Ponedjeljak, 19.02.2024 | 20:26
IZVOR: n1.info.rs

Sipali ste u auto POGREŠNO GORIVO - Koliko trenutak NEPAŽNJE može da vas košta?

Bez obzira na brojne mjere koje preduzimaju proizvođači goriva i vlasnici pumpi, ipak može da se desi da izaberete pogrešnu ručku prilikom točenja goriva.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Posljedice mogu biti savladive – ili katastrofalne.

Bez obzira na brigu, dosljednost, prisebnost ili znanje, mnogima se dešavalo da u rezervoar automobila sipaju pogrešno gorivo, piše avtomagazin.si.

Ne radi se o iskustvu, znanju ili bilo čemu drugom, već samo o trenutku. Trenutak nepažnje, na trenutak sklonjen pogled, zbunjenost zbog neprijatnog telefonskog poziva.

Troškovi takve nepažnje brzo mogu porasti na nekih 400 i više eura, jer saberite šlep službu, ispumpavanje goriva, isušivanje rezervoara…

I važno je šta ste pomiješali.

Mnogo je veća šansa da ćete u rezervoar dizel automobila sipati benzin nego obrnuto. Drška za točenje dizel goriva ima deblju cijev, koja je jednostavno preširoka za grlo otvora za punjenje na benzinskim pumpama posljednjih godina.

Nije neophodno, ali strah da ćete zbog ove greške uništiti motor je vjerovatno izlišan.

Ako vozite i motor počne da kašlje, zaustavite se odmah, inače će uskoro stati sam. Iako se savremeni sistemi za ubrizgavanje goriva i usisavanje vazduha smatraju osjetljivim djelovima automobila, ozbiljna oštećenja motora u takvim slučajevima su rijetka.

Ispiranje sistema za dovod goriva do cilindara motora uglavnom je dovoljno da se otklone problemi izazvani pogrešnim gorivom, a naravno svaki sistem ima svoje karakteristike.

Većina vozača ne može i ne zna kako da sebi pomogne u ovakvim slučajevima, pa preporučujemo da se za takve slučajeve pozovete majstore.

Oni najčešće prave sopstvene pumpne aparate (nekoliko kablova, staru auto pumpu za gorivo i crijevo).

Ako ste uvidjeli grešku dok još sipate i spipali ste samo malo, šta tada? Pa ako ste stvarno sipali malo, naspite pravo gorivo do vrha rezervoara i ponovite proces na svakih 10 kilometara i stvari će se uskoro srediti same od sebe.

Možda će se upaliti neka lampica za provjeru motora, možda će motor tu i tamo malo zakašljati, ali to je vjerovatno to.

Pun rezervoar, ali nema startovanja motora…

Sipali ste pun rezervoar pogrešnog goriva? Ako ovo saznate prije pokretanja motora i vožnje nekoliko kilometara, biće dovoljno da ispustite gorivo iz rezervoara i dopunite ga pravim.

Zvuči jednostavno, ali u praksi morate da ispravite dosta stvari kako biste to uradili. Prije svega, potreban vam je odgovarajući kontejner u koji ćete ispuštati gorivo iz rezervoara. A pošto sumnjam da sa sobom nosite rezervoar praznih i odgovarajućih kontejnera za gorivo, morate da pozovete pomoć, prenosi Danas.rs.

Morate se pobrinuti da uklonite odgovarajuće crijevo iz filtera za gorivo, na ovaj način pumpa neće otkriti odgovarajući pritisak goriva, tako da će sama obaviti posao pumpanja za oko pola sata.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Zaboravite FARBE - Dermatolozi tvrde da ova ISHRANA pomaže da kosa sporije sijedi

Četvrtak, 16.10.2025 | 17:53

Pojava sijede kose umije da iznenadi, naročito ako se desi ranije nego što bismo očekivali. Naravno, sjedenje je prirodan dio procesa starenja – i danas postoje brojni načini da se prirodna boja kose ponosno prikaže i učini modernom. Ali ako sijede vlasi počnu da se pojavljuju prije vremena, može biti zbunjujuće i pomalo frustrirajuće.

Crnoj Gori više od tri miliona eura od EU za UNAPREĐENJE oblasti ZAŠTITE i SPAŠAVANJA

Četvrtak, 16.10.2025 | 17:38

Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore, u saradnji sa partnerima iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, počelo je sprovođenje prekograničnog projekta INEREP, usmjerenog na unapređenje prekogranične saradnje za reagovanje u vanrednim situacijama, vrijednog blizu 15 miliona eura.

Milatović sa Koštom: Crna Gora sljedeće godine domaćin istorijskog Samita EU i Zapadnog Balkana

Četvrtak, 16.10.2025 | 17:33

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se danas u Briselu sa predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Koštom, i tom prilikom je dogovoreno da se Samit Evropske unije i Zapadnog Balkana održi u Crnoj Gori 1. juna 2026. godine, što predstavlja važnu prekretnicu na evropskom putu naše zemlje i potvrdu snažne podrške EU, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Bogdanović: Demokrate će naći PRAVNI način za obeštećenje žrtava Lore

Četvrtak, 16.10.2025 | 17:21

Demokratska Crna Gora će pokušati da iznađe pravni model djelimičnog obeštećenja onih koji su prošli golgotu i užase u logoru Lora, saopštio je predsjednik Kluba poslanika i generalni sekretar Demokrata Boris Bogdanović.

Jeste li čuli za nordijski 4×4 protokol? Najnoviji TREND u treningu koji obećava BRZO sagorijevanje MASTI

Četvrtak, 16.10.2025 | 17:12

Jednostavna norveška metoda vježbanja postaje globalni hit zbog učinaka na srce, energiju i stanično pomlađivanje.

Evropski sud donio odluku: Kućni l LJUBIMCIse smatraju DJELOM prtljaga u avionu

Četvrtak, 16.10.2025 | 16:48

Odluka je usledila nakon incidenta iz 2019. godine.

DPS Kotor: Izvještaj DRI POTVRDIO nedomaćinski odnos vlasti, partijsko ZAPOŠLJAVANJE zaustavilo razvoj Opštine

Četvrtak, 16.10.2025 | 16:41

Najnoviji izvještaj DRI-ja, kojim je dato negativno mišljenje na reviziju pravilnosti poslovanja Opštine Kotor za 2024. godinu, još jednom potvrđuje ono na šta odavno upozoravamo – da je vlast na čelu sa Vladimirom Jokićem i njegovim koalicionim partnerima Opštinu pretvorila u poligon za partijsko zapošljavanje bez konkursa, saopšteno je iz Opštinskog odbora DPS Kotor.

Šako Polumenta postao djed po ŠESTI put - Podijelio fotografiju i uputio EMOTIVNU poruku snajki (FOTO)

Četvrtak, 16.10.2025 | 16:14

Slavio je do zore sa sinom i prijateljima.

Nikšić: Namjerno izazvao udes, pa ČEKIĆEM napao žensku osobu

Četvrtak, 16.10.2025 | 15:53

Policija je u Nikšiću uhapsila vozača koji je namjerno izazvao saobraćajnu nezgodu, a zatim čekićem napao oštećenu žensku osobu.

Spajić: Od EU stižu BENIFITI i prije nego postanemo ČLANICA

Četvrtak, 16.10.2025 | 15:49

Premijer Crne Gore Milojko Spajić poručio je da sa ukidanjem rominga i novim avio-linijama, uz već uvrdeni sistem SEPA, građani Crne Gore dobijaju konkretne benefite od EU i prije nego što Crna Gora postane članica tog saveza