Petak, 01.03.2024 | 21:49
IZVOR: n1.info.rs

Istraživanje POKAZALO kojim automobilima su vozači NAJZADOVOLJNIJI

Amerikanci su sproveli istraživanje o tome koliko su vlasnici zapravo zadovoljni svojim automobilima, a na vrhu liste našli su se američki automobili, piše N1 Zagreb.




Foto:Ilustracija/Pixabay.com 

Prosječno zadovoljstvo brendom je zasnovano na anketi Consumer Reports. 

Za 2023. godinu, proizvođač električnih pikapova Rivian pobIJedio je sa svojim modelima R1S i R1T, piše N1 Zagreb. 

Drugo mjesto zauzima Tesla, koja je godinu dana ranije završila na vrhu liste zadovoljstva.

Njima se pridružuju i brojni drugi proizvođači luksuznih automobila, koji se često nalaze u prvih deset, uključujući BMV, Porše,  Genesis (Hiundaijev luksuzni brend) i Leksus, a Subaru, Ram i Honda takođe zaokružuju najbolje, piše N1 Zagreb.

Najveći napredak ostvario je Mini, koji je skočio 11 mjesta na drugu poziciju.

Neki proizvođači automobila imaju model ili dva koji se svrstavaju među najzadovoljnija vozila, dok ostatak njihove linije zaostaje u očima vlasnika. Ali mali broj proizvođača dosljedno zadovoljava kupce u svim ili većini svojih modela.

Ispitani su vozači automobila u sljedećim kategorijama: ukupni komfor, zadovoljstvo u vožnji, prostor za odlaganje u kabini, upotrebljivost i cijena posjedovanja, navodi N1 Zagreb.

Stoga su navedeni i pobjednici po kategorijama.

Kada je u pitanju komfor, između ostalog, ocijenjivani su komfor sjedišta, buka u kabini, ali i udobnost same vožnje.

Vodeći u toj kategoriji je Porše, a slede Genesis, Audi, BMV, Leksus i Rivijan. Dok je najmanje zadovoljan u ovoj kategoriji bio Infiniti, navodi N1 Zagreb.

Kategorija vožnje uključuje upravljivost i brzinu kojom vozilo ubrzava. Tesla je bio na prvom mjestu u kategoriji, a slede Rivijan, Porše, BMV, Dženezis i američki Linkoln. Na drugom kraju skale je Folksvagen.

Kategorija praktičnost i prostranost ocjenjuju stvari kao što je broj držača za čaše. Pobijedio je Ram pikap, a slijede Linkoln, Tesla, Krajsler, Rivijan i Ford. Na drugoj strani skale je Audi.

Upotrebljivost, odnosno lakoća korišćenja, uzima u obzir koliko je lako koristiti klima uređaj, mjenjač, multimedijalni sistem i slično. Genesis je zauzeo prvo mjesto, a za njim slijede Lincoln, Jeep, Cadillac, BMV i Buick.

Iznenađujuće, Folksvagen je bio najmanje zadovoljan u ovoj kategoriji.

Troškovi posjedovanja obuhvataju troškove goriva, osiguranja, održavanja i popravke, a u ovoj kategoriji pobijedio je Tesla, a slijede Hjundai, Rivijan, Tojota, Mazda i Kija. Na drugom kraju skale je veoma važan brend – Mercedes-Benz.

Ovo su rezultati godišnjeg istraživanja iz 2023. godine u kojem je učestvovalo više od 330.000 vozila. Podaci se odnose na modele automobila od 2021. do 2023. godine.

Ocjena zadovoljstva vlasnika je zasnovana na procentu vlasnika koji su odgovorili sa „definitivno da“ na pitanje da li bi kupili isto vozilo ako bi morali da rade sve iznova u smislu cijene, performansi, pouzdanosti, udobnosti, uživanja, itd. Ocjene i ocjene za faktore su određene na osnovu procenta vlasnika koji su rekli da su veoma zadovoljni.

Istraživači primjećuju da automobili koji najviše zadovoljavaju potrebe nisu nužno najbolji na tržištu, i obrnuto.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kako ChatGPT vidi rat u Iranu: Evo šta predviđa kao ,,najgori mogući scenario”

Petak, 13.03.2026 | 15:33

Sukob na Bliskom istoku traje nedjeljama, a tenzije se ne smiruju. Naravno, niko ne zna dokle će rat trajati, a mediji su pitali ChatGPT da vide šta će reći. Odgovor pročitajte u nastavku.

Poreska uprava: Rok za predaju PD prijava i finansijskih iskaza pomjeren do 24. aprila

Petak, 13.03.2026 | 15:57

Iz Poreske uprave danas su saopštili da je rok za predaju finansijskih iskaza i prijava poreza na dobit pravnih lica produžen, zbog, kako su naveli, nastojanja da u koordinaciji sa izvođačem novog informacionog sistema omoguće nesmetano funkcionisanje elektronskog servisa za podnošenje poreskih prijava i ostalih dokumenata putem portala IRMS.

Ris Džejms produžio ugovor sa Čelsijem do 2032.

Petak, 13.03.2026 | 17:59

Kapiten Čelsija Ris Džejms produžio je ugovor sa "plavcima", pa će se za zadržati na "Stamford Bridžu" do 2032. godine, prenijeli su britanski mediji.

Čarapić: Ovako to radi čuvena evropska opozicija

Petak, 13.03.2026 | 17:10

Šef kluba poslanika Evrope sad (PES) Vasilije Čarapić, istakao je na mreži X da opozicija nije bila danas u plenarnoj sali kada se glasalo o zakonima iz evropske agende.

Kirije u Podgorici pale za 20 odsto, Udruženje podstanara planira kontrolu cijena

Petak, 13.03.2026 | 21:15

Veliki broj stranaca je otišao, a sa njima su pale i kirije, i to za 20 odsto. Više u novčaniku ostaje za 60 hiljada podstanara, koliko ih je na nivou države. No, i danas, za plaćanje kirije za jednosoban stan, treba izdvojiti oko 400 eura, što je, na prosječnu platu od oko 1000 eura, bolni izdatak. Evo kako Udruženje podstanara planira da kontroliše cijene izdavanja u narednom periodu.

Spajić sa Maske: Fokus na EU integraciji i ekonomskoj saradnji imperativ u odnosima Crne Gore i Francuske

Subota, 14.03.2026 | 15:09

Premijer Milojko Spajić saopštio je na mreži X da se sastao sa ambasadorkom Francuske An Mari Maske, i da je tom prilikom ocijenjeno da je fokus na EU integraciji i ekonomskoj saradnji imperativ u odnosima Crne Gore i Francuske.  

Gvardiola branio izbor tima nakon poraza od Reala

Subota, 14.03.2026 | 15:16

Trener Pep Gvardiola našao se na udaru kritika zbog izbora igrača u porazu Mančester Sitija od Real Madrida. Mnogi su se zapitali zašto je po prvi put nakon Halanda igrao trio Doku–Semenjo–Savinjo.

Novi kosovski zakoni: Srbi pred „svršenim činom“; „Zašto Beograd ćuti?“

Subota, 14.03.2026 | 14:50

Kosovo počinje da primjenjuje zakone o strancima i vozilima, što bi moglo da oteža život velikom broju Srba. Dok se u Prištini to posmatra kao rutinska procedura, u Beogradu najglasnija je – ćutnja.  

Vujović: Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije

Subota, 14.03.2026 | 14:49

Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi (FFHN) od strane Međunarodne federacije udruženja filmskih producenata (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films) FIAPF potvrđuje međunarodni značaj tog događaja i predstavlja važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije i promociju autora iz države i regiona, ocijenila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović.

Erdogan: Turska neće biti uvučena u rat sa Iranom nakon raketnog incidenta

Subota, 14.03.2026 | 14:27

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da Turska nece biti uvučena u rat između Irana, Izraela i Sjedinjenih Američkih Država, ali da je spremna da odgovori na sve prijetnje nakon što je presretnuta treca iranska balistička raketa lansirana ka Turskoj.      

Panč nije jedini: Koala Rafa koja je ostala bez mame, ne odvaja se od igračke

Subota, 14.03.2026 | 14:23

Upoznajte Rafu, bebu koalu koja je pronašla utjehu u plišanoj igrački nakon što je ostala siroče.

Barselonu čekaju promjene na ljeto – Deko najavio velike prodaje i kupovine

Subota, 14.03.2026 | 14:10

Sportski direktor FK Barselona, Deko, već priprema teren za ljetnji prelazni rok. Jedan od igrača koji bi mogao da napuni klupsku kasu je Alehandro Balde, koji nije igrao na svom nivou tokom sezone, a dolaskom Žoaa Kansela postalo je jasno kako treba da izgleda ofanzivni bek u timu.

Novi veliki okršaj – Ribakina protiv Sabalenke za titulu u Indijan Velsu

Subota, 14.03.2026 | 13:58

Jelena Ribakina će u velikom finalu turnira u Indijan Velsu igrati protiv Arine Sabalenke u borbi za titulu na VTA 1.000 turniru u Kaliforniji.

Pripremite POSNE PALAČINKE: Recept koji uspijeva svima

Subota, 14.03.2026 | 13:44

Palačinke su jedan od onih recepata koji gotovo svi vole - mekane, tanke i savršene za razne slatke ili slane filove. Ipak, mnogi misle da je za njihovu pripremu neophodno koristiti jaja i mlijeko.

ASP: Za saobraćajni dio bulevara Tivat–Jaz već plaćeno više od 22,5 miliona

Subota, 14.03.2026 | 13:36

Akcija za socijalnu pravdu (ASP) saopštila je da je do kraja prošlog mjeseca za saobraćajni dio radova na rekonstrukciji bulevara Tivat–Jaz isplaćeno više od 22,5 miliona eura, dok se završetak projekta ubrzano očekuje prije početka ljetnje turističke sezone.