlada sprovodi zajedno s partnerima iz Evropske komisije, zasnovane na objektivnim pokazateljima i usmjerene ka jednom jasnom cilju: da građani Crne Gore imaju stabilan i efikasan pristup pravdi, kazao je ministar pravde Bojan Božović.

Terzić: Umjesto da Spajić spriječi bogaćenje protagonista afere Kamenolom, on će predložiti Zečevića za ministra saobraćaja

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 13:06

Predsjednik Savjeta mladih DPS Crne Gore i odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Filip Terzić, kazao je na mreži X umjesto da premijer Milojko Spajić spriječi pljačku lokalne imovine i bogaćenje protagonista afere Kamenolom, na račun građana Podgorice, on će u narednim danima predložiti da Radoš Zečević bude ministar saobraćaja.

Izabran najtužniji film svih vremena

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 13:03

Ljubitelji filma izabrali su najtužniji film svih vremena, a pobjednik je, sa velikom prednošću ispred konkurencije, blokbaster “Titanik”.

Opozicija u Mađarskoj oštro protiv Sijarta: Moguća veleizdaja

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:56

Čelnik mađarske opozicione stranke Peter Mađar oštro je reagovao nakon napisa Washington Posta o navodnim vezama mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Sijarta s Rusijom.   

Mujović upriličio prijem za ŽOK Budućnost nakon istorijskog uspjeha; Odbojkašice donijele trofej u Podgoricu

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:53

Povodom izuzetnog uspjeha odbojkašica ŽOK Budućnost, koje su osvojile Kup Crne Gore, gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović, sa zamjenikom Borisom Spalevićem upriličio je prijem u njihovu čast, ističući ponos cijelog grada zbog ostvarenog rezultata i posvećenosti koju su pokazale na putu do trofeja.

"Ajkule" od 29. marta na pripremama u Kotoru

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:53

Vaterpoliste Crne Gore u aprilu očekuje kvalifikacioni turnir Svjetskog kupa.

Tramp objavio da odlaže vojne napade na Iran!

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:49

Američki predsjednik Donald Tramp kaže da su održani razgovori o “potpunom i sveobuhvatnom rešavanju neprijateljstava“ sa Iranom.

Jovu Mitroviću godina zatvora zbog napada na Jovanovića, njegova braća oslobođena optužbe

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:45

Budvanin Jovo Mitrović osuđen je prvostepeno na kaznu zatvora u trajanju od godinu zbog napada na predsjednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića, saopšteno je iz Osnovnog suda u Kotoru, pišu Vijesti.  

Konatar: U krizu ulazimo nespremni, Vlada od početka djeluje zbunjeno i traljavo

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:32

To što će dizel od utorka biti tri centa skuplji nego što je najavljeno u petak, komentarisao je za Antenu M poslanik URE Miloš Konatar čija je partija, podsjetimo, predložila smanjenje akciza 50 odsto na tri mjeseca što je Vlada odbila, pa naredni dan smanjila akcize.