Petak, 05.04.2024 | 06:59
IZVOR: rts.rs/Guardian

Gradonačelnik Venecije o NAPLAĆIVANJU ulaza u grad: Hrabar sam kao MARKO POLO

Venecija će postati prvi veliki grad na svijetu koji je uveo „ulaznicu“, a odluku da uvede takvu mjeru gradonačelnik Venecije nazvao je hrabrom i uporedio se sa legendarnim moreplovcem Markom Polom.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Gradonačelnik Venecije Luiđi Brunjaro rekao je da cilj naplaćivanja ulaza nije da popuni gradske kase, već da zaštiti istorijski grad, koji privlači 40.000 posjetilaca dnevno i učini ga lakšim za život.

Karte po cijeni od pet eura već mogu da se kupe ili rezervišu onlajn i važe za period od 25. aprila do 14. jula. Gradske vlasti podrazumijevaju period od dva i po mjeseca probnim.

„Imamo dužnost da očuvamo veličanstvene istorijske centre širom svijeta. Tokom istorije, niko nije rizikovao da pokuša ovako nešto. Nijedan političar ne bi uradio ovo što ću ja uraditi. Ukoliko uspije, svi će reći da je banalno, a ako ne uspije onda će kritikovati“, rekao je gradonačelnik novinarima.

Dok je razmišljao o hrabrim ljudima spremnim na rizik, Brunjaro kaže da mu je na pamet pao Marko Polo, koji je 1271. sa samo 17 godina isplovio iz Venecije i putovao sve do Azije.

„Nije znao gdje ide, nije bilo dži-pi-esa… i stigao je u Kinu. I onda se vratio u Veneciju sa važnim znanjem“, istakao je Brunjaro.

Oni koji se odluče da posjete Veneciju dobiće, kada budu rezervisali i platili kartu, kju-ar kod koji će im biti neophodan za obilazak istorijskog centra. Kontrolori će obavljati provjere, a oni koji nemaju kartu rizikuju kaznu i do 300 eura.

Stanovnici, putnici, učenici i djeca ispod 14 godina su izuzeti, kao i turisti koji ostaju da prenoće.

Mnogi su kritikovali ovakvu odluku, govoreći da je mjera neustavna i ograničava slobodu kretanja, dok drugi tvrde da bi mogla da odbije turiste.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vaterpolisti danas sa Italijom za bronzu na Evropskom prvenstvu

Nedjelja, 16.08.2026 | 15:25

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore igraće danas sa Italijom za bronzu na Evropskom prvenstvu u Varni.

SNP: Vatrogascima i spasiocima dugujemo zahvalnost i podršku

Nedjelja, 16.08.2026 | 15:21

Socijalistička narodna partija Crne Gore izrazila je zahvalnost vatrogascima i spasiocima koji se danonoćno bore sa požarima širom zemlje, ističući njihovu hrabrost, požrtvovanost i profesionalizam.

Dvojica državljana Srbije osumnjičena za više krađa na plažama u Sutomoru i Čanju

Nedjelja, 16.08.2026 | 15:09

Barska policija uhapsila je državljane Srbije N.Š. (46) i S.K. (25), osumnjičeni za 10 krivičnih djela krađa, počinjenih na štetu crnogorskih i stranih državljana.

Sudbinska jesen za dva znaka: Mijenjaju posao i započinju biznis iz snova

Nedjelja, 16.08.2026 | 15:01

Jesen će biti prelomni period za Djevice i Ribe, koji će konačno skupiti hrabrost da napuste posao kojim već dugo nisu zadovoljni. 

Sočni hljeb od tikvica sa čedarom i slaninicom: Idealan za svaki obrok

Nedjelja, 16.08.2026 | 14:36

Bezglutenski hljeb od tikvica sa pančetom i čedar sirom savršen je način da iskoristite tikvice preostale od punjenja ili musake.

Vijek vaterpola u Crnoj Gori – sve generacije ispod jedne kapice

Nedjelja, 16.08.2026 | 14:23

Veliki vaterpolo spektakl i susret generacija dogodiće se u srijedu na Škveru, povodom obilježavanja 100 godina vaterpola u Crnoj Gori.

Skinuo se najpoznatiji zavodnik sa terena, žene ne prestaju da komentarišu: „Budi moje lađe kapetan (FOTO)

Nedjelja, 16.08.2026 | 13:26

Kapiten košarkaške reprezentacije Srbije počastio je ženski rod slikama s letovanja te izazvao brojne reakcije.

Tuča na koncertu u Spužu: Dvije osobe uhapšene zbog narušavanja javnog reda i mira

Nedjelja, 16.08.2026 | 13:12

Policija je uhapsila B.I. (42) i I.I. (36) iz Danilovgrada, zbog učestvovanja u masovoj tuči koja se dogodila se poslije ponoći, nakon koncerta Amadeus Benda u okviru manifestacije “Spuško ljeto“, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Ovo je zvanično najljepša rasa pasa na svijetu: Ispunjavaju najviše naučne standarde

Nedjelja, 16.08.2026 | 12:50

Zanimljiva studija 2022. godine istraživala je koja rasa psa je najlepša na svijetu. Kako bi se identifikovali proporcionalno najsavršeniji psi, istraživači su koristili fotografije 138 najpopularnijih rasa pasa i uporedili ih sa čuvenim zlatnim presjekom.

Bečić: Marija ponovo podigla Crnu Goru na evropsko pobjedničko postolje

Nedjelja, 16.08.2026 | 12:36

Marija, ponovo si podigla Crnu Goru na evropsko pobjedničko postolje. Bronzana medalja na Evropskom prvenstvu u Birmingemu, osvojena skokom od 1,95 metara, još je jedna potvrda tvog izuzetnog sportskog trajanja, karaktera i pripadnosti samom vrhu atletike, poručio je potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić.