Petak, 05.04.2024 | 21:24
IZVOR: dan.online/blic.rs

Ovo se NEĆE SVIDJETI mnogim korisnicima - Google sprema PROMJENU

​Google razmišlja o naplati novih "premijum" funkcija koje pokreće generativna vještačka inteligencija, što bi bila najveća promjena u njegovom poslovanju sa pretraživanjem.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Predložena rekonstrukcija pretraživača bi značila prvi put da je kompanija stavila bilo koji od svojih ključnih proizvoda "pod ključ" što mnogi smatraju znakom da se Google još uvijek bori sa tehnologijom koja ugrožava njen posao oglašavanja, skoro godinu i po dana nakon debija ChatGPT-a.

Google razmatra opcije uključujući dodavanje određenih funkcija pretraživanja zasnovane na vještačkoj inteligenciji u svoje premijum usluge pretplate, koje već nude pristup njihovom Gemini AI asistentu u Gmailu i dokumentima.

Inženjeri razvijaju tehnologiju potrebnu za implementaciju usluge, ali čelnici Googlea još nisu donijeli konačnu odluku o tome da li ili kada da je pokrenu, prenose strani mediji.

Googleov tradicionalni pretraživač bi ostao besplatan, dok bi se oglasi i dalje pojavljivali pored rezultata pretrage čak i za pretplatnike. Ali naplata bi predstavljala prvi put da je Google koji je godinama nudio besplatne potrošačke usluge i u potpunosti se finansirao oglašavanjem, tražio od korisnika da plate za poboljšanja svog osnovnog proizvoda za pretragu.

Google je prošle godine prijavio 175 milijardi dolara prihoda od pretrage i srodnih oglasa, što je više od polovine njegove ukupne prodaje, što predstavlja zagonetku za kompaniju oko toga kako da prihvati najnovije inovacije vještačke inteligencije uz očuvanje najvećeg pokretača profita.

Od novembra 2022, kada je OpenAI pokrenuo ChatGPT, Google se trudi da odgovori na konkurentsku prijetnju koju predstavlja veoma popularni chatbot. ChatGPT može dati brze i potpune odgovore na mnoga pitanja, prijeteći da učini suvišnom listu veza tradicionalnog pretraživača i unosne oglase koji se pojavljuju pored njih.

Google je počeo da testira eksperimentalnu uslugu pretraživanja zasnovanu na vještačkoj inteligenciji u maju prošle godine, predstavljajući detaljnije odgovore na upite, dok je istovremeno nastavio da predstavlja korisnicima linkove do dodatnih informacija i reklama.

Microsoft, koji ima ekspanzivno partnerstvo sa OpenAI, pokrenuo je poboljšanu pretragu zasnovanu na GPT-u i chatbot, koji se sada zove Copilot, u svom pretraživaču Bing prije više od godinu dana. Međutim, nove funkcije vještačke inteligencije nisu učinile malo da povećaju Bingov udio na tržištu, koji daleko zaostaje za Googleom.

Neki analitičari su upozorili da bi Googleov oglasni biznis mogao da pretrpi udare ako njegov pretraživač pruži potpunije odgovore generisane vještačkom inteligencijom koji više ne zahtjevaju od korisnika da kliknu na veb stranice njegovih oglašivača. Takođe, mnogi onlajn izdavači koji zavise od Googlea u pogledu internet saobraćaja strahuju da će manje korisnika posjetiti njihove sajtove ako Googleova pretraga zasnovana na vještačkoj inteligenciji izvuče informacije sa njihovih veb stranica i direktno ih predstavi korisnicima, prenosi "Blic".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Radulović: Zbunjujuće zbog čega se Bratićka tereti

Srijeda, 18.02.2026 | 08:59

Novinar Zoran Radulović, komentarišući privođenje i hapšenje bivše ministarke Vesne Bratić, ističe da hapšenje izaziva zbunjenost jer se Bratić ne tereti za nezakonito smjenjivanje direktora škola, već zato što nije smijenila druge koji su takođe ušli u zonu kršenja zakona. Osvrćući se na slučaj odbjeglog Miloša Medenice, Radulović dodaje da smo minulih nedjelja svjedočili da institucije ne razumiju svoj posao i da ne komuniciraju o poslovima koji su im zajednički, te da je potpuno svejedno da li se na ekranima pojavljuje vještačka inteligencija ili zaista Medenica – ključno je pitanje ko nije obavio svoj posao i zašto Medenica nije u pritvoru.

Vesni Bratić određen istražni pritvor od 30 dana

Utorak, 17.02.2026 | 21:00

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić saslušana je večeras kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici. Njoj je nakon toga određen istražni pritvor od 30 dana.

Mugoša nakon što se Mareza ulila u Moraču: Izgubio sam jagnje, ali ne žalim

Srijeda, 18.02.2026 | 08:30

Tačno je da sam obećao menadžmentu Grada da ću ispeći jagnje ako kap vode iz Mareze dođe do Morače bez njegove ozbiljne sanacije pa gradonačelnik Saša Mujović sa saradnicima ima poziv od mene na pečeno jagnje u kući mog pradjeda, samo neka odrede datum, saopštio je za „Dan" Budimir Mugoša, odbornik Evropskog saveza.

Đorđević o klupi Partizana: Sve je moguće

Utorak, 17.02.2026 | 19:48

Aleksandar Đorđević nije odbacio mogućnost da sjedne na klupu Partizana.

Joković: Crna Gora bi bila srećna država kad bi Vesna Bratić bila najveći kriminalac

Utorak, 17.02.2026 | 21:09

Osudili smo hapšenje Vesne Bratić na ovako teatralan način, Mi smo u periodu dok je bila ministarka imali nesuglasica, ali ovo što se desilo, hapšenje univerzitetske profesorice sa lisicama na rukama, nije bilo potrebno. Uhapšena je kao najgori kriminalac, izjavio je predsjednik SNP-a i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković, gostujući u emisiji „Press plus“.

Milatović: Crna Gora i Srbija bliske i bratske države i kada ne mislimo isto

Srijeda, 18.02.2026 | 19:28

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da su Crna Gora i Srbija bliske i bratske države, čak i kada nemaju identične stavove o svim pitanjima, obraćajući se na svečanom prijemu povodom Dana državnosti Srbije – Sretenja.

Siner siguran protiv Popirina

Srijeda, 18.02.2026 | 19:13

Drugi teniser planete Janik Siner plasirao se u četvrtfinale turnira u Dohi.  

Klub odbornika DPS Nikšić: Kovačević priznao da se nadležni organi bave protivzakonitim imenovanjima rukovodećeg kadra u Opštini

Srijeda, 18.02.2026 | 19:00

Kao predstavnici Kluba odbornika DPS-a u SO Nikšić, obratili smo se predsjedniku Opštine Nikšić, sa Zahtjevom za slobodan pristup informacijama, kako bi javnost upoznali sa razlozima prestanka mandata vršilaca dužnosti Sekretara sekretarijata u organima lokalne uprave, saopštili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).  

Šturanović: Mujović očigledno živi u nekom drugom gradu

Srijeda, 18.02.2026 | 18:43

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada i sekretarka za međunarodnu saradnju Savjeta mladih Maša Šturanović kazala je, povodom izjave gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića da Podgorica nije grad u krizi već radi punim kapacitetom, da on očigledno živi u nekom drugom gradu.

Umro čuveni serijski ubica i kultni negativac

Srijeda, 18.02.2026 | 18:35

Tom Nunan, poznat po impresivnoj moći da fenomenalno dočara uloge negativaca i serijskih ubica, umro je 14. februara u 74. godini.

Dilan Osetkovski može da igra za Partizan

Srijeda, 18.02.2026 | 18:21

Odlukom suda u Madridu, igraču Partizana Dilanu Osetkovskom odobrena je privremena mjera kojom se suspenduje sankcija, saopštio je njegov menadžer Miška Ražnatovića.

Erdogan poručio Evropi: Manite se ideologija, ne možete se braniti bez Turske

Srijeda, 18.02.2026 | 18:54

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da Evropa više ne može ignorisati ključnu ulogu Turske u kontinentalnoj sigurnosti.

Camaj: Crna Gora ostaje posvećena produbljivanju saradnje sa Kosovom

Srijeda, 18.02.2026 | 18:15

Crna Gora ostaje posvećena produbljivanju saradnje sa Kosovom u duhu dobrosusjedskih odnosa i međusobnog poštovanja - poručio je potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj, te potvrdio podršku evropskom i evroatlantskom putu Kosova, uključujući proces članstva u Savjetu Evrope i NATO-u.

Ćabi Alonso odbio još jednog evropskog velikana

Srijeda, 18.02.2026 | 18:06

Ćabi Alonso, legendarni španski fudbaler i trener, još uvijek čeka ponudu koja bi ga zaista privukla, a Olimpik Marsej po svemu sudeći nije ona prava.  

Sinod SPC suspendovao mitropolita koji je podržao studente u Srbiji

Srijeda, 18.02.2026 | 17:45

Sveti Arhijerejski Sinod Srpske pravoslavne crkve (SPC) donio je odluku da suspenduje arhiepiskopa i mitropolita žičkog Justina, piše u dokumentu koji je na društvenim mrežama objavio teolog Blagoje Pantelić.