Četvrtak, 07.03.2024 | 08:11
IZVOR: n1.info.rs

Da li je ZDRAVIJA voda iz česme ili flaširana? Naučnici imaju OBJAŠNJENJE

Kanalizacija se uliva u naše vodene tokove, flaširana voda sadrži mikroplastiku, a estrogen, izlazi iz naših slavina. Koju vodu je najbolje piti?




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Podaci o kontaminaciji vode mogu biti alarmantni.

U Britaniji je 2023. godine otkriveno čak 11.853 slučaja prečišćene vode u Engleskoj i Velsu da sadrži potencijalno štetne višegodišnje hemikalije, one koje se nikada ne razgrađuju i sadrže poli i perfluorisane alkil supstance koje zagađuju vodu iz slavine, piše The Telegraph.

Postoji više od 4.700 vrsta ovih supstanci, a neke od njih mogu dovesti do zdravstvenih problema.

Pomislili biste da ćete tada lakše posegnuti za flaširanom, mineralnom ili izvorskom vodom. Ali novo istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kolumbija pokazalo je da flaša vode može da sadrži četvrtinu miliona komada plastike. Naučnici su stvorili novu kategoriju pod nazivom nanoplastika koja se odnosi na zagađenje plastikom koje nastaje kada se mikroplastika razgrađuje.

„Ljudi daju sve od sebe da nas zaštite, ali mi smo kontaminirali stvari u većoj meri nego što smo zaista mislili“, kaže dr Dejvid Megson, viši predavač hemije i forenzike životne sredine na Univerzitetu Mančester Metropoliten.

Uz zabrinutost zbog kontaminacije vode, postavlja se pitanje: Koja je najbolja opcija – voda iz česme ili flaširana voda?

To je debata koju dr Megson stalno vodi sam sa sobom. „To je minsko polje“, kaže on i dodaje „morate biti oprezni da ne spriječite ljude da piju vodu“.

Da li treba da filtriramo vodu iz slavine?

Što se tiče filtriranja, to je pitanje ukusa i bezbjednosti.

Voda iz slavine obično ima zaostalu koncentraciju hlora u sebi kako bi se obezbijedila bezbjednost. Iako će se količina smatrati bezbjednom, može uticati na ukus. Filtriranje može pomoći u tome.

Bokali sa filterima su uglavnom napravljeni od plastike i to je zabrinjavajuće. Iako sada postoje stakleni bokali, većina njih uvijek ima neki filterski element koji propušta vodu kroz plastiku.

Ako odlučite da koristite plastični bokal sa filterom, dr Megson upozorava da ga nikada ne stavljate u mašinu za pranje sudova.

Da li je flaširana voda bolja za naše zdravlje?

Postoje tri različite vrste vode koje se mogu „flaširati“ prema Defra (Odeljenje UK za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja): prirodna mineralna voda, izvorska voda i flaširana voda za piće. Lokalne vlasti su odgovorne za regulisanje odakle voda dolazi.

Mineralna voda

To je voda koja je filtrirana kroz stene, koje je prirodno prečišćavaju dodavanjem minerala, a koja se zatim uzima direktno iz dubine zemlje bušenjem i punjenjem flaša na izvoru.

Međutim, uprkos percepciji da je mineralna voda netaknuta i nezagađena, dr Lojd kaže da je činjenica da je kontaminacija mineralne vode PFAS-om verovatno samo nepotvrđena.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ŠAMPIONSKI OPROŠTAJ: Srđan Mrvaljević osvojio svjetsko ZLATO u džudou

Srijeda, 05.11.2025 | 09:57

Crnogorski džudista Srdjan Mrvaljević novi je šampion svijeta u veteranskoj konkurenciji. On je na Svjetskom prvenstvu koje je održano u Parizu u kategoriji do 90 kg, do zlata stigao nakon što je u finalu bio bolji od Japanca Naoki Nakate.

Asanović: Kolektor u Botunu NE TREBA GRADITI, čekamo studiju iz Londona

Srijeda, 05.11.2025 | 11:37

Predsjednik Opštine Zeta, Mihailo Asanović, istrajan je u stavu da kolektor u naselju Botun ne treba graditi, uprkos tome što je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine izdalo građevinsku dozvolu za ovaj projekat.

ANKETA: Da li donori organa treba da dobijaju MJESEČNU NAKNADU za svoj humani čin?

Srijeda, 05.11.2025 | 09:22

Glasajte u našoj novoj anketi!

ACG: Turski avioprevoznik privremeno OTKAZAO letove iz Ankare i Izmira

Srijeda, 05.11.2025 | 09:35

Pegasus privremeno otkazao letove iz Ankare i Izmira do 29. novembra nema promjena na linijima iz Podgorice i Tivta za Istanbul, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore.

Specijalno tužilaštvo FORMIRALO predmet protiv Milatovića zbog ODLUKE o odlikovanju Amfilohija

Srijeda, 05.11.2025 | 14:52

Specijalno državno tužilaštvao (SDT) formiralo je predmet protiv predsjedika Jakova Milatovića povodom krivične prijave koju je NVO Crnogorski forum podnio protiv njega zbog odluke da posthumno dodjeli državni orden mitropolitu Amfilohiju. Iz Kabineta predsjednika Crne Gore saopšteno je da pozdravlju ažurnost SDT-a te je izražavaju podršku brzom i efikasnom završetku postupka.

Šaljaj pozvao Vodovod da uključi vodu za 21 porodicu na Koniku

Srijeda, 05.11.2025 | 21:30

Predsjednik Romskog savjeta Mensur Šaljaj uputio je apel podgoričkom Vodovodu da, kako je naveo, odmah reaguje i ponovo uključi vodu za više romskih porodica na Koniku kojima je vodosnabdijevanje isključeno.

MPNI: Priznanje EK za vrijedan rad i kvalitetne i održive reforme

Srijeda, 05.11.2025 | 20:51

Evropska komisija je 4. novembra usvojila Paket proširenja za 2025. godinu, kojim se procjenjuje napredak deset zemalja kandidata ka članstvu u Evropskoj uniji, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Foks snima rimejk čuvenog klasika iz šezdesetih

Srijeda, 05.11.2025 | 20:41

Bewitched, kultna američka sitcom serija iz šezdesetih, dobija novu interpretaciju. Fox Entertainment je u fazi razvoja projekta rimejka u saradnji sa Sony Pictures Television i timom kojim predsjedava scenaristkinja i izvršna producentkinja Judalina Neira (poznata po serijama The Boys i Daisy Jones & The Six) zajedno sa izvršnim producentom Doug Robinson.

Klikovac: Kakve su ovo bajke, kažu iz Vlade da će Podgorica dobiti investiciju od 300 miliona eura

Srijeda, 05.11.2025 | 20:24

Kažu iz Vlade Crne Gore će Podgorica dobiti investiciju od 300 miliona eura, samo da li će to biti prije one milijarde eura iz Japana, ili sedam do devet milijardi eura investicija Alabara ili nakon prvih stanova u naselju Velje Brdo 2026. godine, saopštio je odbornik DPS-a u Skupštini Glavnog grada, Andrija Klikovac.

Svečano otkrivena ploča novog objekta škole “Vladimir Nazor” u Podgorici

Srijeda, 05.11.2025 | 20:16

Danas je u JU OŠ “Vladimir Nazor” u Podgorici svečano otkrivena ploča novog objekta škole, koja svjedoči o uspješnoj saradnji naše države i Evropske investicione banke, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

FOTO - Spektakl na NEBU - Podgorica pod svjetlom SUPERMJESECA!

Srijeda, 05.11.2025 | 19:42

 Večeras je iznad Podgorice zasijao Supermjesec – najveći i najsjajniji u 2025. godini.

Večeras u LIGI ŠAMPIONA: Janković i Krstović na terenu, Siti i Dortmund u velikom okršaju

Srijeda, 05.11.2025 | 18:39

Na programu drugo veče četvrtog kola Lige šampiona na programu. Na terenu i crnogorski fudableri!

Popović: DPS je morao ČUVATI kulturnu baštinu, a birao je da je UNIŠTI

Srijeda, 05.11.2025 | 18:36

Crna Gora je prava riznica kulturnog nasljeđa. Na svakom koraku vidimo tragove naših predaka i ono što svjedoči o postojanju, vjeri, stvaralaštvu i identitetu ovog naroda. Pa, iako smo mi od svojih predaka naslijedili ovo bogatstvo, DPS je svoju vlast koristio da ga razara i sistematski uništava, saopštila je poslanica Demokrata, Zdenka Popović.

Božović: Dogovor da se od DECEMBRA nastavnicima NE UMANJUJU zarade

Srijeda, 05.11.2025 | 17:50

Sindikat prosvjete i resorna ministarstva prosvjete nauke i inovacija i finansija dogovorili su se juče na sastanku, koji je trajao više od četiri sata, da se uglavnom anuliraju umanjenja plata nastavnicima u osnovnim školama koja su uslijedila od jula zbog primjene centralizovanog obračuna zarada. Kompromis su postigli na način da se uvećaju određeni dodaci koje primaju nastavnici – za viša zvanja, razredno starješinstvo, naučna zvanja, prenosi Pobjeda.

Đeka: Očekujem da će VIZNI režim za državljane Turske biti PRIVREMENA mjera

Srijeda, 05.11.2025 | 17:44

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka govoreći, o anti-turskim protestima koji su obilježili prethodnu sedmicu, kaže da se radilo o veoma opasnoj situaciji, i da je dobro što se završilo sa tim. Gostujući na TVCG u emisiji “Budimo budni – Pitajte Vladu” , kaže da su stranke manje brojnih naroda u Vladi bile protiv uvođenja viznog režima Turskoj, i da se nada da će to biti privremena mjera. Ističe da je Turska veliki strateški partner Crne Gore, kao što su to Italija, Njemačka i druge evropske zemlje.