Nedjelja, 25.02.2024 | 13:36
IZVOR: rts.rs/Guardian

Naučnici UPOZORAVAJU - Led na Antarktiku nikada nije bio TANJI

Morski led na Antarktiku dostiže alarmantno nizak nivo treću godinu zaredom. 




Foto: Ilustracija, pixabay.com

Morska površina pod ledom oko Antarktika pala je na nivo ispod dva miliona kvadratnih kilometara, otkada su 1979. godine počela satelitska mjerenja.

Rekordno niska površina pod ledom na moru oko Antarktika na koju ukazuju najnoviji podaci Američkog centra za snijeg i led, potvrđuje da je u prethodne tri godine količina plutajućeg leda na kontinentu bila najniža do sada.

Naučnici ističu da je ovo još  jedna godina u kojoj je zabilježen pad površine morskog leda i dokaz "promjene režima", a kontinent je prošao kroz "nagli kritični prelaz". Morski led na Antarktiku dostiže najniži nivo tokom ljeta na tom kontinentu, u februaru svake godine.

Petodnevni presjek, koji je urađen 18. februara pokazao je da je površina leda pala na 1,99 miliona kvadratnih kilometara, a da je 21. februara bila 1,98 miliona.

Najniži nivo zabilježen je u februaru 2023. godine, tada je nivo leda bio 1,78 miliona kvadratnih metara.

"Izvjesno je da su prethodne tri godine zabilježile najniži nivo leda", rekao je Vil Hobs, naučnik za proučavanje leda sa Univerziteta Tasmanija.

"Činilo se da se pokrivenost ledom blago oporavila u decembru kako je ponovno zamrzavanje napredovalo, ali je onda ponovo palo. Ne postoje pouzdana mjerenja koliko je debeo antarktički morski led", istakla je Arijana Purić, klimatolog specijalizovana za Antarktik i Južni okean,  Univerziteta Monaš.

Naučnici još uvijek istražuju šta je uzrok opadanja morskog leda, ali su zabrinuti da bi globalno zagrijevanje moglo da ima značajnu ulogu posebno zagrijevanjem Južnog okeana koji okružuje kontinent.

Morski led odražava sunčevo zračenje, što znači da manje leda može dovesti do većeg zagrijevanja okeana. Volt Majer, viši naučnik u Nacionalnom centru za podatke o snijegu i ledu, istakao je da velike količine leda tope svakog ljeta.

„Sa veoma niskim maksimumom prošlog septembra, led je vjerovatno bio tanji u prosjeku u mnogim oblastima, ali je teško reći koliki je uticaj imao na brzinu topljenja i približavanje minimuma“, rekao je Volt Majer.

Naučnici su upozorili da je gubitak morskog leda samo jedna od nekoliko velikih promjena koje se primjećuju na Antarktiku i koje će vjerovatno imati globalne posljedice, jer njegov gubitak izlaže veći dio kontinenta okeanu, ubrzavajući gubitak leda na kopnu, što može podići globalni nivo mora.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Šta ne biste trebali raditi ako psa ostavljate samog kod kuće?

Srijeda, 13.05.2026 | 13:31

Stručnjaci za ponašanje pasa upozoravaju da pretjerano emotivan oproštaj prije izlaska iz kuće, može povećati stres i pogoršati separacijsku anksioznost kod ljubimaca.

Čudo na farmi u Srbiji: Krava otelila četiri teleta

Srijeda, 13.05.2026 | 14:22

Dolina Ribarske rijeke, u odnosu na površinu od 15 kvadratnih kilometara, ima najviše farmi u tom dijelu Srbije, za uzgoj junadi simentalske rase, i oko 2.000 grla.

Demi Mur o vještačkoj inteligenciji u Holivudu: Nemamo se čega bojati, ne može zamijeniti pravu umjetnost

Srijeda, 13.05.2026 | 11:05

Glumica Demi Mur komentarisala je rastuću raspravu o korišćenju vještačke inteligencije u Holivudu i filmskoj industriji.

Luksuz iz filma na tržištu: Prodaju se obje vile Tonija Montane

Utorak, 12.05.2026 | 09:15

Dvije vile povezane sa kultnim filmom „Lice sa ožiljkom“ – luksuzno imanje El Fureidis u Kaliforniji i prepoznatljiva rezidencija na Floridi ponovo su na tržištu nekretnina, uz cijene od 40 za jednu i neverovatnih 238 miliona dolara za drugu.

Pentagon objavio prve NLO dosijee: Javnost dobila pristup tajnim dokumentima

Ponedjeljak, 11.05.2026 | 21:57

Američko Ministarstvo odbrane objavilo je prvu grupu dugo očekivanih dokumenata povezanih sa neidentifikovanim letećim objektima (NLO) i neobjašnjenim vazdušnim fenomenima (UAP), nakon što je predsjednik Donald Tramp još u februaru naredio deklasifikaciju materijala zbog ogromnog interesovanja javnosti.  

Cetinjski list: Dezinformacije uznemirile stanovnike prijestonice

Srijeda, 13.05.2026 | 17:05

Osim šture informacije iz Uprave policije da je dežurnoj službi Odjeljenja bezbjednosti Cetinje danas oko 13 sati jedna muška osoba prijavila da je, dok se nalazio u mjestu Kobilji Do na teritoriji cetinjske opštine u Katunskoj nahiji, čuo pucanj iz vatrenog oružja iz pravca obližnje šume, te da tom prilikom nije zadobio tjelesne povrede – sve ono što je uslijedilo pokazalo se kao netačno, piše Cetinjski list.

Butorović: Preduzete konkretne aktivnosti u slučaju nedozvoljene gradnje u Baošićima

Srijeda, 13.05.2026 | 15:30

Milutin Butorović, ministar bez portfelja i predsjednik Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, održao je hitan sastanak na temu slučajeva nedozvoljene gradnje u Opštini Herceg Novi, sa posebnim naglaskom na kupalište u Baošićima u vlasništvu „Carine‟ D.O.O, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.

Za mnoge je ovo vječita dilema: Da li je štetno puniti rezervoar do vrha?

Utorak, 14.04.2026 | 17:50

Napokon imamo odgovor

Obožavaju luksuz: Horoskopski znakovi koji imaju najskuplji ukus

Srijeda, 13.05.2026 | 17:20

Njih privlače fine tkanine, dobar parfem, vrhunska hrana, dizajn koji izgleda skupo i detalji koji odaju utisak otmenosti.

Istorijska promjena za telefone: Stigla opcija koju su korisnici Androida i iPhone-a čekali godinama

Srijeda, 13.05.2026 | 17:10

Poruke između Androida i iPhone-a postaju potpuno privatne.

Osvježavajući desert u čaši sa jagodama kojem je teško odoljeti

Srijeda, 13.05.2026 | 17:00

Tokom proljeća i ljeta kremasti deserti u čašama su savršen spoj svježine i lagane slatkoće koji uvijek podigne raspoloženje.

Pravni tim Đukanovića: Odluke u slučaju „Telekom” predstavljaju opasan institucionalni presedan

Srijeda, 13.05.2026 | 14:05

Pravni tim Mila Đukanovića i Ane Đukanović saopštio je da se u predmetu “Telekom” pravno pitanje pogrešno predstavlja javnosti, navodeći da Vlada i Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa nemaju ovlašćenja za nastavak krivičnog gonjenja nakon stavova tužilaštva o zastarjelosti, te da se radi o pokušaju političkog uticaja na pravosudni sistem. 

Grof podnio ostavku nakon remija u Bijelom Polju

Srijeda, 13.05.2026 | 14:01

Za vjerovali ili ne: Budućnost će najgoru sezonu od obnavljanja nezavisnosti završiti sa šestim trenerom - Miodrag Grof Božović nije više šef stručnog štaba prošlogodišnjeg prvaka države.

Stanovnici Crne Gore žive duže: Očekivani životni vijek 78,1 godina

Srijeda, 13.05.2026 | 13:45

Crna Gora u 2025. godini bilježi nastavak pozitivnog trenda produženja životnog vijeka, koji je porastao na 78,1 godinu, odnosno za 0,2 godine više u odnosu na 2024, pokazuju podaci Monstata.

Dom zdravlja Podgorica: Medicinske sestre i tehničari stub zdravstvenog sistema

Srijeda, 13.05.2026 | 14:31

Povodom Međunarodnog dana sestrinstva, koji se obilježava 12. maja, menadžment Doma zdravlja Glavnog grada ove godine je obezbijedio simbolične poklone za sve medicinske sestre i tehničare zaposlene u toj ustanovi, kao znak pažnje i zahvalnosti za njihov predani rad, trud i profesionalnu posvećenost, saopšteno je iz Doma zdravlja.