Subota, 02.03.2024 | 09:57
IZVOR: kolektiv.me

S&P: Poboljšani izgledi Crne Gore iz stabilnog u pozitivan

Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga „Standard and Poor's“ (S&P) poboljšala izgled Crne Gore iz „stabilnog“ u „pozitivan“, uz očuvanje ocjene kreditnog rejtinga 'B/B', saopšteno je iz Ministarstva finansija.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Agencija za kreditni rejting “Standard & Poor’s” objavila je novi Izvještaj za Crnu Goru kojim je dosadašnji izgled naše zemlje, označen kao ”stabilan” poboljšan u „pozitivan“, uz zadržavanje ocjene 'B/B'.

"Prema metodologiji kreditne rejting agencije „Standard & Poor’s“, a uzimajući u obzir ekonomska kretanja i fiskalne rezultate koji su u samom izvještaju okarakterisani kao pozitivni, neophodno je napomenuti da revidirani izgled (outlook) kreditnog rejtinga za Crnu Goru predstavlja znak pozitivnih kretanja u ekonomiji zemlje, kao i i pozitivnih očekivanja u budućnosti. „Standard & Poor's“ izglede procjenjuje na osnovu potencijalnog kreditnog rejtinga u srednjem i dugom roku. Prilikom utvrđivanja prognoze za rejting, uzimaju se u obzir sve promjene u ekonomskim, političkim, fiskalnim i drugim uslovima. U smislu navedenog, izmjena outlooka na „pozitivan“ znači da u srednjem i dugom roku može doći do povećanja rejtinga države. U izvještaju S&P se navodi da bi do poboljšanja rejtinga Crne Gore moglo doći u narednih 12 mjeseci ako fiskalni rezultati budu jači nego što se trenutno predviđa, uz trend pada neto javnog duga. U takvom scenariju, ovo bi mogao biti slučaj kao rezultat snažnijeg ekonomskog rasta ili mjera fiskalne konsolidacije. Takođe, do poboljšanja rejtinga bi moglo doći u slučaju jače eksterne pozicije Crne Gore u odnosu na trenutne prognoze".

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija, pozitivni izgledi prvenstveno odražavaju potencijal da će se fiskalni i platni bilans za Crnu Goru pokazati jačim nego što se trenutno predviđa, tokom naredne godine, dodatno smanjujući nivo neto javnog duga kao udjela u privredi nakon već konzistentnog pada tokom 2021-2023.

"Unapređenje izgleda u „pozitivan“ prvenstveno odražava potencijal za dalje jačanje fiskalnih rezultata Crne Gore tokom 2024-2025. godine. Iako se trenutno predviđa prosječan deficit budžeta od 3% BDP-a u naredne dvije godine, Crna Gora je imala uravnotežen budžet u 2023. godini, koji je uglavnom bio podržan snažnim ostvarenjem prihoda, ali i jednokratnim faktorima kao što su prihodi od ekonomskog državljanstva i EU donacije. Po mišljenju analitičara, dalji rast turizma i domaće potrošnje, poboljšanje poreske administracije i dodatne mjere za prikupljanje prihoda, mogle bi da podrže snažniji budžetski učinak za Crnu Goru. Predviđa se prosječan fiskalni deficit od 3% BDP-a u periodu 2024-2027. godine, nakon suficita od 0,5% 2023. godine koji je ostvaren uz pomoć jednokratnih prihoda. U izvještaju ove kreditne agencije procjene su da će deficit tekućeg računa u prosjeku iznositi 12% BDP-a u srednjem roku. Za 2024. godinu predviđa se stabilizacija inflacije na prosječnom nivou od 4,3%, podržano baznim efektima i daljim snižavanjem cijena hrane. Bankarski sektor u Crnoj Gori trenutno pokazuje snažnu likvidnost. Očekivanja su da će crnogorska ekonomija nastaviti sa privlačenjem stranih direktnih investicija (SDI) od oko 10% BDP-a godišnje u srednjem roku", zaključeno je u saopštenju Ministarstva finansija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Crna Gora zabilježila rast SDI, ali u posljednjih pet godina nedostaju produktivne investicije

Utorak, 07.07.2026 | 17:23

Crna Gora je od 2015. do 2025. godine zabilježila značajan priliv stranih direktnih investicija (SDI), ali je u posljednjih pet godina uočljiv nedostatak produktivnih investicija koje stvaraju dugoročnu dodatnu vrijednost za crnogorsku ekonomiju i društvo.  

Kordić: Turistička sezona bilježi dobre rezultate, koordinacija svih institucija ostaje ključna

Utorak, 07.07.2026 | 16:10

Ministarka turizma Simonida Kordić održala je sjednicu Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističke sezone, sa ciljem kontinuiranog praćenja toka sezone, izazova na terenu i koordinacije aktivnosti svih nadležnih institucija, saopšteno je iz njenog resora.

Ćulafić u radnoj posjeti Nikšiću: Blizu smo rješenja lokacije regionalnog centra

Utorak, 07.07.2026 | 11:17

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić boravio je u radnoj posjeti Nikšiću, tokom koje je obišao Željezaru i Komunalno preduzeće Nikšić, gdje je sa predstavnicima lokalnih institucija i partnerima razgovarao o unapređenju sistema upravljanja otpadom i razvoju komunalne infrastrukture.

"Zavod za zapošljavanje postupa isključivo u skladu sa zakonom i poziva na jedinstvo i tumačenje propisa"

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 20:00

Zavod za zapošljavanje Crne Gore odbacuju navode Sindikata ZZZCG i granskog Sindikata uprave i pravosuđa CG da postupaju protivzakonito ili diskriminatorno, te da sve u vezi sa prestanak radnog odnosa zaposlenih sprovode se isključivo u skladu sa važećim propisima.

Đukanović: Energetika i turizam su dvije ključne razvojne grane Crne Gore

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 16:14

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Milutin Đukanović učestvovao je na panelu „Zajedno za održivi turizam – partnerstvo države, Evropske unije i privrede u zelenoj tranziciji“, koji su uz podršku Evropske unije organizovali Ministarstvo turizma i Eko fond.

Usvajanje izmjena zakona o MUP i ANB najkasnije do 31. jula

Utorak, 07.07.2026 | 16:31

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša je na mreži X objavio dio sporazuma vlasti i dijela opozicije o prevazilaženju parlamentarne krize.

Ibrahimović – Anand: Dvije decenije diplomatskih odnosa temelj za novo snaženje partnerstva

Utorak, 07.07.2026 | 15:21

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se, na marginama NATO samita u Ankari, sa ministarkom vanjskih poslova Kanade Anitom Anand.

Sporazum vlasti i opozicije: Do 31. jula izmjene zakona o policiji i ANB-u, Ustav da se promijeni do 4. septembra

Utorak, 07.07.2026 | 15:02

Vlast i opozicija će najkasnije do 31. jula obezbijediti usvajanje izmjena i dopuna zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), u skladu s usaglašenim rješenjima, a do istog datuma će se formirati posebno radno tijelo koja će pratiti primjenu tih propisa.

Spajić: Zajedno do istorijskog cilja

Utorak, 07.07.2026 | 16:44

Pozdravljamo odluku praktično svih poslanika Skupštine Crne Gore da pokrenu proces izmjene Ustava, izmjene koja je jedna od posljednjih u nizu pregovora sa EU, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Satler: Dobar dan za Crnu Goru i njene ambicije ka EU

Utorak, 07.07.2026 | 15:32

Dobar dan za Crnu Goru i njene ambicije ka Evropskoj uniji, poručio je ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johan Satler, komentarišući današnje usvajanje Predloga za promjenu Ustava. Poslanici Skupštine Crne Gore su danas usvojili predlog za promjenu Ustava kojima se uređuje sastav, izbor, mandat Sudskog i Tužilačkog savjeta. 

Ovo su neradni dani povodom 13. jula

Srijeda, 08.07.2026 | 14:39

Neradni dani povodom predstojećeg državnog praznika - Dana državnosti Crne Gore su ponedeljak 13. jul i utorak 14. jul.

MKM: Utvrđena lista kandidata za Trinaestojulsku nagradu

Srijeda, 08.07.2026 | 14:33

Žiri za dodjelu Trinaestojulske nagrade utvrdio je listu od 26 kandidata koji ispunjavaju formalno-pravne uslove za dodjelu najvećeg državnog priznanja za 2026. godinu. U skladu sa Zakonom o državnim nagradama, ove godine mogu biti dodijeljene najviše tri godišnje Trinaestojulske nagrade, i to po jedna u istoj oblasti.

Voli i UNICEF podržavaju roditelje širom Crne Gore

Srijeda, 08.07.2026 | 14:18

„Djeci ne trebaju savršeni roditelji. Trebaju im roditelji koji rastu zajedno s njima.“

Policija će snimati prijem na Cetinju

Srijeda, 08.07.2026 | 14:05

Uprava policije saopštila je da će u četvrtak, 9. jula, u skladu sa članom 93 Zakona o unutrašnjim poslovima, snimati javno okupljanje povodom svečanog prijema koji predsjednik Crne Gore priređuje u čast Dana državnosti.

Mujović: Junaci Trinaestojulskog ustanka dio istorije i vrijednosti koje moramo pamtiti i baštiniti

Srijeda, 08.07.2026 | 13:50

Povodom obilježavanja 8. jula, dana kada je 1941. godine donijeta istorijska odluka o podizanju ustanka protiv okupatora, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, zamjenica gradonačelnika, Nađa Ljiljanić i predsjednik Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić, položili su vijenac na spomenik na Ravnom Lazu u Piperima.

PES Pljevlja formirao prvi mjesni odbor

Srijeda, 08.07.2026 | 13:39

Pokret Evropa sad (PES) u Pljevljima formirao je mjesni odbor u ovom gradu. Poručuju da na ovaj način nastavljaju snažnije organizovanje na terenu i potvrđuju opredijeljenost da se glas građana čuje u svakoj mjesnoj zajednici.

Policija pojačava kontrole na putevima širom Crne Gore: Evo gdje će dežurati presretači

Srijeda, 08.07.2026 | 12:27

Mobilna jedinica policije za bezbjednost saobraćaja tzv. „presretači“ biće angažovana na auto-putu Princeza Ksenija, kao i na putnim pravcima Podgorica–Nikšić, Podgorica–Cetinje i Podgorica–Virpazar, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Kadetkinje nastavljaju pripreme, Kapisoda pružio podršku

Srijeda, 08.07.2026 | 12:22

Predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda obišao je pripreme ženske kadetske reprezentacije, koja se na Ivanovim Koritima priprema za nastup na Svjetskom prvenstvu u Rumuniji, koje će biti održano od 29. jula do 9. avgusta.

Laboratorije u NTP otvorene za startapove, kompanije i istraživače

Srijeda, 08.07.2026 | 12:15

Startapovi, inovativne kompanije, istraživači i studenti od danas mogu koristiti laboratorijske kapacitete Univerziteta Crne Gore (UCG) kroz Naučno-tehnološki park Crne Gore, čime se po prvi put savremena univerzitetska istraživačka infrastruktura sistemski stavlja na raspolaganje inovacionoj zajednici i privredi, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Granična policija na Aerodromu Podgorica uhapsila državljanina Turske kojeg potražuje Interpol Ankara

Srijeda, 08.07.2026 | 11:53

Policija je saopštila da su na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica kontrolisali C.Y. (30), državljanina Republike Turske.