Nedjelja, 31.03.2024 | 10:39
IZVOR: kolektiv.me

Rodić sa Bečićem: Vjerujem da ćete doprinijeti JAČANJU SARADNJE između naših zemalja

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove Aleksa Bečić sastao se sa ambasadorom Srbije u Crnoj Gori Nebojšom Rodićem.




Foto Vlada Crne Gore/S.Matić

Rodić je istakao da mu je čast da bude na poziciji sa koje može doprinijeti poboljšanju odnosa između Crne Gore i Srbije.

"Iskreno me raduje što, nakon višegodišnje atrofije u političkim i diplomatskim odnosima između naših zemalja, svojim prisustvom u Crnoj Gori imam priliku da podignem naše političke odnose na nivo koji odgovara istorijski tradicionalno bliskim i prijateljskim vezama. Uvjeren sam da je pred nama uspješan period koji će biti posledica obostranih politika i političkih opredjeljenja'', istakao je ambasador.

U saopštenju se navodi da je Bečić je izrazio uvjerenje da će istorijske veze i prijateljski odnosi između Crne Gore i Srbije nastaviti da se ogledaju u obostranoj spremnosti za politički dijalog, uz poštovanje principa suvereniteta, integriteta i međusobnog uvažavanja, koji su osnov uspješnih međusobnih odnosa.

"Vjerujem da ćete svojim bogatim životnim, diplomatskim i političkim iskustvom doprinijeti obnavljanju diplomatskih odnosa i jačanju saradnje između naših zemalja na zdravim osnovama, u cilju stvaranja ljepše budućnosti za sve naše građane. Porodične, kumovske i prijateljske veze između građana naših zemalja su jake i neraskidive i na njih nikada nijesu uticale različite faze i varijacije u našim političko-diplomatskim odnosima. Nadam se da će u budućnosti kvalitet međusobnih odnosa naših građana pratiti i kvalitet političko-diplomatskih odnosa dvije zemlje i da će fokus biti na temama koje nas spajaju, na razvoju ekonomije, infrastrukture, evropske perspektive, a ne na temama koje nas dijele, jer i kad različito gledamo na određena pitanja ne smijemo zaboraviti da međusobno uvažavanje i saradnja nemaju alternativu’’, istakao je Bečić.

U saopštenju se dodaje da je Bečić upoznao Rodića sa ključnim rezultatima nove Vlade, posebno ističući one postignute u sektoru bezbjednosti.

''Uspješno sprovedene akcije koje su rezultirale svakodnevnim razbijanjem lanaca krijumčarenja, zapljenom velikih količina cigareta i narkotika, hapšenjem članova kriminalnih grupa, bjegunaca od pravde, ali brojnih policijskih, carinskih i drugih državnih službenika i funkcionera, plod su odlične saradnje između sektora bezbjednosti, SDT-a i nadležnih tužilaštava i najveći su dokaz da u Crnoj Gori više nema nedodirljivih ni privilegovanih. Vladavina prava i borba protiv organizovanih kriminalnih grupa je temelj budućnosti svih država i zajedička obaveza zbog toga što kriminal ne poznaje granice, vjeruj ili naciju, pa je i u tom pravcu saradnja nužna, kao i u slučajevima procesuiranja bjegunaca od pravde, odnosno uzajamnog procesuiranja i izručenja lica koja se sumnjiče za izvršenje krivičnih djela, ali i onih koji su pravosnažno osuđeni za izvršenje teških krivičnih djela, kao na primjer gospodin Marović koji je po sopstvenom priznanju bio šef kriminalne grupe. Pravda se ne smije izigravati, država i institucije se moraju uvažavati, svako mora po zakonu odgovarati, jer vladavina prava mora uvijek pobijediti, kazao je Bečić.

On je poručio da su to ujedno i koraci kojima Crna Gora sigurno korača ka što skorijem članstvu u EU koje, uz kredibilno NATO članstvo i razvoj regionalne saradnje predstavlja strateško opredeljenje Crne Gore.

"Sada su naši kapaciteti maksimalno usmjereni na dobijanje IBAR-a, kako bi uskoro počeli da zatvaramo brojna spremna poglavlja. Crna Gora, kao najnapredniji kandidat za prvu narednu članicu EU, ima veliku odgovornost da promoviše demokratiju, vladavinu prava i evropske vrijednosti u regionu, pomažući na taj način i susjednim državama na evropskom putu, jer naša velika želja je da Crna Gora iskoristi veliku šansu i kao prva naredna članica otvori vrata novog proširenja, kako bismo pomogli svim našim susjedima i prijateljima na evropskom putu, jer naša puna ispunjenost biće kada jednog dana kompletan Zapadni Balkan bude zajedno unutar Evropske unije", kazao je Bečić.

On je kao još jedan od značajnih uspjeha naveo postizanje potrebnog konsenzusa koji je nakon dugog niza godina omogućio deblokadu ključnih institucija koje su duži niz godina bile u v.d stanju.

"Uspostavljena funkcionalnost Ustavnog Suda, Sudskog savjeta, VDT-a i Centralne banke, važni su koraci na putu vraćanja funkcionalnosti, a samo nezavisne i funkcionalne institucije garant su reformi i razvoja jednog društva'', naglasio je Bečić.

U saopštenju piše da je Rodić pohvalio rezultate nove crnogorske vlasti na polju deblokade pravosuđa i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, ističući njihov značaj za evropski put Crne Gore.

''Vaši rezultati su zaista impresivni, stoga sam uvjeren da ćete u potpunosti opravdati povjerenje građana i da ću za vrijeme svog mandata biti svjedok istorijskih događaja u Crnoj Gori'', zaključio je Rodić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode

Petak, 26.06.2026 | 20:10

Vlada Crne Gore, je na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode, kojim se na sveobuhvatan način uređuju uslovi i način zaštite i očuvanja prirode u Crnoj Gori, saopšteno je iz ovog resora.

Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

Petak, 26.06.2026 | 19:39

DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila supruge policajca u Podgorici

Petak, 26.06.2026 | 11:49

Podgorička policija uhapsila je sugrađanina S.K. (26) zbog sumnje da je upotrebom zapaljive tečnosti izazvao požar na automobilu u vlasništvu supruge policijskog službenika M.B.

Evropska unija ukida naplatu ručnog prtljaga na letovima

Petak, 26.06.2026 | 10:55

Ova promjena cilja na praksu niskobudžetskih avioprevoznika poput Rajanera, Izi Džeta i Viz Era, koji su naplatu prtljaga pretvorili u značajan izvor prihoda.

Perić i Mujović: Dogovor o daljem funkcionisanju postignut, politička nesaglasja ostaju

Petak, 26.06.2026 | 13:15

Nakon sastanka na kojem su razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine GG Srđan Perić kazali su da su postigli dogovor da sva dalja komunikacija bude javna i transparentna na dobrobit građana.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

Aerodromi Crne Gore očekuju PROFIT od 15,67 miliona

Petak, 26.06.2026 | 10:33

Državno preduzeće Aerodromi Crne Gore (ACG) planira da ove godine ostvari ukupne prihode u iznosu od 65,93 miliona eura, rashode od 32,2 miliona, za podsticajnu šemu kojom stimuliše avio-prevoznike da više lete za Crnu Goru izdvoji 18,06 miliona, te ostvari profit prije oporezivanja u iznosu od 15,67 miliona eura.

Kordić: Jačom regionalnom saradnjom Jadran može postati cjelogodišnja turistička destinacija

Subota, 27.06.2026 | 09:38

Crna Gora vidi regionalnu saradnju kao jedan od ključnih uslova za dalji razvoj turizma i jačanje međunarodne prepoznatljivosti Jadrana, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić na Adriatic Sea Forumu u Veneciji. Ona je istakla da zajedničko povezivanje turističkih ponuda može doprinijeti boljem pozicioniranju regiona na svjetskom tržištu.

Brajović: Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu

Subota, 27.06.2026 | 09:23

Budućnost je osnovana prije 101. godinu, a prvi put u istoriji na čelu kluba našla se - dama. Za predsjednicu ,,plavih“ izabrana je Vesna Brajović, šefica kabineta gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.

Dembele postigao drugi najbrži het-trik na Mundijalima

Subota, 27.06.2026 | 09:22

Usman Dembele obilježio je utakmicu trećeg kola grupe I između Francuske i Norveške.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Utrošeno 100.000 eura: Obustavljen program subvencija za klima-uređaje u Bijelom Polju

Subota, 27.06.2026 | 08:44

Ova podrška građanima pokrivala je do 50 odsto troškova nabavke, odnosno maksimalno 500 eura po uređaju, uz mogućnost kupovine dva klima-uređaja

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.