Utorak, 09.04.2024 | 09:17
IZVOR: n1.info.rs

ZDRAVA hrana koja može da ima posljedice na ZDRAVLJE MOZGA

Konzumiranje samo jedne porcije omiljenih žitarica dnevno može povećati rizik od demencije, pokazuje istraživanje.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Naučnici su otkrili vezu između visokog nivoa tiamina – vitamina koji se obično dodaje žitaricama za doručak – i kognitivnog pada.

Jedna od 10 osoba sa blagim kognitivnim oštećenjem će razviti demenciju, prema istraživanju Alchajmerove bolesti u Velikoj Britaniji.

Tiamin, takođe poznat kao vitamin B1, pomaže da se hrana pretvori u energiju i održava nervni sistem zdravim. Vaše tijelo ga ne proizvodi samo, ali obično možete dobiti sve vitamine koji su vam potrebni iz ishrane. Prirodno se nalazi u nekim namirnicama, dodaje se u druge i prodaje se kao dodatak ishrani. Tiamin se često dodaje u žitarice kao što su kukuruzne pahuljice i glazirane pahuljice, kao i u hleb i formule za bebe.

Hrana koja obično sadrži tiamin:

Žitarice

Svinjetina

Riba

Pasulj i sočivo

Grašak

Hljeb, rezanci, pirinač

Suncokret

Jogurt

Nedostatak tiamina

Istraživanja su ranije povezivala nedostatak tiamina sa neurološkim problemima kao što je kognitivni pad. Jedan oblik nedostatka tiamina naziva se „Vernicke-Korsakoff sindrom“ i izaziva kognitivne promjene slične Alchajmerovoj bolesti.

Studije na životinjama sugerišu da nedostatak tiamina može izazvati oksidativni stres ili smrt nervnih ćelija, gubitak pamćenja, formiranje plaka i smanjen metabolizam glukoze, što su sve faktori rizika za Alchajmerovu bolest, ali istraživanja na ljudima su ograničena. Sada, nova studija objavljena u časopisu General Psychiatry povezuje veći unos tiamina sa kognitivnim padom, posebno kod ljudi koji imaju visok krvni pritisak ili su gojazni.

Istraživači sa medicinskog univerziteta Anhui u Kini proučavali su podatke iz kineske ankete o zdravlju i ishrani.

Oko 3.000 odraslih, prosječne starosti od 63 godine, govorilo je o svojoj ishrani i ponovljenim testovima kognitivnih funkcija, koji su uključivali pamćenje riječi i izazove sa brojevima. Kada su istraživači pratili učesnike nakon otprilike pet godina, otkrili su vezu između potrošnje tiamina i pada rezultata kognitivnih testova. Premalo ili previše tiamina može imati štetne efekte, ali istraživači su utvrdili idealnu količinu tiamina između njih. U prosjeku, učesnici studije su konzumirali 0,93 mg dnevno.

Istraživači su takođe primijetili da je veza između unosa tiamina i kognitivnog pada bila jača kod onih sa hipertenzijom i gojaznošću.

„Hipertenzija i gojaznost su utvrđeni faktori rizika za kognitivni pad, koji bi mogli da naruše kognitivne funkcije utičući na cerebrovaskularnu strukturu ili centralnu upalu“, rekli su oni.

Istraživački tim je rekao da njihova otkrića naglašavaju važnost izbjegavanja prekomjernog unosa tiamina za ljude sa visokim krvnim pritiskom ili gojaznošću, prenosi The Sun.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vučić se u Moskvi sastao sa Dodikom

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:58

Uoči sjutrašnjeg Dana pobjede koji se obilježava u Moskvi, susreli su se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Spajić čestitao papi Lavu XIV: Vjerujem da ćete Crkvu voditi ODLUČNO i MUDRO

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:54

Premijer Milojko Spajić čestitao je papi Lavu XIV na izboru za 267. nasljednika Svetog Petra. Takođe, čestitke je uputio i katolicima u Crnoj Gori.

Sutra je njihov dan - Ova ČETIRI znaka Zodijaka očekuje veliki PREOKRET

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:38

Sjutra zvijezde donose veliku sreću za četiri horoskopska znaka, da li ste među njima? Petak, 9. maj, nosi snažnu astrološku energiju zahvaljujući spoju Meseca u Vagi i Jupitera u Blizancima. Ova nebeska kombinacija otvara vrata obilju, sreći i značajnim prilikama, posebno za znakove koji znaju da prepoznaju pravi trenutak za akciju. Neki će doživjeti iznenadne preokrete, drugi će dobiti šansu da ostvare dugo priželjkivane ciljeve. Četiri znaka Zodijaka izdvajaju se kao posebni miljenici kosmosa ovog dana, evo ko su oni.

Mandić čestitao papi: Neka njegovo poglavarstvo bude ISPUNJENO mirom

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:21

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je novoizabranom papi Lavu XIV i poželio mu da njegovo poglavarstvo bude ispunjeno mirom, razumijevanjem i duhovnom snagom.

Jovana Pajić se rasplakala na koncertu Marije Šerifović: „Teško mi je“

Četvrtak, 08.05.2025 | 21:11

Marija Šerifović održala je sinoć još jedan u nisu koncerata u Sava Centru, a sada je u novom vlogu pokazala šta se dešavalo iza kulisa.

Milatović čestitao papi Lavu XIV: Radujem se NASTAVKU saradnje i daljem produbljivanju naših PRIJATELJSKIH odnosa

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:49

Papi Lavu XIV želim uspjeh, mudrost i snagu u odgovornoj misiji vođenja Rimokatoličke crkve i neka njegovo služenje bude nadahnuto vrijednostima ljubavi, dijaloga i solidarnosti, na dobrobit cijelog čovječanstva, poručio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Iskusni putnici znaju - Ovim trikom izjbegavate GUŽVU pri preuzimanju PRTLJAGA

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:34

Probajte i uvjerite se sami.

VIDEO – Vučić: „Putin je samo rekao – stigao si“

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:26

Putin je samo rekao, stigao si! Moj odgovor je bio, hvala na gostoprimstvu i srećan praznik.

Dinar: Treba PROSLAVITI, ali ostaje nam još jedan meč koji želimo da POBIJEDIMIO

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:13

Sedmi zaredom, a osmi put ukupno, crnogorski rukometaši biće dio završne smotre najboljih kontinentalnih selekcija

Mitropolit Joanikije: " Neka bude što više dobra"

Četvrtak, 08.05.2025 | 20:05

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je da kada nas božja milost i mudrost upute i osvijetle onda možemo mnogo dobrog učiniti u našim životima i svijetu. U Podgorici se večeras obilježava Markovdan, a litija tradicionalno kreće od crkve Svetog Đorđa, a prolazi i pored kuće Đečevića, koja je decenijama čuvala manastirske relikvije.