Ponedjeljak, 08.04.2024 | 08:56
IZVOR: avaz.ba

Ovo voće efikasno podiže raspoloženje, a sadrži i velike količine vitamina C

U ovoj studiji istraživači su polazili od pretpostavke da vitamin C može imati pozitivan efekat na raspoloženje i zdravu funkciju mozga.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Veza između zdrave ishrane i visokog kvaliteta života je nepobitna, dok istraživači nastavljaju da produbljuju svoje razumijevanje o odnosu između ishrane i mentalnog zdravlja.

U sklopu istraživanja ove teme, nedavna studija objavljena u British Journal of Nutrition istražila je uticaj konzumacije kivija i vitamina C na raspoloženje i brzinu kojom su učesnici zabilježili poboljšanja.

Značaj vitamina C 

Studija je pokazala da je unos kivija doveo do poboljšanja raspoloženja već poslije četiri dana, sa jačim efektom na vitalnost i dobro raspoloženje u poređenju sa onima koji su uzimali dodatke vitamina C. Ovo ističe značaj vitamina C za mentalno zdravlje i ukazuje na to da je konzumacija ovog nutrijenta kroz cjelovitu hranu možda najdjelotvornija.

Kivi je samo jedna od voćki koje nude brojne zdravstvene benefite, uključujući sadržaj vlakana, kalijuma, vitamina E i posebno visok nivo vitamina C, koji je ključan za funkciju imunog sistema i zarastanje rana. Prethodne studije su pokazale da dodaci vitamina C i voće bogato ovim vitaminom mogu doprinijeti poboljšanju raspoloženja.

U ovoj studiji istraživači su polazili od pretpostavke da vitamin C može imati pozitivan efekat na raspoloženje i zdravu funkciju mozga. Željeli su da istraže kako bi unos voća mogao uticati na mentalno zdravlje tokom određenog perioda.

Učesnici studije podijeljeni su u tri grupe: prva grupa je svakodnevno uzimala dodatak vitamina C, druga grupa je jela po dva kivija dnevno, dok je treća grupa dobijala placebo tablete.

Rezultati studije

Učesnici su tokom četiri nedjelje konzumirali dodeljene supstance ili placebo, odgovarajući na ankete svaki drugi dan. Ankete su obuhvatale pitanja o energiji i umoru, raspoloženju, produktivnosti i kvantitetu sna, kao i o nivoima fizičke aktivnosti.

Otkriveno je da su učesnici koji su konzumirali kivi zabižili poboljšanje u raspoloženju i vitalnosti već nakon četiri dana, a poboljšanje produktivnosti nakon 14 dana, prema izvještaju magazina Hola!.

Ovi nalazi sugerišu da postoji vrijednost u mjerenju čestih promjena raspoloženja u realnom vremenu u svakodnevnom životu kroz intervencijska ispitivanja, kako bi se razumjeli obrasci i vremenski okviri tih promjena.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vučić se u Moskvi sastao sa Dodikom

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:58

Uoči sjutrašnjeg Dana pobjede koji se obilježava u Moskvi, susreli su se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Spajić čestitao papi Lavu XIV: Vjerujem da ćete Crkvu voditi ODLUČNO i MUDRO

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:54

Premijer Milojko Spajić čestitao je papi Lavu XIV na izboru za 267. nasljednika Svetog Petra. Takođe, čestitke je uputio i katolicima u Crnoj Gori.

Sjutra je njihov dan - Ova ČETIRI znaka Zodijaka očekuje veliki PREOKRET

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:38

Sjutra zvijezde donose veliku sreću za četiri horoskopska znaka, da li ste među njima? Petak, 9. maj, nosi snažnu astrološku energiju zahvaljujući spoju Mjeseca u Vagi i Jupitera u Blizancima. Ova nebeska kombinacija otvara vrata obilju, sreći i značajnim prilikama, posebno za znakove koji znaju da prepoznaju pravi trenutak za akciju. Neki će doživjeti iznenadne preokrete, drugi će dobiti šansu da ostvare dugo priželjkivane ciljeve. Četiri znaka Zodijaka izdvajaju se kao posebni miljenici kosmosa ovog dana, evo ko su oni.

Mandić čestitao papi: Neka njegovo poglavarstvo bude ISPUNJENO mirom

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:21

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, čestitao je novoizabranom papi Lavu XIV i poželio mu da njegovo poglavarstvo bude ispunjeno mirom, razumijevanjem i duhovnom snagom.

Jovana Pajić se rasplakala na koncertu Marije Šerifović: „Teško mi je“

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:11

Marija Šerifović održala je sinoć još jedan u nisu koncerata u Sava Centru, a sada je u novom vlogu pokazala šta se dešavalo iza kulisa.

Milatović čestitao papi Lavu XIV: Radujem se NASTAVKU saradnje i daljem produbljivanju naših PRIJATELJSKIH odnosa

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:49

Papi Lavu XIV želim uspjeh, mudrost i snagu u odgovornoj misiji vođenja Rimokatoličke crkve i neka njegovo služenje bude nadahnuto vrijednostima ljubavi, dijaloga i solidarnosti, na dobrobit cijelog čovječanstva, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

VIDEO – Vučić: „Putin je samo rekao – stigao si“

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:26

Putin je samo rekao, stigao si! Moj odgovor je bio, hvala na gostoprimstvu i srećan praznik.

Dinar: Treba PROSLAVITI, ali ostaje nam još jedan meč koji želimo da POBIJEDIMIO

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:13

Sedmi zaredom, a osmi put ukupno, crnogorski rukometaši biće dio završne smotre najboljih kontinentalnih selekcija.

Mitropolit Joanikije: Neka bude što više dobra

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:05

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je da kada nas božja milost i mudrost upute i osvijetle onda možemo mnogo dobrog učiniti u našim životima i svijetu. U Podgorici se večeras obilježava Markovdan, a litija tradicionalno kreće od crkve Svetog Đorđa, a prolazi i pored kuće Đečevića, koja je decenijama čuvala manastirske relikvije.

Ko je novi papa Lav XIV? Detalji o nasljedniku Svete stolice

Četvrtak, 08.05.2025 | 19:54

Danas je u Vatikanu izabran novi papa, a u pitanju je američki kardinal Robert Prevost.