Utorak, 12.03.2024 | 08:59
IZVOR: kolektiv.me

Snovi i izazovi: Dušan Matković o putu ka OLIMPIJSKOJ MEDALJI s crnogorskom vaterpolo reprezentacijom

Uoči Olimpijskih igara koje će se tokom ljeta održati u Parizu, crnogorska vaterpolo reprezentacija se sprema da se suoči sa izazovima koje donosi najveća sportska smotra.  




Foto: arhiva, YouTube screenshot/Meridianbet_me

Razgovarali smo s jednim od ključnih igrača, čije povjerenje u ekipu daje nadu i optimizam u predstojećem takmičenju.

USPJEH REZULTAT TIMSKOG RADA

Dušan Matković iza sebe ima nekoliko fantastičnih utakmica, a za portal  Kolektiv.me otkriva  značaj plasmana na Olimpijadu.

“Ovu priliku koristim da čestitam ekipi i stručnom štabu na izborenom plasmanu na Olimpijske igre. Ovo nije uspjeh jednog pojedinca, već je ovo proizvod dugogodišnjeg rada, truda i zalaganja svih koji su bili sa reprezentacijom tokom ovog ciklusa. Uvijek je lijepo kada se upišete u listu strijelaca, ali te stvari su za mene sporedne. Najvažnije je da je ekipa pobijedila i da je ispunjen cilj, plasman na OI”,  naglašava Matković.

OLIMPIJSKI SAN

Sa petim uzastopnim plasmanom na Olimpijadu, crnogorska vaterpolo selekcija potvrđuje svoj izuzetan uspjeh, posebno uzimajući u obzir izazove s kojima se suočavaju.

Matković za naš portal ističe  da je cilj ekipe jasan - osvajanje olimpijske medalje.

“To je samo po sebi izuzetan uspjeh, a kada uzmemo u obzir u kakvim uslovima radimo i iz koje baze crpimo igrače, ovaj plasman još više dobija na značaju. Što se očekivanja tiče, ja sam optimista. Iskreno vjerujem da ova ekipa može da napravi jedan veliki iskorak u odnosu na ono što smo do sada pokazali i da u Parizu učini ono što ni jedna crnogorska vaterpolo selekcija nije uspjela, a to je da se vrati kući sa olimpijskom vaterpolo medaljom”, kazao je naš sagovornik.

OPTIMIZAM  I NAPORNI RAD DO USPJEHA

Jedan od mladih asova u nacionalnom timu, opstimista je da se mogu izboriti za jednu od medalja na najvećoj sportskoj smotri na svijetu – Olimpijskim igrama. 

Ali, kako ističe, “ajkulama” predstoje dugačke i naporne pripreme tokom ljeta. 

“Vjerujem da ćemo podići naš nivo u svakom segmentu igre, kako na individualnom, tako i na kolektivnom planu. Neće biti lagan turnir. Očekuje nas teška grupa. Moraćemo u svakom meču da budemo blizu maksimuma svojih mogućnosti. Ako to uspijemo, vjerujem da imamo čemu da se nadamo”, naglašava je Matković za Kolektiv.me.

SAZRIJEVANJEM MEDALJOM

Mladi vaterpolista je u 2023. godine osvojio klupski trofej.

Naš reprezentativac, u kapici Barselonete, podigao je prestižni pehar Kupa kralja.  A  za naš portal je govorio o značaju ovog uspjeha.

“Imao sam tu čast i zadovoljstvo da sarađujem sa nekim od najvećih imena vaterpolo sporta, od kojih sam jako puno naučio. Sezona je pored toga bila izuzetno uspješna. U domaćem takmičenju smo osvojili sve što je moglo da se osvoji (Kup Katalonije, Superkup Španije, Kup kralja i Prvenstvo Španije), a u Ligi šampiona smo osvojili bronzanu medalju”, ponosno je kazao Matković.

Kako ističe, prošla sezona u Barseloneti je bila od nemjerljivog značaja za njegov  razvoj.

“Pored medalja i zadovoljstva koje one pružaju, najveći značaj ovih uspjeha je upravo u tome što su mi omogućile da kroz igranje utakmica na evropskoj sceni sazrim kao igrač”.

BALANS IZMEĐU KARIJERE I PRIVATNOG ŽIVOTA

Ovaj mladi vaterpolo igrač je nedavno prešao u francuski klub Nojsi la Sek.

A da li se navikao na promjene i kako uspijeva da prilogodi privatne i profesionalne obaveze, Matković otkriva za naš portal:

“Vrlo lako sam se navikao na promjenu okruženja. Ekipa me je dobro prihvatila. Imao sam tu sreću da je određeni broj igrača iz ekipe sa prostora bivše Jugoslavije, tako da su mi i oni maksimalno pomogli da se uklopim što bolje. Nemam velikih problema da uklopim privatne obaveze sa profesionalnim, zato što sam sve što radim podredio vaterpolu i on ima primat u odnosu na sve drugo. Imam tu sreću da dok sam u klubu imam dosta slobodnog vremena, tako da pokušavam da ga iskoristim na najbolji mogući način”, objašnjava reprezentativac Crne Gore.

TAJNA USPJEHA

Foto: Ustupljena fotografija/Privatna arhiva

Kada je riječ o treninzima, Matković naglašava različite pristupe u različitim zemljama, ali vjeruje da kombinacija intenziteta treninga može donijeti najbolje rezultate.

“Svaka zemlja ima neki svoj sistem rada koji se manje ili više razlikuju. U Španiji se radilo kraće, a intenzivnije. Ovdje u Francuskoj se, barem u mom klubu, radi dosta slično kao u Crnoj Gori, vjerovatno zato što je trener ponikao u toj jugoslovenskoj školi vaterpola. Svaki od ovih sistema treninga ima svojih prednosti i mana, a kada bih morao da izaberem neki, vjerovatno bih izabrao kombinaciju jednog i drugog”, dodaje Matković.

ISTRAJNOST KROZ PREPREKE PRETVARA SNOVE U STVARNOST

Sagovornik našeg portala je poslalo poruku svim budućim vaterpolistima, podstičući ih da nikad ne odustaju od svoji snova i da budu istrajni u ostvarivanju svojih snova.

“Tokom karijere suočiće se sa velikim brojem prepreka. Nerijetko će im biti teško, moraće da se se odreknu stvari koje vole, ali samo oni koji su najistrajniji i koji nikada se odustaju će sve te teške momente uspjeti da naplate i da ih pretvore u lijepe uspomene kojih će se rado sjećati”, zaključuje Matković za Kolektiv.me.

Piše: Višnja Cvetković 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Bar: Osumnjičeni inspektor uhapšen zbog mita od 200 eura

Četvrtak, 26.02.2026 | 10:52

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Baru odredilo je zadržavanje M.R, policijskom službeniku-inspektoru, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja, naveli su iz tog tužilaštva.

Upravni sud odbio kao neosnovanu tužbu MANS-a protiv odluke ASK-a kojom je utvrđeno da Đukanović nije prekršio Zakon

Četvrtak, 26.02.2026 | 13:06

Upravni sud odbio je presudom od 26. januara ove godine odbio kao neosnovanu tužbu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnijetu protiv odluke Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) od 12.oktobra 2022. godine, kojom je utvrđeno da Milo Đukanović nije prekršio član 23 stav 2 Zakona o sprječavanju korupcije, naveli su iz tog suda.

Čarapić: Konatar tvrdio da nema para, a sad predlaže povećanje penzija

Četvrtak, 26.02.2026 | 10:16

Reagujući na najavu poslanika GP URA Miloša Konatara da će ta partija tražiti povećanje svih penzija za 40 eura u okviru budžeta za 2026. godinu, poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić je pitao kako je Konatar prije nekoliko mjeseci tvrdio da nema para za povećanje, a sada ga sam predlaže.

Denver pobijedio Boston, dva poena Vučevića

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:34

Na krilima Nikole Jokića, Denver je pred svojim navijačima savladao ekipu Bostona rezultatom 103:84. Nikola Vučević je meč završio sa dva poena, a imao je i osam skoskova i jednu asistenciju.

Vuković Kuč: Priprema li se to sjednica u tajnosti kako bi Crna Gora bila pretvorena u policijsku državu?

Četvrtak, 26.02.2026 | 16:14

Nakon što je poslanik Demokratske parije socijalista (DPS) Andrija Nikolić otvorio pitanje održavanja sjednice parlamenta, reagovala je i njegova koleginica Aleksandra Vuković Kuč, ocijenivši da se neizvjesnost oko zasijedanja Skupština Crne Gore koristi kako bi se, bez javne rasprave, usvojili ključni bezbjednosni zakoni koje je prethodno utvrdila Vlada Crne Gore, uključujući izmjene propisa o policiji i Agencija za nacionalnu bezbjednost.

Rasprava o Ustavnom sudu - Vuković-Kuč: Klasična pijačna nagodba! Rovčanin: Nema kalkulacija, zbog prošlih grešaka potreban je dodatni oprez

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:49

U emisiji „Argumenti“ večeras na TVCG1 govorilo se o tome zašto Skupština ne uspijeva da izabere sudije Ustavnog suda i kakve posljedice to ima.

Rusija: Telegram će biti blokiran početkom aprila

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:28

Ruske vlasti odredile su vremenski rok za blokiranje mesindžera Telegram i razmatraju preduzimanje ove mjere početkom aprila, prenosi ruski portal RBK, pozivajući se na izvore upoznate sa diskusijama unutar nadležnih agencija. Dva izvora bliska Kremlju navela su da je ovo konačna odluka.

Sve više maloljetnika završava u Hitnoj pomoći zbog alkohola

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:07

Čaše sve češće podižu oni koji za alkohol još nijesu dovoljno odrasli, a nerijetko tinejdžeri zbog pijanstva završe i u Hitnoj pomoći.

Pavličić: Učešće Radovića na kontrolnom saslušanju moglo bi narušiti samostalnost i nezavisnost sudske vlasti

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:57

Predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić u dopisu parlamentu saopštila da ne postoje ustavni i zakonski osnovi, niti međunarodno priznati standardi koji opravdavaju učešće predstavnika sudske vlasti na kontrolnom saslušanju u formatu u kom je poziv upućen.  

Sarajevo vraća spomenik Francu Ferdinandu

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:45

Gradsko vijeće Sarajeva usvojilo je danas inicijativu Kluba odbornika Stranke za BiH za vraćanje spomenika austrougarskom prestolonasljedniku Francu Ferdinandu i njegovoj supruzi Sofiji kod Latinske ćuprije, nekadašnjeg Principovog mosta.  

Šira ovlašćenja tajnoj službi - operativci mogu da zovu i bez policije

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:27

Šta piše u amandmanima na Predlog zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost  

Prokuplje: Maloljetnici pretukli nastavnika škole i vršnjaka

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:11

Dvojica maloljetnika iz Prokuplja pretukla su vršnjaka (13), a prethodno su napali nastavnika i pomoćnog radnika Osnovne škole “9. oktobar”. Policiji je slučaj prijavila majka pretučenog djeteta.  

Kijev procijenio štetu od ratnog razaranja – gore nego u Gazi

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:19

Razmjere ratom nastale štete u Ukrajini su toliko velike da potrebe za obnovom značajno premjašuju procene napravljene nakon borbi u Gazi i rata na Zapadnom Balkanu. Istovremeno, dio sredstava bi mogao da dođe iz zamrznute ruske imovine, koju Ukrajina planira da koristi za obnovu.  

Zirojević: Predsjednik Višeg suda najavio nedolazak na sjednicu odbora, klasičan kukavičluk i bijeg od odgovornosti

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:59

Nakon što je predsjednik Višeg suda Zoran Radović obavijestio predsjednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Zorana Mrkića da neće prisustvovati sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu čija je tema “Utvrđivanje okolnosti u vezi s bjegstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice”, reagovao je poslanik Socijaldemokrata i član Evropskog saveza, Nikola Zirojević. 

Crna Gora pred zatvaranjem poglavlja 21 na Međuvladinoj konferenciji 17. marta

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:12

Međuvladina konferencija na kojoj će Crna Gora zatvoriti poglavlje 21 - Transevropske transportne mreže, trebalo bi da bude održana 17. marta, saznaje TVCG u Briselu.