Ponedjeljak, 08.04.2024 | 07:20
IZVOR: rtcg.me

CG: Uvođenje radne nedjelje NA ČEKANJU - Na potezu političari

Iako je ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj obećao da će krajem marta biti održana sjednica Socijalnog savjeta na temu uvođenja radne nedjelje, do toga nije došlo. Datum održavanja sjednice još nije poznat.




Foto: Ilustracija, Pixabay

S druge strane, socijalni partneri čekaju priliku da se izjasne o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojima će neradna nedjelja biti ukinuta tokom pet mjeseci sezone.

Predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore Slobodan Mikavica ističe da će se Socijalni savjet ponovo po ovom predlogu izjasniti, nadajući se da će ući u skup proceduru za izmjenu zakona.

Nesporno je, kaže Mikavica, da su na potezu političari, kod kojih ekonomske teme, kako poručuje, često budu zloupotrijebljene i politizovane. Tako se desilo i s predlogom da trgovine rade nedjeljom tokom turističke sezone, što je prihvatljivo sindikatima i poslodavcima.

Sandra Obradović iz Unije slobodnih sindikata podsjeća da su socijalni partneri donijeli stav da se uđe u uvođenje radne nedjelje u test period u ljetnjem i zimskom periodu.

"Mislim da će predstavnici partija pokušati da nađu konsenzus za uvođenje radne nedjelje", kazala je ona. 

"Naišli smo na optrukciju političkih partija koje nemaju informacije i koje zbog političkog populizma žele da se predstave kao veći zaštitnici prava nego sindikati koji su mukotrpno usaglašavali s nama nacrt", dodaje Mikavica.

Iz Unije poslodavaca Srbije, kažu da bi neradna nedjelja značila manje novca u kasi, te da tamnošnja Vlada takvo nešto ni ne razmatra. Smatraju da bi uvođenje neradne nedjelje ugrozilo rast privrede.

"Ono što je za sada je da se rad nedjeljom plaća znatno više nego normalan rad i nema velikog otpora od radnika da ne rade, čak suprotno. Kad bismo bili na višim nivoima možda bi tako nešto bilo logično, ali za nas poslodavce nije sluičaj", naveo je Miloš Nenezić, predsjednik Unije poslodavaca Srbije.

I za poslodavce iz Crne Gore važna je stabilna privreda, koja, poručuju, gubi tokom sezone zbog neradne nedjelje.

Mikavica navodi da sve što je dobro za crnogorsku privredu treba da bude realizovano.

"I treba da se odreknemo populizma političkog", zaključuje Mikavica.

A ukoliko se ukine neradna nedjelja tokom sezone, radnici bi imali 80 odsto veću dnevnicu i radili bi ujednoj smjeni, dok bi trgovniski lanci određivali po jedan objekat koji će biti otvoren za kupce u svakoj opštini. Prošle godine, nešto slično dočekali su i zaposleni u medijima, kojima su za rad nedjeljom dnevnice uvećane za 80 odsto.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Spajić: Svaki euro ide u razvoj

Petak, 26.06.2026 | 19:38

Premijer Milojko Spajić je kazao da je njegova želja bila da se ova ceremnije održi prije dvije godine i taj ašov su, kako je kazao, svi dobro upamtili.

Ljiljanić: Po završetku radova od Podgorice do Andrijevice stizaće se za manje od 40 minuta

Petak, 26.06.2026 | 18:52

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica ozvaničena je danas, a na ceremoniji koja je održana na Mateševu okupili su se predstavnici Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta, prenosi RTCG.

Završena evaluacija zvanične statistike Crne Gore

Petak, 26.06.2026 | 17:35

Uprava za statistiku Crne Gore, zajedno sa ostalim proizvođačima zvanične statistike, uspješno je završila Peer Review evaluaciju Evropskog statističkog sistema, jednu od najznačajnijih međunarodnih procjena kvaliteta zvanične statistike. Evaluacija je sprovedena u periodu od 21. do 26. juna 2026. godine s ciljem ocjene usklađenosti sistema zvanične statistike Crne Gore sa standardima Evropskog statističkog sistema (ESS) i Kodeksom prakse evropske statistike saopšteno je iz Monstata.

Drašković: Ako se trend nastavi, pred nama je najbolja sezona do sada

Petak, 26.06.2026 | 21:10

U Crnoj Gori trenutno boravi oko 100 hiljada turista, što je 10 odsto više nego prošle godine, kazao je državni sekretar u Ministarstvu turizma Petar Drašković.

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila supruge policajca u Podgorici

Petak, 26.06.2026 | 11:49

Podgorička policija uhapsila je sugrađanina S.K. (26) zbog sumnje da je upotrebom zapaljive tečnosti izazvao požar na automobilu u vlasništvu supruge policijskog službenika M.B.

Evropska unija ukida naplatu ručnog prtljaga na letovima

Petak, 26.06.2026 | 10:55

Ova promjena cilja na praksu niskobudžetskih avioprevoznika poput Rajanera, Izi Džeta i Viz Era, koji su naplatu prtljaga pretvorili u značajan izvor prihoda.

Perić i Mujović: Dogovor o daljem funkcionisanju postignut, politička nesaglasja ostaju

Petak, 26.06.2026 | 13:15

Nakon sastanka na kojem su razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine GG Srđan Perić kazali su da su postigli dogovor da sva dalja komunikacija bude javna i transparentna na dobrobit građana.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

Aerodromi Crne Gore očekuju PROFIT od 15,67 miliona

Petak, 26.06.2026 | 10:33

Državno preduzeće Aerodromi Crne Gore (ACG) planira da ove godine ostvari ukupne prihode u iznosu od 65,93 miliona eura, rashode od 32,2 miliona, za podsticajnu šemu kojom stimuliše avio-prevoznike da više lete za Crnu Goru izdvoji 18,06 miliona, te ostvari profit prije oporezivanja u iznosu od 15,67 miliona eura.

Kordić: Jačom regionalnom saradnjom Jadran može postati cjelogodišnja turistička destinacija

Subota, 27.06.2026 | 09:38

Crna Gora vidi regionalnu saradnju kao jedan od ključnih uslova za dalji razvoj turizma i jačanje međunarodne prepoznatljivosti Jadrana, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić na Adriatic Sea Forumu u Veneciji. Ona je istakla da zajedničko povezivanje turističkih ponuda može doprinijeti boljem pozicioniranju regiona na svjetskom tržištu.

Brajović: Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu

Subota, 27.06.2026 | 09:23

Budućnost je osnovana prije 101. godinu, a prvi put u istoriji na čelu kluba našla se - dama. Za predsjednicu ,,plavih“ izabrana je Vesna Brajović, šefica kabineta gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.

Dembele postigao drugi najbrži het-trik na Mundijalima

Subota, 27.06.2026 | 09:22

Usman Dembele obilježio je utakmicu trećeg kola grupe I između Francuske i Norveške.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Utrošeno 100.000 eura: Obustavljen program subvencija za klima-uređaje u Bijelom Polju

Subota, 27.06.2026 | 08:44

Ova podrška građanima pokrivala je do 50 odsto troškova nabavke, odnosno maksimalno 500 eura po uređaju, uz mogućnost kupovine dva klima-uređaja

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.