Petak, 09.02.2024 | 18:43
IZVOR: b92.net

Da li su muške prehlade zaista TEŽE nego ženske?

Nije tajna da žene ignorišu prehladu i ispunjavaju sve dužnosti na poslu i kod kuće, dok muškarci s prvom temperaturom i blagim curenjem nosa iznemogli padaju u krevet.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Mnogi se zbog toga pitaju da li muškarci doživljavaju prehladu i temperaturu na drugačiji način nego žene.

Iako postoje neka istraživanja koja pokazuju razlike u reakciji na prehladu muškog i ženskog organizma, to ne bi trebalo da čini neku razliku.

Ipak...

Kad je muškarac prehlađen, pomislili biste da je u pitanju neka teška bolest. Leži na kauču, ne može ništa, jednostavno se prepusti sudbini. Kod žena je to malo drugačije – popiju lijek i odu na posao.

S obzirom na to da je scenario u gotovo svakoj kući ovakav, postavlja se pitanje ima li neki konkretan razlog ili je ipak u pitanju samo stereoptip.

Neki stručnjaci kažu da muškarci i žene zapravo mogu različito da reaguju na prehladu, a istraživanja kažu da muškarci mogu imati više simptoma nego žene kada su prehlađeni, piše Webmd.

Što se tiče prehlade, može postojati određeni uticaj pola. Ženski hormon estrogen usporava brzinu razmnožavanja virusa, što može dovesti do manje simptoma.

"Virus gripa se kod žena možda neće tako brzo širiti zbog estrogena i načina na koji žensko tijelo reaguje na njega. Studije nisu pokazale vrijedi li ista stvar za virus prehlade”, kaže Kim Templton, ljekarka sa hirurgije u bolnici Univerziteta u Kansasu, koja je napravila opsežna istraživanja o rodnim razlikama u zdravlju.

Ističe i kako je dio mozga koji kontroliše telesnu temperaturu veći kod muškaraca zbog testosterona.

"To može dovesti do viših temperatura kod muškaraca u odnosu na žene", kaže Kim Templton.

Ali ove stvari možda neće imati veliki uticaj na nošenje sa bolestima. Aron E. Glat, načelnik odjeljenja medicine u bolnici Saut Nasau komjunitiz kaže kako postoje male, ali ne tako značajne razlike u imunom sistemu muškaraca i žena.

Kulturološki faktor

Kulturološki faktori igraju veliku ulogu, prema Polaku, autoru knjige "Real Boys: Rescuing Our Sons from the Myths of Boyhood". Objašnava kako su, istorijski gledano, muškarci bili naučeni da misle da moraju da budu "beskonačno sposobni i uvijek uspješni”.

"Dakle, ako dobijemo bilo kakvu bolest, od toga pravimo veliku stvar jer se čini da je to velika stvar. Uzrokuje još veće probleme jer bi trebalo da budemo nepogrešivi", kaže on.

Drugim riječima, muškarac sigurno misli da je njegova prehlada korak do smrti, inače mu to ne bi toliko smetalo, a naravno da mu smeta, pa preuveličava.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Poznata pjevačica progovorila o DEPRESIJI i hormonskom disbalansu: „Jela sam DEVET PUTA dnevno“

Četvrtak, 08.05.2025 | 14:16

Popularna mlada pjevačica Aleksandra Mladenović zbog problema sa hormonima ugojila se čitavih devet kilograma, ali sada je uspjela da svoju liniju dovede do savršenstva.

Nikolić: Mandić više ne može biti na čelu Skupštine, uništava poziciju i ulogu Parlamenta

Četvrtak, 08.05.2025 | 14:39

Upravo smo u skupštinsku proceduru predali predlog za razrješenje predsjednika Skupštine Andrije Mandića, kazao je na pres konferenciji šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić.  

Mandić: Bio bih zabrinut za sebe kada bih dobijao aplauze od Đukanovića

Četvrtak, 08.05.2025 | 15:55

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da bi bio zabrinut za sebe kao čovjek i političar ako bi dobijao aplauze i pohvale od strane Mila Đukanovića. To je naveo povodom današnje inicijative DPS-a i SD-a za Mandićevu smjenu.

Borančić: ZABRINUTI za barsku Marinu, simbolu Bara prijeti bankrot?

Četvrtak, 08.05.2025 | 14:02

Sa zabrinutošću pratimo situaciju u Marini Bar nakon sudske presude prema kojoj je ova kompanija dužna da isplati više od 800.000 eura duga, poručio je potpredsjednik Skupštine Opštine Bar Amar Borančić.

Zbog ovoga ispadnu GNJECAVE - GREŠKE koje svi pravimo prilikom pripreme tikvica

Četvrtak, 08.05.2025 | 14:32

Uz ove savjete, sledeći put kada budete spremali ovo povrće, dobićete savršeno izbalansiran ukus i strukturu.

Žakelj pred plej-of: Ovaj dio je NAJTEŽI, pogotovo kad si FAVORIT

Petak, 09.05.2025 | 13:07

Košarkaši Budućnosti nastup u plej-ofu ABA lige otvoriće u nedjelju kada će na startu četvrtfinalne serije ugostiti Megu u Sportskom centru "Morača" od 21h.

Klinički centar: Hematolozi PRVI PUT primijenili inovativnu BIOLOŠKU TERAPIJU kod dva pacijenta

Petak, 09.05.2025 | 12:55

Iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) saopšteno je da su hematolozi prvi put primijenili inovativnu biološku terapiju kod dva pacijenta odnosno bispecifično monoklonsko antitijelo.

Pravilo koje svi zaboravljamo u kuhinji - Ova navika pri BRISANJU POSUĐA može biti opasna

Petak, 09.05.2025 | 12:44

Papirni ubrusi mogu da oštete posuđe, nisu ekološki prihvatljivi i možda nisu finansijski isplativi.

Asanović: Pregovori o RAZGRANIČENJU sa Glavnim gradom u ZASTOJU

Petak, 09.05.2025 | 12:22

Kako navodi predsjednik Opštine Zeta, "gradska preduzeća nisu podijelila ništa – ni čačkalicu, a kamoli kamione, vozne parkove ili komunalnu mehanizaciju"

Proslava Dana nezavisnosti: SEVERINA 21. maja u Baru

Petak, 09.05.2025 | 12:06

Na oduševljenje publike svih generacija, jedna od omiljenih muzičkih zvijezda regiona – Severina održaće koncert u Baru povodom proslave Dana nezavisnosti, saopšteno je iz Turističke organizacije Bar.

Borovinić Bojović: Dan sjećanja na pobjedu, pravdu i dostojanstvo

Petak, 09.05.2025 | 11:57

Delgacija Skupštine Glavnog grada povodom 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom, položila je vijenac na spomenik Partizanu borcu na Gorici, u znak sjećanja na sve koji su dali život za slobodu u antifašističkoj borbi.

Jelena Rozga uživa u ljubavi s Huljićem: "Lijepo nam je, normalno živimo"!

Petak, 09.05.2025 | 11:45

Više se ne kriju.

Abazović: "Golubović decenijama na čelu kriminalne piramide u Crnoj Gori"

Petak, 09.05.2025 | 11:38

Lider GP URA i bivši premijer Dritan Abazović pozdravio je jutrošnju akciju SDT-a i SPO-a u kojoj je uhapšen bivši funkcioner ANB-a Duško Golubović. Abazović je kazao da se radi o osobi koja je decenijama prepoznata kao jedna od onih koji su bili na čelu kriminalne piramide u Crnoj Gori, a na koju je, dodaje, mnogo puta ukazivao.

Alkaras očekuje FINALE protiv Sinera - Ključna borba za prestižnu TITULU

Petak, 09.05.2025 | 11:31

Janik Siner u subotu će zaigrati prvi put nakon isteka tromjesečne suspenzije zbog dopinga – Italijan će odmjeriti snage sa Navoneom, a svi ljubitelji tenisa priželjkuju finale između trenutno dvojice najboljih.

PU: 622 kontrole, 92 nepravilnosti i 494.800 eura kazni uoči ljetnje turističke sezone

Petak, 09.05.2025 | 11:30

Poreska uprava će u narednom periodu sprovoditi pojačane kontrole i inspekcijski nadzor kod poreskih obveznika širom Crne Gore. Ove aktivnosti, kako su naveli, predstavljaju dio kontinuiranih napora usmjerenih na obezbjeđivanje zakonitog rada, suzbijanja sive ekonomije i podizanja nivoa poreske dicipline pred početak ljetnje turističke sezone.