Ponedjeljak, 04.03.2024 | 10:32
IZVOR: kolektiv.me

MF: Nije tajna da država vraća stare dugove, donose se odluke o zaduženju koje nijesu posljedice rada ove administracije

Ministarstvo finansija i Vlada, prilikom izlaska na tržište zbog obaveze vraćanja starih dugovanja, poštuju Zakon o budžetu Crne Gore i Odluku o zaduživanju Crne Gore za tekuću godinu, kojim su predviđene potrebe u skladu sa kojima se donose i donosiće se odluke o zaduženju, koje nije posljedica rada sadašnje administracije, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.




Foto: Ilustracija, Pixabay

"Dakle, nije tajna da je potrebno da država vraća stare dugove, te da se o tome donose odluke, prema zakonu koji je usvojila Skupština Crne Gore. Ministarstvo finansija konstantno prati dešavanja na međunarodnom tržištu, da bi se utvrdio najpovoljniji trenutak za ulazak na tržište za potencijalnu emisiju obveznica. Ukazujemo da smo saopštili da razmatramo mogućnost emisije obveznica i zaključenja aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama i komercijalnim bankama da bismo, zavisno od kretanja na tržištu, donijeli adekvatnu odluku kada i u kom obimu će se realizovati aranžmani za potrebe finansiranja budžeta".

Kako se navodi u saopštenju, sa ciljem odgovornog upravljanja javnim finansijama, Ministarstvo finansija u kontinuitetu održava kontakt sa investitorima na domaćem i međunarodnom tržištu kapitala kao i analizira kretanja na globalnim tržištima, kako bi postigli najpovoljnije uslove u okviru upravljanja javnim dugom Crne Gore.

"Posebno ukazujemo da pripremanje zaduženja u svakoj uređenoj državi zahtijeva visok stepen povjerljivosti podataka kako se država ne bi dovela u rizik narušavanja cijena postojećih obveznica na međunarodnom tržištu kapitala i samim tim ugrozila početnu cijenu potencijalnog zaduživanja. O odlukama koje se sprovode/sprovedu, shodno zakonu, obavještavamo i obavijestićemo javnost, dok medijske špekulacije mogu samo da naruše poziciju države na tržištu, a to ne bi trebalo da je namjera nijednog društvenog aktera. Naglašavamo da će se sredstva obezbijeđena kroz zaduženje, u skladu sa Zakonom o budžetu za ovu godinu, koristiti isključivo za finansiranje otplate postojećeg duga, kao i za finansiranje kapitalnog budžeta i stvaranje fiskalne rezerve za narednu godinu", kazali su iz Ministarstva finansija.

Konkretno, dodaju, Zakonom o budžetu predviđena je mogućnost zaduživanja do iznosa od 650 miliona eura za obezbjeđivanje nedostajućih sredstava u 2024. godini, među kojima su dominantno obaveze iz prethodnog perioda.

"Otplata starog duga u ovoj godini iznosi 518,72 miliona eura glavnice i oko 138 miliona eura kamate. Već u aprilu stiže na naplatu dio obaveza iz prethodnog perioda. Shodno zakonu o budžetu, moguće je i zaduživanje u iznosu do 500 miliona eura, isključivo za potrebe eventualnog povoljnog refinansiranja duga i stvaranje fiskalne rezerve za 2025. godinu.  Napominjemo da nijedan novi budžetski trošak neće biti finansiran iz zaduženja, osim kapitalnog budžeta, čime se ispunjava zlatno pravilo budžeta da sve tekuće obaveze budu finansirane iz tekućih prihoda", zaključeno je u saopštenju Ministarstva finansija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, jogurt po sniženim cijenama

Petak, 01.05.2026 | 15:40

Akutni problem naših poljoprivrednika je riješen: od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Radulović: Asfaltiran još jedan kilometar bulevara Tivat–Jaz, završeno oko 88 odsto trase

Petak, 01.05.2026 | 11:39

Asfaltiran još 1 km bulevara Tivat - Jaz, ukupno oko 88% trase je pod asfaltom, saopštio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Dragaš na Japan–Montenegro Forumu: Nova partnerstva i investicije za energetski sektor Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:10

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je danas na Japan–Montenegro Business Forumu, koji je održan u Podgorici, uz prisustvo brojnih predstavnika institucija, kompanija i finansijskih organizacija iz Japana i Crne Gore.  

MF: Snažan fiskalni rezultat, rast prihoda, premašen plan u prvom kvartalu

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:56

Budžet Crne Gore u prva tri mjeseca 2026. godine bilježi snažne i stabilne rezultate, uz ukupne prihode od 635,4 miliona eura, što je 26 miliona eura ili 4,3% iznad plana i čak 54,9 miliona eura više nego u istom periodu prethodne godine. Ovakav rezultat potvrđuje nastavak pozitivnih ekonomskih trendova i snažnu fiskalnu stabilnost, uz rast u svim ključnim kategorijama prihoda, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Ko će upravljati crnogorskim aerodromima?

Četvrtak, 30.04.2026 | 17:32

Vlada je početkom mjeseca usvojila prijedlog Ugovora o davanju koncesije za aerodrome u Tivtu i Podgorici na 30 godina južnokorejskoj kompaniji Incheon International Airport Corporation (IIAC). Još se ne zna kada će o tome raspravljati poslanici.

SEP: Kako uredimo radna prava i društveni dijalog – tako će nam biti u EU

Subota, 02.05.2026 | 09:49

Crna Gora vodi već godinama zahtjevan i dug proces evropskih integracija. To nije rezultat jedne vlade niti jedne političke garniture, već kontinuiteta više administracija i institucija koje su iznijele najveći dio tehničkog i reformskog posla. Današnja vlast pokušava da uhvati korak sa novim zamahom politike proširenja Evropske unije, svjesna da u tom procesu može računati na snažniju podršku Brisela, saopšteno je iz SEP-a.

Evropa testira četvorodnevnu radnu sedmicu

Subota, 02.05.2026 | 09:28

Najveći svjetski pilot-projekat četvorodnevne radne sedmice, sproveden u 61 kompaniji u Velikoj Britaniji, donio je rezultate prema kojima je čak 92 odsto firmi odlučilo da zadrži taj model i nakon šestomjesečnog testa.

Kompani: Ništa nećemo pokloniti Hajdenhajmu

Subota, 02.05.2026 | 09:18

Bajern je obezbijedio novu titulu prvaka Njemačke, oborio rekord po broju postignutih golova, ali između dva meča sa Pari Sen Žermenom trener Bavaraca Vensan Kompani ne želi opuštanje.

Amerika će povući oko 5.000 vojnika iz Njemačke u narednih 6 do 12 mjeseci

Subota, 02.05.2026 | 08:42

Sjedinjene Američke Države povući će oko 5.000 vojnika iz Njemačke u narednih šest do 12 mjeseci, saopštio je Pentagon u petak, nakon novih tenzija između Donalda Trampa i njemačkog kancelara Fridriha Merca.

Lozinke odlaze u ISTORIJU? Evo šta bismo mogli da koristimo umjesto njih

Petak, 01.05.2026 | 19:13

Stručnjaci GCHQ-a tvrde da je novi sistem prijave bezbjedniji, brži i da nas konačno rešava decenijskih glavobolja sa pamćenjem šifara.

Murinjo: Niko iz Real Madrida nije razgovarao sa mnom, to mogu da garantujem

Petak, 01.05.2026 | 18:34

Trener Benfike Žoze Murinjo rekao je da nije bilo kontakta između njega i Real Madrida, uprkos spekulacijama pojedinih medija da bi španski gigant mogao da ga angažuje na ljeto.

Subota donosi SUNCE - Pročitajte detaljniju prognozu za 02. MAJ

Petak, 01.05.2026 | 18:00

U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i meteorologiju (ZHMS).

Maj u Podgorici počinje VELIKIM KONCERTIMA na Trgu nezavisnosti

Petak, 01.05.2026 | 16:14

Glavni grad Podgorica najavljuje početak bogatog majskog programa koji će biti organizovan povodom obilježavanja 20 godina nezavisnosti Crne Gore, saopšteno je iz Glavnog grada.

Spajić: Od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, jogurt po sniženim cijenama

Petak, 01.05.2026 | 15:40

Akutni problem naših poljoprivrednika je riješen: od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Naučnici su otkrili gdje se nalazi ivica Mlječnog puta - BLIŽA je nego što se očekivalo

Petak, 01.05.2026 | 17:04

Naučnici su otkrili gdje se nalazi ivica Mlječnog puta, a čak je bliža nego što se očekivalo. Iako zvuči jednostavno, uočiti kraj galaksije iz našeg položaja u njenim spiralnim kracima zadatak je koji decenijama zbunjuje naučnike.