Utorak, 20.02.2024 | 18:25
IZVOR: RTCG

"Abazovićeva vlada apsolutni šampion u rušenju rusko-crnogorskih odnosa"

Prethodna vlada Dritana Abazovića postala je apsolutni šampion u rušenju rusko-crnogorskih odnosa, po tom pitanju učinila je više od posljednje dvije vlade Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, koje su započele ovaj proces, rekao je ambasador Rusije u Crnoj Gori Vladislav Maslenikov. .
 

 




Foto: arhiva, YouTube screenshot/MediaBiro

On je za ruski list "Izvestija" kazao da ambasada Rusije već drugu godinu radi "u najnepovoljnijim uslovima koje su nam crnogorske vlasti bezrazložno stvorile".

"U kontekstu 'epidemije' protjerivanja ruskih diplomatskih službenika, koja je zahvatila zapadne zemlje, smanjenje broja naših diplomata u Crnoj Gori na dvije jedinice je i dalje bez presedana. Koliko znamo, cijela ova priča zasnovana je na apsolutno apsurdnoj ideji zapadnih 'partnera' Podgorice da se kroz naglo smanjenje ruskog diplomatskog prisustva crnogorski narod može natjerati da 'prestane voljeti' Rusiju. Ispostavilo se da je ideja neadekvatna i kontraproduktivna – po mom iskustvu, u proteklom periodu značajno je ojačala podrška crnogorskih građana našoj zemlji. Da budem iskren, to inače i nijesam očekivao od nekih ljudi, koji su nedavno izrazili solidarnost sa Rusijom. I ako sada umjesto vladinih kancelarija i diplomatskih prijema u Podgorici češće prisustvujemo događajima u brojnim opštinama zemlje, onda je ovo nabolje. Na taj način 'iz prve ruke' učimo kako Crna Gora živi i diše", kazao je Maslenikov za ruski list, a intervju je objavljen i na sajtu ruske ambasade u Podgorici.

Na pitanje kakve su perspektive za poboljšanje odnosa sa Rusijom, on je rekao da je lopta na terenu crnogorske strane.

"Pitanje je da li Podgorica razumije da će odnosi sa Rusijom morati da se obnove ipak prije nego što zemlja uđe u EU. Iako aktuelna politička elita ostavlja utisak da će ona 'vratiti po prijateljstvo' u trenutku kad EU ponovo preokrene proces proširenja ili ako se – a to neće sigurno biti brzo – Crna Gora pridruži EU i dođe do neizbežnog razočaranja zbog toga što su 'pristupali jednoj EU, a ušli u drugu'. I to nisam ja izmislio – zapravo takvu procjenu sam čuo od kolega diplomata iz svih zemalja, koje su se učlanile u EU od 2004. godine", kazao je ruski ambasador.

Maslenikov je rekao da rukovodstvo Crne Gore, pristupajući sankcijama EU, nije pitalo svoj narod za mišljenje.

"Isto tako, niko nije pitao za mišljenje narod Crne Gore prilikom ulaska u NATO. A jaz između onoga što narod želi i ono što su potezi crnogorskih vlasti prema Rusiji je očigledan. I u ruskom i u crnogorskom društvu postoji veoma velika potražnja za normalizacijom naših odnosa i njihovim vraćanjem na nivo tradicionalno prijateljskih i bliskih", rekao je Maslenikov. 

Govoreći o mogućnosti konfiskacije imovine Rusa u Crnoj Gori, on navodi da se Crna Gora teško može svrstati u spisak svjetskih finansijskih centara.

"Naša zemlja nije držala ovdje svoju državnu finansijsku imovinu. Shodno tome, nema od čega profitirati. Što se tiče privatne imovine ruskih državljana, pojedini domaći mediji su pokušali da podignu nezdravu atmosferu, prikazujući da se navodno skoro 19 hiljada nekretnine u vlasništvu Rusa u Crnoj Gori nalaze pod prijetnjom konfiskacije. Ali čak ni poznate odluke Evropske unije, uz svu njihovu međunarodnu pravnu nelegitimnost, ne podrazumijevaju konfiskaciju imovine bilo kom nosiocu ruskog pasoša", kaže ambasador.

On navodi da sadašnje rukovodstvo države svoju "istorijsku šansu“ vidi u trenutnoj deklarisanoj spremnosti Evropske unije za proširenje.

"Istovremeno, Brisel ne krije da je ovo ponovno interesovanje za proširenje povezano sa ukrajinskom krizom. Generalno, brojni crnogorski političari razumiju da će ovaj 'entuzijazam za ekspanziju' nestati u Briselu odmah nakon završetka sukoba u Ukrajini. Ali ljudi, koji su sada na vlasti u Podgorici, mladi su, neopterećeni političkim iskustvom iz prethodnih skoro dvije decenije (ako budemo računali od proglašenja nezavisnosti 2006. godine), i čini im se realnim da 'se promaknu' u malo otvoren prozor mogućnosti. Ovdje ne žele da primjete da je sadašnja Evropska unija prestala i više neće biti uspješno ekonomska integraciona zajednica kakva je bila prije 2014. godine", naveo je Maslenikov. 

Na pitanje o izjavi premijera Crne Gore Milojka Spajića na posljednjem forumu u Davosu da praćenje politike EU sankcija nije donijelo državi nikakvu korist, Maslenikov je rekao da je to bila prilično zanimljiva izjava premijera, koji došao na čelo vlade prije nešto više od tri mjeseca.

"U Podgorici je prvi put na ovako visokom nivou konstatovano da priključivanje antiruskim mjerama EU nije donijelo Crnoj Gori nikakve dividende. Ruske diplomate u Crnoj Gori stalno o tome govore još od 2014. godine, otkako se tadašnja vlast na čelu sa Milom Đukanovićem, pridružila sankcijama Ruskoj Federaciji, koje su nelegitimne sa tačke gledišta međunarodnog prava. S jedne strane, svakako, dobro je što je neko u rukovodstvu Crne Gore 'porastao' da javno iznese ovu činjenicu. Međutim, u ovome se teško može vidjeti bilo kakav znak vjerovatnoće da Podgorica može ukinuti sankcije ili bar odbiti da se pridruži novom paketu antiruskih mjera EU. U ekonomskoj dimenziji, Rusija nije ni primjetila njihove sankcije. A za crnogorsku privredu gubici su veoma primjetni — i to nam otvoreno potvrđuju predstavnici domaćeg biznisa, posebno turističkog, i obični građani zemlje. Tema ovih ekonomskih gubitaka veoma je bolna za crnogorske vlasti, koje ne objavljuju nikakve podatke o tome, a moguće je da ih i ne prikupljaju", kazao je Maslenikov.

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Andro
20.02.2024 18:50

Odakle se ovaj sada pojavio .

3 2
ivica
20.02.2024 19:56

Jebo vas Pinokio Putin Bolesnik.Ucjenjuje Svijet sa Atomskom Bombom da napravi Ruski Svet.

2 2

OSTALE VIJESTI

I Norveška vlada planira zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina

Subota, 25.04.2026 | 17:14

Norveška vlada juče je saopštila da će predložiti zabranu korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina i da će tehnološke kompanije učiniti odgovornim za provjeru starosti mladih korisnika.

Tramp zaprijetio Velikoj Britaniji uvođenjem visokih carina

Subota, 25.04.2026 | 16:50

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp zaprijetio je Velikoj Britaniji uvođenjem velikih carina ukoliko britanski premijer Kir Starmer ne ukine porez na digitalne usluge (DST).  

Udruženja žrtava rata u BiH protiv liječenja Ratka Mladića u Srbiji

Subota, 25.04.2026 | 16:13

Pet udruženja žrtava rata u Bosni i Hercegovini potpisnice su pisma upućenog Gracijeli Gati Santani, predsjednici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS).  

CKM: Vlada ima obavezu da finansijski podrži svako obilježavanje 21. maja

Subota, 25.04.2026 | 15:46

Ove godine obilježavanje Dvije decenije obnove nezavisnosti pored Podgorice biće upriličeno u Nikšiću, Rožajama, Bijelom Polju, Kolašinu, Cetinju, Tivtu, Kotoru, Herceg Novovom, Šavniku, Pljevljima, Danilovgradu, Baru i na Grahovcu. Obaveza Vlade Crne Gore je da finansijski podrži svako obilježavanje ovog veoma važnog jubileja koji naša država slavi, saopšteno je iz Crnogorske kulturne mreže (CKM).

Ibrahimović: Potpuno neprihvatljivo da Bošnjaka nema na pozicijama odlučivanja u institucijama Glavnog grada

Subota, 25.04.2026 | 14:57

U Podgorici je održana Izborna Skupština OO Bošnjačke stranke Glavnog grada, na kojoj je izabran novi saziv Opštinskog odbora Podgorica. Za novog predsjednika Odbora jednoglasno je izabran Elmir Kurtagić.

KCCG će fotografisati ljekare i sestre prilikom ulaska i izlaska iz ambulanti

Subota, 25.04.2026 | 09:10

Sindikat slobodnih radnika KCCG obavijestio je juče zaposlene da je uprava Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) izmjenom Odluke o elektronskom evidentiranju uvela mjeru koja podrazumijeva obavezno fotografisanje svakog zaposlenog prilikom ulaska i izlaska iz ustanove, potvrđeno je Portalu RTV Podgorica.

Radulović: Na bulevaru Jaz-Tivat oko 300 radnika i 150 mašina, naredne sedmice biće asfaltirana još jedna dionica

Petak, 24.04.2026 | 19:02

U potpunosti je intenzivirana dinamika radova na rekonstrukciji bulevara od Tivta do Jaza, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović tokom obilaska gradilišta.

Skoro 80 odsto novinarki u regionu doživjelo nasilje

Petak, 24.04.2026 | 19:34

Gotovo četiri od pet novinarki u regionu iskusile su neki oblik rodno zasnovanog nasilja, pokazali su alarmantni rezultati regionalnog istraživanja predstavljeni na međunarodnoj konferenciji „Žene u medijima: Zaustavimo uznemiravanje u radnom okruženju u medijskom sektoru u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini“. U takvom kontekstu, fondacija Mentorium bila je jedini predstavnik Crne Gore na ovom značajnom skupu, potvrđujući potrebu za snažnijim uključivanjem naše zemlje u regionalne procese zaštite prava žena u medijima.  

Kako na vrijeme prepoznati povišen očni pritisak i spriječiti oštećenje vida?

Petak, 24.04.2026 | 17:43

Očni pritisak predstavlja ključni faktor za pravilno funkcionisanje oka, jer održava ravnotežu unutar oka i omogućava redovno izlučivanje očne vodice. Kada je očni pritisak u normali, on omogućava očima da obavljaju svoje funkcije bez poteškoća.

Budvanin osumnjičen da je prekršio mjeru nadzora, privremeno mu oduzeto vozilo

Petak, 24.04.2026 | 18:08

Nikšićka policija u tom gradu kontrolisala je D.I. iz Budve – operativno interesantnu osobu koje je blisko jednoj organizovanoj kriminalnoj grupi, saopštila je policija na mreži X.   

Đuranović: Obustava otkupa mlijeka rezultat neodgovornosti Vlade i monopola uvozničkih lobija na tržištu

Subota, 25.04.2026 | 17:39

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Miodrag Đuranović ocijenio je da je obustava otkupa mlijeka za dio proizvođača rezultat nezainteresovanosti, neozbiljnosti i neodgovornosti Vlade i Ministarstva poljoprivrede i monopola koji uvoznički lobiji imaju na domaćem tržištu.

Osamnaestogodišnjakinja osumnjičena za izazivanje panike i nereda – uputila mejl sa lažnom dojavom o postavljenim eksplozivnim napravama

Subota, 25.04.2026 | 16:59

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva, u saradnji sa službenicima Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala, rasvijetlili su ovaj slučaj i identifikovali još jedno povezano lice.

I Norveška vlada planira zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina

Subota, 25.04.2026 | 17:14

Norveška vlada juče je saopštila da će predložiti zabranu korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina i da će tehnološke kompanije učiniti odgovornim za provjeru starosti mladih korisnika.

Tramp zaprijetio Velikoj Britaniji uvođenjem visokih carina

Subota, 25.04.2026 | 16:50

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp zaprijetio je Velikoj Britaniji uvođenjem velikih carina ukoliko britanski premijer Kir Starmer ne ukine porez na digitalne usluge (DST).  

Zašto se mačke skrivaju prilikom dolaska gostiju u vaš dom

Subota, 25.04.2026 | 17:25

Vlasnici mački trebali bi obratiti pažnju na ponašanje svojih ljubimaca u određenim situacijama jer im one pokušavaju prenijeti bitnu poruku.

Džoni Dep i Imelda Mej objavili duet “Haunted” s albuma u čast Šejnu Mekgouanu

Subota, 25.04.2026 | 16:35

Džoni Dep i Imelda Mej ove nedjelje objavili su duet u znak sećanja na Šejna Mekgouana, legendarnog frontmena benda The Pogues.

Kako prepoznati osobu s izrazito visokom inteligencijom? Ova vještina je ključni pokazatelj

Subota, 25.04.2026 | 16:23

Trenerica za mindfulness Celastrina Calea otkrila je da je kod ljudi s visokim nivoom inteligencije često prisutna specifična sposobnost.

Udruženja žrtava rata u BiH protiv liječenja Ratka Mladića u Srbiji

Subota, 25.04.2026 | 16:13

Pet udruženja žrtava rata u Bosni i Hercegovini potpisnice su pisma upućenog Gracijeli Gati Santani, predsjednici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS).  

Šakira o sinovima i rastanku od Pikea: Suze su mi postale dijamanti

Subota, 25.04.2026 | 16:00

Šakira je u jednom od svojih najiskrenijih intervjua do sada otvoreno govorila o pritiscima koji se stavljaju pred žene, ličnim padovima, majčinstvu, ali i velikom povratku u Španiju, gdje je ove jeseni očekuje čak 11 koncerata u Madridu.

CKM: Vlada ima obavezu da finansijski podrži svako obilježavanje 21. maja

Subota, 25.04.2026 | 15:46

Ove godine obilježavanje Dvije decenije obnove nezavisnosti pored Podgorice biće upriličeno u Nikšiću, Rožajama, Bijelom Polju, Kolašinu, Cetinju, Tivtu, Kotoru, Herceg Novovom, Šavniku, Pljevljima, Danilovgradu, Baru i na Grahovcu. Obaveza Vlade Crne Gore je da finansijski podrži svako obilježavanje ovog veoma važnog jubileja koji naša država slavi, saopšteno je iz Crnogorske kulturne mreže (CKM).