Četvrtak, 04.04.2024 | 12:19
IZVOR: b92.net/motor1

PROČITAJTE - Koji automobili GUBE NAJVIŠE na vrijednosti, a koji NAJMANJE nakon godinu dana

Loša investicija kad su novi, ali dobra kad se kupuju kao polovnjaci.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Prilikom kupovine automobila, većina kupaca uzima u obzir važne detalje kao što su pouzdanost, sigurnost, dizajn ili snaga motora. Međutim, ima i kupaca koji razmišljaju o vrijednosti koju će automobil imati poslije nekoliko godina u slučaju prodaje, i koliko će novca dobiti za polovni, da nadoknadi dio svog ulaganja.

Nije tajna da novi automobili gube na vrijednosti onog momenta kada izađu iz prodajnog salona, a prema studiji iSeeCars, ispostavilo se da je to značajan iznos. Na vrhu zloglasne liste u Americi je električni premijum Mercedes EQS, koji nakon samo godinu dana gubi nevjerovatnih 48,7 odsto prosječne cijene!

Riječ je o iznosu, odnosno gubitku od 65.143 dolara.

To nije jedino električno vozilo na listi automobila koji se najbrže amortizuju. Pet od deset vozila u studiji su električna vozila, uključujući Nissan Leaf na drugom mjestu. Japanski "strujaš" u prosjeku gubi 15.786 dolara, ali sa mnogo nižom početnom cijenom, pa govorimo o padu od 45 odsto.

Jaguar F-Pace pokreće motor sa unutrašnjim sagorjevanjem, ali je ovaj auto na trećem mjestu po gubitku vrijednosti (-35,4%) nakon godinu dana vožnje u Americi.

Alfa Romeo Giulia je zabijelježila pad od 33,4 odsto, a slijedi još jedan EV, Kia EV6 sa 33,3 odsto pada vijrednosti, piše Motor1.

Sa druge strane, automobil koji najmanje gubi vrijednost je Kia Rio, koji u prosjeku gubi samo 21 dolar nakon godinu dana korišćenja. To je pad od samo 0,1 odsto, što znači da malo korišćeni Rio još uvijek dostiže skoro cijenu novog.

Zanimljivo je da je Mercedes G-klase, na listi modela sa najmanjim padom vrijednosti od 2,3 odsto, odmah iza modela Rio.

Pogledajte listu najvećih gubitnika vrednosti posle godinu dana eksploatacije:

Mercedes EQS -47.8%

Nissan Leaf -45.7%

Jaguar F-Pace -35.4%

Alfa Romeo Giulia -33.4%

Kia EV6 -33.3%

Hyundai Ioniq 5 - 32.9%

Volkswagen ID.4 -32.9%

Alfa Romeo Stelvio -32.3%

Nissan Murano -32.0%

Mercedes S-klase -31.5%

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Krle
04.04.2024 13:00

A , kakva je situacija sa bicillima i trotinetima .

0 0

VJERILA se Melina Džinović: Bogatom biznismenu (69) u Monaku rekla "da"

Utorak, 14.10.2025 | 12:47

Melina je ranije bila u braku sa pjevačem Harisom Džinovićem, a onda je riješila nastavi dalje.

Član grupe “DNK” PREMINUO poslije sedam mjeseci od posljedica požara u Kočanima

Utorak, 14.10.2025 | 12:07

Teške tjelesne povrede zadobio je tokom požara u diskoteci u Kočanima, gdje je nastupao, prilikom čega je poginulo 62 ljudi.

Milatović: Da li se danas bira stručnost ili poslušnost?

Utorak, 14.10.2025 | 13:18

Mjesecima sam upozoravao da Ustavni sud funkcioniše na ivici kolapsa sa svega četiri od sedam sudija.D anas će se, kao rezultat partijsko-političke trgovine, možda izabrati dvoje novih sudija, što će spriječiti potpunu blokadu, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović u Skupštini gdje se danas biraju sudije Ustavnog suda.

Donosimo četiri odlične METODE za čišćenje beauty sunđera

Utorak, 14.10.2025 | 12:18

Jednostavni načini da vaša omiljena spužvica za šminku ponovo izgleda kao nova.

Nenezić princu Petroviću: Neke rane NE MOGU zaliječiti “rezidencije”

Utorak, 14.10.2025 | 13:20

Očigledno je da se 35-ogodišnji angažman Nikole Petrovića praunuka kralja Nikole Petrovića na očuvanje mira i ljudskih prava na teritoriji bivše Jugoslavija sveo na neispunjenje određenog broja obaveza, od kojih je za nas najvažnija – dodjeljivanje rezidencije našoj porodici, saopštio je poslanik SD-a i predstavnik Evropskog saveza Branislav Nenezić.

EPCG i E2S Power potpisali Memorandum o zajedničkom razvoju i primjeni tehnologije skladištenja toplotne energije

Srijeda, 15.10.2025 | 09:33

Na svečanoj ceremoniji održanoj tokom Investicione konferencije „Smart Growth, Green Future: Accelerating Investment in montenegro (AIM)“, izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić (EPCG) Ivan Bulatović i izvršni direktor kompanije E2S Power AG, dr Saša Savić, potpisali su Memorandum o zajedničkom razvoju, proizvodnji i primjeni skladištenja toplotne energije.

Jeste li znali za ovo JEFTINO rješenje u borbi sa simptomima PREHLADE?

Utorak, 14.10.2025 | 21:52

Novo istraživanje sa Univerziteta Cardiff pokazuje da konzumacija bombona od nane može donijeti neočekivanu korist osobama koje se bore s prehladom.

Ursula fon der Lajen doputovala u Beograd - Vučić je dočekao na aerodromu (FOTO)

Utorak, 14.10.2025 | 21:39

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na aerodromu u Beogradu.

jednostavno i efikasno - Evo kako da uklonite tvrdokorne mrlje sa BIJELE odjeće

Utorak, 14.10.2025 | 21:30

Mnogi su primijetili uporne žute mrlje na bijeloj ili svijetloj odjeći, posebno u predjelima ispod pazuha, na ovratnicima ili na posteljini.  

"Posvađale smo se, blokirana je": Tijana Dapčević prvi put o PORODIČNIM SUKOBIMA

Utorak, 14.10.2025 | 20:56

Pjevačica Tijana Dapčević je priznala da sa rođenom sestrom, pjevačicom Tamarom Todevskom, često dolazi u sukob, ali da razmirice nikada ne traju dugo.

Lazović: Protiv Portugala ćemo POKAZATI nešto što do sada nijesmo, očekujem PUNE tribine

Utorak, 14.10.2025 | 20:44

Poslije pola godine pauze najbolje crnogorske rukometašice igraju zvanični meč. „Lavice“ će u srijedu (18 sati) u „Bemax areni“ dočekati ekipu Portugala u okviru prvog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2026. godine.

GP URA: Sudije Ustavnog suda BIRATI na bazi principa i konsultacija, a ne TRGOVINOM foteljama

Utorak, 14.10.2025 | 20:29

Nakon što večeras u Skupštini Crne Gore nijesu izabrane sudije Ustavnog suda parlamentarna većina je još jednom pokazala da nije formirana zbog evropskog puta, kako to često govore, nego isključivo zbog fotelja i partijskih privilegija, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

Vučinić, Jovanović i Radović nijesu IZABRANI za sudije Ustavnog suda

Utorak, 14.10.2025 | 19:57

Nijedan od kandidata nije dobio dvotrećinsku većinu tokom prvog glasanja poslanika Skupštine Crne Gore  

Radnici Ski centra Kolašin najavljuju BLOKADE puta Berane – Kolašin sve dok država NE REAGUJE

Utorak, 14.10.2025 | 19:49

Zaposleni u Ski centru Kolašin 1600 blokirali su danas na jedan sat magistralni put Kolašin-Berane kod tunela Klisura. Sindikat ukazuje da su radnici mjesecima u teškoj situaciji jer još nije uplaćena odobrena državna finansijska pomoć za skijalište Crne Gore. Najavljuju da će protestovati svakog radnog dana od 12 do 13 sati dok država ne reaguje.

Ukus koji osvaja - Recept za kremastu SALATU od plavog PATLIDŽANA

Utorak, 14.10.2025 | 19:39

Kremasta salata od patlidžana je pravo osvježenje i idealna je kao namaz ili prilog uz roštilj. Probajte je jednom i postaće redovni gost na vašoj trpezi.