Četvrtak, 15.02.2024 | 12:14
IZVOR: kolektiv.me

Međunarodni dan djece oboljele od raka: Mali heroji se suočavaju se sa bolnim izazovima i teškoćama koje ova bolest nosi

Međunarodni dan djece oboljele od raka obilježava se svake godine 15. februara.




Foto: Institut za javno zdravlje Crne Gore

"Maligne neoplazme koje se javljaju u djetinjstvu predstavljaju nacionalni i globalni javno-zdravstveni prioritet, pa se obilježavanjem ovog dana ukazuje na potrebu za ulaganje zajedničkih napora cjelokupne javnosti u poboljšanju tretmana i njege, kvaliteta života i emocionalnih i socijalnih potreba djece oboljele od malignih neoplazmi. Pored toga, datum skreće pažnju na potrebe podrške porodicama koje imaju djecu oboljelu od raka", saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).

Kao podrška obilježavanju Međunarodnog dana djece oboljele od raka, osmišljen je simbol borbe protiv raka među djecom, u obliku zlatne vrpce, a ideja je nastala 1997. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, na inicijativu grupe roditelja koji su ukazali na potrebu za stvaranjem univerzalnog simbola i mobilisanja veće pažnje usmjerene na smanjenje smrtnosti i invaliditeta zbog raka kod djece.

"Zlatnom bojom se želi istaći neprocjenjiva vrijednost dječijeg života. Osim toga, iskustva su pokazala da djeca na putu koji prolaze u borbi protiv raka, baš kao i zlato koje prolazi proces obrade i topljenja, postaju jača i snažnija. Ovi mali heroji se suočavaju se sa bolnim izazovima i teškoćama koje ova bolest nosi, a to im pomaže da budu snažniji, hrabriji i otporniji. Trogodišnji ciklus kampanje (2024 – 2026) ima za cilj da odgovori na izazove sa kojima se suočavaju pacijenti sa rakom u djetinjstvu, njihovi njegovatelji i zdravstveni radnici širom svijeta. Prva godina kampanje će se fokusirati na razotkrivanje različitih izazova i nejednakosti sa kojima se susreću oni koji se kreću kroz složeni pejzaž raka u djetinjstvu".

Kako navode iz IJZCG, rana i tačna dijagnoza raka kod djece, sa blagovremenim i efektivnim liječenjem, treba da bude cilj uspješnog pristupa u kontroli ovih bolesti.

"Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da se svake godine, postavi oko 400.000 dijagnoza malignih neoplazmi  kod djece, starosti od 0-19 godina. U slabo i srednje razvijenim zemljama stopa izlječenja je manja od 30%. Ovaj podatak je u znatnom kontrastu u odnosu na  visoko razvijene zemlje, gdje stopa izlječenja od mnogih uobičajenih malignih neoplazmi kod djece prelazi 80%. Svjetska zdravstvena organizacija je definisala osnovni cilj do 2030. godine, koji se odnosi na uklanjanje bola i patnje kod djece i njihovih porodica, kao i dostizanje stope preživljavanja sve djece oboljele od raka, širom svijeta od bar 60%. Ovo predstavlja udvostručenje trenutne stope preživljavanja, što će spasiti približno oko jedan milion dječjih života u narednoj dekadi. Prema procjeni IARC (Međunarodna agencija SZO za istraživanje raka) za 2020. godinu broj djece (0-19 godina starosti) oboljele od raka u Crnoj Gori je 23. Od ukupnog broja oboljelih 15 je muškog pola. Najčešće dijagnoze malignih neoplazmi kod djece i adolescenata (0-19), u Crnoj Gori bile su leukemije, zatim maligne neoplazme mozga i limfomi".

Rani simptomi i znakovi

Rano prepoznavanje simptoma i znakova omogućava pravovremenu dijagnozu i uključivanje terapije što će pozitivno uticati na duže preživljavanje i unapređenje kvaliteta života djece i adolescenata. Obratiti pažnju na sljedeće znakove i simptome:

- Čvorići naročito bezbolni, bez groznice i drugih znakova infekcije, u predjelu glave i vrata, stomaka i karlice, udovima, testisima;

- Neobjašnjivi gubitak težine, hronični umor, bljedilo, pojava modrica, krvarenje;

- Uporna i ponavljana groznica, uporni kašalj, kratkoća daha, noćno znojenje;

- Promjene na oku, gubitak vida, bijela zenica, nova razrokost, izbočena očna jabučica;

- Glavobolja, posebno ako je neuobičajena, teška i uporna;

- Bolovi u kostima i zglobovima;

- Vrtoglavica, gubitak ravnoteže i koordinacije, promjena ili pogoršanje hoda;

"Ukoliko roditelji uoče neki od znakova i simptoma, potrebno je da potraže stručnu medicinsku pomoć, kako bi ih uputio na adekvatna mjesta daljeg postupka zdravstvene zaštite. Međunarodnim danom djece oboljele od raka želi se ukazati i na značaj prevencije, kao najznačajnije dugoročne strategije za smanjenje učestalosti obolijevanja i umiranja djece od raka", kazali su iz IJZCG.

Kako smanjiti rizik obolijevanja od raka?

Zdravim životnim navikama tokom trudnoće, u djetinjstvu i tokom perioda adolescencije, znatno se smanjuje rizik obolijevanja od raka.

1. Ne koristiti duvanske proizvode tokom perioda trudnoće i u kući, kako bi se izbjeglo pasivno izlaganje djece štetnim efektima dima iz duvanskih proizvoda.

2. Tokom ljetnjeg perioda, zaštititi kožu djece od opekotina od sunca, koristiti zaštitni faktor, najmanje SPF 15 tokom cijelog dana i staviti im šešir ili kačket na glavu koji štiti lice. Izbjegavati izlaganje suncu i sunčanje u najtoplijem dijelu dana.

3. Djeca treba da jedu raznovrsnu hranu sa što više vlakana, voća i povrća i izbjegavaju prerađevine od mesa, hranu sa puno soli i zaslađene napitke, kao što su industrijski sokovi. Zdrava ishrana pomaže jačanju imuniteta organizma.

4. Aktivan način života, redovna fizička aktivnost tokom perioda rasta i razvoja jer smanjuje rizik od pojedinih malignih neoplazmi i uz pravilnu ishranu omogućava održavanje normalne tjelesne mase. Gojaznost je povezana sa razvojem pojedinih malignih neoplazmi.

5. Smanjiti izloženost djece kućnim hemikalijama za čišćenje, bojama i drugim sredstvima čuvajući ih na sigurnom mjestu, nedostupnom djeci.

6. Ograničiti štetnu upotrebu alkohola u periodu trudnoće.

7. Štititi se od određenih vrsta infekcija koje povećavaju rizik za nastanak raka (virusi hepatitisa: HBV, HCV, humani papiloma virus – HPV, Helicobacter pylori). Postoje vakcine koje štite od navedenih virusa i dio su kalendara vakcinacije – Hepatitis B za novorođenčad i vakcina protiv HPV.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Poznata pjevačica progovorila o DEPRESIJI i hormonskom disbalansu: „Jela sam DEVET PUTA dnevno“

Četvrtak, 08.05.2025 | 14:16

Popularna mlada pjevačica Aleksandra Mladenović zbog problema sa hormonima ugojila se čitavih devet kilograma, ali sada je uspjela da svoju liniju dovede do savršenstva.

Dukić PETI na Svjetskoj rang listi

Četvrtak, 08.05.2025 | 13:27

To je njegov najbolji plasman u karijeri.

Nikolić: Mandić više ne može biti na čelu Skupštine, uništava poziciju i ulogu Parlamenta

Četvrtak, 08.05.2025 | 14:39

Upravo smo u skupštinsku proceduru predali predlog za razrješenje predsjednika Skupštine Andrije Mandića, kazao je na pres konferenciji šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić.  

Đeljošaj: Država NIJE KRIVA u slučaju "Svetog Stefana", zakupac da OTVORI HOTEL

Četvrtak, 08.05.2025 | 13:17

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj saopštio je na današnjoj konferenciji da su na današnjoj sjednici Vlade Crne Gore usvojena dva programa - Program za unapređene konkuretnosti privrede za 2025 i Program za razvoj i promociju zanatstva za 2025. godinu.

Mandić: Bio bih zabrinut za sebe kada bih dobijao aplauze od Đukanovića

Četvrtak, 08.05.2025 | 15:55

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da bi bio zabrinut za sebe kao čovjek i političar ako bi dobijao aplauze i pohvale od strane Mila Đukanovića. To je naveo povodom današnje inicijative DPS-a i SD-a za Mandićevu smjenu.

Klinički centar: Hematolozi PRVI PUT primijenili inovativnu BIOLOŠKU TERAPIJU kod dva pacijenta

Petak, 09.05.2025 | 12:55

Iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) saopšteno je da su hematolozi prvi put primijenili inovativnu biološku terapiju kod dva pacijenta odnosno bispecifično monoklonsko antitijelo.

Pravilo koje svi zaboravljamo u kuhinji - Ova navika pri BRISANJU POSUĐA može biti opasna

Petak, 09.05.2025 | 12:44

Papirni ubrusi mogu da oštete posuđe, nisu ekološki prihvatljivi i možda nisu finansijski isplativi.

Asanović: Pregovori o RAZGRANIČENJU sa Glavnim gradom u ZASTOJU

Petak, 09.05.2025 | 12:22

Kako navodi predsjednik Opštine Zeta, "gradska preduzeća nisu podijelila ništa – ni čačkalicu, a kamoli kamione, vozne parkove ili komunalnu mehanizaciju"

Proslava Dana nezavisnosti: SEVERINA 21. maja u Baru

Petak, 09.05.2025 | 12:06

Na oduševljenje publike svih generacija, jedna od omiljenih muzičkih zvijezda regiona – Severina održaće koncert u Baru povodom proslave Dana nezavisnosti, saopšteno je iz Turističke organizacije Bar.

Borovinić Bojović: Dan sjećanja na pobjedu, pravdu i dostojanstvo

Petak, 09.05.2025 | 11:57

Delgacija Skupštine Glavnog grada povodom 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom, položila je vijenac na spomenik Partizanu borcu na Gorici, u znak sjećanja na sve koji su dali život za slobodu u antifašističkoj borbi.

Jelena Rozga uživa u ljubavi s Huljićem: "Lijepo nam je, normalno živimo"!

Petak, 09.05.2025 | 11:45

Više se ne kriju.

Abazović: "Golubović decenijama na čelu kriminalne piramide u Crnoj Gori"

Petak, 09.05.2025 | 11:38

Lider GP URA i bivši premijer Dritan Abazović pozdravio je jutrošnju akciju SDT-a i SPO-a u kojoj je uhapšen bivši funkcioner ANB-a Duško Golubović. Abazović je kazao da se radi o osobi koja je decenijama prepoznata kao jedna od onih koji su bili na čelu kriminalne piramide u Crnoj Gori, a na koju je, dodaje, mnogo puta ukazivao.

Alkaras očekuje FINALE protiv Sinera - Ključna borba za prestižnu TITULU

Petak, 09.05.2025 | 11:31

Janik Siner u subotu će zaigrati prvi put nakon isteka tromjesečne suspenzije zbog dopinga – Italijan će odmjeriti snage sa Navoneom, a svi ljubitelji tenisa priželjkuju finale između trenutno dvojice najboljih.

PU: 622 kontrole, 92 nepravilnosti i 494.800 eura kazni uoči ljetnje turističke sezone

Petak, 09.05.2025 | 11:30

Poreska uprava će u narednom periodu sprovoditi pojačane kontrole i inspekcijski nadzor kod poreskih obveznika širom Crne Gore. Ove aktivnosti, kako su naveli, predstavljaju dio kontinuiranih napora usmjerenih na obezbjeđivanje zakonitog rada, suzbijanja sive ekonomije i podizanja nivoa poreske dicipline pred početak ljetnje turističke sezone.

Najzdraviji grad u Evropi - Evo gdje su uslovi za život najpovoljniji

Petak, 09.05.2025 | 11:16

Platforma za rezervaciju putovanja Omio sprovela je istraživanje kako bi otkrila koji je evropski grad najpovoljniji za zdravlje kako stanovnika, tako i turista.