Petak, 12.04.2024 | 15:15
IZVOR: ona.rs

TRIK da vam ZELENA SALATA ostane SVJEŽA i do 6 nedjelja NAKON KUPOVINE

Bacanje vlažne zelene salate sada je prošlost.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Kako se godišnja doba promijenilo i vrijeme postalo toplije, mnogi od nas su prešli sa krepkih zimskih jela na ukusne i svježe salate. A osnova svake dobre salate je - zelena salata.

Međutim, većina nas, od trenutka kada kupi salatu, nalazi se u trci sa vremenom da je potroši prije nego što se opusti i pokvari, jer ima izuzetno kratak rok trajanja.

Ipak, prema mišljenju stručnjaka za skladištenje hrane, kako prenosi "Mirror", postoji način na koji možete da se osigurate da će vaša salata da traje nedjeljama, a ne danima. Sve što treba da uradite je da je pravilno spremite da stoji u frižideru.

"Čini se da, kada kupite veliku količinu zelene salate u prodavnici, barem jedna glavica je osuđena na smrt prije nego što dobijete priliku da je iskoristite", primjećuje Ejmi Kros, koja uči ljude da uštede novac na kupovini hrane.

Kako savjetuje stručnjak, da biste svojoj zelenoj salati dali najbolje šanse da preživi do šest nedjelja, prvo treba da potopite listove u rastvor vode sa malom količinom bijelog sirćeta, jer to pomaže u uklanjanju bakterija i prljavštine iz zeleniša.

Najbolji način da to uradite je da isiječete kraj zelene salate i dobro operete povrće pod tekućom slavinom, prije nego što ga potopite u posudu napunjenu vodom i oko 60 mililitara sirćeta. Vaša zelena salata treba da se natopi u ovoj mješavini oko dva minuta.

Zatim izvadite listove i ponovo ih isperite pod vodom kako biste uklonili svu prljavštinu koja još može biti na povrću.

Vlaga je dalje veliki faktor u brzom kvarenju zelene salate, tako da bi sljedeći korak trebalo da bude da se uvjerite da su vam listovi potpuno suvi prije nego što ih odložite. Najbolje bi bilo da koristite mašinu za sušenje salate ili jednostavno stavite listove na papirni peškir na nekoliko sati.

Kada se zelena salata potpuno osuši, čuvajte je u staklenoj posudi. Staklo je otpornije na temperaturne promjene od plastike, što pomaže da hrana ostane svježija. Obavezno stavite papirni peškir ili krpu u posudu, što će vam pomoći da prikupite višak vlage - i vaša zelena salata bi trebalo da traje do šest nedjelja.

"U prosjeku sam koristila staklenu posudu šest nedjelja kada sam testirala ovo. Možete i da je stavite u kesu sa patentnim zatvaračem sa komadom papirnog ubrusa, ali neće trajati toliko dugo. Jedno je sigurno, dodatni trud se isplati jer ćete biti sigurni da uvijek imate svježu zelenu salatu kad je poželite", dodaje Ejmi.

Izvor: ona.telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Hit koktel ljeta: Frozen cherry margarita izgleda kao iz bara, a pravi se kod kuće

Nedjelja, 14.06.2026 | 10:56

Slatka, osvježavajuća, blago kiselkasta i predivne boje — frozen cherry margarita je piće koje izgleda kao da ste ga naručili u nekom šik baru na moru, a zapravo ga možete napraviti kod kuće za svega nekoliko minuta.

Napravite domaći sladoled od samo jednog sastojka

Nedjelja, 07.06.2026 | 14:00

Sladoled od banana iz blendera jednostavan je i brz desert koji se pravi od samo jednog sastojka i gotov je za nekoliko minuta. Postupak je vrlo brz i ne zahtijeva posebne kulinarske vještine.

Tikvice će ostati duže svježe ako ih čuvate na ovom mjestu

Utorak, 02.06.2026 | 11:39

Ljetni mjeseci u kuhinje donose obilje svježeg voća i povrća, ali i čestu nedoumicu kako sve te namirnice pravilno sačuvati da što duže ostanu svježe. Tikvica je jedna od najčešćih sezonskih namirnica, a da biste produžili njihovu svježinu važno je znati kako ih pravilno čuvati.

Sutlijaš sa pečenim jagodama starinska proljećna poslastica

Nedjelja, 24.05.2026 | 15:45

  Sutlijaš je jedan od onih starinskih deserata koji vraća osjećaj nostalgije, a kada mu se dodaju pečene jagode, dobija potpuno novu dimenziju. Bogat, prirodno slatkast preliv i intenzivan voćni ukus koji se savršeno slaže sa nježnim pirinčem kuvanim u mlijeku.

Napravite ledene kocke s jagodama

Nedjelja, 24.05.2026 | 18:20

Ako tražite osvježavajući i ukusan desert, ledene kocke s jagodama odličan su izbor. Kombinacija mekanog biskvita, jednostavne kreme i sočnih jagoda čini ga idealnim za toplije dane, ali i kao laganu poslasticu uz kafu.

Klub odbornika DPS Nikšić: Kovačević pravosnažno osuđen, PES i Demokrate da pokrenu inicijativu za smjenu

Utorak, 16.06.2026 | 13:00

Odluka Višeg suda za prekršaje kojom je Marko Kovačević pravosnažno proglašen krivim zbog govora mržnje predstavlja još jednu potvrdu onoga na šta DPS već dugo upozorava, da se iza tobož evropejskih i pomiriteljskih lica krije opasna politika podjela, mržnje i targetiranja neistomišljenika.

Zirojević: Sve što se ove godine desi u požarnoj sezoni, odgovornost je Vlade, Bečića i Šaranovića

Utorak, 16.06.2026 | 18:22

Nakon svega što nam se desilo prethodne godine, nakon tragično izgubljenog života pripadnika Vojske Crne Gore, uništene imovine, ugroženih i izgubljenih domova - rukovodioci MUP-a nijesu naučili ama baš ništa, rekao je poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević.   

Ulcinj: Uhapšen Podgoričanin zbog nastavka nelegalne gradnje u zoni Morskog dobra

Utorak, 16.06.2026 | 18:06

Policija je u Ulcinju uhapsila A.M. (40) iz Podgorice zbog sumnje da je, uprkos zabrani nadležne inspekcije i pečaćenju gradilišta, nastavio izvođenje građevinskih radova na objektu u mjestu Kruče, u zoni Morskog dobra. Osumnjičeni je prethodno već procesuiran zbog istog krivičnog djela.     

Izvještaj EP za Crnu Goru: Potrebna saradnja vlasti i opozicije, imenovanja u sudstvu, zatvaranje prostora Rusiji...

Utorak, 16.06.2026 | 13:10

O izvještaju, koji je pripremio izvjestilac za Crnu Goru Marjan Šarec, će se danas raspravljati u EP-u.

Serena i Venus Vilijams igraju zajedno u dublu na Vimbldonu

Utorak, 16.06.2026 | 14:10

Američke teniserke Serena i Venus Vilijams igraće zajedno u dublu na predstojećem Vimbldonu, pošto su danas dobile specijalnu pozivnicu organizatora.

Ustavni sud objavio sve odluke iz normative u posljednje tri godine

Srijeda, 17.06.2026 | 12:35

Ustavni sud Crne Gore objavio je sve odluke iz postupaka normativne kontrole donesene u posljednje tri godine, nastavljajući aktivnosti usmjerene na unaprjeđenje transparentnosti rada i dostupnosti sudske prakse građanima i stručnoj javnosti.

KCCG: Prioritet edukacija svih zdravstvenih radnika i saradnika

Srijeda, 17.06.2026 | 12:26

Veliki broj planiranih edukacija se sprovodi u inostranstvu kroz Centar za nauku Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), saopštili su iz Kliničkog centra.

Završena obuka nastavnika za primjenu Programa olimpijskog obrazovanja u školama

Srijeda, 17.06.2026 | 12:20

U Podgorici je održan drugi cjelodnevni OVEP trening za nastavnike iz crnogorskih škola, koji će od naredne školske godine otpočeti sa primjenom Programa olimpijskog obrazovanja u 18 škola

EPCG podržala JU “Zahumlje”: Ulaganje u vrijednosti koje traju

Srijeda, 17.06.2026 | 12:11

Elektroprivreda Crne Gore potpisala je ugovor o donaciji sa JU „Zahumlje“, nastavljajući višegodišnju saradnju sa jednom od najznačajnijih kulturnih institucija u Nikšiću i potvrđujući opredijeljenost kompanije da kontinuirano podržava razvoj kulturnog života i projekte od posebnog značaja za zajednicu.  

Poreska uprava pojačava kontrole tokom turističke sezone: Fokus na fiskalne račune, prijavu radnika i izdavaoce smještaja

Srijeda, 17.06.2026 | 12:00

Poreska uprava od danas intenzivira aktivnosti poreske inspekcije na teritoriji cijele Crne Gore, u okviru plana za suzbijanje neformalne ekonomije tokom ljetnje turističke sezone.

Rama o proširenju: Fon der Lajen nije svojoj djeci rekla da treba da odrastaju u komšiluku i da sjednu za sto tek kad odrastu

Srijeda, 17.06.2026 | 11:52

Albanski premijer Edi Rama zauzeo se za brz i jednostavan prijem novih država članica u Evropsku uniju.

Mirjani Pajković demoliran automobil u Podgorici

Srijeda, 17.06.2026 | 11:31

Samostalnoj savjetnici Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu manjinskih i ljudskih prava, Mirjani Pajković, tokom noći je oštećen automobil koji je bio parkiran ispred zgrade u kojoj živi u Podgorici.  

Anđušić: Prihvaćena inicijativa DPS-a za kontrolno saslušanje o uticaju rasta cijena na standard penzionera

Srijeda, 17.06.2026 | 11:12

Odbor za ekonomiju, finansije i budžet prihvatio je inicijativu Demokratske partije socijalista za kontrolno saslušanje resornih ministara i direktora Fonda PIO povodom uticaja inflacije i rasta troškova života na položaj penzionera u Crnoj Gori.  

Zavšen 2. Solar fest „Kuvanje na Suncu“

Srijeda, 17.06.2026 | 10:57

U subotu 13. juna je uspješno završen drugi Solarni festival „Kuvanje na Suncu“.

VIDEO: Pogledajte kako napreduje izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

Srijeda, 17.06.2026 | 11:15

Betonski radovi na izgradnji Sistema za prečišćavanje otpadnih voda uveliko napreduju.