Nedjelja, 25.02.2024 | 11:15
IZVOR: kolektiv.me

KIC: POČINJE deseti Festival savremene klavirske muzike “Forte piano“

Pijanista i profesor mlađe generacije Bartolomej Stanković održaće matine predavanje-koncert u formi animacije pod nazivom “Priča o klaviru“ u utorak, 27.februara u 12 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

"Predavanje je osmislio kroz multimedijalnu prezentaciju na video zidu, uz prikazivanje slika i nacrta, te zvučnih i video primjera. U prvom dijelu upoznaće nas sa istorijskim razvojem klavira, instrumentima pretečama i zanimljivoj saradnji između kompozitora i graditelja klavira, koji su zajedno uticali na razvoj ovog instrumenta. Drugi dio predavanja odnosi se na savremeni klavir i njegovu građu i mehaniku, što će pokazati kroz video primjere i uživo. Predavanje je obogaćeno kratkim muzičkim primjerima koje na klaviru izvodi predavač, a koji upotpunjuju sliku o razvoju klavira, kao i njegovim muzičkim i akustičkim mogućnostima", naveli su iz KIC-a. 

Bartolomej Stanković je bosanskohercegovački pijanista i vanredni profesor na Katedri za klavir Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a iza sebe ima bogatu biografiju. 

Foto: KIC "Budo Tomović"

Do sada je održao   preko 70 solističkih koncerata u regionu i Evropi, i nastupao na brojnim uglednim festivalima. Poznat je kao reprezentativni interpretator i promoter muzike savremenih bosanskohercegovačkih kompozitora.

"Izdavačka kuća Nota Bene Records iz Zagreba objavila je njegova tri nosača zvuka - kompakt diskove "Balkan Madness BH edition", "Voyage" i "Resonance" sa djelima odabranih bosanskohercegovačkih kompozitora (2018, 2020, 2021). Krajem prošle godine, povodom obilježavanja 90. godišnice rođenja kompozitora akademika Vojina Komadine, održao je niz koncerata i predavanja u 10 gradova Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Dobitnik je brojnih nagrada na državnim i internacionalnim takmičenjima, kao i Rektorove nagrade Univerziteta u Zagrebu za projekt "KLAVIR - kroz historiju i građu"", ističu iz KIC-a. 

Kako su kazali, istog dana, u velikoj sali KIC-a u 20 sati, nastupiće Aleksej Kurbatov, ruski pijanista i kompozitor, koji će izvesti djela Igora Stravinskog, Rodiona Ščedrina, Nikolaja Mednera i Karla Vajna, kao i svoje originalne kompozicije i transkripcije. 

"Odlikovana orginalnošću i individualnošću muzičkog izraza, Kurbatova djela su inspirisana tradicijom svjetske simfonijske i kamerne muzike. U isto vrijeme, njegova muzika predstavlja rusku kulturu koja je duboko povezana sa istorijskim kontekstom. Djela simfonijske i kamerne muzike Alekseja Kurbatova izvođena su širom svijeta. Mnogi savremeni izvođači uvrstili su njegove kompozicije na svojim CD albumima. Bogat kompozitorski opus Kurbatova uključuje osam simfonija, opere, sedam instrumentalnih koncerata, tri simfonijske poeme, brojna vokalna i kamerna djela, filmsku muziku itd. Pored toga, njegova klavirska djela bila su uvrštena u obavezni program međunarodnog pijanističkog takmičenja u Klivlendu 2021. godine", stoji u saopštenju.

Pored kompozitorske i pijanističke karijere, uspješno se bavi i pedagoškim radom, održao je brojne majstorske kurseve u gradovima širom Rusije, bio je član žirija na nekoliko muzičkih takmičenja, a do 2022. godine, predavao je na Moskovskom državnom konzervatorijumu.

Kako su kazali iz  KIC-a, ulaz je slobodan. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

U Kotoru počela ekspertska misija Organizacije gradova svjetske baštine

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:31

U Palati Bizanti danas je počeo radni dio ekspertske misije Organizacije gradova svjetske baštine, koja u Kotoru boravi 18. i 19. juna. Misiju je otvorio potpredsjednik Opštine Kotor dr Igor Kumburović, poželjevši dobrodošlicu predstavnicima OWHC-a i učesnicima radionica, saopšteno je iz te opštine.

Evropski filmski festival od 19. juna u svih 25 crnogorskih opština

Srijeda, 17.06.2026 | 09:23

Publika širom Crne Gore od 19. juna do 18. avgusta imaće priliku da besplatno prati savremena ostvarenja evropske kinematografije u okviru Evropskog filmskog festivala, koji će biti organizovan u svih 25 crnogorskih opština, saopšteno je iz Evropske kuće.

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

Najviša temperatura koju ljudsko tijelo može da podnese

Srijeda, 01.07.2026 | 09:39

Sa klimatskim promjenama koje uzrokuju porast temperatura širom svijeta, ekstremne vrućine postaju sve češće - a samim tim i veća prijetnja po zdravlje.

Šaranović: Od danas kampanja „Živi, ne žuri“, vozači će znati gdje policija kontroliše saobraćaj

Srijeda, 01.07.2026 | 11:15

Od 1. jula do 1. oktobra, tokom najintenzivnijeg perioda ljetnje turističke sezone, Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodi nacionalnu preventivno-represivnu kampanju „Živi, ne žuri“, usmjerenu na povećanje bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, sa jasnim ciljem – da sačuvamo ljudske živote i povećamo bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, saopštio je resorni ministar Danilo Šaranović.  

Zbog utakmice BIH – SAD: Kafići u Sarajevu rade do 5 ujutru, na posao kad se probudite

Srijeda, 01.07.2026 | 19:41

U Sarajevu raste navijačka euforija uoči važne utakmice fudbalske reprezentacije BiH protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Mbape srušio još jedan rekord, sada napada Mesija i vječnu listu

Srijeda, 01.07.2026 | 09:34

Kilijan Mbape bio je dvostruki strijelac u rutinskoj pobjedi Francuske nad Švedskom (3:0) u šesnaestini finala 23. Svjetskog prvenstva, potvrdivši još jednom svoju super formu na turniru.

Mitrović: Nepoznanica smo i za mene

Srijeda, 01.07.2026 | 12:18

Crnogorski košarkaši doputovali su u Porto, gdje ih u četvrtak očekuje duel sa Portugalom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Radulović predao dopunu krivične prijave protiv Dragana Krapovića

Četvrtak, 02.07.2026 | 09:07

Advokat Veselin Radulović podnio je Specijalnom državnom tužilaštvu dopunu krivične prijave protiv ministra odbrane Dragana Krapovića, tvrdeći da mu je javnim izjavama u kojima je poručio da je “sljedeći“ ugrozio sigurnost i počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Blaži zemljotres rano jutros zabilježen u Hercegovini: Epicentar kod Mostara

Četvrtak, 02.07.2026 | 08:56

U ranim jutarnjim satima zabilježen je kratak zemljotres kod Mostara jačine 2,5 stepeni po Rihterovoj skali, prenosi Klix.

Šampionka Rolan Garosa eliminisana u drugom kolu Vimbldona

Srijeda, 01.07.2026 | 22:00

Barbora Krejčikova plasirala se u treće kolo Vimbldona nakon što je u trileru od tri seta savladala šampionku Rolan Garosa, Miru Andrejevu, rezultatom 4:6, 7:5, 6:4.

Nikolić: Dobra odbrana recept za pobjedu nad Portugalom

Srijeda, 01.07.2026 | 21:55

Centar crnogorske reprezentacije Zoran Nikolić kazao je da su svjesni važnosti meča sa Portugalom, protiv kojeg moraju odigrati čvrsto u odbrani, kako je naveo, da bi se nadali pobjedi.

Iz Hrvatske izručen član OKG-a osumnjičen za teško ubistvo

Srijeda, 01.07.2026 | 20:38

Član organizovane kriminalne grupe V.L. (28) sproveden u Crnu Goru nakon hapšenja u Hrvatskoj po međunarodnoj potjernici Interpola - tereti se za teško ubistvo u saizvršilaštvu i stvaranje kriminalne organizacije, saopšteno je iz Uprave policije.

Engleska nakon preokreta savladala DR Kongo u Atlanti

Srijeda, 01.07.2026 | 20:16

Dugo je izgledalo da ćemo u Atlanti prisustvovati jednoj od najvećih senzacija u istoriji Mundijala, jer je DR Kongo do 15 minuta prije kraja vodio protiv Engleske. A onda je na scenu stupio Hari Kejn i još jednom pokazao kakav je igrač. Napadač Bajerna je režirao preokret za desetak minuta 2:1 i odveo svoj tim na megdan domaćinu Meksiku u osminu finala.

Zvanično: Sony donio odluku koja mijenja gejming, diskovi odlaze u istoriju

Srijeda, 01.07.2026 | 21:37

Sony je saopštio da PlayStation prelazi u potpunosti na digitalni format, pri čemu će proizvodnja fizičkih diskova s igrama biti obustavljena od januara 2028. godine. Nakon tog datuma, nove igre moći će da se kupuju isključivo u digitalnom formatu putem PlayStation Store-a i kod ovlašćenih prodavaca.

Zbog utakmice BIH – SAD: Kafići u Sarajevu rade do 5 ujutru, na posao kad se probudite

Srijeda, 01.07.2026 | 19:41

U Sarajevu raste navijačka euforija uoči važne utakmice fudbalske reprezentacije BiH protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Bešović: Gradski bazen tokom juna posjetilo oko 6.500 kupača, očekujemo rekordnu sezonu

Srijeda, 01.07.2026 | 19:32

Ljetnja sezona donijela je i veliku posjećenost gradskim bazenima. Tokom juna zabilježen je značajan broj posjetilaca, a u Sportskim objektima očekuju da će jul biti još uspješniji ukoliko se nastavi period lijepog vremena, prenosi RTV Podgorica.

Berane: Raspisan tender za sanaciju i adaptaciju objekta koji će ubuduće koristiti JPU "Radmila Nedić"

Srijeda, 01.07.2026 | 19:24

Raspisan je tender za sanaciju i adaptaciju objekta u centru Berana koji će ubuduće koristiti JPU "Radmila Nedić" Berane, saopštilo je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).