Nedjelja, 18.02.2024 | 10:37
IZVOR: pobjeda.me/kolektiv.me

Radović: Moramo da budemo svjesni da IGRAMO protiv svjetskiih prvaka, ključna je MOTIVACIJA

Peti i po mjeseci nakon uspješnog završenog Svjetskog prvenstva, na kojem su zauzeli istorijsko 11. mjesto, košarkaši Crne Gore su na novom početku – „crveni“ kreću u nove kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, a rivali u grupi su Njemačka, Švedska i Bugarska.




Foto: YouTube screenshot/FIBA Media, arhiva

Tri selekcije iz grupe izboriće odlazak na EP prvenstvo čiji su domaćini 2025. godine Kipar, Letonija, Finska i Poljska.

Nekompletna reprezentacija će sinoć odradila prvi trening u "Bemax areni", kompletiraće se narednih dana, do puta za Njemačku na duel sa prvakom svijeta, prvim u kvalifikacijama…

"Još jedan ciklus kvalifikacija, ovoga puta za Evropsko prvenstvo. Čini mi se a nikad mlađom reprezentacijom. Imamo i iskusnijih, prekaljenih boraca, koji su tu godinama. Ne za ovaj „prozor“, nego za svake kvalifikacije i prvenstva, ključni su motivacija i odnos. Imamo puno igrača koji su igrali na evropskim i svjetskim prvenstvima, i mislim da je u ovom trenutku najvažnija motivacija. A poznajući momke, znajući kako razmišljaju i kako se ponašaju, kakav imaju odnos prema svemu ovome, mislim da motivacije neće faliti ni za ovaj ciklus kvalifikacija za EP. Stalnu motivaciju iz ciklusa u ciklus nalaze samo pobjednici. Mi smo pokazali da, u bilo kojem sastavu da igramo, imamo karakter i taj pobjednički mentalitet. Bilo je i utakmica kada se gubilo, ali odnos i motivacija su uvijek bili na nivou", rekao je selektor Boško Radović.

Bez Dubljevića i Ivanovića

Radović je saopštio spisak od 14 igrača na koje računa za prvi “prozor” u kvalifikacijama za EP. Na spisku su Kendrik Peri (Unikaha), Igor Drobnjak (SC Derbi), Vladimir Mihailović (Budućnost Voli), Petar Popović (Budućnost Voli), Fedor Žugić (Getingen), Luka Bogavac (SC Derbi), Dino Radončić (Bajern), Andrija Slavković (Budućnost Voli), Emir Hadžibegović (SC Derbi), Vasilije Baćović (SC Derbi), Nemanja Radović (Mursija), Aleksa Ilić (Budućnost Voli), Marko Simonović (Bešiktaš) i Zoran Nikolić (Vojvodina).

"Kroz posljednja dva takmičenja, Evropsko i Svjetsko prvenstvo, mi smo jako podigli standard i očekivanja od naše reprezentacije. Ovo nije sastav koji je bio na Svjetskom prvenstvu. U odnosu na Mundobasket, pored Nikole Vučevića koji je u NBA ligi i ne može da nastupa, fale Bojan Dubljević (Zenit) i Nikola Ivanović (Runa), najvažnijih igrača ove reprezentacije. Nikola od Svjetskog prvenstva ima prilično problema sa sitnim povredama i čini mi se da ima više utakmice nego treninga, i fizički nije bio u stanju da ovoga puta bude sa nama. Dubljević ima familijarnih obaveza, koje mu ovoga puta ne dozvoljavaju da bude sa nama. Fale dva ozbiljna “šrafa”, međutim mi smo navikli da smo u raznim kombinacijama i sastavima",  rekao je Radović.

Na spisku je najviše igrača iz Budućnosti i SC Derbija, po četiri, što je priznanje za „studente“.

"Gledao sam da na spisku budu naši najbolji igrači. SC Derbi je imao dobru prošlu sezonu, ove godine još bolju, naši igrači u tom klubu imaju možda najznačajnije uloge od svih ostalih klubova. To su pokazali i osvajanjem Kupa Crne Gore. Imamo puno igrača ove sezone sa čijim ulogama u klubovima nijesam baš najzadovoljniji. Međutim, niti mogu, niti hoću, niti želim da vodim politiku klubova. Može to dosta bolje, ali nije prvi put da reprezentacija vraća na pravi kolosjek igrače koju su u krizi ili manjem padu forme. Mi ćemo gledati da kroz reprezentativne akcije pokažu da ti ljudi treba da budu na nivou reprezentativaca". 

“Crveni” u prvom “prozoru” 22. februara gostuju Njemačkoj, a tri dana kasnije u “Morači” dočekuju Švedsku (ulaz slobodan).

- Na startu igramo sa svjetskim prvakom, Njemačkom. Naravno, neće biti igrača iz NBA, ali to će biti tim sastavljen od evroligaških košarkaša. To je ekipa, koja bi, i da ode na EP bez NBA igrača, bila jedna od boljih ekipa. Moramo da budemo svjesni da igramo protiv svjetskiih prvaka, sa ekipom koja je sastavljena od igrača Bajerna, Albe, Efes Pilsena, Milana, itd... Pričamo o ozbiljnom sastavu.

Iako će, kako kaže, detaljnije govoriti pred meč, Radović se osvrnuo i na drugog rivala u kvalifikacijama.

- Švedska je takođe kvalitetna, ima igrače, koji igraju u španskoj ACB ligi i košarkaše koji su glavni igrači svojim timovima u švedskoj ligi. Čekaju nas dvije izrazito teške utakmice. Ali, ne sumnjam ni jednom momenta da ćemo svi zajedno dati sve od sebe. Vremena je nikad manje - možda ćemo u kompletnom sastavu sastaviti tri treninga prije utakmice sa Njemačkom, ujutro na dan putovanja za Njemačku i tamo još dva treninga. Ali, imao mi sistem koji je postavljen, tri-četiri godine funkcionišemo po njemu, držaćemo se toga, nešto sitno ćemo, ako budemo mogli, dodati, nešto oduzeti. Što se tiče igre, biće to nešto po čemu smo prepoznatljivi, kako smo igrali u prethodne dvije godine - objasnio je Radović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ako se ZNOJITE posle jela IZBJEGAVAJTE ljeti ove namirnice

Utorak, 17.06.2025 | 21:51

Znojenje je uobičajena tjelesna reakcija na visoke temperature, ali ponekad može biti uzrokovano i ishranom.

FOTO/VIDEO - Bajka postaje stvarnost: Da li ste znali da postoji prava KUĆICA Vinija Pua?

Utorak, 17.06.2025 | 21:07

Nema televizora ni buke, samo priroda, mir i bajkovita atmosfera.

Nova studija OTKRIVA - Ne treba DUGO vježbati da bi se vidjeli rezultati

Utorak, 17.06.2025 | 20:34

Nedostatak vremena često je glavni razlog za preskakanje treninga, posebno kada se svakodnevne obaveze neočekivano nagomilaju. Novo istraživanje donosi ohrabrujuće vijesti za sve koji vježbanju mogu posvetiti tek ograničen broj sati sedmično- rezultati sugerišu da se i s kraćim, ali intenzivnijim treninzima snage mogu postići jednako dobri, pa i bolji rezultati od onih uobičajenih dugotrajnih treninga s velikim brojem ponavljanja.

Pohovani MOCARELA trouglići - Kremasto zadovoljstvo u HRSKAVOM omotaču

Utorak, 17.06.2025 | 20:18

Pohovani mocarela trouglići su neodoljiva grickalica ili predjelo koje oduševljava na prvi zalogaj. Spolja zlatno i hrskavo, a iznutra se sir topi u savršenoj kremastoj teksturi. Idealni su za posluženje uz umak od paradajza ili jogurta, i gotovi su za 15 minuta! 

Alkarazu PROMIJENJEN protivnik u zadnji čas — Teška POBJEDA posle Rolan Garosa

Utorak, 17.06.2025 | 20:05

Karlos Alkaraz, španski teniser, pobijedio je Adama Voltona u prvom kolu Kvinsa (London, serija 500) rezultatom 2:0, po setovima 6:4, 7:6 (4).

Sjutra OTVARANJE Ambasade Crne Gore u Kopenhagenu

Utorak, 17.06.2025 | 19:54

Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović boraviće sjutra i u četvrtak u posjeti Danskoj, povodom zvaničnog otvaranja Ambasade Crne Gore u toj državi.

Leković: Anketni odbor PRIHVATIO inicijativu da od ANB zatraži dokumentaciju o praćenju i ubistvu Duška Jovanovića

Utorak, 17.06.2025 | 19:39

Poslanik Demokrata Momčilo Leković saopštio je da je Anketni odbor prihvatio njegovu inicijativu da zatraži od Agencije za nacionalnu bezbjednost kompletnu dokumentaciju koja se odnosi na aktivnosti službe vezane za Duška Jovanovića, njegovo praćenje i ubistvo.

Da li ste znate da postoji NAJVEĆI iPhone na svijetu - Evo šta ga čini posebnim (VIDEO)

Utorak, 17.06.2025 | 19:05

Možete li da zamislite da posedujete iPhone koji je 15 puta veći od običnog? Nešto takvo zapravo postoji.

Ognjen Amidžić dobio EMOTIVNU poruku od supruge: "Znaj da si najvoljeniji čovjek na svijetu!" (FOTO)

Utorak, 17.06.2025 | 18:47

Danas je za njih poseban dan.

Šta znači kada neko PUCKETA PRSTIMA DOK GOVORI? - Signal koji rijetko PRIMIJETIMO

Utorak, 17.06.2025 | 18:36

Šta znači kad neko pucketa prstima dok govori? Psihologija ima objašnjenje, a moglo bi vam biti korisno i za druge i za sebe.