Ponedjeljak, 26.02.2024 | 13:00
IZVOR: kolektiv.me

IJZ apeluje - Roditelji da ne odlažu vakcinaciju djece

Pozivamo roditelje da dovode djecu na vakcinaciju u skladu sa kalendarom imunizacije i da bez medicinskih kontraindikacija utvrđenih, i u pisanoj formi navedenih, od strane ljekara ne odlažu vakcinaciju, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).




Foto: arhiva, Kolektiv.me

"Pravovremena vakcinacija je veoma važna i odlaganje vakcinacije bez utvrđenog i medicinski opravdanog razloga može biti veoma opasno jer se time produžava period kada su djeca osjetljiva na infekcije određenim uzročnicima i može dovesti do ozbiljnih posljedica. Protiv pertusisa (velikog kašlja) se vakcinacija u ovakvoj epidemiološkoj situaciji sprovodi na način da se prve tri doze vakcine prime u uzrastu sa dva (prva doza), sa tri (druga doza) i sa četiri mjeseca (treća doza), kao i da se djeca redovno revakcinišu, prvi put tokom druge godine života i drugi put tokom sistematskih pregleda pred polazak u školu. S obzirom na trenutku epidemiološku situaciju u regionu, snažno ističemo krucijalni značaj pravovremene vakcinacije protiv morbila  - prva doza MMR vakcine odmah nakon prvog rođendana, ili čim prije kod onih koji kasne sa prvom dozom, kao i primanje druge doze MMR vakcine kod sve djece koja je još uvijek nisu primila, a pohađaju školu ili će u školu krenuti od 01. septembra ove godine".

Kako su naveli iz IJZCG, vakcinacija se kontinuirano sprovodi u redovnim terminima radnim danima kod izabranih ljekara za djecu. Povremeno će biti organizovana vakcinacija u dodatnim terminima za sve koji kasne sa vakcinacijom ili nemaju izabranog doktora.

"Pertusis je oboljenje kod kojeg se naročito teški simptomi mogu javiti kod novorođenčadi i nepotpuno imunizovane odojčadi (djece uzrasta ispod jedne godine, a naročito ispod šest mjeseci), kod kojih je ova bolest nerijetko životno ugrožavajuća. Adolescenti, odrasli i imunizovana djeca najčešće imaju blaže ili atipične simptome velikog kašlja, iako se izraženo oboljenje može javiti u svim uzrasnim grupama posebno kod onih kod kojih je od završene primovakcinacije/revakcinacije prošlo duže od četiri godine. Institut za javno zdravlje Crne Gore je, od početka novembra 2023. godine zaključno sa 25.02.2024.g, registrovao 681* slučaj obolijevanja od pertusisa. Kod 594 osobe je bolest potvrđena laboratorijskim putem (PCR ili serološkim analizama), dok je kod 87 osoba obolijevanje prijavljeno na osnovu razvoja karakterističnih simptoma bolesti nakon bliskog kontakta sa oboljelim".

Među registrovanim slučajevima (681), najveći udio oboljelih je u uzrasnoj grupi 11-15 godina (257), potom u uzrasnoj grupi 26-64 godine (107), 16-20 godina (99), 6-10 godina (95), 1-5 godina (76), preko 65 godina (19), ispod 1 godine (15) i u uzrasnoj grupi 21-25 godina (13).

Najveći broj slučajeva je otkriven u Podgorici (511) i Danilovgradu (34), potom u Beranama (29), Baru (21), Nikšiću (16), Budvi (11), Cetinju (11), Kotoru (10), Bijelom Polju (9), Tivtu (8), Herceg Novom (7), Zeti (5), Mojkovcu (3), Andrijevici (2), Ulcinju (2), Petnjici (1) i Pljevljima (1). Do 25.02.2024. su od strane nadležnih epidemioloških službi epidemije pertusisa prijavljene u Podgorici, Danilovgradu, Beranama, Baru, Nikšiću, Tivtu i Budvi.

"Od  registrovanih slučajeva (681), kod 638 (odnosno preko 90%) je od posljednje doze vakcine (treće doze vakcine ili prve revakcinacije) sa komponentom protiv pertusisa do obolijevanja prošlo pet ili više godina, ili osobe nisu bile imunizovane, ili ne postoji dokaz o imunizaciji (uglavnom kod osoba starijih od 25 godina). Nakon pet ili više godina od završene primoimunizacije ili revakcinacije ne može se očekivati postojanje imuniteta zbog karakteristika acelularne vaccine. Prema informacijama dostupnim IJZCG od početka decembra u Crnoj Gori su zbog pertusisa ukupno bilo je hospitalizovano 38* osoba od kojih su trenutno dva pacijenta na bolničkom liječenju. Posebno apelujemo na osjetljive grupe, odnosno na članove njihovih porodica, i generalno osobe koje dolaze u kontakt sa njima, da budu veoma pažljivi i da primjenjuju opšte mjere prevencije (nošenje maske, izbjegavanje kontakta kada osoba ima simptome infekcije, odlazak kod ljekara radi testiranja i uključivanja adekvatne antibiotske terapije) u cilju smanjenja rizika obolijevanja od velikog kašlja i daljeg prenošenja bolesti. Podsjećamo da je prema Stručno-metodološkom uputstvu obezbjeđeno PCR testiranje za djecu ispod pet godina, trudnice, bolnički liječene pacijente, dok je za ostale obezbijeđenja dijagnostika analizom specifičnih IgG antitoksin antitjela na Bordetellu pertusis iz krvi. Podaci o obolijevanju i kretanju obolijevanja od pertusisa mogu se svakodnevno pratiti na interaktivnom dashboardu na sajtu Instituta za javno zdravlje Crne Gore: https://www.ijzcg.me/me/pertussis", zaključeno je u saopštenju IJZCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP: Desingerica kažnjen sa 200 eura, u klubu u Sutomoru u kom je nastupao 11 maloljetnika konzumiralo alkohol

Subota, 18.07.2026 | 12:19

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Bar su, u saradnji sa inspektorima za strance, sankcionisali tri lica iz Republike Srbije, među kojima je estradni umjetnik Dragomir Despić Desingerica, zbog kršenja Zakona o strancima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Zbog visokih temperatura mijenja se raspored odvoza otpada: Čistoća apeluje na građane da prilagode vrijeme odlaganja

Petak, 17.07.2026 | 15:12

Povećane dnevne temperature uslovile su izmjene u organizaciji rada ekipa Čistoće. Od ponedjeljka, 20. jula, odvoz komunalnog otpada i čišćenje javnih površina obavljaće se prema novom rasporedu, a iz preduzeća apeluju na građane da otpad odlažu u jutarnjim ili večernjim časovima kako bi zaštitili radnike koji posao obavljaju na otvorenom.

MUP: Svi posjetioci planinskih područja da odgovorno planiraju boravak u prirodi

Petak, 17.07.2026 | 14:03

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) apelovali su na sve posjetioce planinskih područja da odgovorno planiraju boravak u prirodi.

Pavličić o bjekstvu Miloša Medenice: Čitav sistem morao je da bude jedinstven

Petak, 17.07.2026 | 12:43

Bjekstvo Miloša Medenice ima negativan efekat po sudstvo, ali i državu, ističe predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić.

Završena akcija spašavanja na Durmitoru, evakuisani državljani Izraela

Petak, 17.07.2026 | 13:23

Akcija spašavanja na području Durmitora uspješno je završena, saopštili su iz Gorske službe spašavanja (GSS) Crne Gore.

FOTO: Selfi o kojem se priča - ŠAMPIONI na jednom mjestu

Subota, 18.07.2026 | 09:51

U Njujorku koji će u nedjelju biti domaćin velikog finala Svjetskog prvenstva između Španije i Argentine održan je događaj pod imenom “Fanatics fest””, koji je okupio veliki broj zvijezda i legendi sporta.

POGLEDAJTE: Uprava za saobraćaj objavila video završene dionice Zaborje–Jasenovo Polje

Subota, 18.07.2026 | 09:01

Uprava za saobraćaj objavila je na svom YouTube kanalu video završenih radova na rekonstrukciji dionice Zaborje–Jasenovo Polje, na magistralnom putu Nikšić - Plužine.

Đoković - Uvijek ima nešto da se dokaže, da mogu biti bolji nego što sam bio juče

Subota, 18.07.2026 | 08:29

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković govorio je u televizijskom intervjuu za "CBS Mornings" o cijeni vrhunskog sporta, odrastanju, porodici i planovima za predstojeći Ju-Es open, otkrivši da uprkos svemu i dalje ima potrebu da se svakog dana dokazuje - prije svega sebi - da može biti bolji.

Od 20. do 26. jula, TRI HOROSKOPSKA ZNAKA dobijaju šansu koja mijenja tok života

Subota, 18.07.2026 | 08:24

Nedjelja od 20. do 26. jula donosi snažan astrološki preokret koji će pojedinim horoskopskim znacima otvoriti vrata uspjeha, novih prilika i velikih životnih promjena.

Kupovna moć u regionu: Crna Gora NAJBRŽE RASTE ove decenije

Petak, 17.07.2026 | 21:34

Crna Gora je u posljednjih šest godina ostvarila najveći rast kupovne moći među državama regiona, pokazuju podaci i analiza portala inflacija.me. Prema toj procjeni, kupovna moć građana porasla je sa 919 eura u 2020. godini na 1.633 eura u 2026., što predstavlja rast od čak 77,7 odsto.

Spajić: Air Montenegro za manje od dvije godine udvostručio broj letjelica

Petak, 17.07.2026 | 20:53

Nabavkom četvrtog aviona Air Montenegro je za manje od dvije godine udvostručio broj letjelica i pokazao da strateško ulaganje u nacionalnog avio-prevoznika donosi rezultate, saopštio je premijer Milojko Spajić.

FOTO/VIDEO: Četvrti avion - Embraer E195 stigao u Podgoricu

Petak, 17.07.2026 | 19:49

Novi vazduhoplov tipa Embraer E195 registarskih oznaka 4O-AOI, sletio je u Podgoricu.

Air Montenegro dobija četvrti avion: Embraer E195 uskoro stiže u Podgoricu

Petak, 17.07.2026 | 17:39

Uskoro će iz Sarbrikena za Podgoricu poletjeti novi vazduhoplov tipa Embraer E195 sa 118 mjesta za putnike, koji je kompanija Air Montenegro uzela u dugoročni zakup, saopštio je predsjednik Odbora direktora Air Montenegra Tihomir Dragaš.

Andrić: Najoštrije osuđujem govor mržnje i uvrede prema Marti Kos

Petak, 17.07.2026 | 17:36

U ime Pokreta Evropa sad! najoštrije osuđujem govor mržnje, uvrede i neprimjereno izrugivanje kojima je evropska komesarka Marta Kos prethodnih dana bila izložena od dijela crnogorske opozicije i njima bliskih pojedinaca, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelenka Andrić.

Nova avio-linija: Iberia povezala Madrid i Tivat

Petak, 17.07.2026 | 17:20

Španska nacionalna avio-kompanija Iberia uspostavlja u subotu, 19. jula, direktnu avio-liniju između Madrida i Tivta, čime Crna Gora dobija još jednu važnu vazdušnu konekciju sa Zapadnom Evropom.