Petak, 23.02.2024 | 15:45
IZVOR: kolektiv.me

Laboratorija za arheologiju pomorstva - NAJBRŽE rastući istraživački start-up Univerziteta Crne Gore

Kapitalizacijom kapaciteta razvijenih implementacijom IPA projekta WRECKS4ALL, Univerzitet Crne Gore (UCG) je osnovao prvu istraživačku start-up jedinicu za arheologiju pomorstva i podvodnu kulturnu baštinu u okviru Centra za istraživanje, inovacije i preduzetništvo na Pomorskom fakultetu Kotor.




Foto: Univerzitet Crne Gore

Kako su istakli iz UCG-a, infrastruktura Pomorskog fakulteta i Centra, zaslužna je za prepoznatljivost rezultata inicijalne faze razvoja ove inovativne jedinice koja je za godinu dana rada postala član prestižne UNESCO UNITWIN mreže za podvodnu arheologiju.

“Laboratorija za arheologiju pomorstva je opremljena najsavremenijom opremom za podvodna istraživanja. Posjeduje ronilačko plovilo sa dva motora, opremu za ronjenje, kamere za digitalizaciju podvodnih lokaliteta, laserski skener, BlueRov2 podvodni robot i komjuterske radne stanice za obradu 3D i prostornih podataka. Podvodna kulturna baština, skrivena ispod talasa Jadranskog mora, postala je dostupna javnosti kroz WRECKS4ALL sobu virtuelne realnosti na Pomorskom fakultetu i WRECKS4ALL mobilnu aplikaciju, interaktivnu online mapu i 3D modele”, najavili su sa UCG.

Kako su naveli, u okviru projekta  Podvodni kulturni predjeli Crne Gore u saradnji sa hidrografskom jedinicom Zavoda za hidrometereologiju i seizmologiju i Upravom za zaštitu kulturnih dobara, Laboratorija je otpočela digitalizaciju podvodnih lokaliteta i formiranje institucionalne baze podataka.

Foto: Univerzitet Crne Gore

“Metodama daljinske detekcije, digitalizovani su podvodni predjeli, ali i olupine francuskog razarača Dag, britanskog aviona Spitfire, parobroda Tihany i Cetinje, torpednih čamaca Higins 78 i Golešnica 91, patrolnog broda PBR 512. Objedinjavanjem podataka, prikupljenih različitim vrstama sonara, stvorena je prva baza podataka koja institucijama olakšava donošenje odluka i upravljanje podvodnom kulturnom baštinom. Uz podršku Laboratorije za arheologiju pomorstva i institucija opštine Kotor, Pomorski muzej Crne Gore, pokrenuo je manifestaciju Podvodnu kulturni predjeli Crne Gore koja ima za cilj da metode i rezultate istraživanja i digitalizacije približi građanima i turistima. Ostvarena je međunarodna zapaženost rezultata kroz kapitalizaciju na pozivu IPA South Adriatic koja će iskustva razvoja i viziju projekta WRECKS4ALL prenjeti na Albaniju i južnu Italiju”, pojasnili su iz UCG-a.

Podvodna kulturna baština i istorija Crne Gore će se, prema njihovim riječima, promovisati kroz inovativnu video igru u okviru projekta CreaMare, a Laboratoriji će za dalji razvoj koristiti iskustva sa Horizon Europe projekta BCTHubs na kome je pridruženi partner.

“Laboratorija za arheologiju pomorstva kao najbrže rastući istraživački start up Univerziteta Crne Gore nastavlja da istražuje i digitalizuje podvodnu kulturnu baštinu omogućavajući njenu budućnost i dostupnost generacijama digitalnog doba. Time Laboratorija prati viziju razvoja Univerziteta Crne Gore koji ove godine obilježava pedesetogodišnjicu pod sloganom FuturUM”, zaključuje se u saopštenju UCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Porodila se Milica Todorović

Utorak, 03.02.2026 | 14:30

Pjevačica Milica Todorović se porodila u Beogradu, saznaje Telegraf.

Bivša potpredsjednica Vlade Srbije napala Novaka Đokovića: "Poruku šalje čovjek koji je izbačen iz srednje škole"

Utorak, 03.02.2026 | 19:20

Zorana Mihajlović napala Novaka, dovodeći u pitanje njegovo obrazovanje i optužujući ga da cilja na političku karijeru.

Prva poruka Čolića: Hvala Bogu da su svi dobro, čekamo policijski izvještaj

Utorak, 03.02.2026 | 15:36

Zdravko Čolić oglasio se prvi put nakon što je jutros oko pet časova, kako su objavili srbijanski mediji, na njegovu kuću u Beogradu bačena eksplozivna naprava – bomba.

Oštre reakcije Ukrajine na izjave Infantina: "Moralni degenerik", "infantilni Infantino"

Utorak, 03.02.2026 | 15:15

Izjava predsjednika FIFA Đanija Infantina da bi trebalo razmotriti ukidanje zabrane Rusiji za nastupe u međunarodnom fudbalu izazvala je snažne reakcije u ukrajinskom političkom i sportskom vrhu, uz oštre optužbe na račun prvog čovjeka svjetske fudbalske organizacije.

Gorčević: Milatović preuzima ulogu glavnog kočničara evropskog puta

Utorak, 03.02.2026 | 15:45

Predsjednik je često neosnovano kritikovao dinamiku usvajanja EU zakona, a sada otvorenim opstrukcijama preuzima ulogu glavnog kočničara evropskog puta, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević reagujući na odluku predsjednika države da vrati zakone koji su juče usvojeni na Skupštini, a tiču se evropske agende.  

Veće povlačenje Nestle dohrane za bebe nakon novih francuskih pravila

Srijeda, 04.02.2026 | 14:16

Švajcarska prehrambena kompanija Nestle je danas proširila povlačenje formule za bebe kako bi obuhvatio novu seriju formule Gigo (Guigoz) nakon što je Francuska snizila maksimalni prag toksina cereulida.

Evropski savez: Penzionerima mrvice, vlast okrenuta stranim tajkunima

Srijeda, 04.02.2026 | 13:52

Povećanje penzija koje se mjeri sa vrijednošću za koji se ne može kupiti ni burek je ponižavajuće za sve one koji su proveli život izgrađujući Crnu Goru, kazali su iz Evropskog saveza.

Borovinić Bojović sa učenicima Osnovne škole „21. maj“: Radoznalost mladih važna za Glavni grad

Srijeda, 04.02.2026 | 13:44

Predsjednica Skupštine Glavnog grada, dr Jelena Borovinić Bojović, ugostila je danas učenike šestog razreda Osnovne škole „21. maj“ iz Podgorice, koji su iskazali interesovanje da se upoznaju sa radom gradskog parlamenta i procesima donošenja odluka, saopšteno je iz Glavnog grada.

Državljanin Crne Gore ukrao starici u Dubrovniku 10.000 eura: Lažno se predstavljao kao ljekar

Srijeda, 04.02.2026 | 13:26

Dubrovačka policija uhapsila je 58-godišnjeg državljanina Crne Gore zbog sumnje da je prevario staricu iz Dubrovnika za 10.000 eura, lažno se predstavljajući kao ljekar, piše Index. Prevarant je žrtvu uvjerio da je članu njene porodice potrebno hitno liječenje nakon teške nesreće, saopštila je Policijska uprava dubrovačko-neretvanska.

Krivična prijava protiv Budvanina za utaju poreza, oštetio državu za 35.000 eura

Srijeda, 04.02.2026 | 13:25

Policija je podnijela krivičnu protiv Budvanina Z.K. (46) odgovornog lica u firmi "Z.M." zbog utaje poreza, čime je oštetio državu za oko 35.000 eura.

Epstin želio da kupi "Titovu vilu": "Rekli su mi da se svih pet vlada mora složiti, srpska i ostale"

Srijeda, 04.02.2026 | 13:18

Novi dokumenti o Džefriju Epstinu, koje je objavilo Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država, pokazuju da je finansijer želio da kupi zgradu bivše ambasade Jugoslavije u Njujorku, poznatu kao „Titova vila“.

Podgorica: U udesu oboren motociklista

Srijeda, 04.02.2026 | 13:17

Na bulevaru Svetog Petra Cetinjskog u Podgorici oko 13 časova dogodila se saobraćajna nezgoda.

Nakon krađe kutije: Porodica osumnjičenog vratila novac i donirala za liječenje dječaka

Srijeda, 04.02.2026 | 13:07

Porodica Beranca J.P. (27) koji je osumnjičen da je ukrao humanitarnu kutiju iz jednog beranskog kafića, nadoknadila je sva otuđena novčana sredstva i dodatno donirala za liječenje dječaka Vjekoslava Ivanovića.

Živković kongresmenu Tarneru: Partnerstvo sa SAD važno za očuvanje evroatlantske orijentacije Crne Gore

Srijeda, 04.02.2026 | 13:00

Crna Gora treba da nastavi da snaži partnerstvo sa Sjedinjenim Državama da bi sačuvala evroatlantsku orijentaciju i sopstvenu stabilnost, ocijenjeno je na sastanku parlamentarne delegacije Demokratske partije socijalista sa američkim kongresmenom Majklom Tarnerom u Vašingtonu.

Miličić: Donijećemo odluku iz glave cijelog naroda i slijediti njegove želje

Srijeda, 04.02.2026 | 12:30

U Novoj srpskoj demokratiji ističu da je sazivanje sjednice svih stranačkih organa izazvalo veliku medijsku pažnju, što pokazuje da je ta partija ključni faktor u političkom životu Crne Gore. Kako je naglasio portparol Mirko Miličić, sjednica je prilika da se čuje glas svakog predstavnika i da se donese odluka iz glave cijelog srpskog naroda u Crnoj Gori.